Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #60 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 19:39 »
Με απολυτο σεβασμο, απλα θα προσθεσω τη δικη μου γνωμη, χωρις να λεω οτι ειναι σωστη ή λαθος. Να τονισω οτι ουτε οικολογος ειμαι, ουτε ανηκω σε καμια παρομοια οργανωση, ουτε ειμαι κανενας χαζογραφικος ψυετοοικολογος. Τρωω φανατικα κρεας λευκο κρεας, λουκανικα κλπ κλπ
Το μονο που θελω να πω ειναι, οτι μπορεις να ευχαριστηθεις το βουνο, οπως το κανω χρονια, χωρις να ειναι αναγκη να αφαιρεις ζωες. Μπορεις να περπατησεις οση ωρα θελεις, να βγαλεις το σκυλο σου να τρεξει, να κανεις σκοποβολη σε κινητους ή ακινητους στοχους που εσυ θα ορισεις και γενικως δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογος να σκοτωνουμε.Εγω παω στο βουνο, παιρνω το σκυλο μου, περπαταω, μενω σε σκηνη, πινω τα τσιπουρα μου τρωω και γενικως κανω οτι κανουν και οι κυνηγοι, χωρις να σκοτωνω ομως.Η γνωμη μου ειναι ιδια και για το ψαρεμα.
Στα σουπερ μαρκετ υπαρχει αφθονη τροφη ολων των ειδων, η οποια προερχεται απο εκτροφεια και υπερκαλυπτει τις αναγκες της τροφης μας. Το κυνηγι παλια υπηρχε καθαρα για λογους επιβιωσης. Τωρα πια δεν τιθεται καποιο τετοιο θεμα.
Ειναι απιστευτο να βλεπεις ανθρωπους να ντυνονται σαν καταδρομεις η σαν το Ραμπο, για να σκοτωσουν καποιο πουλι ή καποιο λαγο. Ασε που μερικοι σκοτωνουν και για πλακα, γιατι ή δεν μπορουν να τα πιασουν εκει που επεσαν τα θηραματα ή δεν τα τρωνε και τα πετανε.
Παιδια συνεχιζω να σεβομαι τον καθενα και δεν θελω να αντιπαρατεθω με κανεναν. Απλως διατυπωσα τη γνωμη μου. Αν θεωρει καποιος οτι προσβληθηκε, ζητω εκ των προτερων συγνωμη κι οτι δεν ειχα καμμια τετοια διαθεση.
Πρεπει να σεβομαστε τη ζωη ολων των οντων σαν τη δικη μας κι αφου υπαρχει πληθωρα αγαθων, δεν ειναι αναγκη να την πληρωνουν και τα ελευθερα ζωα της φυσης. Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ. Επαναλαμβανω. Προσωπικη αποψη παντα. 
επιτέλους ένας άνθρωπος που καταλαβαίνει αυτό που προσπαθώ να πω εδώ και ώρα . ας κάνουν οι κυνηγοί όλα τα υπόλοιπα εκτός από το να σκοτώσουν. αν ο πραγματικός λόγος που κυνηγάνε είναι η φύση και όλα τα υπόλοιπα,ας μην τα ξαναλέμε, ορίστε... ο φίλος μας γράφει ιστορία και σας δίνει τη λύση ... εγώ μαζί του με 100000000000000000000000000000000000000000000

