Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις μπλοκέ....  (Αναγνώστηκε 30857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 23, 2007, 11:44 »
Να ερωτησω κατι και εγω???Υπαρχει περιπτωση να στειλουμε ενα mail στην ΑRB την καθεαυτου εταιρια να μας δωσει μια προσφορα για 15-20 lockers,εαν αυτο ειναι δυνατον και την τοποθετηση να την κανουμε στο αντιστοιχο εξουσιοδοτημενο συνεργειο πχ extreme κλπ...Η μηπως θα μας παραπεμψει στον εισαγωγεα...??Εγω νομιζω οτι δεν εχουμε τιποτα να χασουμε,εκτος και αν εχει δοκιμαστει και αυτη η λυση ανεπιτυχως....Σαν κλαμπ παντα......!!! cl

Dimi γίνεται και αυτό.. αλλά εδώ δεν μιλάμε για λίγα λεφτά,  οπότε δύσκολα πιστευω θα αναλάβει κάποιος αυτή την προτωβουλία....
και αν έχει official dealer εδώ η ARB το σίγουρο ειναι οτι θα σε στείλει σε αυτόν......

Προσωπικά πιστεύω οτι οι προσφορές που πήραμε απ'ολους είναι καλές και αρκετά ανταγωνιστικές...
Λογικά θα σκάσουν και άλλες προσφορές ARB... αλλά και του Αμοργιανού που απ'οτι λένε όλοι είναι απίστευτης ποιότητας και τιμής...

Καίγομαι για μπλοκαδούρα...δώστε τιμές...   roc2


Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος dimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 23, 2007, 12:29 »
Eχουμε παρει τιμη απο Αμοργιανο η περιμενουμε προσφορα αναλογα την παραγγελια???
Γεια χαραδραααααααα!!!

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 23, 2007, 12:32 »
Eχουμε παρει τιμη απο Αμοργιανο η περιμενουμε προσφορα αναλογα την παραγγελια???

Αν είχαμε πάρει , δεν θα την έβλεπες κάπου μπρε?? lol lol lol lol lol lol

Δεν έχει δώσει προσφορά ο Αμοργιανός ακόμα....
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 25, 2007, 14:16 »
Επι του θέματος.....

-Ποιές διαφορές υπάρχουν κατασκευαστικά ανάμεσα σε ένα μπλοκέ by Amorgianos και σε ένα ARB.
Ποιό είναι καλύτερο και γιατί?

-Τι ανταλακτικά ενδέχεται να χρειαστούν σε καθένα απο αυτά μετά την πάροδο του χρόνου, και σε πόσο χρονοβόρα είναι η εξεύρεση τους??

-Ποιά είναι τα υλικά κατασκευής τους και κατά πόσο συντελούν στην αξιοπιστία τους?
Καλύτπονται απο την ίδια εγγύηση και τα 2 μπλοκέ(2 χρόνια καλής λειτουργίας όλων των μερών τους)

- Η διαφορά στα Brand name των δύο ετερειών είναι απτή και σεβαστή, αυτό πείθει τον πελάτη ή υπάρχει και το ενδεχόμενο μεγαλύτερης αστοχίας υλικού απο την μαζική παραγωγή??


