Αποστολέας Θέμα: Βαλβίδα EGR  (Αναγνώστηκε 8485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Βαλβίδα EGR
« στις: Μάιος 12, 2009, 11:37 »
Καλημέρα παίδες!
Το jimnaki με το που έληξε η εγγύησή του άρχισε να ρετάρει στο ρελαντί, το πήγα στην αντιπροσωπία και μου είπαν οτι φταίει μια βαλβίδα καυσαερείου ή αλλιώς EGR!!!
Την καθάρισαν και μετά απο καμια εβδομάδα πάλι τα ιδια!
Τελικα η βαλβίδα θέλει άλλαγμα!
320 ευρώ!!! 87
Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να ψάξω να ωρω μια τέτοια βαλβίδα εκτος αντιπροσωπείας, ή μεταχειρισμένη???
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 13, 2009, 12:07 »

Οταν χαλάσει η βαλβίδα ανακύκλωσης καυσαερίων (EGR) δεν ρετάρει μόνο στο ρελαντί αλλά παρουσιάζονται και σοβαρά προβλήματα κατά την επιτάχυνση. Δηλ το αυτοκίνητο δεν τραβάει. Πως διαπίστωσε ότι φταίει η βαλβίδα? Το είδε στο διαγνωστικό Scan Tool που συνέδεσε στον εγκέφαλο και διάβασε τον κωδικό βλάβης? Ενας μπακαλίστικος τρόπος να δούμε αν λειτουργεί είναι να την κρατάμε στο χέρι και κάποιος να δίνει ρεύμα ανοίγοντας το διακόπτη με το κλειδί ώστε να παρατηρήσουμε το εμβολάκι.
Συνήθως αφήνουμε μερικές ώρες την βαλβίδα μέσα σε πετρέλαιο αν έχει καρβουνιάσει πολύ και μετά τη καθαρίζουμε καλά με ένα πανί. Δεν βγάζουμε τη μαυρίλα με κατσαβίδια, συρματόβουρτσες κ.τ.λ.
Αν δεν κρατάει ρελαντί χωρίς όμως να  παρουσιάζει άλλα συμπτώματα κακής απόδοσης τότε μήπως φταίει η βαλβίδα ρελαντί (Idle Valve) και όχι η EGR.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος γιάννης

  • Jimny
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2009, 14:00 »
Βασικά η ενδειξη του στροφομέτρου είναι κανονική απλά ο κινητήρας ακούγεται λες και έχει ρουφήξει νερά και τρέμει όλο το αυτοκίνητο.
Οταν ζεσταθεί και το σβήσεις και πας να το ξανα ανάψεις δεν περνει μπρός παρά μόνο μετά απο αρκετές μιζιές!
Έπίσης έχω παρατηρήσει οτι δεν τραβάει τόσο πολύ οσο πρώτα αλλά όχι και τρελά πράγματα!
Και στο τέλος ανάβει το check engine.
Το πήγα στην αντιπροσωπία και μου το καθάρισαν αλλά μετά απο λίγες μέρες και ακόμη λιγότερα χιλιομετρα γιατι δεν το κυκλοφορούσαμε το ξαναπαρουσίασε!
Συνδέσανε σίγουρα τον εγκεφαλο στο μηχάνημα!
Τώρα ψάχνω να βρω καμια βαλβίδα!

Αποσυνδεδεμένος JPat

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • ΡΕΘΥΜΝΟ-ΚΡΗΤΗ
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2009, 14:12 »
Καλησπέρα συνονόματε. Αν και οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες, επειδή τα συμπτώματα που περιγράφεις μοιάζουν με αυτά ενός φίλου πρόσφατα, έχεις μήπως τσεκάρει τις βάσεις της μηχανής? Στο φίλο μου έκανε παρόμοια πράγματα και τελικά είχαν κόψει οι βίδες.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2009, 14:50 »
Στα μεταχειρισμένα στη Φραντζή Ν. Κόσμο. Αν και το βλέπω για σπάνιο κομμάτι. Ρώτησε στην αντιπροσωπεία τον κωδικό μήπως είναι ίδια με του Swift οπότε εχεις περισσότερες πιθανότητες να βρείς κάτι.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος vasos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • suzuki 4ever!!!!!
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 10:47 »
To ίδιο έχω πάθει και εγώ και δεν ξέρω τί να προτοκοιτάξω,καμιά ιδέα??
SUZUKI!!!!

Αποσυνδεδεμένος louge20vt

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1
  • www.jimnyclub.com
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 17:52 »
Ξεθάβω το θέμα...
Ξέρει κανείς το κωδικό για EGR M13A όχι vvt!
Εδώ και λίγο καιρό ανάβει το chech engine με κωδικό P0400.
Μπορεί να κάνει και αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς check και μπορεί και να το βγάζει και κάθε μέρα.
Έγινε καθαρισμός αλλά πάλι τα ίδια...

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Βαλβίδα EGR
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 22:39 »
Ξεθάβω το θέμα...
Ξέρει κανείς το κωδικό για EGR M13A όχι vvt!
Εδώ και λίγο καιρό ανάβει το chech engine με κωδικό P0400.
Μπορεί να κάνει και αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς check και μπορεί και να το βγάζει και κάθε μέρα.
Έγινε καθαρισμός αλλά πάλι τα ίδια...
   18111-69G00
Give Love, Feel Better! !!!