Αποστολέας Θέμα: Κοντύματα!!!!  (Αναγνώστηκε 109492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 20:50 »
Μπορει ο φιλος μας ο SAV να μου πει τι μειωση θα εχουμε με τα κορωνοπεινια της 4xfourart 5.1:1 http://californiaclub4x4.com/jimny/422--jimny-51-1-4xfourart.html αν δεν κανω λαθος το παλιο που εχω φοραει 3.9:1 και μεχρι τι λαστιχο σε αναγωμωση μιλαμε θα τσουλαει ανετα ?
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 20:57 »
φιλε extractor που μενεις? βλεπω πιανουν τα χερια σου και θελω να φτιαξω πισω βασεις και εγω!!! lol
μπραβο μαστορια ;)
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #257 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 00:56 »
Μπορει ο φιλος μας ο SAV να μου πει τι μειωση θα εχουμε με τα κορωνοπεινια της 4xfourart 5.1:1 http://californiaclub4x4.com/jimny/422--jimny-51-1-4xfourart.html αν δεν κανω λαθος το παλιο που εχω φοραει 3.9:1 και μεχρι τι λαστιχο σε αναγωμωση μιλαμε θα τσουλαει ανετα ?
Γιώργο, όντως το παλιό φοράει 3,9:1. οπότε με το 5,1:1 κονταίνει 30,5% (απλή μέθοδος των τριών)

Οπότε "γεωμετρικά" μπορείς να πάς μέχρι 33άρια, αλλά
1. Πρέπει να τσεκάρεις τη διάμετρο από το συγκεκριμένο λάστιχο που θέλεις
2. Θα γονατίσει το αυτοκίνητο λόγω βάρους
3. Μάλλον δεν θα χωράνε.

ενδεικτικά δες εδώ διαμέτρους αναγομωμένων
http://www.eurokarkas.be/pdf/blackstar.pdf

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #258 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 07:28 »
φιλε extractor που μενεις? βλεπω πιανουν τα χερια σου και θελω να φτιαξω πισω βασεις και εγω!!! lol
μπραβο μαστορια ;)
ευχαριστω γιωργο. j12
γλυφαδα μενω.αν χρειαστεις καμια βοηθεια,εδω ειμαι!!

για τα λαστιχα που ρωτας,και για τα κ/π,εχε στο νου σου το εξης:
κατα την ιδια εννοια,θα μπορουσες να βαλεις και τον μειωτηρα που μπαινει στο μαμα τρανσφερ,ΑΛΛΑ...
οταν εισαι εκτος η δυναμη που θελεις ειναι αρκετα μεγαλυτερη,ειδηκα απο τι στιγμη που τα οχηματα μας ειναι ''αναιμικα''.
οποτε βαζοντας κ/π συμβαινουν 2 (για μενα) προβληματα.
το 1 ειναι οτι ουσιαστικα μακραινεις ακρινως το ιδιο στα αργα γρηγορα,και το αλλο οτι κανεις πιο επιφοβο το να σου σπασει το κ/π λογο οτι για να κοντυνη το βημα,προσθετουν πιο πολλα δοντια,στης ιδιες διαστασης της κορωνας και του πηνιου,αρα,πιο λεπτα.
φαντασου λοιπον,ποσο πιο ευκολο θα ειναι απ'οτι μαμα,να κουρεψεις κ/π αμα φορας ακομα και 30-31 λαστιχα.για παραπανω,θα εχεις ακομα περισοτερα εξαρτηματα για να ανησυχεις.
επισης απο την στιγμη που το βαρος θα ειναι κατα παααρα πολυ αυξημενο στην ουσια ...δεν θα εχεις καθολου δυναμη στα αργα και σε καποιες συνθηκες,ειδηκα αν εχεις και μπλοκε,το αμαξι θα μουλαρωνει.
 για παραδειγμα...την περασμενη βδομαδα,μπηκα σε εναν βουρκο και μετα βιας βγηκα συμπλεκταροντας,παροτι φοραω τρανσφερ απο 410(αρκετα πιο κοντο απο μαμα) και λαστιχα μονο 195/80/15.