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #61 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 19:43 »
Για τα  link που διομοσίευσες είμαι μαζί ότι και αν πεις!Τέτοια άτομα τους καταδικάζει ο κυνηγετικός κόσμος(οργανώσεις κτλ) και φυσικά αυτοί πρέπει να στερούνται την κατοχή του όπλου και φυσικά την άδεια κυνηγίου.Σε τέτοια θέματα να ξέρεις πως είμαι κάθετος όσο δεν πάει..
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #62 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 20:09 »
Στο κυνήγι όλα πάνε πακέτο.Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι,και θα σκοτώσεις και θα χάσεις,θα περπατήσεις,θα δεις μέροι που οι άλλοι δεν τα βλέπουν,θα γνωρίσεις κόσμο(καλό και κακό).Το να σκοτώσεις είναι το μέγιστο επίπεδο που μπορεί να φτάσει ένας κυνηγός.Δεν σημαίνει όμως ότι κάθε φορά που βγαίνει στο ουνό ότι θα σκοτώσει κιόλας.Για να εξηγηθώ λοιπόν γιατί σκοτώνουμε:1)σκοτώνουμε τα ζώα που είναι σε αφθονία,κάνουμε δηλαδή σωστή διαχείρηση και επίσης μην ξεχνιόμαστε πως κάθε φορά όταν υπάρχει κάτι σε αφθονία πάντα η σχεδόν παντα καλούνται οι κυνηγοί και αυτό γίνεται σε όλο τον κόσμο.Δεν έχει σχεση η τροφική αλυσίδα που είπαμε πιο πριν στο αν λύπει κάτι που θα φάει αυτό που βρίσκεται σε αφθονία(πχ λαγός-αλεπού).Η τροφική αλυσίδα μπορεί να έχει και την μορφή όπου ένα ζώο μπορεί να φάει κάτι αλλά δεν μπορεί να φαγωθεί από τίποτα πχ αρκούδα,λύκος,γουρούνια και σε μερικές περιπτώσεις ζαρκάδια.Το ξέρεται ότι η αρκούδα έχει ανακάμψει και πλέον υπάρχει σε μεγάλους πλυθησμούς??Ιδιαίτερα στην Πίνδο!!Και στο όρος βόρρας εκεί που είχε εξαφανιστεί η αρκούδα για χρόνια ξαφνικά ξαναεφανίστηκε!
2)όποιος έχει στην κατοχή του κυνηγετικά σκυλιά καταλαβαίνει πως είναι όταν έχει στην κατοχή ένα θήραμα.
Και ξαναλεω δεν σκοτώνουμε ότι είναι υποεξαφάνιση αλλά τα πλέον κυνηγετικά θηράματα(και από την μία άμα κάτσεις και σκεφτείς αυτή είναι η ύπαρξη τους,αλλιώς δεν έχει νόημα όσο φασιστικό και αν ακούγεται....)Οπότε καλή και φιλοζωία αλλά μέχρι εκεί που πρέπει.Το ρητό παν μέτρον άριστον δεν βγήκε τυχαια...και νομίζω κολάει πολύ!Γενικά από την όλη κουβέντα νομίζω πως έχω παρουσιάσει σοβαρά επιχειρήματα και πως η οικολογία και το κυνήγι πρέπει να συνυπάρχουν και όχι να αντικρούονται γιατί στο φινάλε και τα 2 για τον ίδιο σκοπό αγωνίζονται(αρκεί να υπάρχει γνώση).Οι μελέτες από τους επιστήμονες δεν γίνονται τζάμπα και πρέπει να τις ακολουθούμε τόσο εμείς οι αδαής όσο και το κράτος.Αν γίνει αυτό τότε πιστεύω θα υπάρξουν απίστευτα αποτελέσματα(αλλά πάντα όταν ο κάθε κατεργάρης θα είναι στον πάγκο του....)

                     
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #63 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 20:38 »
αυτό που μπερδεύετε εσείς οι κυνηγοί είναι ότι το κυνήγι κάποτε ήταν αναγκαίο για λόγους επιβίωσης! τότε που οι άνθρωποι κυνηγούσανε για την οικογένεια τους και την κοινότητα στην οποία ζούσανε! τότε που οι άνθρωποι σκοτώνανε τα θηράματα τους με βέλη και ακόντια και πολλές φορές έχαναν ακόμα και τις ζωές τους. τώρα σκοτώνεται για μαγκιά και την αίσθηση υπεροχής που νοιώθετε. τα ζώα σε αφθονία πάνω στη γη δεν είναι για αυτό το λόγο! ο Θεός δεν τα δημιούργησε με σκοπό να παίζουν οι κυνηγοί. η σοφία Του είναι πολύ μεγάλη για να έχει κάνει κάτι τέτοιο. η φύση μέχρι τώρα έχει καταφέρει πάρα πολύ καλά να διαχειρίζεται τους ζωντανούς οργανισμούς και αν όντως είστε τόσο έξυπνοι και κοντά στην φύση όπως διατιμπανίζετε, τότε θα καταλάβετε τι εννοώ. γιατί αν είναι να ξαναγυρίσουμε σε τέτοιες εποχές τότε άδικα καθόμαστε μπροστά σε ένα "κουτί" και γράφουμε. Ανάμεσα στο τότε και στο τώρα υπάρχουν πάρα πολλά χρόνια εξέλιξης του αθρώπινου είδους αυτό όμως που ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει και σίγουρα στο τέλος θα μας καταστρέψει είναι η απίστευτη μανία του ανθρώπου να επιβληθεί και να υποτάξει όλους τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς. τα ζωώδη ένστικτα του ανθρώπου ποτέ δεν θα αλλάξουν!!! όσα χρόνια εξέλιξης κι αν έρθουν!!! τελικά ποιος είναι το ζώο; εμείς ή τα τετράποδα;

