Αποστολέας Θέμα: Επαγγελματικα 4Χ4  (Αναγνώστηκε 24203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Επαγγελματικα 4Χ4
« στις: Ιανουάριος 06, 2007, 19:48 »
Μια απορία με βασανίζει εδώ και καιρό... Όταν λέμε τώρα πια τζιπ επαγγελματικό τι εννοούμε? Δηλαδή το τζίμνι μπορεί να γίνει επαγγελματικό??? Όταν βλέπειας αγγελεια defender επαγγελματικό, πως γίνεται αυτό??? Είναι επαγγελματικό όπως ένα hilux? Αν ναι, πια άλλα ΤΖΙΠ μπορούν να βγούν επαγγελματικά??? Το wrangler???

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 20:22 »
M΄αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2007, 23:42 »
Αγγελε όλα τα αυτοκίνητα μπορούν να γίνουν επαγγελματικά, εαν ο ιδιοκτήτης του πληρώνει ΤΕΒΕ και τα δηλώσει-αγοράσει σαν επαγγελματικά.
Στην δουλεία έχουμε σαν επαγγελματικά απο Mazda B2500 μέχρι Transopter....και....ακόμα και επιβατικά supercars...και 1 Jimny.
Εαν είσαι ελεύθερος επαγγέλματίας ή μπορείς να βγάλεις αγροτικό πέρνεις οτιδήποτε....
Εαν μπορείς κάντο...υπάρχουν και φοροαπαλαγές ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 10:28 »
Αγγελε, το δικο μου ειναι επαγγελματικο, εχει αγοραστει με "μακροχρονια ενοικιαση", κατι σαν leasing, αλλα το μονο προβλημα (που ειναι βεβαια αμελητεο...), ειναι το οτι εχουμε δικαιωμα να το οδηγουμε μονο εγω και αλλο ενα ατομο, στη περιπτωση μου η Εμιλυ. Αυτος ο "περιορισμος" βεβαια, αναγραφεται και στην αδεια του αυτοκινητου...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 13:53 »
θειο τοτε πρεπει τα πισω τζαμια να ειναι καλυμενα κατα καποιο τροπο και να φερει στοιχεια τυπου οχηματος(πχ επαγγελματικο),ονομα ιδιοκτητη,τοπο και τα ιχ ωφελιμο-μικτο.....εκτος αν υπαρχει διαφιμιση στο αμαξι που να υποδηλωνει τα προαναφερομενα! ;)
τουλαχιστον γι αυτα δεν περνας ΚΤΕΟ  ha lol lol lol lol

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 18:27 »
Επίσης ¶γγελε πρέπει να μην έχει πίσω καθίσματα. Τα τζάμια που λέει ο bilias να είναι καλυμένα δεν πρέπει να υπάρχουν καν. Μια πατέντα που κάνουν κάποιοι για να επιτραπούν είναι κάλυψη με λαμαρίνα εσωτερικά κολημμένη όμως στο αυτοκίνητο.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 18:27 »
Είμαι ελευθερος επαγγελματίας και εχω στο ονομα μου μια "ΟΕ". Όταν αγοράσω πχ ένα hilux  στην εταιρία υπάρχουν οι παραπάνω περιορισμοί, αλλα τα τέλη κυκλόφορίας είναι νομίζω 73 ευρώ μέχρι 3500 κιλα μικτό, και δεν έχει τεκμοίριο... σαν φορτηγό, οπότε δεν σε ενδιαφέρουν τα κυβικά... Μπορώ δηλαδή να πάρω ένα wrangler 2.4 επαγγελματικό??? Πρέπει να έχει μόνο μπροστά καθύσματα??? Να είναι δυθέσιο??? Αφού δεν έχει καρότσα??? Αυτό το αυτοκίνητο πρέπει να είναι καινούργιο??? Μπορώ δηλαδή να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο ΙΧ και να το κάνω επαγγελματικό, ή μόνο καινούργιο??? Αν είναι ακριβώς το ίδιο με τα φορτηγάκια είναι πού καλή ευκαιρία... Παίρνεις και το ΦΠΑ πίσω, και αποτο αυτοκίνητο, αλλα και απο τα ανταλακτικά... βενζίνη κτλ... Το defender πχ το δίνει το site και σαν επαγγελματικό!!! Πως μπορώ να μάθω σίγουρα??? Στο μηχανολογικό στην Ηγουμενίτσα δεν έχουν ιδέα...  :o

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 18:29 »
Τα ΣΔΟΕ θα ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 18:30 »
θειο τοτε πρεπει τα πισω τζαμια να ειναι καλυμενα κατα καποιο τροπο και να φερει στοιχεια τυπου οχηματος(πχ επαγγελματικο),ονομα ιδιοκτητη,τοπο και τα ιχ ωφελιμο-μικτο.....εκτος αν υπαρχει διαφιμιση στο αμαξι που να υποδηλωνει τα προαναφερομενα! ;)
τουλαχιστον γι αυτα δεν περνας ΚΤΕΟ  ha lol lol lol lol
Επίσης ¶γγελε πρέπει να μην έχει πίσω καθίσματα. Τα τζάμια που λέει ο bilias να είναι καλυμένα δεν πρέπει να υπάρχουν καν. Μια πατέντα που κάνουν κάποιοι για να επιτραπούν είναι κάλυψη με λαμαρίνα εσωτερικά κολημμένη όμως στο αυτοκίνητο.

