Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65191 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:03 »

Αλλο να ενοχλεις και αλλο να σκοτωνεις για χομπυ..!

Μα δεν κυνηγάμε αρκούδες!!Προς θεού αυτο απαγορεύεται!Το να πετάξεις όμως μια αρκούδα σε ένα μέρος που δεν έχει τροφή να φάει και για να τραφεί θα καταστρέψει το βιός τοων βοσκών σου φαίνεται πιο ηθικό???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????  ???  ???  ???  ???

η αρκούδα ήτανε παράδειγμα. γιατί δεν βρίσκει η αρκούδα να φάει;; τι έγινε η τροφική αλυσίδα;;

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:05 »

Αλλο να ενοχλεις και αλλο να σκοτωνεις για χομπυ..!

Μα δεν κυνηγάμε αρκούδες!!Προς θεού αυτο απαγορεύεται!Το να πετάξεις όμως μια αρκούδα σε ένα μέρος που δεν έχει τροφή να φάει και για να τραφεί θα καταστρέψει το βιός τοων βοσκών σου φαίνεται πιο ηθικό???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????  ???  ???  ???  ???
Πιος πεταει μια αρκουδα σε μερος που δεν εχει τροφη?..Απο οσο ξερω ο αρκτουρος σιγουρα δεν το κανει..Παντος συνηθως οι βοσκοι μπενουν στα μεροι τις αρκουδας και οχι το αντιστροφο..!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:05 »



η αρκούδα ήτανε παράδειγμα. γιατί δεν βρίσκει η αρκούδα να φάει;; τι έγινε η τροφική αλυσίδα;;
[/quote]

Για την τροφική αλυσίδα δεν ευθύνεται ο κυνηγός.Είναι ο μόνος που δεν ευθύνεται.Η τροφική αλυσίδα μπορέι να μην υπήρχε ποτέ εκεί!Κακά τα ψέματα αλλά οι αρκούδες δεν μπορούν να μεγαλώσουν σε όποιο μέρος να 'ναι...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:07 »



Πιος πεταει μια αρκουδα σε μερος που δεν εχει τροφη?..Απο οσο ξερω ο αρκτουρος σιγουρα δεν το κανει..Παντος συνηθως οι βοσκοι μπενουν στα μεροι τις αρκουδας και οχι το αντιστροφο..!
[/quote]

Ποιος πετάει??????Θέλεις να μάθεις αληθινά??Οι οικολόγοι φυσικά(δεν εννοώ τον αρκτούρο)!Ο τσομπάνης που είναι εκεί χρόνια και παλεύει για ένα κομάτι ψωμί τι φταίει αν κάποιοι είναι εντελώς επιπόλαιοι???
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:09 »
http://forum.snowreport.gr/forum_posts.asp?TID=20891

Αυτα ειναι τα πιο τραγικα..! _213>

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:11 »



Πιος πεταει μια αρκουδα σε μερος που δεν εχει τροφη?..Απο οσο ξερω ο αρκτουρος σιγουρα δεν το κανει..Παντος συνηθως οι βοσκοι μπενουν στα μεροι τις αρκουδας και οχι το αντιστροφο..!

Ποιος πετάει??????Θέλεις να μάθεις αληθινά??Οι οικολόγοι φυσικά(δεν εννοώ τον αρκτούρο)!Ο τσομπάνης που είναι εκεί χρόνια και παλεύει για ένα κομάτι ψωμί τι φταίει αν κάποιοι είναι εντελώς επιπόλαιοι???
[/quote]
Εκτος απο τον αρκτουρο δεν πεζει να υπαρχουν οικολογοι που ασχολουνται με την αρκουδα και αυτο το πιστευω τρελα..Γιατι θελει γνωσεις να μεγαλωσεις η να γιατρεψεις ενα τετιο ζωο..

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:12 »



Πιος πεταει μια αρκουδα σε μερος που δεν εχει τροφη?..Απο οσο ξερω ο αρκτουρος σιγουρα δεν το κανει..Παντος συνηθως οι βοσκοι μπενουν στα μεροι τις αρκουδας και οχι το αντιστροφο..!

