Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #90 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:28 »
Πάτε για ύπνο ρε... δε βαρεθήκατε?


Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #91 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:31 »
δηλαδη οι κυνηγοι εχουν μια λογικη η οποια δεν ειναι κοινη? Το δικαιομα του να κρινετε καποιους ανθρωπους στο ονομα μιας υποτιθεμενης κοινης λογικης μου λετε ποιος σας το εδωσε?
Με τον όρο κοινή λογική εννοείται ο τρόπος αντίληψης των κανόνων της ζωής και της κοινωνίας που είναι αποδεκτές από τους πολλούς και κατά κανόνα αποβαίνουν ωφέλιμες σε αυτόν που τις εφαρμόζει. Κοινή λογική ονομάζουμε και το φαινόμενο αυτό, όπου καθε κοινωνία έχει σαν κατεστημένο, στον τροπο σκεψης (σαν μαζα), δηλαδή τα ήθη και τα έθιμα αλλά και τους Νόμους που η πλειοψηφία ακολουθεί, καθ' όσον οι κανόνες αυτοί απορρέουν από την κουλτουρα αυτή που οδηγεί σε εκμάθηση και συνήθειες συκεκριμένου τρόπου ζωής. Χάρις εις τους νόμους αυτούς εξασφαλίζεται η βιοσιμότητα των κοινωνιών. Η κοινωνίες στις οποίες αναφέρεται το παρόν θέμα ποικίλουν, λαμβάνοντας υπ' όψιν το γεγονός ότι ο όρος "Κοινωνία" αντιπροσωπεύει μια Μητρόπολη η οποία και απαρτίζεται απο εκατομμύρια ανθρώπους - ή, πιο απλά, από μιά "πυρηνική" οικογένεια. Οι νόμοι αυτοί είναι ο σκελετός της κοινής λογικής αλλά όπως αναφέρθηκε εκ των προτέρων, για να έχουμε καλύτερη κατανόηση του ορισμού "κοινή λογική", πρέπει να κατανοήσουμε την κουλτούρα καθε ομαδας.

Πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE_%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE

για πες μου τώρα πόσοι θα βγούνε αύριο να κυνηγήσουνε για να φάνε το μεσημέρι;;; αυτό είναι κοινή λογική φίλε μου.... έχεις κάτι να πεις...

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #92 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:34 »
τωρα ελπιζω να καταβεις οτι αν καποιος εχει μεγαλυτερη ευχερεια του λογου γραπτου ή μη σε στριμωχνει ευκολα και εκει που δεν εχεις κανει τιποτα βρισκεσαι  απολογουμενος.Το ιδιο κανατε εσυ και καποιοι αλλοι μεχρι τωρα στον pointer  και σε καποια αλλα παιδια.Το καλυτερο λοιπον ειναι αν σας ενδιαφερει πραγματικα η οικολογια να κενετε κατι για αυτο και οχι να τα βαζετε με μια μεριδα ανθρωπων που κατα την γνωμη μου κανουν πολυ λιγοτερο κακο απο οτι κανουν πολλοι υποτιθεμενοι οικολογοι.

Φιλικα Μιχαλης.

Και οσο και να με παρακαλεσεις εσυ αγριογουρουνο με γεμιση μπεκατσες και λαγους δεν σε φιλευω.

Αυτά.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #93 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:37 »
δηλαδη οι κυνηγοι εχουν μια λογικη η οποια δεν ειναι κοινη? Το δικαιομα του να κρινετε καποιους ανθρωπους στο ονομα μιας υποτιθεμενης κοινης λογικης μου λετε ποιος σας το εδωσε?
Με τον όρο κοινή λογική εννοείται ο τρόπος αντίληψης των κανόνων της ζωής και της κοινωνίας που είναι αποδεκτές από τους πολλούς και κατά κανόνα αποβαίνουν ωφέλιμες σε αυτόν που τις εφαρμόζει. Κοινή λογική ονομάζουμε και το φαινόμενο αυτό, όπου καθε κοινωνία έχει σαν κατεστημένο, στον τροπο σκεψης (σαν μαζα), δηλαδή τα ήθη και τα έθιμα αλλά και τους Νόμους που η πλειοψηφία ακολουθεί, καθ' όσον οι κανόνες αυτοί απορρέουν από την κουλτουρα αυτή που οδηγεί σε εκμάθηση και συνήθειες συκεκριμένου τρόπου ζωής. Χάρις εις τους νόμους αυτούς εξασφαλίζεται η βιοσιμότητα των κοινωνιών. Η κοινωνίες στις οποίες αναφέρεται το παρόν θέμα ποικίλουν, λαμβάνοντας υπ' όψιν το γεγονός ότι ο όρος "Κοινωνία" αντιπροσωπεύει μια Μητρόπολη η οποία και απαρτίζεται απο εκατομμύρια ανθρώπους - ή, πιο απλά, από μιά "πυρηνική" οικογένεια. Οι νόμοι αυτοί είναι ο σκελετός της κοινής λογικής αλλά όπως αναφέρθηκε εκ των προτέρων, για να έχουμε καλύτερη κατανόηση του ορισμού "κοινή λογική", πρέπει να κατανοήσουμε την κουλτούρα καθε ομαδας.

Πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE_%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE

για πες μου τώρα πόσοι θα βγούνε αύριο να κυνηγήσουνε για να φάνε το μεσημέρι;;; αυτό είναι κοινή λογική φίλε μου.... έχεις κάτι να πεις...


ωραια ερωτηση.
και για πες μου εσυ ποσοι αυριο θα πανε να φροντισουν τις αρκουδες , λυκους  και να αναδασωσουνε τα δαση?Μηπως αυτη ειναι η κοινη λογικη?
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #94 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:38 »
Τέλος παντων....μπορείται να μου πείτε τις ηλικίες σας(αμα θελετε) για να ξέρω με τι άτομα τα έβαλα???

μισό λεπτάκι για να καταλάβω, σημασία έχει η ηλικία;; δηλαδή αν είμαι 15 ή αν είμαι 70 τι αλλάζει;;

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #95 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:42 »
επειδη η θρακα στο τζακι ειναι ετοιμη και θελω να ψησω ορτυκακια και να πιω και ενα ποτηρι καλο κρασακι στην υγεια σας θα σας καληνυχτησω.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #96 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:42 »
τωρα ελπιζω να καταβεις οτι αν καποιος εχει μεγαλυτερη ευχερεια του λογου γραπτου ή μη σε στριμωχνει ευκολα και εκει που δεν εχεις κανει τιποτα βρισκεσαι  απολογουμενος.Το ιδιο κανατε εσυ και καποιοι αλλοι μεχρι τωρα στον pointer  και σε καποια αλλα παιδια.Το καλυτερο λοιπον ειναι αν σας ενδιαφερει πραγματικα η οικολογια να κενετε κατι για αυτο και οχι να τα βαζετε με μια μεριδα ανθρωπων που κατα την γνωμη μου κανουν πολυ λιγοτερο κακο απο οτι κανουν πολλοι υποτιθεμενοι οικολογοι.

Φιλικα Μιχαλης.

Και οσο και να με παρακαλεσεις εσυ αγριογουρουνο με γεμιση μπεκατσες και λαγους δεν σε φιλευω.

Αυτά.

δεν κατάλαβες καλά, δεν απολογούμαι, απλά ρώτησες τι είναι κοινή λογική και σε βοήθησα, και για να μην πιαστείς και πεις οτιδήποτε άλλο, σου ανέφερα τι λέει μία εγκυκλοπαίδεια, αν μπορείς ανέρεσέ την. οτιδήποτε και να σου έλεγα εγώ θα το έβρισκες λάθος. οπότε...

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #97 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:43 »
τωρα ελπιζω να καταβεις οτι αν καποιος εχει μεγαλυτερη ευχερεια του λογου γραπτου ή μη σε στριμωχνει ευκολα και εκει που δεν εχεις κανει τιποτα βρισκεσαι  απολογουμενος.Το ιδιο κανατε εσυ και καποιοι αλλοι μεχρι τωρα στον pointer  και σε καποια αλλα παιδια.Το καλυτερο λοιπον ειναι αν σας ενδιαφερει πραγματικα η οικολογια να κενετε κατι για αυτο και οχι να τα βαζετε με μια μεριδα ανθρωπων που κατα την γνωμη μου κανουν πολυ λιγοτερο κακο απο οτι κανουν πολλοι υποτιθεμενοι οικολογοι.

Φιλικα Μιχαλης.

Και οσο και να με παρακαλεσεις εσυ αγριογουρουνο με γεμιση μπεκατσες και λαγους δεν σε φιλευω.

Αυτά.
Εμεις κουβεντα κανουμε δεν βρισκεται κανενας απολογουμενος ..!!Αυτο που κανουμε εδω ειναι ενα απο τα πολυ ομορφα πραγματα που εχει η Δημοκρατια..!Μαλλον δεν εχει καταλαβει τι γινετε εδω περα..!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #98 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:43 »
Πάτε για ύπνο ρε... δε βαρεθήκατε?


+1... Πέστα μεγάλε...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #99 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:46 »
Ποια δημοκρατία και πράσσειν άλογα?

Ρε... offroad και ανωριμότητες κάνουμε εδώ....


Πάτε για ύπνο ρε... δε βαρεθήκατε?


+1... Πέστα μεγάλε...


+1

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #100 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:46 »
επειδη η θρακα στο τζακι ειναι ετοιμη και θελω να ψησω ορτυκακια και να πιω και ενα ποτηρι καλο κρασακι στην υγεια σας θα σας καληνυχτησω.
Αντε καλο βραδυ..Και αυριο να φας κανενα αγριογουρουνο και μεθαυριο κανενα λαγο..!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #101 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:47 »
Ποια δημοκρατία και πράσσειν άλογα?

Ρε... offroad και ανωριμότητες κάνουμε εδώ....


Πάτε για ύπνο ρε... δε βαρεθήκατε?


+1... Πέστα μεγάλε...


+1
lol yah

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #102 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 22:47 »
Ποια δημοκρατία και πράσσειν άλογα?

Ρε... offroad και ανωριμότητες κάνουμε εδώ....


Πάτε για ύπνο ρε... δε βαρεθήκατε?


+1... Πέστα μεγάλε...


+1

μου αρεσει η αυταρεσκεια σου  εσυ τα λες εσυ συμφωνεις ...... ha ha ha
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος maestria

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 937
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #103 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 23:17 »
Mιχαλιωωωωωωωωωωω αμα ανέβω εγώ θα με φιλέψεις μια μοσχαρίσια μιας και δεν τα τρώω τα κυνήγια???  :-[ή θα με στείλεις στα χίλια δέντρα να με φάν τα κουνούπια??? ;D 

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #104 στις: Οκτώβριος 20, 2009, 23:51 »
 τα κυνήγια είναι πιό σκληρά από τα ήμερα??