Τα τετράπορτα hilux πχ δεν χρειάζεται να κλείσεις τα πίσω τζάμια... Πως γίνεται ο διαχορισμός???

ΥΓ Αν μπείς στα γερμανικά μεταχειρισμένα γράφει δίπλα απο τα wrangler pickup/truck

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 18:33 »
Ναι αλλά δεν επιτρέπεται το hard top. Μου τα είχε πει ο πατέρας μου παλιά αλλά θα τον ξαναρωτήσω. Ρίχνουν τρελά πρόστιμα πάντως σε μη τήρηση των προβλεπομένων.

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 22:39 »
Ναι αλλά δεν επιτρέπεται το hard top. Μου τα είχε πει ο πατέρας μου παλιά αλλά θα τον ξαναρωτήσω. Ρίχνουν τρελά πρόστιμα πάντως σε μη τήρηση των προβλεπομένων.

Το hard top μετραει σαν προσθοαφερουμενο και επιτρεπεται

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 23:12 »
Αυτοκίνητα που από τη μάνα τους έχουν πίσω καθίσματα πληρώνουν δασμούς στο τελωνείο σαν επιβατικά ακόμα και αν δηλώνονται επαγγελματικά. Απλά θα έχουν τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα.
Για να είναι επαγγελματικό και να μην πληρωθούν οι δασμοί σαν επιβατικό πρέπει να έχει χώρισμα ή τζάμι πίσω. Τα διπλοκάμπινα Pick up μπορούν να δηλωθούν σαν επαγγελματικά παρόλα αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2007, 23:15 από kostas katsenos »

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 23:14 »
Το hard top μετραει σαν προσθοαφερουμενο και επιτρεπεται

Σε επαγγελματικά pick up με hardtop στην καρότσα αν γίνει έλεγχος επιβάλλεται πρόστιμο περί 1200 ευρώ και αφαίρεσή του παρόλες τις διαφορετικές διαβεβαιώσεις των αντιπροσωπειών για βάλε βγάλε. Εκτός αν έχουν ταξινομηθεί ως κλειστά με μικρή επιβάρυνση.

wolf

  • Επισκέπτης
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 07, 2007, 23:16 »
Το hard top μετραει σαν προσθοαφερουμενο και επιτρεπεται

Σε επαγγελματικά pick up με hardtop στην καρότσα αν γίνει έλεγχος επιβάλλεται πρόστιμο περί 1200 ευρώ και αφαίρεσή του παρόλες τις διαφορετικές διαβεβαιώσεις των αντιπροσωπειών για βάλε βγάλε. Εκτός αν έχουν ταξινομηθεί ως κλειστά με μικρή επιβάρυνση.

Οταν αναφερετε στην αδεια του αυτοκινιτου τοτε αστους να χτυπανε τον κολο τους. Και πυστεψεμε ειχα στην κατοχη μου mazda 2500 με hardtop και το εγραφε και στην αδεια

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Επαγγελματικα 4Χ4
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2007, 08:21 »
θειο τοτε πρεπει τα πισω τζαμια να ειναι καλυμενα κατα καποιο τροπο και να φερει στοιχεια τυπου οχηματος(πχ επαγγελματικο),ονομα ιδιοκτητη,τοπο και τα ιχ ωφελιμο-μικτο...

Βασιλη μου, αυτο που λες ισχυε ή μπορει και να ισχυει ακομη... αλλα αυτου του ειδους τα επαγγελματικα (σαν το δικο μου αλλα και πολλα αλλα), δεν εχουν τετοιου ειδους περιορισμους, απλα και μονο γιατι δεν ειναι φορτηγακια ή δεν προσπαθει καποιος να τα περασει για φορτηγακια...
Δικαιολογουνται σαν αυτοκινητα πωλητων, οπως εχουν ολες οι μεγαλες εταιρειες (τυπου 3E, ΑΘΗΝΑΙΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ κλπ κλπ)...  Αυτο που προανεφερες ισχυει μονο στη περιπτωση που θα αυτοκινητα αυτα ειναι δηλωμενα σα φορτηγακια... (πχ, καποτε κυκλοφορουσαν VW GOLF με βαμμενα τα πισω τζαμια τους...) ;) lol
Οσο για τα καθισματα, σε αυτη τη περιπτωση επαγγελματικου αυτοκινητου, δεν υπαρχει κανενας περιορισμος για το αν θα εχει ή οχι... Δεν ειναι φορτηγακια...
Επισης, και το ΦΠΑ εκπιπτει πληρως απο τα εξοδα της επιχειρησης, οπως και τα ασφαλιστρα, τα services, οι αλλαγες ελαστικων, ακομη και τα καυσιμα (δυστυχως ομως μεχρι καποιο ποσο, οχι ολα...)


...εκτος αν υπαρχει διαφιμιση στο αμαξι που να υποδηλωνει τα προαναφερομενα! ;)
τουλαχιστον γι αυτα δεν περνας ΚΤΕΟ  ha lol lol lol lol

Ακριβως!!! Πρεπει το συγκεκριμενο αυτοκινητο, "να φερει διακριτικα σηματα με τα λογοτυπο ή / και τα στοιχεια της αναφερομενης επιχειρησης σε εμφανη σημεια, περιμετρικα του οχηματος..." και δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα... ;) ;) ;)

Και πιστεψε με... οταν τηρουνται απλα και μονο τα παραπανω, ολα περνανε ΚΤΕΟ... καλως ή κακως...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2007, 08:30 από Nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...