Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65163 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 10:14 »

Στην Μεγαλη βρετανια π.χ. τιμωρείται καποιος με φυλακιση αν δεν φροντιζει σωστα το κατοικίδιό του.


Άσχετο αυτό.............άμα δεις στην Μ.Βρετανία πως κυνηγάνε θα πάθεις πλάκα.Καμιά σχέση με την Ελλάδα.Για να καταλάβεις σε όλες τις άλες χώρες κυνγάνε πιο πολύ από ότι εδώ!

συμφωνώ σ'αυτό που λες, κατέβηκαν όμως τελευταίοι από τα δέντρα, όπως μας αρέσει να λέμε. γιατί η Ελλάδα και οι Έλληνες να μην είναι πρώτοι σε κάτι;; πάντα τους άλλους πρέπει να ακολουθούμε; ας παραδειγματιστούν όλοι αυτοί, για μία φορά από τους Έλληνες με τον απίστευτο πολιτισμό..

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 10:17 »



[/quote]φυσικά υπάρχουν και ασυνείδητοι οικολόγοι, αλλά για να προστατέψεις κάποια πλάσματα του ζωικού βασιλείου δεν χρειάζεται να είσαι οικολόγος. αναφέρθηκε και από άλλο μέλος. είναι ζήτημα ανθρωπιάς. επιπλέον εκτός από τους οικολόγους υπάρχουν και οι περιβαλλοντολόγοι, οι οποίοι είναι επιστήμονες και λένε τα ίδια πράγματα με τους οικολόγους, θα τους αμφισβητήσουμε και αυτούς;; δεν μπορείς για την πλάκα σου να αφαιρείς μία ζωή η οποία δεν σου ανήκει. Άλλος την έφερε στον κόσμο και μόνον Αυτός έχει δικαίωμα να την αφαιρέσει. ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους, δεν μπορείς να σκοτώνεις έτσι απλά! κανένας άθρωπος δεν μπορεί να υποτιμάει τα ζώα, γιατί πολύ απλά και εμείς ζώα είμαστε. το "εξυπνότερο" θηλαστικό υποτίθεται. γιατί λοιπόν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε την "εξυπνάδα" μας ωστε να βρίσκουμε νέους τρόπους για να σκοτώσουμε τα ζώα, από την στιγμή που δεν χρειαζόμαστε την τροφή τους. ας χρησιμοποιήσουμε την "εξυπνάδα " μας για να προστατεύσουμε και να βοηθήσουμε τα υπόλοιπα πλάσματα του ζωικού βασιλείου!
[/quote]

+1.000.000

Την πρωτοχρονια που μας περασε ημουν στο δασος της Ελατιας με τον φιλο Pablo και παρεα και αποφασισαμε οι δυο μας να παμε στο ποιο ψυλο σημειο της περιοχης το οποιο εχει παρατημενο φυλακιο και καταπληκτηκη θεα(αργα το απογεμα). Το τοπιο καταλευκο και πανεμορφο. Ανεβαινοντας προς το σημειο συνανταμε τους κυριους με τις καραμπινες για να μην πω το ΜΠΛΟΚΟ!!! Και ακουμε το ανηκουστο οτι ο δρομος ειναι ΚΛΕΙΣΤΟΣ και οτι αυτο που κανουν ειναι οτι βγαλαν τα σκυλια για βολτα.........τις καραμπινες κατα τα αλλα ανα χειρας και σε αναμονη! >:( >:( >:( Αναφεροντας οτι πριν απο λιγο ημασταν με το ΔΑΣΑΡΧΗ στο δασικο χωριο λιγα χλμ ποιο πριν και οτι μας ειπε οτι ο δρομος ειναι ανοιχτος εως το σημειο που θελαμε να παμε ο δρομος ΑΝΟΙΞΕ!!! Τα συμπερασματα δικα σας..........

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 10:25 »
Γι' αυτό έχω διπλό αεροτενόρο στο αμάξι......  lol lol
για να λύνεται το μπλόκο..... ούτως ή άλλως, μετά τη καμπανιά, τα ζώα εξαφανίζονται...