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #64 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 20:40 »
αυτό που μπερδεύετε εσείς οι κυνηγοί είναι ότι το κυνήγι κάποτε ήταν αναγκαίο για λόγους επιβίωσης! τότε που οι άνθρωποι κυνηγούσανε για την οικογένεια τους και την κοινότητα στην οποία ζούσανε! τότε που οι άνθρωποι σκοτώνανε τα θηράματα τους με βέλη και ακόντια και πολλές φορές έχαναν ακόμα και τις ζωές τους. τώρα σκοτώνεται για μαγκιά και την αίσθηση υπεροχής που νοιώθετε. τα ζώα σε αφθονία πάνω στη γη δεν είναι για αυτό το λόγο! ο Θεός δεν τα δημιούργησε με σκοπό να παίζουν οι κυνηγοί. η σοφία Του είναι πολύ μεγάλη για να έχει κάνει κάτι τέτοιο. η φύση μέχρι τώρα έχει καταφέρει πάρα πολύ καλά να διαχειρίζεται τους ζωντανούς οργανισμούς και αν όντως είστε τόσο έξυπνοι και κοντά στην φύση όπως διατιμπανίζετε, τότε θα καταλάβετε τι εννοώ. γιατί αν είναι να ξαναγυρίσουμε σε τέτοιες εποχές τότε άδικα καθόμαστε μπροστά σε ένα "κουτί" και γράφουμε. Ανάμεσα στο τότε και στο τώρα υπάρχουν πάρα πολλά χρόνια εξέλιξης του αθρώπινου είδους αυτό όμως που ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει και σίγουρα στο τέλος θα μας καταστρέψει είναι η απίστευτη μανία του ανθρώπου να επιβληθεί και να υποτάξει όλους τους υπόλοιπους ζωντανούς οργανισμούς. τα ζωώδη ένστικτα του ανθρώπου ποτέ δεν θα αλλάξουν!!! όσα χρόνια εξέλιξης κι αν έρθουν!!! τελικά ποιος είναι το ζώο; εμείς ή τα τετράποδα;
>oreos< +1000

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 20:54 »
Το θέμα των τσοπανέων είναι άτοπο.... 600 στους 1000 κυνηγούς της Ελλάδας (γιατί έχουμε και εισαγώμενους), είναι από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Αλλοι 300 από τους 1000 είναι από την επαρχία, αλλά δεν έχουν ζώα.
Από τους 100 στους 1000 που έχουν ζώα, μόνο 5-10 βρίσκονται σε σημεία προσβάσιμα από άγρια θηρία (βλ. λύκος και αρκούδα).

Δηλαδή κάτω στην Αφρική που ζουν οι Μάο Μάο με τα ζωάκια τους, πως ξέρουν οτι πρέπει να σκοτώσουν μόνο ότι θα φάνε? (σημ: ψυγεία δεν έχουν εκεί, οπότε σκοτώνουν μόνο τα της ημέρας)

Εμείς είμαστε κουκουρούκου....

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 20:58 από Χάρης »