Τι λέτε οι άμεσσα εμπλεκόμενοι και γνώστες?
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 25, 2007, 14:27 »
μιας και εσβησα την πραγματικη φωτια......ας αναψω εδω μια ......γιαλαντζη φωτια..
αναμεσα αμοργιανου και arb....
αμοργιανος = χαλιβας
arb = μαντεμι..
χωρις πολλα λογια...
αντε να χρειαστης ενα κομπρεσερ και αν οπωτε μιλαμε για 100 ευρο κοστος....το οποιο στον αμοργιανο θα το εχεις πυστευω συντομα ενο στην arb θα πρεπει το καταστιμα που θα τα παρουμε να εχει στοκ...διαφορετικα θα περημενουμε αρκετες μερες....
οσο για το θεμα τοποθετισης ο αμοργιανος εχει πυστευω καλητερα αποτελεσματα ακωμα και σε arb...φαντασου στα δικα του... supr supr
ολατα παραπανω.....
ο.π.α
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος gazolas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 25, 2007, 17:57 »
Γεια σας και από μένα.
Από ότι ξέρω χρήστες Jimny με διαφορικά από τον ΑΜοργιανό δεν είναι και πολλοί και επειδή το σαμουραι είναι ο μπαμπάς του jimny και φοράει και το ίδιο ακριβώς γκρούπ με τον γιο του θα καταθέσω κάποιες γνώμες μου.

Την έρευνα για να αγοράσω μπλοκέ την έχω ξεκινήσει εδώ και κοντά 10 χρόνια.
Ο πρώτος και βασικός λόγος που δεν είχα ακόμα αγοράσει μέχρι πριν από 1 χρόνο και 2 μήνες ήταν το οικονομικό. Όταν εμφανίστηκε η ευκαιρία να γίνω το πρώτο σαμουράι με Ελληνικό Μπλοκέ. Φυσικά και δεν την άφησα ανεκμετάλλευτη, και έκτοτε (Απρίλιος 2006) φοράω μπλοκέ του Αμοργιανού.
Το δικό μου μάλιστα ήταν το πρώτο μπλοκέ που έφτιαξε με ντίζα (πριν από το δικό μου είχαν προηγηθεί 2 για το m38a1 του ιδίου, αλλά αυτά είχαν σύστημα ενεργοποίησης με αέρα.) κατόπιν δικής μου απόφασης.

Όπου να'ναι το αμάξι θα πάει στον Αμοργιανό για τοποθέτηση μπροστινού μπλοκέ και μετατροπή του συστήματος ντίζας σε αέρα. Τελικά όσο ωραίο και άμεσο και να είναι το λεβιεδάκι που το εμπλέκει, δεν συγκρίνεται με την ευκολία των 2 διακοπτών...ειδικά αν έχεις 2 μπλοκέ! (άσε που κατά βάθος μου αρέσει να έχω διάφορα φωτάκια/led-άκια μέσα στο αμάξι να αναβοσβήνουν!!! :-).
Να πω εδώ πως κανένα δίμηνο αφού είχε γίνει η τοποθέτηση του πρωτοτύπου νο1 (παρότι δούλευε κανονικά), ο Αμοργιανός μου ζήτησε να αλλαχτεί με νεότερη έκδοση όπως και έγινε. Επιπλέον ως πειραματόζωο, το διαφορικό χρησιμοποιήθηκε σε καταστάσεις που κανονικά αποφεύγεται η χρήση του *(στεγνή άσφαλτος, οδήγηση με υπερστροφή ισχύος κλπ) χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα.
Το sutzukaki μου είναι το καθημερινό μου αυτοκίνητο και από την τοποθέτηση έχει κάνει 10-15000χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αυτό που θα σχολιάσω είναι πάντως πως η λύση που δίνει ο Αμοργιανός για την ενεργοποίηση του εμβόλου είναι αδύνατον να βγάλει ζημιά (βλέπε διαρροή) ότι και να γίνει στην τοποθέτηση (η οποία σημειωτέoν γίνεται από τον ίδιο στο γκρουπ), κάτι που δεν ισχύει για το ARB.
Δεν γνωρίζω ARB στην Ελλάδα που να μήν έχει πρόβλημα με διαρροές, μεγάλες ή μικρές, ενώ είναι ξεκάθαρο στο service manual του, πως μετά την τοποθέτηση δεν πρέπει να έχει καμία διαρροή.
Αλήθεια πόσοι από όσους τοποθετούν ARB μπορούν να το ισχυριστούν αυτό με γραπτή εγγύηση και αντικατάσταση τυχόν τραυματισμένων ο-rings για παράδειγμα; Για μένα η τοποθέτηση ARB είναι κάτι σαν την ρύθμιση των διαφορικών. Δεν είναι επιστήμη, αλλά δεν μπορεί να την κάνει και ο καθένας σωστά.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει το μέγεθος της εταιρείας πίσω από τα ARB, όπως και την εγκατεστημένη βάση σε όλο τον κόσμο.
Μπορεί όμως να αμφισβητηθεί το ότι δεν είναι άθραυστο/χωρίς βλάβες. Έχω δει προσωπικά σπασμένο ARB. Θεωρώ μάλιστα πως ο τρόπος εμπλοκής δεν είναι και ο καλύτερος δυνατός, και αυτό έχοντας όλα αυτά τα χρόνια μελετήσει πλείστα διαφορετικά μπλοκέ.
(offrotec, KAM, ARB, ένα γαλλικό ανώνυμο, ΟΧ, electrac κ.ά.) Το θέμα υλικά που έχει θιχτεί, δεν θεωρώ πως έχει τόσο μεγάλη σημασία, διοτι ούτως η άλλως δεν είναι η κάσα που θα αστοχήσει, αλλά ο μηχανισμός εμπλοκής. Και εκεί ο διαφορικό του Αμοργιανού είναι καλύτερο. Και για να μην παρεξηγηθώ με το θέμα κάσα, το μαντεμένιο είναι καλό, αλλά το χαλύβδινο είναι καλύτερο. Το μαντέμι επιτρέπει την μαζική παραγωγή με πολύ μικρότερο κόστος. Αλλιώς η ARB δεν θα πούλαγε πια μπλοκέ ή τουλάχιστον όχι σε αυτήν την τιμή (βλέπε τιμή για το offrotec).