Αποσυνδεδεμένος maestria

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 937
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:05 »
Γι' αυτό έχω διπλό αεροτενόρο στο αμάξι......  lol lol
για να λύνεται το μπλόκο..... ούτως ή άλλως, μετά τη καμπανιά, τα ζώα εξαφανίζονται...


Tελικά μάλλον τους κάνουμε την χάρη που βολτάρουμε στα βουνά.... το δικό μας τζίμνι κάνει και την αγελάδα και το κοκόρι ha ha ha ha

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:07 »
Γι' αυτό έχω διπλό αεροτενόρο στο αμάξι......  lol lol
για να λύνεται το μπλόκο..... ούτως ή άλλως, μετά τη καμπανιά, τα ζώα εξαφανίζονται...


Σωωωωσσστττοοοοςςςςςςςς!!!!!!!  lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:36 »



φυσικά υπάρχουν και ασυνείδητοι οικολόγοι, αλλά για να προστατέψεις κάποια πλάσματα του ζωικού βασιλείου δεν χρειάζεται να είσαι οικολόγος. αναφέρθηκε και από άλλο μέλος. είναι ζήτημα ανθρωπιάς. επιπλέον εκτός από τους οικολόγους υπάρχουν και οι περιβαλλοντολόγοι, οι οποίοι είναι επιστήμονες και λένε τα ίδια πράγματα με τους οικολόγους, θα τους αμφισβητήσουμε και αυτούς;; δεν μπορείς για την πλάκα σου να αφαιρείς μία ζωή η οποία δεν σου ανήκει. Άλλος την έφερε στον κόσμο και μόνον Αυτός έχει δικαίωμα να την αφαιρέσει. ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους, δεν μπορείς να σκοτώνεις έτσι απλά! κανένας άθρωπος δεν μπορεί να υποτιμάει τα ζώα, γιατί πολύ απλά και εμείς ζώα είμαστε. το "εξυπνότερο" θηλαστικό υποτίθεται. γιατί λοιπόν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε την "εξυπνάδα" μας ωστε να βρίσκουμε νέους τρόπους για να σκοτώσουμε τα ζώα, από την στιγμή που δεν χρειαζόμαστε την τροφή τους. ας χρησιμοποιήσουμε την "εξυπνάδα " μας για να προστατεύσουμε και να βοηθήσουμε τα υπόλοιπα πλάσματα του ζωικού βασιλείου!

+1.000.000

Την πρωτοχρονια που μας περασε ημουν στο δασος της Ελατιας με τον φιλο Pablo και παρεα και αποφασισαμε οι δυο μας να παμε στο ποιο ψυλο σημειο της περιοχης το οποιο εχει παρατημενο φυλακιο και καταπληκτηκη θεα(αργα το απογεμα). Το τοπιο καταλευκο και πανεμορφο. Ανεβαινοντας προς το σημειο συνανταμε τους κυριους με τις καραμπινες για να μην πω το ΜΠΛΟΚΟ!!! Και ακουμε το ανηκουστο οτι ο δρομος ειναι ΚΛΕΙΣΤΟΣ και οτι αυτο που κανουν ειναι οτι βγαλαν τα σκυλια για βολτα.........τις καραμπινες κατα τα αλλα ανα χειρας και σε αναμονη! >:( >:( >:( Αναφεροντας οτι πριν απο λιγο ημασταν με το ΔΑΣΑΡΧΗ στο δασικο χωριο λιγα χλμ ποιο πριν και οτι μας ειπε οτι ο δρομος ειναι ανοιχτος εως το σημειο που θελαμε να παμε ο δρομος ΑΝΟΙΞΕ!!! Τα συμπερασματα δικα σας..........
[/quote]
Τραγικο οπως και η ιστορια στην προηγουμενη σελιδα του φιλου russo...