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 20:56 »
Εγώ δεν έχω πω κάτι κάτι άλλο.Ανήκετε σε κάποια οργάνωση οικολόγων ή κάτι τέτοιο??Μπροστά στον βωμό των χρημάτων  οι οικολόγοι ανέπτυξαν μια θεωρία που ούτε βάση έχει αλλά ούτε καν επιχειρήματα για να το στηρίξουν.Με την προπαγάνδα τους και με 2-3 φράσεις που αγγίζουν την καρδιά του ανθρώπου -όταν δεν ξέρει- και έτσι αποκτάνε οπαδούς.Εσείς δεν ξέρω που ανήκετε ή αν ανήκετε κάπου τέλως πάντων αλλά εγώ σας προκαλώ να βρείτε ένα σωστό κυνηγό(δεν μιλάω για εμάς εδω πέρα)και να του μιλήσετε προόσωπο με πρόσωπο,να ακούσετε αυτά που έχει να σας πει χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τα θέματα περί οικολογίας.Απλά ακούστε τον,δεν έχετε να χάσετε κάτι.Αν πάλι δεν θέλετε κοιτάξτε στο φόρουμ και δείτε ποιος αναπτύσει τα πιο πολλά επιχειρήματα τα οποία μάλιστα βασίζονται στην πραγματικότητα.Πιστεύω πως δεν έχω να πω κάτι άλλο γιατί εγώ θα λέω κάτι και εσείς θα γυρνάτε στο γιατί να σκοτώσουμε και ξανα-μανα από την αρχή...Νομίζω ότι έχουμε απομακρυνθεί πολύ από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ και δεν νομίζω να χριάζεται να συνεχίσουμε άλλο.Πιο πολύ μιλάμε για το κυνήγι και όχι για το κοινού τύπου αυτοκίνητα που έχουμε.Πάντα με σεβασμό και εκτίμηση απλά καμιά φορά διαφωνούμε σε θέματα με τα διαφορετικά πιστεύω του ο καθένας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2009, 21:04 από pointer »
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:14 »
Εγώ δεν έχω πω κάτι κάτι άλλο.Ανήκετε σε κάποια οργάνωση οικολόγων ή κάτι τέτοιο??Μπροστά στον βωμό των χρημάτων  οι οικολόγοι ανέπτυξαν μια θεωρία που ούτε βάση έχει αλλά ούτε καν επιχειρήματα για να το στηρίξουν.Με την προπαγάνδα τους και με 2-3 φράσεις που αγγίζουν την καρδιά του ανθρώπου -όταν δεν ξέρει- και έτσι αποκτάνε οπαδούς.Εσείς δεν ξέρω που ανήκετε ή αν ανήκετε κάπου τέλως πάντων αλλά εγώ σας προκαλώ να βρείτε ένα σωστό κυνηγό(δεν μιλάω για εμάς εδω πέρα)και να του μιλήσετε προόσωπο με πρόσωπο,να ακούσετε αυτά που έχει να σας πει χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τα θέματα περί οικολογίας.Απλά ακούστε τον,δεν έχετε να χάσετε κάτι.Αν πάλι δεν θέλετε κοιτάξτε στο φόρουμ και δείτε ποιος αναπτύσει τα πιο πολλά επιχειρήματα τα οποία μάλιστα βασίζονται στην πραγματικότητα.Πιστεύω πως δεν έχω να πω κάτι άλλο γιατί εγώ θα λέω κάτι και εσείς θα γυρνάτε στο γιατί να σκοτώσουμε και ξανα-μανα από την αρχή...Νομίζω ότι έχουμε απομακρυνθεί πολύ από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ και δεν νομίζω να χριάζεται να συνεχίσουμε άλλο.Πιο πολύ μιλάμε για το κυνήγι και όχι για το κοινού τύπου αυτοκίνητα που έχουμε.Πάντα με σεβασμό και εκτίμηση απλά καμιά φορά διαφωνούμε σε θέματα με τα διαφορετικά πιστεύω του ο καθένας.
Δεν χρειαζεται καπιος να ειναι οικολογος για να τα λεει αυτα..η κοινη λογικη τα λεει..!