Για να συνοψίσω, αν τώρα ξαναέκανα μία αντίστοιχη αγορά, το ίδιο θα έκανα. Θα ξαναέπαιρνα Αμοργιανό,
α) για το κόστος
β) διότι είναι ελληνικό
γ) διότι μου αρέσει η κατασκευή του και οι λύσεις που δίνει

Ελπίζω να μην σας κούρασα,
Φιλικά πάντα,

Ε.Σ.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2007, 18:03 από gazolas »

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 25, 2007, 18:05 »
Ελπίζω να μην σας κούρασα,
Φιλικά πάντα,

Ε.Σ.




Mάκαρι να μας κούραζαν έτσι φίλε μου lol lol
Ισα Ισα που η γνώμη σου είναι πολύτιμη αρωγός μας.....
Ευχαριστούμε πολύ...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 25, 2007, 19:25 »
να σε ρωτησω κατι ασχετο... lol lol lol
δεν ειναι καλυτερα με ντιζα? ξερεις να μην εχεις το φοβο μην κωψεις το σολυνακι και αλλα τετοια?
στο λεω γιατι στο vitara που ειχα ειχα κοψει 2 φορες το σολυνακι με αποτελεσμα την μια να μην εχω μπλοκε και την αλλη να ειναι κομπλαρισμενο για καμια 3οαρια χιλ ασφαλτο...
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 25, 2007, 23:04 »
να σε ρωτησω κατι ασχετο... lol lol lol
δεν ειναι καλυτερα με ντιζα? ξερεις να μην εχεις το φοβο μην κωψεις το σολυνακι και αλλα τετοια?
στο λεω γιατι στο vitara που ειχα ειχα κοψει 2 φορες το σολυνακι με αποτελεσμα την μια να μην εχω μπλοκε και την αλλη να ειναι κομπλαρισμενο για καμια 3οαρια χιλ ασφαλτο...