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 11:56 »
Παιδια, διαβασα με μεγαλη προσοχη ολα τα προαναφερθεντα. Θα επαναλαβω οτι δεν ειμαι οικολογος, δεν ανηκω σε καμμια οργανωση και φυσικα καταναλωνω οτι κρεατικο υπαρχει. Θα μπω στην ουσια του θεματος για εμενα.
Θα σας απευθυνω το εξης απλο ερωτημα:
Πως αισθανεστε μεσα σας στη θεα ενος πληγωμενου πουλιου που σπαρταραει πνιγμενο στο αιμα? Πως αισθανεστε οταν βλεπετε το αγριογουρουνο να προσπαθει να ξεφυγει πληγωμενο και να υποφερει? Εγω προσωπικα, παρολο που παταω τα 40 κι οσο γραφικο κι αν φαινεται, βαζω τα κλαματα.
 Θελω να σας διαβεβαιωσω οτι σεβομαι καθε ειδους ζωη. Ουτε τις κατσαριδες δε σκοτωνω. Απλα τις πεταω εκτος σπιτιου, αν τυχει και μπει καμμια μεσα το καλοκαιρι. Πριν βιαστειτε και βγαλετε συμπερασματα οτι ειμαι χαζουλης, γραφικος ή οτιδηποτε αλλο, σας διαβεβαιω οτι ειμαι ενας απολυτως φυσιολογικος ανθρωπος που απλα σεβεται το δωρο της ζωης σε οποιαδηποτε μορφη της.
 Θα συμφωνησω απολυτα για τις συνθηκες εκτροφης και σφαγης ζωων στα διαφορα εκτροφεια. Προτιμω ομως να καλυπτω τις αναγκες μου απο εκει (γιατι απο καπου πρεπει να τραφουμε) και απλα να θαυμαζω της ελευθερη ζωη στη φυση. Παιδια, ολο το ζητημα εχει να κανει με το σεβασμο στη ζωη.
 Δεν τρεφω αυταπατες οτι θα ευαισθητοποιησω κανεναν, απλα εκφραζω τη γνωμη μου. Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι καποιος αντλει χαρα με το να αφαιρει μια ζωη. Και θα επαναλαβω οτι τα υπολοιπα που επικαλουνται οι κυνηγοι (παρεα, μεζεδες, κρασια, περπατημα στη φυση, σκυλια, κλπ κλπ) σαφως και γινονται χωρις να υπαρχει αφαιρεση ζωης. Εχει να κανει με το ποσο ευαισθητος ειναι ο καθενας γενικα στη ζωη του.
 Τελος παντων, σας ευχαριστω για την προσοχη σας. Τιποτα απο οτι γραφω δεν αποτελει μομφη για κανεναν και σεβομαι την καθε αποψη. Απλα μερικες σκεψεις προσωπικες αποτυπωσα. Ολοι στο τελος θα κανουμε οτι καναμε μεχρι σημερα.
 Τελειωνοντας θα πω οτι οι ζωες που αφαιρουνται στην ελευθερη φυση, δεν εχουν διακριση. Ειτε σκοτωσεις μια αρκουδα, ειτε ενα λαγο, ειτε ενα απελευθερωμενο θηραμα, ετσι κι αλλιως αφαιρεις μια ζωη με βασανιστικο, πολλες φορες, τροπο. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει επιχερηματολογια κι απο την αλλη πλευρα. Πειτε μου μονο τι αισθανεστε οταν βλεπετε το νεκρο ζωο που εχετε σκοτωσει με τα χερια σας.
Και παλι επαναλαμβανω οτι αυτα αποτελουν προσωπικη αποψη. Δεν κρινω κανεναν, δεν κατηγορω κανεναν και δεν θελω να αντιπαρατεθω με κανεναν. Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 12:18 »
