Αποστολέας Θέμα: Κοντύματα!!!!  (Αναγνώστηκε 109279 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Κοντύματα!!!!
« στις: Οκτώβριος 10, 2008, 17:42 »
Λοιπόν παίδες βάζω στο jimnaki 30" sirocco, και ερωτώ....
Τι μπορούμε να κάνουμε για να καντύνουμε λίγο το jimnaki και να μην ταφωθεί τελείως??? lol
Η μια λύση είναι βοηθητικό απο samurai 413 και μειωτήρα 4.16.
Για πείτε μου ρε παιδιά και εσείς οι παλιότεροι και εμπειρότεροι κάποιες ιδέες γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι άλλο!
Απο κορωνοποίνια παίζει τίποτα??
Για να δούμε τι θα δούμε ρε παιδιά!!! cl cl cl cl cl
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας παίδες που θα προτείνεται λύσεις! Και όσους δεν προτείνετε πάλι θα με έχετε βοηθήσει!!!! (Γλύψιμο foul) lol lol

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 18:01 »
Τα κορωνοπήνια είναι μια καλή λύση αλλά μόνο για μικρές διαδρομές

Εχεις πολλές φθορές στα ταξίδια. Επίσης κονταίνεις γενικά, ενώ με το τρανσφερ κονταίνεις λίγο στο 2 & 4 Η, (όσο χρειάζεται για την διαφορά ελαστικού) αλλά στο 4L είναι όλα τα λεφτά.....

Είδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στο αμάξι με το γρανάζωμα της LowRange (4.9 : 1) και λάστιχα 235/75/15 (30άρια)

Αν σε κρατάει η τσέπη σου, το τράνσφερ από 413 με calmini ή Lowrange είναι ότι καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 21:03 »
Αυτό το low range τι είναι Χάρη γιατί δεν το έχω ξανα ακούσει!
Είναι το ίδιο στιλ με της Calmini?
Και μια τιμούλα αν μπορείς!
Ευχαριστώ πολύ Χάρη για μια ακόμη φορά! roc2
Και αν ξέρει και κανείς άλλος τίποτα ευχαρίστως να τον ακούσουμε (να τον διαβάσουμε μάλλον)!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 22:42 »
www.lowrangeoffroad.com
http://www.lowrangeoffroad.com/samtcase.htm
595 δολλάρια....+200 μεταφορικα = 800 περίπου

800/1.45 = 550 Ευρώ περίπου

+100 Εκτελωνισμό

Σύνολο 650 Ευρώ....

Δοκιμασμένο.... όποιος θέλει, του δίνω βόλτα το δικό μου...

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2008, 23:06 »
www.lowrangeoffroad.com
http://www.lowrangeoffroad.com/samtcase.htm
595 δολλάρια....+200 μεταφορικα = 800 περίπου

800/1.45 = 550 Ευρώ περίπου

+100 Εκτελωνισμό

Σύνολο 650 Ευρώ....

Δοκιμασμένο.... όποιος θέλει, του δίνω βόλτα το δικό μου...


Χάρη αυτό όμως δεν νομίζω οτι παίζει σε jimny....
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 00:35 »
Πήρα τηλέφωνο τον protrack και μου είπε οτι τα Χριστούγενα θα κάνει μια άλλη προσπάθεια να φτιάξει μειωτήρα για το jimny.
Αλλά προμηθεύει και έναν μειωτήρα αντίστοιχο της calmini αλλά θέλει βοηθητικό απο σamurai 413.
Που μπορώ να βρω τέτοιο βοηητικό και πόσο στοιχίζει περίπου, μήπως ξέρει κανείς??
 Majestix εσύ κάποτε δεν έψαχνες για μια λύση για μείωση?
Α και κάτι άλλο ψιλο άσχετο: τα φτερα τύπου rubicon της Bushwacker ή της smittybilt τι αμάξι πρέπει να είναι για να τα ταιριάξω στο jimny???
Thanks!!

