Αποστολέας Θέμα: Συγκρίσεις μπλοκέ....  (Αναγνώστηκε 30852 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 29, 2007, 09:03 »
Κυριοι, θα ηθελα να κρατησουμε τη συνεχεια σε τεχνικες αναλυσεις και οχι σε διαμαχη μεταξυ των εταιριων. Αυτο θα ηταν και ο καταλυτης για να αποφασισουμε για το προιον και οχι αν καποια εταιρια ειναι μικρή ή μεγάλη ή εχει ISO 9001, ή ειναι ξένη ή ειναι Ελληνική... κοκ.

Κρατηστε το επιπεδο των αναλυσεων υψηλό. Εχετε τη δυνατοτητα, διοτι εισαστε καταξιωμενοι επαγγελματιες και μηχανικοι.

Σας ευχαριστω,
Γιωργος Χριστοφορακης.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 29, 2007, 13:08 »
Απο το ποστ του Dr Cautsouk στους Επαγγελματίες.
Η άποψη ενός επαγγελματία και εγκαταστάτη εν προκειμένω, βαρύνει πάντα τεχνικά....
Μεταφέρετε και εδώ.



Παρ όλα  αυτά και αν και δεν γνωρίζω αν το παρακάτω είναι off topic μπορώ να πω ότι  τα ΑRB αξιόπιστα και γνωστά στο ευρύ κοινό .
Είναι μπλοκε με πολλές ώρες χρήσης και με λίγα προβλήματα.
Δεν μπορώ όμως να παραβλέψω την δουλειά του Αμοργιανού .
Είναι άξιος και μπραβο του εφόσον προσπαθησε και  μπόρεσε και με το ελληνικό δαιμόνιο που πρέπει να τον διακατέχει έφτιαξε κατασκευές  - έτυχε και την είδα και πραγματικά μου άρεσε πολύ η δουλειά του.- που ταράζουν τα νερά στον χώρο των μπλοκε και της ελληνικής επικράτειας αλλά και εκτός Ελλάδος.

Εφόσον μπόρεσε να αντιπαρατεθεί –με καλή έννοια το λέω- με κολοσσούς όπως ARB μπράβο του.
Πιστεύω λοιπόν ότι η εξίσου αξιόπιστη λύση είναι και αυτή του Αμοργιανού μαζί με τα ARB και ο κάθε ένας θα κρίνει και θα αποφασίσει.
Σημειωτέον ότι τον εν λόγω κύριο Αμοργιανό δεν τον γνωρίζω προσωπικά κάτι που θα ήθελα να γίνει στο άμεσο μέλλον

ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 29, 2007, 13:48 »
Είναι ένα πολύ ωραίο θέμα γνώσεων και εξαγωγής συμπερασμάτων ιδίως με το www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,1904.60.html που έμεινε για το θέμα τον εγγυήσεων και των λοιπών διαδικαστικών.

Τι είναι ο κονδυλώδης χυτοσίδηρος??  ::)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Blackchris

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • www.jimnyclub.com
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 29, 2007, 20:22 »

Εμείς σαν εταιρεία διαθέτουμε στην Ελληνική αγορά περίπου 500 ARB Lockers τον χρόνο και στο 2006 αντιμετωπήσαμε προβλήματα (όχι σπασίματα) σε 6 Lockers , το ποσοστό λοιπόν της «αποτυχίας» είναι κάτι παραπάνω από το 1% .[/color] 


Με το συμπάθιο αγαπητοί συνφορουμίτες αλλά η δήλωση αυτή μου έκανε εντύπωση, και με έβαλε σε σκέψεις.

Η X-tream διαθέτει στην Ελληνική αγορά 500 ARB lockers τον χρόνο ?????? Για να δούμε (μουμπλέ μουμπλέ σκέψη.............)