Παιδια, διαβασα με μεγαλη προσοχη ολα τα προαναφερθεντα. Θα επαναλαβω οτι δεν ειμαι οικολογος, δεν ανηκω σε καμμια οργανωση και φυσικα καταναλωνω οτι κρεατικο υπαρχει. Θα μπω στην ουσια του θεματος για εμενα.
Θα σας απευθυνω το εξης απλο ερωτημα:
Πως αισθανεστε μεσα σας στη θεα ενος πληγωμενου πουλιου που σπαρταραει πνιγμενο στο αιμα? Πως αισθανεστε οταν βλεπετε το αγριογουρουνο να προσπαθει να ξεφυγει πληγωμενο και να υποφερει? Εγω προσωπικα, παρολο που παταω τα 40 κι οσο γραφικο κι αν φαινεται, βαζω τα κλαματα.
 Θελω να σας διαβεβαιωσω οτι σεβομαι καθε ειδους ζωη. Ουτε τις κατσαριδες δε σκοτωνω. Απλα τις πεταω εκτος σπιτιου, αν τυχει και μπει καμμια μεσα το καλοκαιρι. Πριν βιαστειτε και βγαλετε συμπερασματα οτι ειμαι χαζουλης, γραφικος ή οτιδηποτε αλλο, σας διαβεβαιω οτι ειμαι ενας απολυτως φυσιολογικος ανθρωπος που απλα σεβεται το δωρο της ζωης σε οποιαδηποτε μορφη της.
 Θα συμφωνησω απολυτα για τις συνθηκες εκτροφης και σφαγης ζωων στα διαφορα εκτροφεια. Προτιμω ομως να καλυπτω τις αναγκες μου απο εκει (γιατι απο καπου πρεπει να τραφουμε) και απλα να θαυμαζω της ελευθερη ζωη στη φυση. Παιδια, ολο το ζητημα εχει να κανει με το σεβασμο στη ζωη.
 Δεν τρεφω αυταπατες οτι θα ευαισθητοποιησω κανεναν, απλα εκφραζω τη γνωμη μου. Μου κανει εντυπωση το γεγονος οτι καποιος αντλει χαρα με το να αφαιρει μια ζωη. Και θα επαναλαβω οτι τα υπολοιπα που επικαλουνται οι κυνηγοι (παρεα, μεζεδες, κρασια, περπατημα στη φυση, σκυλια, κλπ κλπ) σαφως και γινονται χωρις να υπαρχει αφαιρεση ζωης. Εχει να κανει με το ποσο ευαισθητος ειναι ο καθενας γενικα στη ζωη του.
 Τελος παντων, σας ευχαριστω για την προσοχη σας. Τιποτα απο οτι γραφω δεν αποτελει μομφη για κανεναν και σεβομαι την καθε αποψη. Απλα μερικες σκεψεις προσωπικες αποτυπωσα. Ολοι στο τελος θα κανουμε οτι καναμε μεχρι σημερα.
 Τελειωνοντας θα πω οτι οι ζωες που αφαιρουνται στην ελευθερη φυση, δεν εχουν διακριση. Ειτε σκοτωσεις μια αρκουδα, ειτε ενα λαγο, ειτε ενα απελευθερωμενο θηραμα, ετσι κι αλλιως αφαιρεις μια ζωη με βασανιστικο, πολλες φορες, τροπο. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχει επιχερηματολογια κι απο την αλλη πλευρα. Πειτε μου μονο τι αισθανεστε οταν βλεπετε το νεκρο ζωο που εχετε σκοτωσει με τα χερια σας.
Και παλι επαναλαμβανω οτι αυτα αποτελουν προσωπικη αποψη. Δεν κρινω κανεναν, δεν κατηγορω κανεναν και δεν θελω να αντιπαρατεθω με κανεναν. Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ

 _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ _brav/ >best

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 13:03 »
ρε ακόμα έχετε δυνάμεις και γράφετε ?

Μετά από 130 post, τι άλλαξε? (κάπου τόσα πρέπει να είναι)  lol lol lol


Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 14:24 »
   Δεν περιμένω να κατανοήσει κανείς μη κυνηγός τι σημαίνει η έκφραση πάω για κυνήγι όμως χωρίς να το ξέρετε γιατί το κατακρίνεται; Ποιος από εσάς που το κατακρίνεται έχετε κάτσει στο ίδιο τραπέζι με έναν κυνηγό ( ΟΧΙ λαθροθήρα ) να σας πει 2 πράγματα, να ανταλλάξετε απόψεις; Αναρωτήθηκε κανείς σας τι λένε τόσοι άγνωστοι άνθρωποι που βλέπουν ένα κομβόϊ με τζιπάκια γεμάτα λάσπη να ξεφυτρώνουν από εκεί που δεν υπάρχει δρόμος για αυτούς; Όπως για αυτούς είναι μη κατανοητό αυτό που κάνουμε εμείς εκείνη την στιγμή έτσι και για εσάς είναι αυτό που κάνουμε εμείς οι κυνηγοί. Γιατί κυνήγι δεν είναι το να σκοτώσεις 2 ή 3 πουλιά ή έναν ανυπεράσπιστο λαγό, γιατί εκτός του ότι δεν είναι καθόλου ανυπεράσπιστα τα πουλιά ή ο λαγός διότι η φύση τα έχει προικίσει με αμυντικούς μηχανισμούς που δεν πρόκειται να αναλύσω τώρα, το χτυπημένο θήραμα είναι η κατάληξη κάποιων ενεργειών που έχουν προηγηθεί. Από το μεράκι του να βρεις τα ρούχα σου, το όπλο σου και άλλα μέχρι το αποκορύφωμα του να αποκτήσεις 1 καλό κυνηγόσκυλο και μπορεί για εσάς η λέξη κυνηγόσκυλο να μην λέει πολλά αλλά για εμάς τους κυνηγούς σημαίνει πάρα πολλά για να μην πω ότι είναι σχεδόν τα πάντα. Γιατί από την ώρα που θα το αποκτήσεις κουταβάκι αρχίσεις και χτίζεις όνειρα, γίνεται πραγματικό παιδί σου που με στοργή θα το ταΐσεις, θα το περιποιηθείς και θα το πας αφότου έχει μεγαλώσει αμέτρητα εκπαιδευτικά, στα οποία πας χωρίς όπλο, σαν να λέμε σχολείο και πολλά άλλα. Ύστερα ο κυνηγός είναι η μοναδική ομάδα ατόμων που προσφέρει στην φύση κάνοντας πολλές ενέργειες βελτίωσης του αριθμού αλλά και της ποιότητας της πανίδας χωρίς να περιμένει καμία παχυλή επιδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Και ακόμα ως απόδειξη του ότι θέλουμε να αποτινάξουμε από επάνω μας αυτό το καρκίνωμα που λέγετε λαθροθηρία έχουμε ιδρύσει με το δικό μας υστέρημα ( εφόσον το κράτος αδιαφορεί ) το σώμα της θηροφυλακής το οποίο με την συμμετοχή όλων μας διώκει αυτούς που μόνο κύριοι δεν είναι. Και δε θα πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ σε έναν θηροφύλακα ο οποίος έχασε την ζωή του στη μάχη αυτή. Και θα μπορούσα να γράφω ατελείωτα όμως δεν θέλω να σας κουράσω αν δεν το έχω κάνει ήδη. Και ακόμα επειδή πολλά ειπώθηκαν για την κυνηγετική παρέα θα τονίσω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.


                                                                                        Φιλικά ένας απλός κυνηγός.

