Αποστολέας Θέμα: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;  (Αναγνώστηκε 4452 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« στις: Αύγουστος 27, 2007, 10:26 »
Επειδή είμαστε όλοι συγκλονισμένοι με τις φωτιές, με την καταστροφή, με τα θύματα, με όλα όσα σκοτώνουν τον τόπο μας, θα θελα να προτείνω κάτι, και αν συμφωνείτε να το οργανώσουμε.
Φέτος το χειμώνα, να μην κάνουμε εκδρομές, έτσι απλά για βόλτα. Κάθε σαββατοκύριακο να κάνουμε και μια επίσκεψη στα χωριά που κάηκαν. Να έρθουμε σε επικοινωνία με τις Νομαρχίες και τους Δήμους, να μαζευουμε πράγματα, αν χρειάζονται, αλλά το πιο σημαντικό για μένα, να πηγαίνουμε εκεί. Να μιλάμε μαζί τους, να πίνουμε εκεί τον καφέ μας, στα καμένα, να συμβάλλουμε ηθικά με την παρουσία μας στους τόπους αυτούς που σε λίγες εβδομάδες θα είναι γεμάτες καταστροφή και εγκατάλειψη.

Ας κάνουμε ο καθένας ότι μπορεί, και αν αυτό σας βρίσκει σύμφωνους, μόλις τελειώσει το κακό βρισκόμαστε με ένα χάρτη και φτιάχνουμε ένα σχέδιο επισκέψεων, οργανωμένο, και με στόχο να επισκεφτόμαστε κάθε σκ και ένα απο τα χωριά.
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος freskos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 374
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2007, 11:17 »
Ωραία ιδέα ! Ακόμα περισσότερο, να πέρνουμε και κάνα δεντράκι μαζί μας κάθε φορά που πάμε εκτός να το φυτεύουμε κάπου !

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2007, 11:25 »
μαζί σου παυλίνα μου

... το ... συντονιστικό όργανο του forum να σχεδιάσει, άν θέλει βοήθεια ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ, ένα πρόγραμμα και ευελπιστώ
 ότι θα είμαστε όλοι μαζί ... και εκεί .

Πιθανά σε συνεργασία με αδελφά ή μη forum , ομάδες , λέσχες , clubs , να κάναμε περισσότερο καλό τόσο σε αυτούς τους ανθρώπους όσο και στην δική μας ανθρωπιά .
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2007, 11:44 »
Γενικώς όπου λαλούν πολλοί κοκόροι....... Εγώ θα λεγα εμείς, μαζί με το braters ίσως - που σίγουρα τα παιδιά εκεί έχουν πολλή όρεξη και καλή διάθεση -  να το ξεκινούσαμε ως πρόγραμμα εκδρομών. Δε χρειάζεται να μαζευτούμε 500 άνθρωποι γι αυτό. Θα ναι όπως λες κι εσύ η δική μας συνεισφορά για να νιώσουμε εμείς οτι κάνουμε κάτι που είναι καλό και χρήσιμο. Εξάλλου όλες οι πρωτοβουλίες είναι προαιρετικές...
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 27, 2007, 12:28 »
Γενικώς όπου λαλούν πολλοί κοκόροι....... Εγώ θα λεγα εμείς, μαζί με το braters ίσως - που σίγουρα τα παιδιά εκεί έχουν πολλή όρεξη και καλή διάθεση -  να το ξεκινούσαμε ως πρόγραμμα εκδρομών. Δε χρειάζεται να μαζευτούμε 500 άνθρωποι γι αυτό. Θα ναι όπως λες κι εσύ η δική μας συνεισφορά για να νιώσουμε εμείς οτι κάνουμε κάτι που είναι καλό και χρήσιμο. Εξάλλου όλες οι πρωτοβουλίες είναι προαιρετικές...

μπορεί να γίνει με παράλληλη δράση καλή μου

... αρκεί να μην φαγωθούν ποιός ... θα είναι ο Αρχηγός της όλης δραστηριότητας ... sorry but ... όποιος κατάλαβε
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 27, 2007, 12:45 »
Μα νομίζω είναι ξεκάθαρο αυτό που πρότεινα.

Σε καμμια 10ριά μέρες , η ίσως μετά τις εκλογές αμέσως, θα μαζευτούμε ένα απόγευμα για καφέ και θα φτιάξουμε ένα πλάνο με τις περιοχές, εγώ σημειώνω ήδη τα χωριά που κάηκαν. Θα βγάλουμε όλοι μαζί ένα πρόγραμμα για κάθε σαββατοκύριακο και όποιος μπορεί όποτε μπορεί θα πηγαίνει.
Εκείνη την ημέρα θα φτιάξουμε και μια "ομάδα" η οποία θα αναλάβει να επικοινωνεί προς τις Νομαρχίες και προς το φορουμ και να ανακοινώνει λίγες μέρες πριν που θα πάμε και αν χρειάζεται κάτι. Όποιος θέλει και έχει χρόνο και διάθεση θα συμμετέχει.
Τα πράγματα καλό είναι να μείνουν απλά. Ούτε αρχηγοί ούτε πρόεδροι ούτε επικεφαλής. Όλοι το ίδιο.

Λέω εγώ τώρα.....Ούτε και δημοσιότητα, δεν κάνουμε τίποτα για να φανεί, παρα μόνο για να ησυχάσει μέσα μας οτι κάνουμε κι εμείς κάτι.
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 27, 2007, 12:52 »
συμφωνω με την παυλινα....

ετσι κι αλλιώς στα ορη στα αγρια βουνα γυρνάμε....γιατι να μην γινουμε για ενα χρονικο διαστημα συγκεκριμένοι οσο αφορα τις περιοχες....ενα σχετικο προγραμμα και μια επαφη με τις νομαρχιες....αυτοι ειμαστε αυτο ειναι το χομπι μας, βρισκομαστε τακτικα στο βουνο....αυτο το προγραμμα εκδορμων εχουμε με σκοπο να σας βοηθησουμε...τι μπορουμε να κανουμε.....??? οσο πιο απλα τοσο πιο λειτουργικά....
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 27, 2007, 12:58 »
Καλή η ιδέα αλλά είναι δύσκολη η οργάνωση
Και όχι η δίκια μας

Η αναδάσωση μια περιοχής θέλει πραγματικά μελέτη δεν πρέπει να φύτευσης ένα “πεύκο” απλά, πρέπει να ξέρης και την ποικιλία του πεύκου και σε πια σημεία θα το βάλεις για να έχει ελπίδες και όχι μονό αυτό

¶ντε να βρούμε κρατικό μηχανισμό να κάνει μελέτη να μας δόση έγκριση να βρούμε τα λεφτά να βρούμε αρχηγό κλπ

Αξίζει όμως τον κόπο να προσπαθήσουμε να το οργανώσουμε  cl cl cl


Εγώ βάζω το φτυάρι (και το σκάψιμο ) για όσους κατάλαβαν    j12
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 27, 2007, 13:02 »
Καλή η ιδέα αλλά είναι δύσκολη η οργάνωση
Και όχι η δίκια μας

Η αναδάσωση μια περιοχής θέλει πραγματικά μελέτη δεν πρέπει να φύτευσης ένα “πεύκο” απλά, πρέπει να ξέρης και την ποικιλία του πεύκου και σε πια σημεία θα το βάλεις για να έχει ελπίδες και όχι μονό αυτό

¶ντε να βρούμε κρατικό μηχανισμό να κάνει μελέτη να μας δόση έγκριση να βρούμε τα λεφτά να βρούμε αρχηγό κλπ

Αξίζει όμως τον κόπο να προσπαθήσουμε να το οργανώσουμε  cl cl cl


Εγώ βάζω το φτυάρι (και το σκάψιμο ) για όσους κατάλαβαν    j12


Δε μίλησα για αναδάσωση J-land, για υποστήριξη μίλησα, για παρέα, για ενδιαφέρον. Ίσως μπορούμε να το ονομάσουμε "Οδοιπορικό στα καμένα", να καταγράφουμε τι είδαμε, τι έχει γίνει και τι λένε οι κάτοικοι. Ολα αυτα σιωπηλά και με ειλικρινές ενδιαφέρον. Η αναδάσωση δεν είναι τόσο απλό ζήτημα, και συμφωνώ οτι πρέπει να γίνει με ενέργειες των ειδικών. Αλλά το να δείξει ενδιαφέρον μια ομάδα ανθρώπων είναι κάτι άλλο, κατι πιο απλό και -κατα τη γνώμη μου - το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε.
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος baba

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 547
  • Φύλο: Άντρας
  • "quis custodiet ipsos custodes ?
    • http://brat.gr
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 27, 2007, 13:11 »
Καλή η ιδέα αλλά είναι δύσκολη η οργάνωση
Και όχι η δίκια μας

Η αναδάσωση μια περιοχής θέλει πραγματικά μελέτη δεν πρέπει να φύτευσης ένα “πεύκο” απλά, πρέπει να ξέρης και την ποικιλία του πεύκου και σε πια σημεία θα το βάλεις για να έχει ελπίδες και όχι μονό αυτό

¶ντε να βρούμε κρατικό μηχανισμό να κάνει μελέτη να μας δόση έγκριση να βρούμε τα λεφτά να βρούμε αρχηγό κλπ

Αξίζει όμως τον κόπο να προσπαθήσουμε να το οργανώσουμε  cl cl cl


Εγώ βάζω το φτυάρι (και το σκάψιμο ) για όσους κατάλαβαν    j12


Δε μίλησα για αναδάσωση J-land, για υποστήριξη μίλησα, για παρέα, για ενδιαφέρον. Ίσως μπορούμε να το ονομάσουμε "Οδοιπορικό στα καμένα", να καταγράφουμε τι είδαμε, τι έχει γίνει και τι λένε οι κάτοικοι. Ολα αυτα σιωπηλά και με ειλικρινές ενδιαφέρον. Η αναδάσωση δεν είναι τόσο απλό ζήτημα, και συμφωνώ οτι πρέπει να γίνει με ενέργειες των ειδικών. Αλλά το να δείξει ενδιαφέρον μια ομάδα ανθρώπων είναι κάτι άλλο, κατι πιο απλό και -κατα τη γνώμη μου - το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε.

δεν είμαστε εμείς η δασική υπηρεσία , μπορούμε, στό μέτρο που γίνεται, να κάνουμε παρέα σε αυτούς τους ανθρώπους, ... πιο πολύ απ' όλα χρειάζονται κάποιον να τους σκέπτεται, κάποιον να πούν μια κουβέντα, κάποιον να υπάρχει εκεί όχι από περιέργεια αλλά επειδή νοιάζεται ...
brat c.o.b
"Chairman of the ... Bored"


γιάννης παπασταματίου ... κατά κόσμο ... baba ...
... ένας από τους ... άλλους

Αποσυνδεδεμένος J-Land

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1243
  • Φύλο: Άντρας
  • “ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ” www.escaper.gr
    • www.escaper.gr
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 27, 2007, 13:24 »
Ωραία ιδέα ! Ακόμα περισσότερο, να πέρνουμε και κάνα δεντράκι μαζί μας κάθε φορά που πάμε εκτός να το φυτεύουμε κάπου !

Sorry ξέχασα να κάνω παράθεση  σε αυτό αναφερόμουν    >sfir022<
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
www.escaper.gr

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: ΚΑΙ ΜΕΤΑ...........ΤΙ;
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2007, 00:08 »
δεν ξερω ποσοι εχτε διαβασει το τελευταιο ποστ του "ταξηδιωτη" για οσους δεν το διαβασαν......παιρνω αυθαιρετα την αδεια να σας το παραθεσω εδω...ο δημητρης δεν θα μου κακιωσει!!!!

το ξερω οτι ολες αυτες τις ημερες ήταν στην σκεψη ολων μας...ακουστε τον ομως γιατι γύρισε απο εκει που εμεις δεν περασαμε ουτε καν διπλα



"Η φωτογραφία αποτυπώνει τον πύρινο κλοιό στον οποίο βρέθηκε η πόλη μου-το Αλιβέρι Εύβοιας- από την Παρασκευή το βράδυ έως σήμερα το πρωί (?).
 Είναι και η μοναδική που τράβηξα και αυτή από μακριά. Δεν υπήρχε λόγος ούτε η διάθεση να αποτυπώσω την αγωνία , τον πόνο , την αγανάκτηση, την οργή , την κούραση , την απογοήτευση  των συμπολιτών μου.
Σαββάτο απόγευμα τα νέα είναι ανησυχητικά. Ακούγεται το ενδεχόμενο να εκκενώσουμε την πόλη.Η γυναίκα μου με ρωτάει τι να πάρει μαζί. Τον εαυτό σου και το παιδί της απαντώ.Μαζεύω δυο-τρία έγγραφα της οικογένειας-γιατί πάντα υπάρχει το μετά-και μερικά είδη πρώτης ανάγκης για επιβίωση δυο-τριών ημερών, τα φορτώνω στο αυτοκίνητο και περιμένω. Στο μυαλό μου έχω ήδη κάποιες εξόδους διαφυγής ανάλογα πως θα μας χτυπήσει η φωτιά. Πηγαίνουμε με έναν ξάδελφο στην Πυροσβεστική να δηλώσουμε εθελοντές , μας διώχνουν λέγοντας ότι δεν ξέρουν τι προβλέπεται γιατί έχουν χάσει τις διατάξεις.Πάμε στον Δήμο να δηλώσουμε τα χωματουργικά μηχανήματα που διαθέτουμε στο εργοτάξιο και μας απαντούν ότι δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία αφού έχει αναλάβει η Πυροσβεστική.
Αναμονή. Στις 2.00 τα ξημερώματα κτυπάει μανιασμένα η καμπάνα της μητρόπολης. Πανικός. Κάποιες περιοχές δεν έχουν φως και νερό , πως θα πολεμήσουμε. ¶λλοι κατευθύνονται προς την θάλασσα ακούγοντας τα κανάλια ότι έχει έρθει φέρρυ-μποτ για να τους περάσει απέναντι. Οι παραθεριστές πανικοβάλλονται αφού ο δρόμος προς Αθήνα είναι κλειστός και οι θαλάσσιες συγκοινωνίες επίσης  αδύνατες λόγω της φωτιάς στα Στύρα. Διαλέγω ένα πλάτωμα λίγο έξω από την πόλη σε ημιορεινή περιοχή και οδηγώ εκεί όλη την οικογένεια. Από εδώ υπάρχει πολύ καλή εποπτεία της περιοχής, έχει πολύ αραιή βλάστηση και είναι κομβικό σημείο δρόμων προς διάφορες κατευθύνσεις. Την ίδια σκέψη με εμένα έχουν αρκετοί ντόπιοι που γνωρίζουν την περιοχή και δεν πήγαν στην θάλασσα όπου θα δημιουργούταν κομβούζιο στο λιμάνι.
Πυροσβεστικό δεν υπάρχει ούτε για δείγμα κοντά μας οπότε αρχίζουμε και οργανωνόμαστε μόνοι μας. Μοιράζω όσες συσκευές VHF και cb έχω γιατί τα κινητά έχουν πρόβλημα.Όσοι είχαν αγροτικά φορτώνουν βυτία πλαστικά με νερό, με αντλίες και γεννήτριες.Φέρνουμε από το λατομείο τα μηχανήματα και δημιουργούμε αντιπυρικές ζώνες στο σημείο που βρισκόμαστε .
Σε αυτό το σημείο επικρατεί συγκρατημένη και εύθραυστη ψυχραιμία. Ο άνεμος οδηγεί την φωτιά –οριακά μεν- δίπλα από την πόλη.Περιμένουμε εκεί για 6-7 ώρες καθως οι δρόμοι είναι αποκλεισμένοι και η αστυνομία μας απαγορεύει να πλησιάσουμε.