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #259 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 08:58 »
Ευχαριστω φιλε sav για το πινακακι σιγουρα δεν σκεφτικα ποτε τις 33 ιντσες lol

1 παω για 215 75 15 η για 225 75 15 αναγωμοση και αντε πολυ αργοτερα για το πολυ 235 75 15

2 μου αρεσει η μειωση στα γρηγορα (οικονομια στη βενζινη) τωρα με 195 80 15 δεν ξεκιναει ουτε στο δρομο
τωρα φιλε extractor θα διαφονισω εδω μαζι σου γιατι τοσα χρονια οτι αλλο κυκλοφορει πχ wrangler cherokee vitara terios
φορανε  κορονοπηνια για να κοντυνουν οποτε σιγουρα ειναι δοκιμασμενο δεν ειναι κατι καινουριο,
μην κοιτας εμεις που εχουμε εναν ακομα σιγουρο τροπο τα βοηθιτικα απο sami ;)

3 oσο για το κοντυμα στο μαμα βοηθητικο δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα απο θεμα αντοχης

4 το κακο ειναι οτι πιο φθηνα βαζεις  κ/π sto wrangler παρα στο jimny(βεβαια μιλησα για λιγο καλυτερη τιμη απο την αναγραφοσα )θα μου βγει 300 με 400 ευρω φθηνοτερα απο την ιστορια με 4.16 απο samι     
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #260 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:07 »
γιωργο να διαφωνήσεις.κανένα προβλημα.άποψης ανταλασουμε.ωστόσο θά σου πω κάτι και μπορείς να το έχεις στο μυαλό σου.
Είχα στείλει mail στην calminι για τα κπ 5.83 για το βιταρα.η απαντηση που σου ανέφερα ήταν η απαντηση τους γιατί τα σταμάτησαν και επιπλέον είχαν θέμα με τa ρουλεμαν από το transfer και πίσω μια και λογο τον στροφών αρπάζαν.

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #261 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 09:33 »
μην ξεχναμε ομως οτι εχουμε jimny αλλο αυτοκινητο εντελος εκει που περναμε εμεις με λιγο ζορι τα vitara και κατι land cruizer σπανε ιμιαξονια μπιλιορους κλπ
για πλακα
μπορει και να εχεις δικιο δεν λεω γιατι ισχυει αυτο που ισχυει γενικοτερα οσο περισσοτερο το σκαλιζεις το αυτοκινητο τοσο περρισοτερο σε τρωει ο κ@λ@ς σου
τι λες με την διασταση που θελω να βαλω 215 75/15 θα εχω τοσο μεγαλο θεμα!
Τα wrangler που κατα βαση εχουμε το ιδιο συστημα 4χ4 και ειναι το πρωτο πραγμα που αλλαζουν οταν αλαζουν διασταση ελαστικου εχουν τετοια προβληματα με τα κ/π?(ειλικρινα δεν ξερω ας μας πει καποιος που ξερει)   
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #262 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 12:17 »
σαν πρωην κατοχος 2 βιταρα.ενα 1.6,και 2.0 V6 σε πληροφορω οτιυπαρχουν σημεια,που απλα γελουσα με τα βιταρα,ειδηκα το μεγαλο,και με το jimny σε πολλα δεν καταφερα καν να περασω.
βεβαια δεν ηταν μαμα,αλλα ουτε και το τζιμνυ ειναι.
για τα αμερικανικα που ρωτας,εκεινο που μπορω να σου πω ειναι οτι δεν αλλαζουν και τοσο συχνα κ/π μια και σε πολλες περιπτωσεις,ειτε τους φτανει η δυναμη και μπορουν να γυρισουν αρκετα μεγαλυτερα λαστιχα,ειτε παιρνουν κατευθιαν μεγαλυτερους αξονες (βλ. dana 44-60 klp...)
οποτε ειναι λιγο ανομοια και παλι.
θα μπορουσες να το συγκρινεις με σαμυ,αλλα εκει παλι παιζουν με μειωτηρες,που ειναι κατα την γνωμη μου και πιο σωστο.

τωρα για το αν θα γινει κατι,ειναι σχετικο.
για μενα,με το 195/80/15 που ειναι σχεδον το ιδιο σε υψος αλλα πιο στενο απο αυτο που θες,το αμαξι πεθανε,και εγινε μη λειτουργικο για εκτος.
εξαρταται βεβαια απο το τι θελει ο καθενας.για μενα δεν εκανε.
με του 410 βελτιωθηκε πολυ στο δρομο και λιγο καλυτερα εκτος.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #263 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 16:35 »
Πολυ καλη δουλεια με τις βασεις.   _brav/

Γιωργο αν θελεις να βαλεις 215-75-15 το 413 θα σε καλυψει απολυτα.