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 14:42 »
   Δεν περιμένω να κατανοήσει κανείς μη κυνηγός τι σημαίνει η έκφραση πάω για κυνήγι όμως χωρίς να το ξέρετε γιατί το κατακρίνεται; Ποιος από εσάς που το κατακρίνεται έχετε κάτσει στο ίδιο τραπέζι με έναν κυνηγό ( ΟΧΙ λαθροθήρα ) να σας πει 2 πράγματα, να ανταλλάξετε απόψεις; Αναρωτήθηκε κανείς σας τι λένε τόσοι άγνωστοι άνθρωποι που βλέπουν ένα κομβόϊ με τζιπάκια γεμάτα λάσπη να ξεφυτρώνουν από εκεί που δεν υπάρχει δρόμος για αυτούς; Όπως για αυτούς είναι μη κατανοητό αυτό που κάνουμε εμείς εκείνη την στιγμή έτσι και για εσάς είναι αυτό που κάνουμε εμείς οι κυνηγοί. Γιατί κυνήγι δεν είναι το να σκοτώσεις 2 ή 3 πουλιά ή έναν ανυπεράσπιστο λαγό, γιατί εκτός του ότι δεν είναι καθόλου ανυπεράσπιστα τα πουλιά ή ο λαγός διότι η φύση τα έχει προικίσει με αμυντικούς μηχανισμούς που δεν πρόκειται να αναλύσω τώρα, το χτυπημένο θήραμα είναι η κατάληξη κάποιων ενεργειών που έχουν προηγηθεί. Από το μεράκι του να βρεις τα ρούχα σου, το όπλο σου και άλλα μέχρι το αποκορύφωμα του να αποκτήσεις 1 καλό κυνηγόσκυλο και μπορεί για εσάς η λέξη κυνηγόσκυλο να μην λέει πολλά αλλά για εμάς τους κυνηγούς σημαίνει πάρα πολλά για να μην πω ότι είναι σχεδόν τα πάντα. Γιατί από την ώρα που θα το αποκτήσεις κουταβάκι αρχίσεις και χτίζεις όνειρα, γίνεται πραγματικό παιδί σου που με στοργή θα το ταΐσεις, θα το περιποιηθείς και θα το πας αφότου έχει μεγαλώσει αμέτρητα εκπαιδευτικά, στα οποία πας χωρίς όπλο, σαν να λέμε σχολείο και πολλά άλλα. Ύστερα ο κυνηγός είναι η μοναδική ομάδα ατόμων που προσφέρει στην φύση κάνοντας πολλές ενέργειες βελτίωσης του αριθμού αλλά και της ποιότητας της πανίδας χωρίς να περιμένει καμία παχυλή επιδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Και ακόμα ως απόδειξη του ότι θέλουμε να αποτινάξουμε από επάνω μας αυτό το καρκίνωμα που λέγετε λαθροθηρία έχουμε ιδρύσει με το δικό μας υστέρημα ( εφόσον το κράτος αδιαφορεί ) το σώμα της θηροφυλακής το οποίο με την συμμετοχή όλων μας διώκει αυτούς που μόνο κύριοι δεν είναι. Και δε θα πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ σε έναν θηροφύλακα ο οποίος έχασε την ζωή του στη μάχη αυτή. Και θα μπορούσα να γράφω ατελείωτα όμως δεν θέλω να σας κουράσω αν δεν το έχω κάνει ήδη. Και ακόμα επειδή πολλά ειπώθηκαν για την κυνηγετική παρέα θα τονίσω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.


                                                                                        Φιλικά ένας απλός κυνηγός.


να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα, ο λαγός έχει μηχανισμούς άμυνας απέναντι στην καραμπίνα; δηλαδή όταν ο Θεός δημιούργησε τον λαγό είπε θα σε κάνω να τρέχεις γρήγορα γιατί σε κάποιες χιλιάδες χρόνια θα σε κυνηγάει ο Μήτσος με την καραμπίνα;;;; ??? ??? ???

και για να μην αναφέρουμε το Θεό, πριν κάποιες χιλιάδες χρόνια ο λαγός και όλα τα πλάσματα ανέπτυξαν τους μηχανισμούς άμυνας για ξεφεύγουν από τις καραμπίνες των κυνηγών;;; όχι για να αμύνονται σε άλλα ζώα ψηλότερα στην τροφική αλυσίδα;;;
έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.... t4 