Σύμφωνα με παλιότερες συζητήσεις στα Φορουμ σχετικά με το πόσοι είμαστε οι τετρακίνητοι είχαμε καταλήξει γύρω στους 700 - 1000, και εννοούμε βέβαια αυτούς ΟΧΙ που έχουν στην κατοχή τους 4χ4 αλλά αυτούς που πραγματικά κάνουν 4χ4 από απλές εκδρομές μέχρι αγώνες, και και γνωρίζουν βέβαια τι είναι το locker.
Χμμμμμ Αν πάρουμε σαν πραγματικό αριθμό 1500 αυτοκίνητα λοιπόν (βάζω και 500 ακόμα που δεν είναι αλλά λέμε.........)
Έχουμε και λέμε:
ΝIVA:
 (τα οποία είναι ένας σημαντικός αριθμός στα 4χ4) Η ARB ΔΕΝ βγάζει μπλοκέ για NIVA.
JEEP.
 Τα περισότερα φοράνε OX και άλλα αμερικάνικά μπλοκέ.
ΚΙΑ.
 Η ARB ΔΕΝ βγάζει μπλοκέ για ΚΙΑ άσε που τα περισσότερα φορούν  εργοστασιακό περιορισμένης ολίσθησης.

Οπότε μας απομένουν τα SUZUKI κάποια JEEP Και ασφαλώς τα LAND ROVER όπου εκεί υπάρχουν και διάφορα άλλα μπλοκέ για αυτά, και μερικές ποιο σπάνιες μάρκες στη Ελλάδα
Απο τα 1500 λοιπόν αυτοκίνητα που λέμε οτι κάνουν πραγματικά 4χ4 εγώ λέω να αφαιρέσουμε τα 300 (NIVA JEEP KIA κτλ) οπότε μένουν 1200 αυτοκίνητα, αν λοιπόν η x-tream πουλαει 500 ARB lockers τον χρόνο επι 3 χρόνια (αν οχι παραπάνω) που είναι εταιρία, έχει πουλήσει μέχρι τώρα 1500 ARB lockers για 1200 αυτοκίνητα Χμμμμμμμμμμμ
Αν παραδεχτούμε οτι απο τα 1200 αυτά αυτοκίνητα κάποια έχουν και μπροστά (300 αυτοκίνητα δηλαδή) πρέπει ΟΛΟΙ άσοι γνωρίζουμε από τον Χώρο με SUZUKI  JEEP (αυτά που δεν φοράνε άλλου τύπου lockers) και Land Rover να φοράνε ARB Lockers και βέβαια ικανή και αναγκαία συνθήκη είναι ΟΛΟΙ η άλλοι να μην έχουν πουλήσει τόσα χρόνια ουτε ενα ARB locker Δηλαδή: Κοκκολάκης, Californa4x4 Σίρρος, 4wheeldrive, Τετρακίνηση (Αθανασίου), κλπ, και βέβαια κανένας ιδιώτης να μην το έχει εισάγει μόνος του κλπ.
Τα κουκιά δεν βγαίνουν με τίποτα μάλλον πρόκειται για λάθος εκ παραδρομής εκτός και αν φοράνε ARB locker και τα TAXI, ΙΧ, φορτηγά, κτλ  a105
Τώρα βέβαια θα μου πείτε εκεί κόλλησες αν είναι 500 η 50 ? E δεν έχασα και τον ύπνο μου αλλά μου αρέσει όσοι μιλούν επίσημα να είναι ακριβής και βέβαια απολαμβάνω τις καλές συζητήσεις στα forum. 

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 29, 2007, 22:06 »
Γιαννη, με την ευκαιρια που ασχολεισαι, μαθε και απο τους δυο φιλους μας, τετοιες λεπτομερειες, οι οποιες ομως ειναι ουσιαστικες.....


Θα ήθελα επίσης να μας πείτε πόσα διαφορικά από αυτά που έχετε φτιάξει μέχρι σήμερα έχουν σπάσει ? Ξέρω ότι έχει συμβεί , σε Niva νομίζω , δεν ξέρω το πόσα .

Δηλωνετε οτι ξερετε για σπασιμο σε ProTrack διαφορικο. Θα βοηθουσε την εταιρια μας, αν μας δινατε ό,τι σχετικο στοιχειο εχετε, εστω και δημοσια.
Θα βοηθούσε και το com ολόκληρο φυσικά, και τους επίδοξους αγοραστες...

Βάση γραφομένων του κου Τσούκα υπάρχει σπασμένο μπλοκέ της Ρrotrack το οποίο πιθανών άλλαξε ο χρήστης σε ARB, για αυτό και πιθανώς  δηλώνει άγνοια ο κος Θεολογίτης.
Υπάρχουν απτά στοιχεία επ αυτού??