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 13:31 »
Λοιπόν παίδες βάζω στο jimnaki 30" sirocco, και ερωτώ....
Τι μπορούμε να κάνουμε για να καντύνουμε λίγο το jimnaki και να μην ταφωθεί τελείως??? lol
Η μια λύση είναι βοηθητικό απο samurai 413 και μειωτήρα 4.16.
Για πείτε μου ρε παιδιά και εσείς οι παλιότεροι και εμπειρότεροι κάποιες ιδέες γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι άλλο!
Απο κορωνοποίνια παίζει τίποτα??
Για να δούμε τι θα δούμε ρε παιδιά!!! cl cl cl cl cl
Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους σας παίδες που θα προτείνεται λύσεις! Και όσους δεν προτείνετε πάλι θα με έχετε βοηθήσει!!!! (Γλύψιμο foul) lol lol
                                                                                                                                                      kαλησπερα γιαννη μια απο τις καλυτερες λυσεις ειναι το βοηθητικο απο σαμι ειναι πολυ απλο και πολυ ευκολο θα βρεις ενα βοηθητικο απο σαμι και με δυο custom  βασεις ενυσχημενες βοηθητικου  θα παρεις ενα σετ γραναζια [μειωτηρες] η calmini h τις  trail greeper και τα δυο αξιοπιστα σετ με τα 30 αρια 4.16 η4,9 μη κοντυνης αλλο  θα πεταξεις τους κεντρικους του jimnyκαι αν θες βαζεις  επανω 2 μπροστινους κεντρικους  απο σαμι η φτιαχνεις 2καινουργιους  απο κορωνοπηνια δυστηχως τιποτα το παλιο μοντ.φοραει 3.8 και το καινουργιο μοντ.4.3 ποιο κοντα δεν εχει  :-[ ειναι η καλυτερη λυση πιστευω  ;)
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 16:05 »
  kαλησπερα γιαννη μια απο τις καλυτερες λυσεις ειναι το βοηθητικο απο σαμι ειναι πολυ απλο και πολυ ευκολο θα βρεις ενα βοηθητικο απο σαμι και με δυο custom  βασεις ενυσχημενες βοηθητικου  θα παρεις ενα σετ γραναζια [μειωτηρες] η calmini h τις  trail greeper και τα δυο αξιοπιστα σετ με τα 30 αρια 4.16 η4,9 μη κοντυνης αλλο  θα πεταξεις τους κεντρικους του jimnyκαι αν θες βαζεις  επανω 2 μπροστινους κεντρικους  απο σαμι η φτιαχνεις 2καινουργιους  απο κορωνοπηνια δυστηχως τιποτα το παλιο μοντ.φοραει 3.8 και το καινουργιο μοντ.4.3 ποιο κοντα δεν εχει  :-[ ειναι η καλυτερη λυση πιστευω  ;)

Θα πετάξω τους κεντρικούς απο το jimny???
Δηλαδή για να βάλω βοηθητικό απο samurai θα πρέπει να αλλάξω και τους κεντρικούς άξονες??
Και πόσο πιστεύεις οτι στοιχίζει το βοηθητικό και ο μειωτήρας Λευτέρη?
Ευχαριστώ κιόλας για την βοηθεια!

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 16:08 »
www.lowrangeoffroad.com
http://www.lowrangeoffroad.com/samtcase.htm
595 δολλάρια....+200 μεταφορικα = 800 περίπου

800/1.45 = 550 Ευρώ περίπου

+100 Εκτελωνισμό

Σύνολο 650 Ευρώ....

Δοκιμασμένο.... όποιος θέλει, του δίνω βόλτα το δικό μου...

Χάρη μπήκα σε αυτό το site, έχει και την επιλογή απο ότι κατάλαβα να αγοράσεις ολόκληρο βοηθητικό με τον μειωτήρα εγκατεστημένο.
Αραγε θα γίνεται για jimny??

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 18:41 »
Βρες ένα τρανσφερ από εδώ και αγόρασε τα γρανάζια...... Θέλει δουλίτσα η όλη δουλειά, θα σου φάει χρόνο και χρήμα, αλλά αν το χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο όπως "πρέπει" θα σε αποζημιώσει.


Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 18:51 »
  kαλησπερα γιαννη μια απο τις καλυτερες λυσεις ειναι το βοηθητικο απο σαμι ειναι πολυ απλο και πολυ ευκολο θα βρεις ενα βοηθητικο απο σαμι και με δυο custom  βασεις ενυσχημενες βοηθητικου  θα παρεις ενα σετ γραναζια [μειωτηρες] η calmini h τις  trail greeper και τα δυο αξιοπιστα σετ με τα 30 αρια 4.16 η4,9 μη κοντυνης αλλο  θα πεταξεις τους κεντρικους του jimnyκαι αν θες βαζεις  επανω 2 μπροστινους κεντρικους  απο σαμι η φτιαχνεις 2καινουργιους  απο κορωνοπηνια δυστηχως τιποτα το παλιο μοντ.φοραει 3.8 και το καινουργιο μοντ.4.3 ποιο κοντα δεν εχει  :-[ ειναι η καλυτερη λυση πιστευω  ;)

Θα πετάξω τους κεντρικούς απο το jimny???
Δηλαδή για να βάλω βοηθητικό απο samurai θα πρέπει να αλλάξω και τους κεντρικούς άξονες??                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     ναι θα βαλεις ενυσχημενους αξονες με χοντρα καρε ναι εκτος απο τον αξονα που συνδεει βοηθητικο με σασμαν  ο εμπρος και ο πισω βαζεις απο σαμι η φτιαχνεις σε αξοτεχνικη η [HELLAS CARDAN] AΠΟ ΤΟΝ LOW RANGE  μπορεις να τα προμηθευτης αρκετα φτηνα εγω το δικο μου μειωτηρα μου στοιχησε περιπου 585 $ μαζι με τα μεταφορικα ο μειωτηρας ειναι ο6,5.1 αν θες τιποτα αλλο ρωτα αλλωστε γιαυτο υπαρχει το φορουμ για να βοηθαει ο ενας τον αλλον a105 a105
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2008, 20:21 »
Γιάννη θα το κοντύνω...