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:15 »
Εγώ δεν έχω πω κάτι κάτι άλλο.Ανήκετε σε κάποια οργάνωση οικολόγων ή κάτι τέτοιο??Μπροστά στον βωμό των χρημάτων  οι οικολόγοι ανέπτυξαν μια θεωρία που ούτε βάση έχει αλλά ούτε καν επιχειρήματα για να το στηρίξουν.Με την προπαγάνδα τους και με 2-3 φράσεις που αγγίζουν την καρδιά του ανθρώπου -όταν δεν ξέρει- και έτσι αποκτάνε οπαδούς.Εσείς δεν ξέρω που ανήκετε ή αν ανήκετε κάπου τέλως πάντων αλλά εγώ σας προκαλώ να βρείτε ένα σωστό κυνηγό(δεν μιλάω για εμάς εδω πέρα)και να του μιλήσετε προόσωπο με πρόσωπο,να ακούσετε αυτά που έχει να σας πει χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τα θέματα περί οικολογίας.Απλά ακούστε τον,δεν έχετε να χάσετε κάτι.Αν πάλι δεν θέλετε κοιτάξτε στο φόρουμ και δείτε ποιος αναπτύσει τα πιο πολλά επιχειρήματα τα οποία μάλιστα βασίζονται στην πραγματικότητα.Πιστεύω πως δεν έχω να πω κάτι άλλο γιατί εγώ θα λέω κάτι και εσείς θα γυρνάτε στο γιατί να σκοτώσουμε και ξανα-μανα από την αρχή...Νομίζω ότι έχουμε απομακρυνθεί πολύ από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ και δεν νομίζω να χριάζεται να συνεχίσουμε άλλο.Πιο πολύ μιλάμε για το κυνήγι και όχι για το κοινού τύπου αυτοκίνητα που έχουμε.Πάντα με σεβασμό και εκτίμηση απλά καμιά φορά διαφωνούμε σε θέματα με τα διαφορετικά πιστεύω του ο καθένας.
εγώ προσωπικά δεν είμαι μέλος κάποιου οικολογικού σωματείου, ούτε δηλώνω οικολόγος! είναι κοινή λογική, δεν χρειάζεται να κυνηγάτε γιατί πολύ απλά ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ!!! Απλα πώς γίνεται όλοι οι υπόλοιποι να έχουμε άδικο και να είμαστε χαζοί και μόνο οι κυνηγοί να είναι σωστοί;; ακόμα και να συζητήσω με κάποιον κυνηγό δεν νομίζω οτι πρόκειται να αλλάξεις τα μυαλά ενός ανθρώπου ο οποίος πιστεύει οτι να σκοτώνεις ζώα είναι άθλημα και χόμπυ!!! Είναι ο τρόπος σκέψης των κυνηγών ο οποίος δεν μπορεί να αλλάξει, οπότε χαμένος χρόνος!

Αποσυνδεδεμένος maestria

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 937
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:33 »
Eγω πάλι θα πώ οτι έχει καμια φορά να κάνει και με την ευαισθησία του καθενός, εγω για παράδειγμα δεν υπάρχει περίπτωση να φάω κάτι το οποίο το έχω δει ζωντανό στο φυσικό του περιβάλλον. Χαρακτηρίστε με όπως θέτε.. προτιμώ να φάω αυτο που θα αγοράσω απο το χασάπικο (που στην δική μου περίπτωση οι επιλογές μου κινούνται μόνο σε μοσχάρι κοτόπουλο και χοιρινό) και σας επαναλαμβάνω οτι είμαι κόρη κυνηγού που άπειρες φορές εχω έρθει σε κόντρα με τα πιστεύω του και ποτέ δεν κατάφερε να με πείσει με παρόμοια επιχειρήματα που έχουν παρατεθεί παραπάνω. Και τέλος να δηλώσω με το χέρι στην καρδιά οτι δεν πιστεύω και στους οικολόγους γιατι και αυτοί υπερβάλλουν βλέπε πέρσι που μια ομάδα τους αποφάσισε οτι πληθυσμός της οχιάς έχει μειωθεί αρκετά με αποτέλεσμα να απελευθερώσουν οχιές στο ρέμα Χαλανδρίου... :o

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:42 »
Εγώ δεν έχω πω κάτι κάτι άλλο.Ανήκετε σε κάποια οργάνωση οικολόγων ή κάτι τέτοιο??Μπροστά στον βωμό των χρημάτων  οι οικολόγοι ανέπτυξαν μια θεωρία που ούτε βάση έχει αλλά ούτε καν επιχειρήματα για να το στηρίξουν.Με την προπαγάνδα τους και με 2-3 φράσεις που αγγίζουν την καρδιά του ανθρώπου -όταν δεν ξέρει- και έτσι αποκτάνε οπαδούς.Εσείς δεν ξέρω που ανήκετε ή αν ανήκετε κάπου τέλως πάντων αλλά εγώ σας προκαλώ να βρείτε ένα σωστό κυνηγό(δεν μιλάω για εμάς εδω πέρα)και να του μιλήσετε προόσωπο με πρόσωπο,να ακούσετε αυτά που έχει να σας πει χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τα θέματα περί οικολογίας.Απλά ακούστε τον,δεν έχετε να χάσετε κάτι.Αν πάλι δεν θέλετε κοιτάξτε στο φόρουμ και δείτε ποιος αναπτύσει τα πιο πολλά επιχειρήματα τα οποία μάλιστα βασίζονται στην πραγματικότητα.Πιστεύω πως δεν έχω να πω κάτι άλλο γιατί εγώ θα λέω κάτι και εσείς θα γυρνάτε στο γιατί να σκοτώσουμε και ξανα-μανα από την αρχή...Νομίζω ότι έχουμε απομακρυνθεί πολύ από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ και δεν νομίζω να χριάζεται να συνεχίσουμε άλλο.Πιο πολύ μιλάμε για το κυνήγι και όχι για το κοινού τύπου αυτοκίνητα που έχουμε.Πάντα με σεβασμό και εκτίμηση απλά καμιά φορά διαφωνούμε σε θέματα με τα διαφορετικά πιστεύω του ο καθένας.
Δεν χρειαζεται καπιος να ειναι οικολογος για να τα λεει αυτα..η κοινη λογικη τα λεει..!