Κ μετα αν θελεις να πας για μεγαλυτερα λαστιχα θα βαλεις μονο μειωτηρες κ εισαι οκ.

Δοκιμασμενο κ στο δρομο θα εχεις δυναμη κ εκτος θα σε βγαλει ασπροπρωσοπο.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #264 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 17:53 »
καταρχην σ'ευχαριστω πανο. j12
για μενα,με το 195/80/15 που ειναι σχεδον το ιδιο σε υψος αλλα πιο στενο απο αυτο που θες,το αμαξι πεθανε,και εγινε μη λειτουργικο για εκτος.
εξαρταται βεβαια απο το τι θελει ο καθενας.για μενα δεν εκανε.
ειναι αυτο που λεω παντα.
ο καθενας με της αναγκες του.
γι'αυτο διευκρινησα και για το οτι μιλαω για μενα.
εσενα σου κανει,καποιου αλλου ειναι υπερβολη και παει λεγοντας...
το θεμα παντα ειναι να αποτρεψουμε καποιον να κανει κατι το οποιο ειτε ειναι λαθος,ειτε περιτο.
το που θα καταληξει την βελτιωση,μονο εκεινος και οι αναγκες του το καθοριζουν. :)

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #265 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 18:53 »
με βαση το πινακακι αμα βαλω ενα 410 και με αυτα που λεει ο extractor  δεν κανουμε δουλεια αμα τσουλαει τα 195 οριακα!!
αμα βαλω το 413 ακομα χειροτερα  χωρις γραναζωμα!!!
το 215/75/15 παμε και 5 ποντους πιο ψηλα απο το 195 δεν ειναι μονο πιο φαρδυ!
σιγουρα θα το ψαξω λιγο περρισοτερο γι αυτο και ρωταω
και ευχαριστω για τις απαντησεις  cl cl

σιγουρα ολους μας νιαζει να τσουλαει και στο δρομο και οχι να συμπλεκταρεις 1 ωρα για να ξεκινεισει
και ολους μας νοιαζει με το που κανουμε κατω το λεβιεδακι η πρωτη κοντη να τσουλαει με 1χλμ/ωρα και σε βγαζει απο τρελα ανηφορια χωρις πολυ ζορι.
απο εκει αλοστε καταλαβενουμε οτι εχουμε κανει σωστη μειωση.
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #266 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 19:00 »
κανεις καπου καποιο λαθος γιωργο...

195/80R15--->692.91 mm
215/75R15--->703.32 mm
ειναι χιλιοστα.κοινος η διαφορα ειναι 1,1cm στο ολικο.στο μερικο που μετραει η διαφορα υψους ειναι 0,55.
αμα θες κανε εδω τις πραξεις σου και θα δεις. ;)
http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp?action=submit

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #267 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 19:11 »
μιλαω για αναγωμοση τα 195 80/15 ειναι γυρω στα 29cm - και 32 cm σε καποιες περιπτωσεις με πελμα caiman και με τα 215 /75/15 παμε σιγουρα στ 34-35 cm
ξερουμε οτι η αναγωμοση με τα κανονικα ειναι στο συνολικο υψος απο ενα μαμα ειναι πολυ παραπανω .
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #268 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 19:13 »
βρε συ αναλογικα το ιδιο ειναι αφου και γω το ιδιο φοραω..αναγομωση. ;)

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: Κοντύματα!!!!
« Απάντηση #269 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 19:36 »
εγω μιλαω οχι αναλογικα μιλαω με μετρηση στο 195 που μου ειχε βγαλει ενα 215 διπλα φενοτανε παιδικο  lol lol lol
για αυτο εχω φαγωθει με αυτην την διασταση δεν ειναι και απο τα πιο φαρδια λαστιχα
αλλα εχουν ενα ικανοποιητικο υψος απο το εδαφος  ;)


κατσε μεχρι τα χριστουγενα που θελω να το κανω μην ψαχνουμε ποσο θα ειναι η ισοτιμια ευρω-δραχμη και ποσο θα εχουν τα κ/π και τα γραναζοματα lol lol lol lol lol
ola kala!