-Προσωπικά έχω την πληροφορία, ότι υπάρχουν στοιχεία και είναι φωτογραφημένα 3 Niva με σπασμένα μπλοκέ στο συνεργείο,(protrack μιας και το ερευνητικό κέντρο της ARB δεν έχει κάτσει να ασχοληθεί με Niva/φαίνονται οι πινακίδες κυκλοφορίας τους),  την οποία εν μέρη έχω θέσει πιο πάνω, χαριτολωγώντας.

-Η πληροφορία επίσης έφερε και το όνομα του κατόχου των φωτογραφιών.
Απο ποιον μου ηρθε, και ποιός είναι ο κάτοχος, δεν ενδιαφέρει το σύνολο και το παρόν θέμα όσο το περιεχόμενο(3 σπασμένα protrak...)


-Εαν ο κάτοχος των φωτογραφιών δεν κολίεται να της παραθέσει, ας το κάνει, αν κολίεται, μπορεί να τις στείλει στο e-mail μου φένεται στο προφίλ μου, και θα τις παραθέσω εγώ, αποκρύπτωντας τα στοιχεία του , απο το φόρουμ, και μπορώ να δεσμευτώ και νομικά επ αυτού(ακόμα και το ποστ μου μπορεί να χρησημοποιηθεί σαν αποδεικτικό δεσμευσης, φέρει ip , χρήστη και όλα τα σχετικά).
-Εαν σαν απάντηση λάβω ότι οι χρήστες των εν λόγω αυτοκινήτων, δεν θέλουν να δημοσιοποιηθούν στοιχεία τους, μπορώ να δεσμευτώ επίσης νομικά, για την απόκρυψη των στοιχείων τους απο το φόρουμ, αν και τότε δεν θα στέκει και πολύ η ταυτοποίηση της πληροφορίας, απο το σύνολο των αναγνωστών.
-Εαν δεν λάβω απάντηση, θα βγάλω τα δικά μου προσωπικά συμπεράσματα.



Ευχαριστώ για την κατανόηση....
Γιαννης Δημητρέλης
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Firelord

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.difflock.com
    • The Mad World of Difflock
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 02, 2007, 11:00 »
ΥΓ παιδια δεν σας βλεπω να βγαζετε ακρη ετσι

συγκεντρωστε τεχνικα και λοιπα στοιχεια απο τους ενδιαφερομενους και μετα κανονιστε μια εμπρακτη δοκιμη λυωστικου - ξεσκιστικου τυπου και μετα βαλτε τα μελη να ψηφισουν για να μην υπαρχει και υπονοια χειραγωγησης
'When in Danger,
When in Doubt,
Run in Circles,
Scream and Shout'
Serial Difflocker

Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 02, 2007, 18:54 »
ΥΓ παιδια δεν σας βλεπω να βγαζετε ακρη ετσι

συγκεντρωστε τεχνικα και λοιπα στοιχεια απο τους ενδιαφερομενους και μετα κανονιστε μια εμπρακτη δοκιμη λυωστικου - ξεσκιστικου τυπου και μετα βαλτε τα μελη να ψηφισουν για να μην υπαρχει και υπονοια χειραγωγησης
+1! cl
me gusta la montana...

Αποσυνδεδεμένος Firelord

  • Jimny
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • www.difflock.com
    • The Mad World of Difflock
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 03, 2007, 12:21 »


Τι είναι ο κονδυλώδης χυτοσίδηρος??  ::)

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ

χυτοσιδηρος προσβεβλημενος απο αφροδισιο νοσημα!

ΥΓ σορρυ δεν αντεξα!
'When in Danger,
When in Doubt,
Run in Circles,
Scream and Shout'
Serial Difflocker

Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 04, 2007, 17:25 »


Τι είναι ο κονδυλώδης χυτοσίδηρος??  ::)

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ

χυτοσιδηρος προσβεβλημενος απο αφροδισιο νοσημα!

ΥΓ σορρυ δεν αντεξα!
lol lol lol lol lol roc2
me gusta la montana...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Συγκρίσεις μπλοκέ....
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 05, 2007, 11:50 »


Τι είναι ο κονδυλώδης χυτοσίδηρος??  ::)

ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ

χυτοσιδηρος προσβεβλημενος απο αφροδισιο νοσημα!

ΥΓ σορρυ δεν αντεξα!

Ενδιαφέρον lol lol lol lol lol lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης