Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις μπλοκέ....  (Αναγνώστηκε 30858 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Συγκρίσεις μπλοκέ....
« στις: Ιούνιος 21, 2007, 15:52 »
Δηλαδή 120 euros -.... :-[ :-[ :-[

100 στο Locker και 20 στο Compressor.

+ τα 100 της τοποθέτησης....

Προσωπικά περίμενα κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω... ??? ??? ???

Και μιλάμε για 15 κομματια, όχι και λίγα.

Το νέο θέμα προήλθε απο την προσφορά της x-treme....
Ενώθηκε με του Νίκου, για να βγούν χρήσημα συμπεράσματα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2007, 12:25 από IronΜan »

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: Μπλοκέ.......
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2007, 11:49 »
Παιδες... 
Με αφορμη την επομενη ομαδικη παραγγελια της παρεας μας για τα μπλοκε, τις προσφορες απο τους φιλους μας Μιχαλη Αμοργιανο & Βαγγελη Τσουκα, αλλα και με βαση την ατοπη απαντηση του φιλου μας achariz:


Δηλαδή 120 euros -.... :-[ :-[ :-[
100 στο Locker και 20 στο Compressor.
+ τα 100 της τοποθέτησης....
Προσωπικά περίμενα κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω... ??? ??? ???
Και μιλάμε για 15 κομματια, όχι και λίγα.

... εχω να τονισω τα εξης:

α. Σε καμμια περιπτωση ΔΕΝ πρεπει να συσχετιζουμε και να συγκρινουμε ανομοια πραγματα... (αλλο πραγμα το διαφορικο μιας εταιρειας μεγεθους ARB και αλλο καποια ιδιοκατασκευη...),

β. Αλλο το κοστος καποιου εισαγωμενου προιοντος και αλλο το κοστος του αυτοσχεδιου προιοντος σαν κατασκευη, αλλη ποιοτητα μεταλλων, υλικων κλπ κλπ,

γ. Επισης, το να εχει ασχοληθει καποια εταιρεια, να μελετησει και να φτιαξει διαφορικα για ολα τα μοντελα 4χ4, εμπρος πισω, νομιζω οτι δεν εχει καμμια σχεση με το να γινει η πρωτη εφαρμογη στο δικο μου/σου/του αυτοκινητο...,

δ. Τα... παρελκομενα υλικα, κομπρεσερακια, σωληνακια, βαλβιδες κλπ κλπ... Απο τι ειναι? Ειναι για αυτη τη χρηση?

ε. Εδω πρεπει να δουμε και λιγο πιο σοβαρα το θεμα εγγυησης και αποκαταστασης βλαβης/ζημιας σε καθε περιπτωση... Θα πρεπει να μας δωσουν γραπτη εγγυηση και οι δυο ενδιαφερομενοι, ο μεν Βαγγελης Τσουκας απο την ΑRB, o δε Μιχαλης Αμοργιανος απο την εταιρεια του? Απο το κατασκευαστη του κομπρεσερ? 

στ. Χρονοι παραγγελιας, παραδοσης τοποθετησης και ολα αυτα...

Και αλλα πολλα βεβαια...


Γιαννη, με την ευκαιρια που ασχολεισαι, μαθε και απο τους δυο φιλους μας, τετοιες λεπτομερειες, οι οποιες ομως ειναι ουσιαστικες...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2007, 12:18 »
Nίκο έκανες κάτι πολύ καλό για όλο το JimnyClub j12
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2007, 12:27 »
Οποιος έχει εμπεριστωμένη τεχνικά άποψη, παρακαλέιτε να την παραθέσει...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος achariz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 66
Απ: Μπλοκέ.......
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2007, 12:31 »



Προσωπικά περίμενα κάτι καλύτερο. Δεν ξέρω... ??? ??? ???


Φίλτατε Nicksi, σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να αδικήσω κανέναν με μια μου σκέψη, γνωρίζοντας μάλιστα πως γνωρίζω πολύ λίγα για το θέμα.

Από την extreme και από τον ίδιο τον Βαγγέλη έχω ψωνίσει και τοποθετήσει το 90% των πραγμάτων που έχω πάνω στο αυτοκίνητό μου και θα συνεχίσω μιας και θεωρώ, προσωπικά πάντα, την extreme και τους ανθρώπους της μια σοβαρότατη και αξιόπιστη επιλογή.

Γνωρίζω, παρά τα λίγα που γνωρίζω επαναλαμβάνω, την διαφορά των 2 πραγμάτων, διαφορικο μιας εταιρειας μεγεθους ARB και ιδιοκατασκευη!

¶λλωστε πρότεινα αμέσως να πάρουμε προσφορά και για ARB μιας και μιλάμε για μπλοκέ.

