Αποστολέας Θέμα: αντιψυκτικο!!!!  (Αναγνώστηκε 12032 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
αντιψυκτικο!!!!
« στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 17:36 »
καλησπερα και χρονια πολλα.Μιας και μπηκε για τα καλα ο χειμωνας μου μπηκε η ιδεα να δω σε τι κατασταση βρισκεται το αντιψυκτικο του αυτοκινητου μου.σε ενα βενζιναδικο που πηγα σημερα το μετρησανε και μου ειπαν οτι αντεχει μεχρι -3 βαθμους.το δοχειο του αντιψυκτικου ειναι σχεδον στο min.Να προσθεσω στο δοχειο με το ηδη υπαρχον η να το αλλαξω ολο?Τι προιον πρεπει να αγορασω?παραφλου?θελω να αντεχει τουλαχιστον -15 βαθμους.Κοιταξα και το βιβλιο του αυτικινητου αλλα δεν λεει και πολλα πραγματα. t4 t4 t4 t4
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 18:04 »
Πήγαινε σε ένα βενζινάδικο, BP,SHELL,AVIN ...(τυχαία ειναι η  σειρά) και ζήτα ενα παραφλού, τα περισσότερα είναι για θερμοκρασίες -20 έως +106.
Κόστος 2,0 -2,5 ευρώ το λίτρο .
Τώρα πίστευω ότι και να προσθέσεις στο ήδη υπαρχον δεν θα πάθει και τίποτα,αλλά αν μπορείς άλλαξε το , για να φύγουν και τυχόν υπολείματα απο το παλιό υγρό (σκουριές ψυγείου ,κτλ).
Επίσης πρόσεξε όταν το γεμίζεις να μην υπερβείς την ένδειξη max.
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος mike1962

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • ... να ειστε παντα καλα ...
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 18:16 »
Πήγαινε σε ένα βενζινάδικο, BP,SHELL,AVIN ...(τυχαία ειναι η  σειρά) και ζήτα ενα παραφλού, τα περισσότερα είναι για θερμοκρασίες -20 έως +106.
Κόστος 2,0 -2,5 ευρώ το λίτρο .
Τώρα πίστευω ότι και να προσθέσεις στο ήδη υπαρχον δεν θα πάθει και τίποτα,αλλά αν μπορείς άλλαξε το , για να φύγουν και τυχόν υπολείματα απο το παλιό υγρό (σκουριές ψυγείου ,κτλ).
Επίσης πρόσεξε όταν το γεμίζεις να μην υπερβείς την ένδειξη max.

Εαν θες στο prakticer, lidl κλπ θα βρεις σε πολυ καλυτερη τιμη....  για διαφορά σε ποιοτητα μη ρωτάς...ολα ειναι τυχη

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2008, 19:01 »
ευχαριστω ρε παιδια τα εχω δει και εγω στο πρακτικερ (3 λιτρα με 5 ευρω) αλλα εχω ακουσει οτι βαζεις αντιψυκτικο μια ορισμενη ποσοτητα και μετα προσθετεις νερο.Σε περιπτωση δηλαδη που θελω να το αλλαξω θα πρεπει να αδειασω ολο το ψυγειο,να το γεμισω νερο και μετα να γεμισω και το δοχειο του αντιψυκτικου μεχρι το max?? ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 10:55 »
Δες εδώ παλιό αρθρο που έχω γράψει. Τα λέει όλα και μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου:
http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,19.0.html

"Η αλλαγή του ψυκτικού/αντιθερμικού υγρού πρέπει να γίνεται κάθε 2 χρόνια. ΠΡΟΣΟΧΗ όπως ισχύει και με το λάδι έτσι και εδώ πρέπει να τηρούμε τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τα σωστά επώνυμα προιόντα και όχι να βάζουμε "ξύδια" στο ψυγείο ή ότι άλλο μας είπε ο "μηχανικός" μας .
Η διαδικασία τις αντικατάστασης & καθαρισμού του κυκλώματος ψύξης είναι πολύ απλή:
1. Χρειαζόμαστε ένα συλλέκτη (π.χ.σκεύος μεταλλικό ή πλαστικό με χωρητικότητα 5lt) για να αδειάσουμε
το παλιό ψυκτικό.

2. Ανοίγουμε την τάπα του ψυγείου και τραβάμε το καπάκι του άσπρου δοχείου πλήρωσης στο δεξί μέρος του χώρου της μηχανής. Ετσι θα εισέλθει αέρας στο κύκλωμα για να το αδειάσουμε.

3. Στο κάτω μέρος του ψυγείου προς τα δεξιά όπως το κοιτάμε απο μπροστά έχει μία μικρή πλαστική πεταλούδα. Την ξεβιδώνουμε προσεχτικά. Δεν θέλει πολύ δύναμη διότι οι βόλτες είναι πλαστικές και μπορεί τις καταστρέψουμε εύκολα.

4. Αφού αδειάσει όλο το ψυκτικό στον συλλέκτη ξαναβιδώνουμε την πεταλούδα αλλά δεν βάζουμε την τάπα του ψυγείου και του πλαστικού άσπρου δοχείου.

5. Σύμφωνα την διαδικασία καθαρισμού του επίσημου service manual γεμίζουμε το ψυγείο με καθαρό νερό(βρύσης) αργά ώστε να γεμίσει το κύκλωμα και σταματάμε όταν το νερό φτάσει κάτω απο τον λαιμό του ψυγείου.