Ποιος πετάει??????Θέλεις να μάθεις αληθινά??Οι οικολόγοι φυσικά(δεν εννοώ τον αρκτούρο)!Ο τσομπάνης που είναι εκεί χρόνια και παλεύει για ένα κομάτι ψωμί τι φταίει αν κάποιοι είναι εντελώς επιπόλαιοι???
Εκτος απο τον αρκτουρο δεν πεζει να υπαρχουν οικολογοι που ασχολουνται με την αρκουδα και αυτο το πιστευω τρελα..Γιατι θελει γνωσεις να μεγαλωσεις η να γιατρεψεις ενα τετιο ζωο..
[/quote]

 >sostos< >sostos< >sostos<

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:25 »
Παίδες, έχω και άλλες χαζές ερωτήσεις .....

Πόσα σνορκελ και εξατμήσεις ενοχλούν τα ζώα κάθε χρόνο ?
Πόσοι κυνηγοί σκοτώνουν ζώα κάθε χρόνο

Βρήκε ποτέ κανείς σκοτωμένο ζώο από 4χ4 ? Δε νομίζω.... στο βουνό δε διακοσαρίζουμε.... αντε να πιάσουμε τα 40. Και ο οδηγός και το ζώο προλαβαίνουν να αντιδράσουν.

Από καρτέρι, δε προλαβαίνεις να αντιδράσεις, δε πα να 'σαι ο Bruce Lee.


Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:27 »
Το θέμα αναλύθηκε, άκρη δε βρήκαμε..... οι κυνηγοί θα κυνηγάνε και οι υπόλοιποι θα τρώμε τα κοψίδια. Ο λύκος τρώγεται?

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:44 »
Στους κυνηγους μεσα βαζετε και τους ψαροτουφεκαδες?
Φιλε pointer Θεσσαλονικιος εισαι?

Όχι...οι ψαροτουφεκάδες ανοίκουν αλλού.Ναι από Θεσσαλονίκη είμαι.Γιατί ρωτάς??

Τιποτα...απλα κ εγω απο Σαλονικη ειμαι.Σε καταλαβα απο ενα προηγουμενο ποστ σου. ;)
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 16:56 »
Παίδες, έχω και άλλες χαζές ερωτήσεις .....

Πόσα σνορκελ και εξατμήσεις ενοχλούν τα ζώα κάθε χρόνο ?
Πόσοι κυνηγοί σκοτώνουν ζώα κάθε χρόνο

Βρήκε ποτέ κανείς σκοτωμένο ζώο από 4χ4 ? Δε νομίζω.... στο βουνό δε διακοσαρίζουμε.... αντε να πιάσουμε τα 40. Και ο οδηγός και το ζώο προλαβαίνουν να αντιδράσουν.

Από καρτέρι, δε προλαβαίνεις να αντιδράσεις, δε πα να 'σαι ο Bruce Lee.




+1000
Επίσης, μην παραβλέπουμε (απαντώντας κυρίως στον φίλο pointer)
α) Ότι τα 4χ4 και οι φυσιολάτρες ακολουθούν συνήθως συγκεκριμένες διαδρομες (μονοπάτια, χωματόδρομοι). Οι κυνηγοι πάνε παντού...
β) Τα snorkel ΔΕΝ είναι παραγωγοί ντεσιμπέλ!!! Οι εξατμίσεις και οι κινητήρες ίσως, αλλά σίγουρα έχουν πολύ πιο χαμηλή στάθμη θορύβου από τα όπλα..
γ) Για να φτάσουν οι κυνηγοι στον τόπο του εγκλήματος, συνήθως χρησιμοποιούν 4χ4, άρα διπλό το κακό...
δ) Η φυση έχει τους μηχανισμούς της για τον έλεγχο του πληθυσμού των άγριων ζώων. Δεν έχει ανάγκη τους κυνηγούς για να την υποκαθιστούν..