Δεν είπα όμως extreme πέρνουμε 100 το μπλοκέ ιδιοκατασκευή άρα δώσε μας κι εσύ το ARB 100 άντε 120 επειδή είναι επώνυμο.

Απλά είπα. Σαν αγορά ARB εντελώς ανεξάρτητη(ξεχνάω εντελώς την ιδιοκατασκευή) η έκπτωση της extreme μου φάνηκε μικρή σε σχέση με τον όγκο της παραγγελίας.
Και πάλι αναρωτήθηκα λέγοντας Δεν ξέρω... ??? ??? ???

Έτσι αισθάνομαι χωρίς να θέλω να μειώσω την προσφορά της extreme και θέλησα να το πω και να ακούσω και την γνώμη των υπολοίπων. Μιας και απευθύνομαι σε forum.

Ευχαριστώ




« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2007, 12:33 από achariz »

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2007, 13:20 »
achariz δεν τίθεται θέμα μην ανησηχείς.....
Απο θέμα επωνυμίας και ποιότητας κατασκευής, τα μεν ARB, που εκποσωπεί ο Βαγγέλης ο Τσούκας,  κρύβουν τον γνωστό γίγαντα πίσω τους, τα Protrak του Amorgianou δεν ξέρουμε τι γίνεται στην αγορά , εκτός απο το Jimny του Metalxe.
Το αρχικό σου ποστ δέιχνει ότι αναφέρεσαι στην τιμή και όχι συγκριτικά....Για τον Amorgiano , εκτός του τεστο που κάνουν οι Nomads www.nomad.gr/news/?p=1804 και κάποια στοιχεία απο εδώ www.to4x4.gr/html/site/forum/viewtopic.php?t=2814&postdays=0&postorder=asc&start=300 δεν ξέρουμε κάτι άλλο.

Τα ARB και τα μέταλα τους δεν χρειάστηκε να τα συγκρίνει ποτέ κανένας...
Ειδωμεν...

Στα τεχνικά φυσικά θα μας βοηθήσουν τόσο οι απόψεις του Βαγγέλη, όσο και του Μιχάλη.


PS.  τα -120€ ανα μπλοκέ achariz νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει ο Βαγγέλης, αν ήταν κάτι παραπάνω θα το είχε κάνει πιστεύω....

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2007, 13:23 από IronΜan »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 22, 2007, 14:54 »
Λοιπόν…
Κατά την δική μου άποψη υπάρχουν και άλλοι επαγγελματίες στο χώρο και είναι καλό να περιμένουμε και τις δικές τους προσφορές…
Όσο για την προσφορά του κυρίου Τσουκα …ναι και εμένα μου φαίνεται <λίγη> η έκπτωση ..την στιγμή που μιλάμε για μια παραγγελιά 18-19000 …..
Όσο για το θέμα σύγκρισης μιας ιδιοκατασκευης ( Αμοργιανός) και έτοιμου ( arb) εμένα δεν μου λέει τίποτα το ότι πίσω από την arb είναι ένας κολοσσός…
Γιατί και στου Αμοργιανού τα μπλοκε έχει γίνει αρκετά καλή δουλειά και αρκετές δοκιμές…όσο για το θέμα της εγγύησης αυτό θα μας το πει μόνο ο ίδιος..
Στο θέμα μας τώρα……
Τιμές…
Όπως ξαναείπα καλό είναι να περιμένουμε και τους άλλους επαγγελματίες του χώρου και τότε βλέπουμε…αν και το να κάνουμε μια παραγγελία από εξωτερικό μόνοι μας δεν νομίζω να είναι και άσχημη ιδέα….αρκετά δύσκολο ( κάποιος να μαζέψει τα χρηματα..ενας να μιλήσει με την εταιρία  κ.τ.λ.) αλλά μήπως πρέπει να το δούμε και αυτό?...
Τσσσσσσσσσσσς
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος takis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • Κορινθος ( οταν δεν ειμαι Σερρες η Ζηρεια)
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2007, 15:23 »
Τεχνικη αποψη και μαλιστα εμπεριστατωμενη δεν εχω , μπορω να πω ομως το σκεπτικο μου ( χωρις να λιβανιζω κανεναν ) που εμπιστευθηκα το κιτρινιαρικο σπιρτοκουτο μου ( σαμυ ) στον Αμοργιανο και τις διαπιστωσεις μου
Εκ πεπειθησεως ειμαι κλασσικος αουτσαιντεριστας , που σημαινει οτι αποφευγω οπου μπορω τους γιγαντες εμπιστευομενος τους μικρους ανησυχους ανεξαρτητους κατασκευαστες , αν φυσικα κερδισουν την εμπιστοσυνη μου ( το τελευταιο δυσκολο αλλα στη περιπτωση που αναφερομαι συνεβη) . Ειδικα αν ο μικρος κατασκευαστης ειναι Ελληνας , αισθανομαι ακομα μεγαλυτερη την αναγκη για υποστηριξη του . Στον μικροκατασκευαστη λοιπον μπορεσα και εκανα τις διαφορες παρατηρησεις μου και τις προσωπικες μου επιλογες για τη λειτουργια του ( ντιζα , ηλεκτρομαγνητη , κομπρεσερ ) στα δε υπολοιπα που μετετρεψα εδωσα ( προσπαθησα δηλαδη) μια οσο γινοταν πληρη εικονα της χρησης του αυτοκινητου και απο εκει και περα το στησιμο εγινε πανω στις απαιτησεις μου και οχι το αναποδο. Στο θεμα της αξιοπιστιας και της εγγυησης ημουν και ειμαι απολυτος : " Μιχαλη αν σπασει χωρις λογο , στο εφερα στο κεφαλι " και πιστευω οτι περισσοτερο ευκολα γινεται αυτο σε καποιον κατασκευαστη που υπαρχει προσωπικη σχεση , παρα να στελνω μειλς στα εξωτερικα . Υπαρχουν και αλλοι πολλοι λογοι που μονο αν κουβεντιασεις με τον  οποιο "τρελλο" μικροκατασκευαστη μπορεις να καταλαβεις .
Τελειωνοντας θελω να πω οτι δεν εχω μετανοιωσει καθολου για την επιλογη μου , θα το ξαναεπελεγα εστω και αν η τιμη ηταν ακριβοτερη απο "επωνυμη" , που δεν ειναι ( απο οτι βλεπω κατα πολυ φθηνοτερη ειναι μαλιστα)

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2007, 16:54 »
οχι ρε ..... επρεπε να το γραψει αυτο ενας αμερικλανος?
οχι τυποτα αλλα .....συμφωνω μαζι του ρε γ@μοτο..... bhe bhe bhe bhe bhe bhe bhe
 j12 j12 j12 j12 j12 j12
+ 100
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2007, 22:23 από Γιώργος »
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2007, 17:23 »
Ο Κορίνθιος μίλησε σωστά ! Παραγγέλνοντας από τον Μιχάλη, όχι μόνο θα πάρετε διαφορικά που έχουν δοκιμαστεί σε αρκετά αυτοκίνητα μέχρι σήμερα χωρίς προβλήματα, όχι μόνο θα έχετε την εγγύηση του Μιχάλη (που είναι πάνω από κάθε κ@λ@χαρτο), αλλά θα έχετε και τη ευκαιρία να στηρίξετε συλλογικά μια προσπάθεια ενός Έλληνα να δημιουργήσει. Και αυτό το τελευταίο αξίζει κάθε τελευταία δεκάρα που θα δώσετε (ακόμα και αν η τελική τιμή είναι μεγαλύτερη από κάθε ARB μαζικής παραγωγής - που δε το νομίζω  ;) ). Στο φινάλε, δεν είναι όλα ευρώ ......

Π.Α.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2007, 17:29 από freskos »

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 22, 2007, 17:26 »
κατα πολλυ φτηνοτερο απο τα arb.....
και οπως λες εχεις και τη χαρα να τα <δωσεις> σε ενα παλικαρι που εχει αφιερωσει χρονο και κοπο πανω σε κατι που αξιζει...ας περιμενουμε και την δικια του προσφορα...
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 22, 2007, 17:38 »
α, ξέχασα να αναφέρω ότι έχω πάνω στο sami μου, μπροστινό μπλοκέ του Αμοργιανού με ντίζα, το οποίο τον τελευταίο χρόνο έχει δουλέψει (όπου τοθ το ζήτησα) χωρίς να με προδώσει  ;)

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 22, 2007, 17:41 »
ωραιος...θελω και εγω μπλοκε με φωνητικες εντολες....
 lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 23, 2007, 10:19 »
Να ερωτησω κατι και εγω???Υπαρχει περιπτωση να στειλουμε ενα mail στην ΑRB την καθεαυτου εταιρια να μας δωσει μια προσφορα για 15-20 lockers,εαν αυτο ειναι δυνατον και την τοποθετηση να την κανουμε στο αντιστοιχο εξουσιοδοτημενο συνεργειο πχ extreme κλπ...Η μηπως θα μας παραπεμψει στον εισαγωγεα...??Εγω νομιζω οτι δεν εχουμε τιποτα να χασουμε,εκτος και αν εχει δοκιμαστει και αυτη η λυση ανεπιτυχως....Σαν κλαμπ παντα......!!! cl
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 23, 2007, 10:23 »
Ισως η παραπανω αναφορα μου να επρεπε να τοποθετηθει στις Ανακοινωσεις-γενικες...Εκ παραδρομης......!!!Οπως διορθωθει παρακαλω.....τανκ γιου!! 0_21
Γεια χαραδραααααααα!!!