6. Βάζουμε τον κινητήρα σε λειτουργία χωρίς να βάλουμε τις τάπες. Περιμένουμε 5' περίπου μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και να ανοίξει ο θερμοστάτης. Αυτό φαίνεται όταν παρατηρώντας τον λαιμό του ψυγείου θα δούμε το νερό να κινείται με ροή προς τα δεξιά. Αυτό πρέπει να γίνει ώστε να υπάρξει ροή στο κύκλωμα και το νερό να καθαρίσει τους σωλήνες και το ψυγείο.

7. Σβήνουμε τον κινητήρα και περιμένουμε να πέσει η θερμοκρασία του νερού.

8. Ξεβιδώνουμε πάλι την πεταλούδα στο κάτω μέρος του ψυγείου ώστε ν' αδειάσουμε το νερό. Το νερό θα πρέπει να έχει σκούρο χρώμα σχετικά εφόσον καθάρισε το κύκλωμα. Η διαδικασία θα επαναληφθεί απο 1 - 3 φορές μέχρι το νερό που αδειάζουμε να είναι πλέον καθαρό. Εδώ τελειώνει η φάση του καθαρισμού.

9. Βιδώνουμε προσεχτικά την πεταλούδα στο κάτω μέρος του ψυγείου.

10. Γεμίζουμε το ψυγείο με ψυκτικό αργά και σταθερά ώστε να "τραβάει" το υγρό μέχρι η στάθμη να φτάσει κάτω απο τον λαιμό. Στην συνέχεια γεμίζουμε με ψυκτικό το βοηθητικό άσπρο δοχείο μεταξύ min - max και κλείνουμε την τάπα του με το σωληνάκι.

11. Χωρίς να βάλουμε την τάπα του ψυγείου ξεκινάμε τον κινητήρα ώστε να ζεσταθεί και να ανοίξει ο θερμοστάτης σε 5'. Με την ροή του ψυκτικού θα γίνει εξαέρωση του κυκλώματος και αν η στάθμη του ψυκτικού πέσει θα συμπληρώσουμε μέχρι να φτάσει και πάλι κάτω απο τον λαιμό στο ψυγείο. Βιδώνουμε την τάπα του ψυγείου και ελέγχουμε την πεταλούδα κάτω απο το ψυγείο για τυχόν διαρροή.
Εδώ τελείωσε και η φάση της αντικατάστασης"

Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 18:49 »
ευχαριστω παρα πολυ.αυτη η δουλεια ομως μαλλον πρεπει να γινει την ανοιξη που ο καιρος θα ειναι καλος.ετσι δεν ειναι?οποτε το μονο που εχω να κανω ειναι να συμπληρωσω λιγο αντιψυκτικο στο ασπρο δοχειο.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 19:43 »
ευχαριστω παρα πολυ.αυτη η δουλεια ομως μαλλον πρεπει να γινει την ανοιξη που ο καιρος θα ειναι καλος.ετσι δεν ειναι?οποτε το μονο που εχω να κανω ειναι να συμπληρωσω λιγο αντιψυκτικο στο ασπρο δοχειο.

Και τον χειμώνα γίνεται η δουλειά στο γκαράζ ;) Μπορείς να συμπληρώσεις μέχρι η στάθμη να βρίσκεται στην μέση μεταξύ Min & Max.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 28, 2008, 23:26 »
ευχαριστω πολυ.Θα το επιχειρησω στο γκαραζ. j12
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 19:47 »
στο ψυγειο θα βαλω νερο οταν το γεμισω η ψυκτικο?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος jimnakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 132
  • Φύλο: Άντρας
  • taz
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 21:26 »
για τον καθαρισμο ψυγειου και κυκλωματος υπαρχει καθαριστικο που το βαζεις στο υπαρχον αντιψυκτικο αφηνωντας το κινιτηρα να κανει κυκλωμα και μετα το αδειαζουμε.......εγω προσοπικα στο δικο μου βαζω αντιψυκτικο G12 της AUDI και το δινη για μιξη με 5λιτρα απιονισμενου νερου που ειναι οτι καλυτερο υπαρχει για νερο χωρις να διμιουργη αλατα(ΤΑ ΛΑΙΓΟΜΕΝΑ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΑΠΕΦΥΓΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΑΤΑ ΚΑΙ ΙΧΝΟΣΤΗΧΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΨΥΓΕΙΟ.....ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΑΚΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΥΡΩΜΑ)ειναι και φτηνα απιον.νερο1ευρο(4λιτρα)...G12 13ευρο περιπου ;) και οσο μπορεις ποιο συχνη αλλαγη και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο με το θεμα αυτο :)
off-road team

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 10:38 »
H παραπάνω αναφορά μου είναι από το επίσημο Workshop Manual της Suzuki που προτείνει τη μη χρήση καθαριστικών για το ψυγείο "Flash with tap water"(καθαρισμός με νερό βρύσης) Ο καθαρισμός διαρκεί τόσο λίγο που δεν υπάρχει πρόβλημα με τα άλατα εφόσον αδειάζουμε το κύκλωμα αμέσως. Τα καλά αντιψυκτικά που είναι και αρκετά ακριβότερα (όπως το Wurth που χρησιμοποιώ). Είναι έτοιμα, δεν αναμιγνύονται με νερό ή καθαριστικά. Αν πέσει η στάθμη απλά συμπληρώνουμε απο το ίδιο. Δεν αναμιγνύουμε ποτέ διαφορετικά αντιψυκτικά.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: αντιψυκτικο!!!!
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 31, 2008, 13:58 »
Ευχαριστω πολυ παιδια το αλλαξα σημερα.Εβαλα της mercedes αυτο που βαζουν στα φορτηγακια.Τζαμπα γιατι περισσεψαν 6 λιτρα περιπου απο εναν φιλο που εχει σχολικο. ;) Χρονια πολλα και καλη πρωτοχρονια.
Nobody is perfect...except the captain!!!!