και το δικό μου το μπροστινό είναι με ντίζα και θα το κάνω με αέρα επίσης. Είναι πολύ πιο βολικά .........  ;)

Αποσυνδεδεμένος Firelord

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.difflock.com
    • The Mad World of Difflock
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 26, 2007, 11:12 »
δεν υπαρχει προβλημα εκ του σωληνα, ειδικα αν ειναι σωστα τοποθετημενος και μη εκτεθειμενος

επιπλεον, στα πνευματικα ειναι πολυ δυσκολο να σου μεινει κομπλαρισμενο, η χειροτερη αβαρια ειναι να μην εχεις μπλοκε λογω ελλειψεως υπερ- ή υποπιεσεως

γενικο σχολιο

διαβασα τα ανωτερω με οσο το δυνατον μεγαλυτερη προσοχη και ενα εχω να πω εκ προσωπικης εμπεριας και μονο

οταν ειχα ζητημα με το ARB μου (πισω) μονο στον Αμοργιανο βρηκα λυση...οπερ εστιν μεθερμηνευομενον σωστη εγκατασταση - ρυθμιση, σχεδον εξαλειψη διαρροων και βελουδινη λειτουργια

τωρα παω για Αμοργιανικο εμπρος ολοκληρωμενο στον ηδη υπαρχοντα συμπιεστη Αρουβου
'When in Danger,
When in Doubt,
Run in Circles,
Scream and Shout'
Serial Difflocker

Αποσυνδεδεμένος gazolas

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 26, 2007, 13:19 »
να σε ρωτησω κατι ασχετο... lol lol lol
δεν ειναι καλυτερα με ντιζα? ξερεις να μην εχεις το φοβο μην κωψεις το σολυνακι και αλλα τετοια?
στο λεω γιατι στο vitara που ειχα ειχα κοψει 2 φορες το σολυνακι με αποτελεσμα την μια να μην εχω μπλοκε και την αλλη να ειναι κομπλαρισμενο για καμια 3οαρια χιλ ασφαλτο...


Ακόμα και να κόψεις το σωληνάκι, δεν είναι και πολύ δύσκολο να έχεις επιπλέον (φτηνό) σωλήνα για να το αντικαταστήσεις . ...Αλλά δεν έχω ακούσει και πολλά που να έχουν κοπεί!; (2 τα δικά σου ;) χαχα) Αν σου ξηλωθεί η ντίζα (σαφώς πιο δύσκολο δεν λέω...αλλά από ότι φαίνεται εσύ ειδικά έχεις το χάρισμα!!! ) αντε φτιάξτο στην βόλτα...!
Τώρα από κατασκευής και το ARB και του Αμοργιανού αν κοπεί σωληνάκι ή ξηλωθεί η ντίζα, το μπλοκέ ακόμα και να ήταν κλειδωμένο θα ξεκλειδώσει όπως σου έτυχε την πρώτη φορά...την δεύτερη που έμεινε κλειδωμένο προφανώς κάτι άλλο έπαιζε...

Ξεκάθαρα, μου αρέσει πολύ η εμπλοκή με την ντίζα/λεβιέ. Αλλά αφού τελικά θα πάω και για μπροστινό, είναι σαφώς πιο εύχρηστο στην δύσκολη στιγμή να πατήσω απλώς 2(+1 το κομπρεσεράκι) κομβία σαν να ανάβω τα φώτα ομίχλης ένα πράμα και να αφοσιωθώ στην οδήγηση από κει και πέρα αντί να ψάχνω τους πολύ ωραίους κατά τα άλλα λεβιέδες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2007, 14:41 από gazolas »