Ξημερώνει. Τα αεροπλάνα δεν έρχονται , είναι σε πιο σημαντικά σημεία –λένε. Δύο καινούργια μικρότερα μέτωπα έρχονται κατ ευθείαν στην πόλη Στο διάολο η απαγόρευση , πάμε όλοι οι άντρες προς το σημείο. Εκεί βρίσκονται ήδη οι Κύπριοι δασοκομάντος  όπου μας αφήνουν αγάλματα με τον τρόπο που ενεργούν.Φορούν άκαυστες στολές και μπότες που τους επιτρέπουν κυριολεκτικά να μπουν μέσα στην φωτιά. Στην πλάτη έχουν σακούλα με αφρώδες υγρό και φορητή ελαφριά αντλία και ψεκάζουν στις ρίζες των θάμνων ακριβώς στο μέτωπο της πυρκαγιάς.Στο κεφάλι φορούν ειδικό κράνος-μάσκα. Έχουν δύο μικρά τετρακίνητα Nissan όπου φορτώνουν μόνο ένα τόνο νερό , επιχειρούν και το ξαναγεμίζουν ακαριαία καθώς χώνονται παντού αφού δεν υπάρχουν δρόμοι. Σε κάποια στιγμή βγάζουν από δύο αναπτήρες ο καθένας στο χέρια. Ο αρχηγός τους κάνει κάποια νοήματα δείχνοντας, σκορπίζουν , βάζουν οι ίδιοι φωτιά σε άκαυστη περιοχή λίγο πριν το μέτωπο και αφού κάψει κάποια μέτρα δημιουργώντας μια ζώνη την σβήνουν. Μετά από λίγο η φωτιά που έρχεται πνίγεται από μόνη της καθώς πέφτει στα ήδη καμένα. Ακούγεται σφύριγμα από τον αργηγό τους και τους βλέπουμε όλους να κάνουν στην άκρη και να πέφτουν στο έδαφος.Γυρνάμε τα κεφάλια επάνω και βλέπουμε το πρώτο αεροπλάνο να έρχεται για ρήψη. Μετά από πέντε επαναλήψεις  τα μέτωπα εξαφανίζονται και μένει η Πυροσβεστική για τις αναζωπυρώσεις.
…..
…..
Την επόμενη μέρα , ίσως είναι η μοναδική φορά που χίλιες εικόνες εκφράζονται από μια λέξη: ΜΑΥΡΗ
….
….
Γιατί τα έγραψα όλα αυτά?
Γιατί αγανάκτησα που ζω σε μια χώρα ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ,γιατί βαρέθηκα να με κοροιδεύουν,γιατί είμαστε το κράτος «να μην σου τύχει, γιατί αλλιώς…» και γιατί καταστράφηκε η περιοχή μου με ανυπολόγιστες επιπτώσεις σε πολλαπλά επίπεδα στο μέλλον.
Γιατί Ελλάδα δεν είναι μόνο ο Παρθενώνας, η Επίδαυρος ,ο Λευκός Πύργος,το έπος του 1940 και η επανάσταση του 1821.
Ελλάδα είναι και οι χίλιες διαφορετικές αποχρώσεις του πράσινου της χλωρίδας μας, τα αρώματα της άνοιξης, το κάψιμο του ήλιου στο δέρμα  το καλοκαίρι ..και η εικόνα που έχουμε όλοι απο τον ημίγυμνο εαυτό μας με την φέτα καρπούζι στο χέρι και να αισθάνεσαι βασιλιάς των βασιλέων.
Τα έγραψα τέλος για να απαντήσω στο ερώτημα του Νίκου «ποιός διάολο βάζει τις φωτιές» και να διορθώσω την Παυλίνα για το «και …μετά τι».
Εαν έχει απομείνει έστω και ένα-δύο γραμμάρια σεβασμός σε αυτούς που μας κυβερνούν –όποιου χρώματος- και αν είναι , ας ψαχτούν σοβαρά , ας επιστρατεύσουν όλη την χώρα γιατί τα αίτια είναι βαθύτερα και πολύ μεγαλύτερα και θα υπάρχει συνέχεια στο σχέδιο και δεν εννοώ φυσικά τις πυρκαγιές. Στην Ζαχάρω δεν ήταν φυσικά οικοπεδοφάγοι-μεσίτες ούτε σε εμάς στα Γάια όπου ξεκίνησε το κακό πέντε κωλόπαιδα –πυρομανείς που αυτή την στιγμή είναι αραγμένοι στους καναπέδες και πίνουν μπύρες βλέποντας τα ρεπορτάζ της θλίψης.
Δεν έχει σημασία λοιπόν το μετά , γιατί απλούστατα μπορεί να μην υπάρχει μετά.Υπάρχει το τώρα. Καλές οι αναδασώσεις αλλά…αναλώσιμες.

Υ.Γ. Θέλω να ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ απο ΟΛΗ την Ελλάδα που πήραν τηλέφωνο προσφέροντάς μου οποιαδήποτε βοήθεια. Τελικά ίσως εξελισσόμαστε σε κάτι παραπάνω απο παρέα…"

ευχαρηστω δημητρη
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"