Αν το κυνήγι είναι χόμπυ, βάλτε ΕΝΑ βόλι και όχι μερικές δεκάδες, με αποτέλεσμα (λόγω και της διασποράς των βολίδων) να βαράτε στην Ανατολή και να σκοτώνετε στη Δύση...
Όποιος είναι μάγκας και έχει τα κότσια, ας δοκιμάσει να κυνηγήσει ολομόναχος τα αγριογούρουνα και όχι να πηγαίνει παρεούλα με άλλους νοματαίους, περικυκλώνοντας το άτυχο ζώο sιγά σιγά, χρησιμοποιώντας όλα τα τεχνολογικά μέσα (walkie talkie κλπ). Τότε, τουλάχιστον, η μάχη δεν θα είναι άνιση.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 17:44 »
Με απολυτο σεβασμο, απλα θα προσθεσω τη δικη μου γνωμη, χωρις να λεω οτι ειναι σωστη ή λαθος. Να τονισω οτι ουτε οικολογος ειμαι, ουτε ανηκω σε καμια παρομοια οργανωση, ουτε ειμαι κανενας χαζογραφικος ψυετοοικολογος. Τρωω φανατικα κρεας λευκο κρεας, λουκανικα κλπ κλπ
Το μονο που θελω να πω ειναι, οτι μπορεις να ευχαριστηθεις το βουνο, οπως το κανω χρονια, χωρις να ειναι αναγκη να αφαιρεις ζωες. Μπορεις να περπατησεις οση ωρα θελεις, να βγαλεις το σκυλο σου να τρεξει, να κανεις σκοποβολη σε κινητους ή ακινητους στοχους που εσυ θα ορισεις και γενικως δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να σκοτωνουμε.Εγω παω στο βουνο, παιρνω το σκυλο μου, περπαταω, μενω σε σκηνη, πινω τα τσιπουρα μου τρωω και γενικως κανω οτι κανουν και οι κυνηγοι, χωρις να σκοτωνω ομως.Η γνωμη μου ειναι ιδια και για το ψαρεμα.
Στα σουπερ μαρκετ υπαρχει αφθονη τροφη ολων των ειδων, η οποια προερχεται απο εκτροφεια και υπερκαλυπτει τις αναγκες της τροφης μας. Το κυνηγι παλια υπηρχε καθαρα για λογους επιβιωσης. Τωρα πια δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα.
Ειναι απιστευτο να βλεπεις ανθρωπους να ντυνονται σαν καταδρομεις η σαν το Ραμπο, για να σκοτωσουν καποιο πουλι ή καποιο λαγο. Ασε που μερικοι σκοτωνουν και για πλακα, γιατι ή δεν μπορουν να τα πιασουν εκει που επεσαν τα θηραματα ή δεν τα τρωνε και τα πετανε.
Παιδια συνεχιζω να σεβομαι τον καθενα και δεν θελω να αντιπαρατεθω με κανεναν. Απλως διατυπωσα τη γνωμη μου. Αν θεωρει καποιος οτι προσβληθηκε, ζητω εκ των προτερων συγνωμη κι οτι δεν ειχα καμμια τετοια διαθεση.
Πρεπει να σεβομαστε τη ζωη ολων των οντων σαν τη δικη μας κι αφου υπαρχει πληθωρα αγαθων, δεν ειναι αναγκη να την πληρωνουν και τα ελευθερα ζωα της φυσης. Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ. Επαναλαμβανω. Προσωπικη αποψη παντα. 
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 18:46 »

Αποσυνδεδεμένος mastoris than.

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 19:07 »
Αντώνη (αν μου επιτρέπεις), κανείς δεν προσβλήθηκε και φυσικά ούτε εγώ, ούτε επίσης στρέφομαι κατά κανενός προσωπικά. Το ξεκαθαρίζω.
Εδώ όμως μιλάμε για πλήρη υποκρισία, όπως εσένα (γενικώς) και του καθενός αρέσουν τα λουκάνικα, σε άλλον το κατσίκι, σε άλλον το αρνί, εμένα και σε άλλους αρέσει το κρέας της μπεκάτσας, της φάσας, του λαγού κ.τ.λ. Ενώ λοιπόν εγώ (γενικώς) κατηγορούμαι γιατί σκοτώνω ο ίδιος και το ζώο που κυνηγώ έχει δυνατότητες διαφυγής, κάποια ζώα και μιλώ για όσα εκτρέφονται, δεν έχουν ελπίδα, ούτε δικαίωμα στην ελπίδα και φυσικά δυνατότητα διαφυγής.
Φυσικά οι "καλλιέργειες" αυτές εξυπηρετούν ποικιλοτρόπως τις ανάγκες της αγοράς. Για παράδειγμα κανείς δε ενδιαφέρεται για μαύρο κρέας κοτόπουλου, άρα το τροποποιούμε γενετικά και όλα είναι άσπρα, τα μεγαλώνουμε σε στενούς κλωβούς ώστε να παχύνουν γρήγορα και με συνεχές φως ώστε να τρώνε συνεχώς.
Στην Βόρεια Ιταλία, που αρέσκονται σε λευκό κρέας βοοειδών, αυτά εκτρέφονται σε χαμηλό φωτισμό για να κρατούν αυτό το χρώμα κρέατος.