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2007, 14:11 »
εμενα μου αρεσουν τα λεβιεδακια...........
ειναι πιο τσιλικα....τεσπα...απλα επιδη ειχα 2 ατυχες συνβαντα με τα σολινακια...γι αυτο και λεω για ντιζα....τωρα τον τελευταιο λογο τον εχει ο μαστορας....
 cl cl cl cl cl cl cl cl cl
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2007, 19:28 »
Με έπιασε πάλι, μου ήρθε! Είχε αρκετό καιρό και νόμιζα οτι είχα ιαθεί αλλά μάταια .......
Μιλάω για αυτήν την ακατανίκητη έλξη να λέω την γνώμη μου στα forum χαλώντας συνταγές και στεγανά καταλήγοντας να με βαράνε όλοι (οι σχεδόν όλοι).
Αφορμή στάθηκε ο προβληματισμός των εδώ συνφορουμιτών σχετικά με την ομαδική παραγγελία των μπλοκέ και την τελική επιλογή, και το δέος που είδα να διακατέχει πολλούς σχετικά με το «μεγαθήριο» ARB.
Και εδώ είναι που με έπιασε και εμένα η φαγούρα μιας και το ίδιο θέμα με απασχόλησε και εμένα πολύ νωρίτερα μιας και έπαθα και έμαθα, έψαξα και καταστάλαξα.
Το αυτοκίνητο μου (vitara 2.0 L) είχε ήδη 3 χρόνια πίσω μπλοκέ ARB και με έπιασε η κάψα και για μπροστά χωρίς να μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι μου ήταν απολύτως απαραίτητο, αλλά τι να κάνουμε κά...... ψα είναι αυτή που άμα σε πιάσει πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε και καταλήγεις να ρίχνεις να ρίχνεις και αυτό να θέλει και άλλο αλλά πάντα υπόσχεσαι στον ευατό σου ότι αυτό θα είναι το τελευταίο έξοδο για βελτιώσεις.
Έτσι εδώ και αρκετούς μήνες το Vitara μου βρέθηκε να έχει εκτός από ARB πίσω, και Αμοργιανού μπροστά, οπότε μοιραία η σύγκριση είναι αναπόφευκτη, για αυτό είπα να δώσω και εγώ τα φώτα μου (βάλτε γυαλιά ηλίου.) 
ΑRB: Αναγνωρισμένο, πολυφορεμένο και πανάκριβο σε σχέση τιμής προς υλικά – ποιότητα.  Κατασκευασμένο από μαντέμι (το οποίο είναι το φθηνότερο και λιγότερο ανθεκτικό είδος μετάλλου) και αυτό γιατί είναι μονόδρομος για την «μεγάλη» ARB  μιας και αυτό επιτρέπει την χύτευση του σε καλούπια ώστε να υπάρχει μεγάλη παραγωγή και έτσι να καλύπτεται η ζήτηση. Δεν δικαιολογεί  σε τίποτα όμως την τόσο υψηλή τιμή για ένα τόσο φθηνό υλικό. Γρανάζια και ανταλλακτικά αποκλειστικά από την ARB αγνώστων λοιπών στοιχείων σε περίπτωση που θελήσεις να τα προμηθευτής ανεξάρτητα.

Αμοργιανού: Κατασκευασμένο από βιομηχανικό ατσάλι προδιαγραφών, χειροποίητο ένα ένα στον τόρνο μια δουλειά που απαιτεί γνώσεις και υπομονή. Γρανάζια αποκλειστικά από Suzuki ώστε  να διασφαλίζεται η επάρκεια ανταλλακτικών είτε καινούργια είτε μεταχειρισμένα αν ποτέ χρειαστούν σε χρόνους σε καιρούς. ΄
Περισσότερες όμως πληροφορίες  για το προϊόν τού μπορεί να δώσει φυσικά ο κατασκευαστής του για αυτό απευθυνθείτε στον Αμοργιανό εγώ σαν απλός χρήστης αναφέρω τα βασικά που εντόπισα αλλά σίγουρα δεν είναι τα μόνα.