2 λύσεις υπάρχουν για εμένα και θέλω να δώ τι θα κάνω....

1. Αν κρατήσω την διάσταση των ελαστικών 215/75/15 θα παραγγείλω απο Ιαπωνία το Rakuten (περίπου 1000euro)... και θα κοντύνω μόνο τα τα κοντα

2. Αν βάλω 30", θα πρέπει να κάνω πολλές μετατροπές στο αυτοκίνητο και θα πάω στην γνωστή και αξιόπιστη λύση 4.16... που προανέφερε ο Λευτέρης...

Ειδωμεν...
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος thestavros007

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 00:14 »
Που μπορει να βρει καποιος βοηθητικο και κεντρικους απο sami??? κατα προτιμηση στη θεσ/νικη
ποσο κοστιζουν περιπου? θα χρειαστει και το "κιτ" της DG tuning??

Δηλαδη τελικα χρειαζονται:
1)βοηθητικο sj413
2)δυο κεντρικους απο sami
3)μειωτηρα πχ. calmini
4)kit DG tuning
5)καποιον καλο μηχανικο για να τα "παντρεψει" ολα τα παραπανω!

Πολλα δεν ειναι??? δεν γινεται να κατασκευασει καποιος γραναζια για το βοηθητικο του jimny με περιπου 15% κοντυτερα ΗΙ και 100% κοντυτερο LO ????

ας βοηθησουν οσοι εχουν κανει αυτη τη μετατροπη γιατι ειναι ενα θεμα που αφορα πολλους "ανησυχους" του club...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 10:01 »
δεν γινεται να κατασκευασει καποιος γραναζια για το βοηθητικο του jimny με περιπου 15% κοντυτερα ΗΙ και 100% κοντυτερο LO ????
ας βοηθησουν οσοι εχουν κανει αυτη τη μετατροπη γιατι ειναι ενα θεμα που αφορα πολλους "ανησυχους" του club...
Ο Μιχάλης (Amorgianos) έχει ασχοληθεί με το θέμα αλλά κατά τα λεγόμενά του είναι ακριβή η μετατροπή και ίσως δεν αξίζει, πάντως τον έχουμε από κοντά για το συγκεκριμένο θέμα... ;) ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος LEYTERIS-RENA

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 12, 2008, 10:37 »
καλημερα το ειπα και πριν θα παρεις ενα βοηθητικο απο σαμι θα πεταξεις απο μεσα τα παλια γραναζια και θα τοποθετησεις τα καινουργια οι μειωσεις που μπορεις ναβαλεις ειναι.4,16 κοντενεις 12% τα hi και 87% ta low μετα ειναι το 4,9 που κοντενεις 14% ταhi kai 112% τα low μετα ειναι το 5,14 κοντενεις 18% ταhi και 127% τα low ,μετα ειναι το 6,1 κοντενεις 20% ταhi και 178% ταlow υπαρχει και το6,5 που κοντενεις 22% τα hi  και  187% ταlow  υπαρχει και ενας αλλος μειωτηρας που δεν τον φερνουν στην ελλαδα ο 8.1 κοντενεις 46% τα hi και 270% τα low  :o :o   στη συνεχια θα φτιαξεις 2 custum βασεις βοηθητικου ενυσχημενες και θα μπει επανω ο λεβιες πρεπει να εχει κλειση προς τα πισω λιγο παραπανω απο του σαμι για να περαση μεσα απο την καμπινα θα παρεις τους 2 μπροστινους αξονες του σαμι και θα τους κατσεις επανω αλλαζεις και τα πλακακια απο σαμι παλι . στον πισω κεντρικο στο σημειο  του βοηθητικου θα βιδωσης και το μαγνητικο ματι για να σου δουλευει το κοντερ στη θεσσαλονικη μπορεις να πας στον ΓΙΩΡΓΟ ΘΕΟΛΟΓΗ και να σου τα τοποθετηση και μενα αυτος με βοηθησε πολυ καλο παιδι και εξυπηρετικος ελπιζω να σε βοηθησα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2008, 10:45 από LEYTERIS-RENA »
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΙΟΣ SUZUKI JIMNY http://shropshire-suzuki.co.uk/forum/index.php?sid=408a565938744e619d03613f425acee0PROJECT                                                                                    [IMG]http://i307.photobucket.com/albums/nn286/renaleft