Δεν σκοτώνουν τα σνούρκελ τις αρκούδες καλέ μου φίλε και σίγουρα ευτυχώς για αυτές από εκεί που κινείσαι είναι μακρύτερα, ούτε οι κυνηγοί τις σκοτώνουν, ούτε τους λύκους. Αλλά όταν βρεθείς με λίγα ζώα στο βουνό και αγέλη λύκων στα κατασπαράξει και για να πάρεις ούτε καν στοιχειώδη αποζημίωση θα πρέπει να κρατήσεις τα σπλάχνα των ζώων 15-20 μέρες, τόσο κάνει η επιτροπή της Νομαρχίας να κάνει πραγματογνωμοσύνη, έλα τώρα στη θέση του τσοπάνη. Πραγματικά όμως στη θέση του τσοπάνη.

Θα πρέπει φαντάζομαι το ίδιο να ισχύει, ο άκρατος φανατισμός εννοώ και κατά όσων σκοτώνουν κατσαρίδες, αράχνες, μύγες, ποντικούς ή δεν είναι πιασάρικο το θέμα;

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 19:35 »
Αντώνη (αν μου επιτρέπεις), κανείς δεν προσβλήθηκε και φυσικά ούτε εγώ, ούτε επίσης στρέφομαι κατά κανενός προσωπικά. Το ξεκαθαρίζω.
Εδώ όμως μιλάμε για πλήρη υποκρισία, όπως εσένα (γενικώς) και του καθενός αρέσουν τα λουκάνικα, σε άλλον το κατσίκι, σε άλλον το αρνί, εμένα και σε άλλους αρέσει το κρέας της μπεκάτσας, της φάσας, του λαγού κ.τ.λ. Ενώ λοιπόν εγώ (γενικώς) κατηγορούμαι γιατί σκοτώνω ο ίδιος και το ζώο που κυνηγώ έχει δυνατότητες διαφυγής, κάποια ζώα και μιλώ για όσα εκτρέφονται, δεν έχουν ελπίδα, ούτε δικαίωμα στην ελπίδα και φυσικά δυνατότητα διαφυγής.
Φυσικά οι "καλλιέργειες" αυτές εξυπηρετούν ποικιλοτρόπως τις ανάγκες της αγοράς. Για παράδειγμα κανείς δε ενδιαφέρεται για μαύρο κρέας κοτόπουλου, άρα το τροποποιούμε γενετικά και όλα είναι άσπρα, τα μεγαλώνουμε σε στενούς κλωβούς ώστε να παχύνουν γρήγορα και με συνεχές φως ώστε να τρώνε συνεχώς.
Στην Βόρεια Ιταλία, που αρέσκονται σε λευκό κρέας βοοειδών, αυτά εκτρέφονται σε χαμηλό φωτισμό για να κρατούν αυτό το χρώμα κρέατος.

Δεν σκοτώνουν τα σνούρκελ τις αρκούδες καλέ μου φίλε και σίγουρα ευτυχώς για αυτές από εκεί που κινείσαι είναι μακρύτερα, ούτε οι κυνηγοί τις σκοτώνουν, ούτε τους λύκους. Αλλά όταν βρεθείς με λίγα ζώα στο βουνό και αγέλη λύκων στα κατασπαράξει και για να πάρεις ούτε καν στοιχειώδη αποζημίωση θα πρέπει να κρατήσεις τα σπλάχνα των ζώων 15-20 μέρες, τόσο κάνει η επιτροπή της Νομαρχίας να κάνει πραγματογνωμοσύνη, έλα τώρα στη θέση του τσοπάνη. Πραγματικά όμως στη θέση του τσοπάνη.

Θα πρέπει φαντάζομαι το ίδιο να ισχύει, ο άκρατος φανατισμός εννοώ και κατά όσων σκοτώνουν κατσαρίδες, αράχνες, μύγες, ποντικούς ή δεν είναι πιασάρικο το θέμα;
δηλαδή για να καταλάβω ρε παιδιά, γιατί μέχρι τώρα κανένας δεν έχει δώσει μία απάντηση της προκοπής, για τους τσοπάνηδες κυνηγάτε και σκοτώνεταιαλεπούδες και λαγούς;  απλά ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιον να λέει οτι ένας λαγός έφαγε το κοπάδι του.. και όπως ανέφερε και κάποιο άλλο μέλος του forum δεν κυνηγάτε αρκόύδες και λύκους!!! οπότε ας μου πει κάποιος τον πραγματικό λόγο κυνηγιού ... αν υπάρχει!!!!