Μιας και η παραγγελία σας αγαπητοί συνφορουμίτες είναι αρκετά μεγάλη (είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη) αυτό σας δίνει την πολυτέλεια να ζητήσετε απευθείας σύγκριση δίπλα – δίπλα, δείγματα ARB -Αμοργιανού και έτσι να διαπιστώσετε και προσωπικά των λόγων μου το ασφαλές.
 Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι όσοι έβαλαν Αμοργιανού το υποστηρίζουν πλέον με σθένος. 
Πέρα από την οπτική σύγκριση όμως την οποία θεωρώ μια καλή ένδειξη, σημαντικότερη είναι φυσικά η καλή λειτουργία των μονάδων και όσων αφορά το ARB προσωπικά έφαγα ήττα (και πίκρα και ταλαιπωρία) μιας και την πρώτη του τοποθέτηση ανέλαβε κάποιος πεταλωτής (δεν έχει σχέση με όσους έδωσαν προσφορά εδω μέσα), με αποτέλεσμα το μπλοκέ να πετάει βαλβολίνες από την βαλβίδα (αυτή που είναι πάνω στο κομπρεσερ) και το κομπρεσερ να δουλεύει κάθε 5 sec, λόγω κακής εφαρμογής του στεγανοποιητικού δακτυλίου πίσω στο γκρουπ.
Το ίδιο συνέβη και στην δεύτερη απόπειρα ρύθμισης (ω ναι υπήρξε και δεύτερη αλλά και τρίτη) και μόνο στην τέταρτη και τελική ρύθμιση η οποία έγινε από τον Αμοργιανό επετεύχθη να δουλεύει κάθε 2 λεπτά αφού πρώτα του έκανε την ανάλογη περιποίηση στα μηχανήματα του.
 Περά από αυτό όμως υπάρχει και μια εγγενής κατασκευαστική ατέλεια όπως είπε και ο συνάδελφος Gazolas οπότε η διαρροή μικρή η μεγάλη είναι δεδομένη (ναι τόσο μεγαθήριο η ARB).
Για την ιστορία να αναφέρω ότι η τέταρτη ρύθμιση έγινε αφού πρώτα άλλαξε το σπασμένο πίσω κωρονοπήνιο απο τα χεράκια του πεταλωτή (έχω και απολαυστικές φωτογραφίες με το κωρονοπήνιο κιμά).

Σχετικά με την τοποθέτηση αν επιλέξετε Αμοργιανό: να την κάνετε μόνο σε αυτόν οποίος θεωρώ ότι είναι ο μόνος στην Ελλάδα (από όσους γνωρίζω και είναι πολλοί) που γνωρίζει να ρυθμίζει στις εργοστασιακές του παραμέτρους κορωνοπήνια, μια δουλεία εξίσου απαιτητική σε όργανα ρύθμισης, γνώσεις και υπομονή.
Αποφύγετε πάση θυσία την ρύθμιση από κάποιον πεταλωτή που θα σας κάνει να τρέχετε. ¶λλωστε σας είπε  και ο  φίλος μου  χασοδίκης firelord τι κασκαρίκα έπαθε με το ARB του (ναι αυτός που παρέλαβε από πεταλωτή διαλυμένο μέσα σε κούτα το ολοκαίνουργιο ARB του γιατί ήταν «ελαττωματικό»).
(Ο πεταλωτής δεν έχει κάνει προσφορά εδω μέσα και είναι διαφορετικός από τον δικό μου).
Ευτυχώς το καλό  με τα Suzuki είναι ότι το μπορείς να πάρεις το καβούκι στο χέρι με το γκρουπ ρυθμισμένο και να το περάσεις και μόνος σου που λέει ο λόγος οπότε και για τα παιδιά στην επαρχεία δεν είναι πρόβλημα.