εσυ δηλαδη εκφραζεις την κοινη λογικη?Αν μπορεις να μου το τεκμηριωσεις σες παρακαλω αυτο?
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:44 »
Τέλος παντων....μπορείται να μου πείτε τις ηλικίες σας(αμα θελετε) για να ξέρω με τι άτομα τα έβαλα???
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:46 »
Εγώ δεν έχω πω κάτι κάτι άλλο.Ανήκετε σε κάποια οργάνωση οικολόγων ή κάτι τέτοιο??Μπροστά στον βωμό των χρημάτων  οι οικολόγοι ανέπτυξαν μια θεωρία που ούτε βάση έχει αλλά ούτε καν επιχειρήματα για να το στηρίξουν.Με την προπαγάνδα τους και με 2-3 φράσεις που αγγίζουν την καρδιά του ανθρώπου -όταν δεν ξέρει- και έτσι αποκτάνε οπαδούς.Εσείς δεν ξέρω που ανήκετε ή αν ανήκετε κάπου τέλως πάντων αλλά εγώ σας προκαλώ να βρείτε ένα σωστό κυνηγό(δεν μιλάω για εμάς εδω πέρα)και να του μιλήσετε προόσωπο με πρόσωπο,να ακούσετε αυτά που έχει να σας πει χωρίς να έχετε στο μυαλό σας τα θέματα περί οικολογίας.Απλά ακούστε τον,δεν έχετε να χάσετε κάτι.Αν πάλι δεν θέλετε κοιτάξτε στο φόρουμ και δείτε ποιος αναπτύσει τα πιο πολλά επιχειρήματα τα οποία μάλιστα βασίζονται στην πραγματικότητα.Πιστεύω πως δεν έχω να πω κάτι άλλο γιατί εγώ θα λέω κάτι και εσείς θα γυρνάτε στο γιατί να σκοτώσουμε και ξανα-μανα από την αρχή...Νομίζω ότι έχουμε απομακρυνθεί πολύ από το βασικό αντικείμενο του φόρουμ και δεν νομίζω να χριάζεται να συνεχίσουμε άλλο.Πιο πολύ μιλάμε για το κυνήγι και όχι για το κοινού τύπου αυτοκίνητα που έχουμε.Πάντα με σεβασμό και εκτίμηση απλά καμιά φορά διαφωνούμε σε θέματα με τα διαφορετικά πιστεύω του ο καθένας.
εγώ προσωπικά δεν είμαι μέλος κάποιου οικολογικού σωματείου, ούτε δηλώνω οικολόγος! είναι κοινή λογική, δεν χρειάζεται να κυνηγάτε γιατί πολύ απλά ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΦΑΤΕ!!! Απλα πώς γίνεται όλοι οι υπόλοιποι να έχουμε άδικο και να είμαστε χαζοί και μόνο οι κυνηγοί να είναι σωστοί;; ακόμα και να συζητήσω με κάποιον κυνηγό δεν νομίζω οτι πρόκειται να αλλάξεις τα μυαλά ενός ανθρώπου ο οποίος πιστεύει οτι να σκοτώνεις ζώα είναι άθλημα και χόμπυ!!! Είναι ο τρόπος σκέψης των κυνηγών ο οποίος δεν μπορεί να αλλάξει, οπότε χαμένος χρόνος!

να που δεν το εχει ο παραπανω μονοπολειο υπαρχει και αλλος ο οποιος αντιπροσωπευει την κοινη λογικη.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:49 »
δηλαδη οι κυνηγοι εχουν μια λογικη η οποια δεν ειναι κοινη? Το δικαιομα του να κρινετε καποιους ανθρωπους στο ονομα μιας υποτιθεμενης κοινης λογικης μου λετε ποιος σας το εδωσε?
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #74 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 21:50 »
Εγώ θα αρχίσω το κυνήγι καμήλας..... σπανίζει στην Ελλάδα, αλλά θα πάω βόρεια να βρώ καμιά....  a105 a105