Aν επιλέξετε Τσούκα: Απαιτήστε την ρύθμιση να την κάνει ΜΟΝΟ ο Vagelis Tsukas μιας και μόνο αυτός έχει άδεια εγκαταστάτη από την μαμά ARB, άρα και γνωρίζει τι κάνει με εγγύηση της ΑRB.
Οι  αυστραλοί από όσο ξέρω είναι αυστηροί στα στάνταρ τους και ξέρουν σε ποιον δίνουν άδεια να κάνει σωστές εγκαταστάσεις ώστε να μην δυσφημίζονται τα προϊόντα τους από κακή λειτουργία.
ΜΗΝ δεχτείτε τοποθέτηση από υπαλλήλους του στο μαγαζί του, ή συνεργάτες του στην επαρχεία που εξουσιοδοτεί για αυτό ο Τσούκας από μόνος του, μιας και ίδιος και μόνο έχει άδεια εγκαταστάτη από την ARB και ΟΧΙ άδεια να εκπαιδεύει εγκαταστάτες προϊόντων ARB, εκτός και αν έχει να επιδείξει ανάλογο έγγραφο εκπαιδευτού.
 Καταλαβαίνεται πως άλλο εγώ να είμαι πιλότος και άλλο να εκπαιδεύω πιλότους. Η διαφορά τεράστια και όσοι έχουν ασχοληθεί με την εκπαίδευση το αντιλαμβάνονται.
Απαιτήστε λοιπόν εγκατάσταση  από τον ίδιο και μόνο, μιας και αυτό είναι και το ισχυρό χαρτί του έναντι του Κοκκολάκη και με αυτό «χτυπαέι» την προσφορά.
 Τα παιδιά από την επαρχεία φυσικά να απαιτήσουν το ίδιο, εκτός και αν κάποιος από την επαρχεία έχει ανάλογο πιστοποιητικό από την ARB (πράγμα που αμφιβάλω γιατί αν κάποιος είχε θα το διαφήμιζε και αυτός).

Αξιώστε από όσους έχουν δώσει προσφορά να δεσμευτούν για το μέγεθος των ελαστικών και τις τροποποιήσεις για να μην ακούσετε το αγαπημένο μου «εεεε με τέτοια λάστιχα τι περίμενες για αυτό έσπασε».

Τελικό συμπέρασμα από προσωπική εμπειρία:

To ΑRB καλό όσο δεν υπήρχε ο Αμοργιανός.
Από εκεί και πέρα κλαίω τα λεφτά μου μιας και με το ίδιο ποσό θα έπαιρνα μπλοκέ Αμοργιανού, μπρος – πίσω.
Με παρηγορεί το γεγονός πως όταν επέλεξα ARB δεν είχε ξεκινήσει να κατασκευάζει ο Αμοργιανός.
Θετικό του ARB το pull mur μιας και το βάζουν οι φραγκάτοι και έχει και ωραίο αυτοκόλλητο.

Να διευκρινίσω αγαπητοί πως τα παραπάνω είναι προσωπικά βιώματα και συμπεράσματα για βοήθεια σας στην επιλογή και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης με τους επαγγελματίες.

Καλές αγορές ............... το μπλοκέ είναι κα............ψα.










Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 26, 2007, 19:50 »
Ενα ευχαριστούμε, δεν είναι αρκετό.....



Vitara 2.0L ...??

Εσύ δεν είχες Land Rover?? lol lol lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 26, 2007, 19:55 »
Στα περι συγκρίσεως, το να συγκρίνουμε δυο καινούργια....και τα δυό γυαλίζουν, το ARB θα είναι ομορφότερο, μου χτυπάει και η μάρκα... ;D

Θα ήθελα να συγκρίναμε δυό σπασμένα, να λείπουν δόντια , κτλ κτλ... ;D ;D ;D



Γιώργο στην ερώτηση του συμφορουμίστα SAV:
Υπάρχουν αναγνωρισμένοι Air Locker fitters στην Ελλάδα?

Η απάντηση του κου Τσούκα ήταν:

Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο και γι' αυτό και εάν διαβάσετε την εγγύηση για τα διαφορικά , δεν αναφλερεται πουθενά .

Aυτούσια παρμένα απο εδώ...

www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,1877.15.html

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2007, 19:58 από IronΜan »
Γιάννης Δημητρέλης