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 15:01 »
   Δεν περιμένω να κατανοήσει κανείς μη κυνηγός τι σημαίνει η έκφραση πάω για κυνήγι όμως χωρίς να το ξέρετε γιατί το κατακρίνεται; Ποιος από εσάς που το κατακρίνεται έχετε κάτσει στο ίδιο τραπέζι με έναν κυνηγό ( ΟΧΙ λαθροθήρα ) να σας πει 2 πράγματα, να ανταλλάξετε απόψεις; Αναρωτήθηκε κανείς σας τι λένε τόσοι άγνωστοι άνθρωποι που βλέπουν ένα κομβόϊ με τζιπάκια γεμάτα λάσπη να ξεφυτρώνουν από εκεί που δεν υπάρχει δρόμος για αυτούς; Όπως για αυτούς είναι μη κατανοητό αυτό που κάνουμε εμείς εκείνη την στιγμή έτσι και για εσάς είναι αυτό που κάνουμε εμείς οι κυνηγοί. Γιατί κυνήγι δεν είναι το να σκοτώσεις 2 ή 3 πουλιά ή έναν ανυπεράσπιστο λαγό, γιατί εκτός του ότι δεν είναι καθόλου ανυπεράσπιστα τα πουλιά ή ο λαγός διότι η φύση τα έχει προικίσει με αμυντικούς μηχανισμούς που δεν πρόκειται να αναλύσω τώρα, το χτυπημένο θήραμα είναι η κατάληξη κάποιων ενεργειών που έχουν προηγηθεί. Από το μεράκι του να βρεις τα ρούχα σου, το όπλο σου και άλλα μέχρι το αποκορύφωμα του να αποκτήσεις 1 καλό κυνηγόσκυλο και μπορεί για εσάς η λέξη κυνηγόσκυλο να μην λέει πολλά αλλά για εμάς τους κυνηγούς σημαίνει πάρα πολλά για να μην πω ότι είναι σχεδόν τα πάντα. Γιατί από την ώρα που θα το αποκτήσεις κουταβάκι αρχίσεις και χτίζεις όνειρα, γίνεται πραγματικό παιδί σου που με στοργή θα το ταΐσεις, θα το περιποιηθείς και θα το πας αφότου έχει μεγαλώσει αμέτρητα εκπαιδευτικά, στα οποία πας χωρίς όπλο, σαν να λέμε σχολείο και πολλά άλλα. Ύστερα ο κυνηγός είναι η μοναδική ομάδα ατόμων που προσφέρει στην φύση κάνοντας πολλές ενέργειες βελτίωσης του αριθμού αλλά και της ποιότητας της πανίδας χωρίς να περιμένει καμία παχυλή επιδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Και ακόμα ως απόδειξη του ότι θέλουμε να αποτινάξουμε από επάνω μας αυτό το καρκίνωμα που λέγετε λαθροθηρία έχουμε ιδρύσει με το δικό μας υστέρημα ( εφόσον το κράτος αδιαφορεί ) το σώμα της θηροφυλακής το οποίο με την συμμετοχή όλων μας διώκει αυτούς που μόνο κύριοι δεν είναι. Και δε θα πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ σε έναν θηροφύλακα ο οποίος έχασε την ζωή του στη μάχη αυτή. Και θα μπορούσα να γράφω ατελείωτα όμως δεν θέλω να σας κουράσω αν δεν το έχω κάνει ήδη. Και ακόμα επειδή πολλά ειπώθηκαν για την κυνηγετική παρέα θα τονίσω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.


                                                                                        Φιλικά ένας απλός κυνηγός.


Ολα καλα που γραφεις. Εγω θα επιμεινω στην ουσια. Τι νιωθετε οταν σκοτωνετε και βλεπετε ενα πλασμα να σπαρταραει και να εχει αιματα?
Εαν νιωθετε χαρα, σιγουρα δεν εχετε ευαισθησια. Εαν νιωθετε ικανοποιηση, παλι δεν μπορω να το καταλαβω, πως αντλεις ικανοποιηση αφαιρωντας μια ζωη.
Εαν δε νιωθετε τιποτα απολυτως και λετε παμε για το επομενο, τοτε δυστυχως δε θα ηθελα να απευθυνω κανενα χαρακτηρισμο, γιατι καπου εκει καταλαβαινω οτι υπαρχει παντελης ελλειψη ανθρωπιας και ευαισθησιας.
 Επισης, εγω προσωπικα το σκυλο μου τον εχω μεσα στο αυτοκινητο μου, οταν ταξιδευω κι οχι σε ενα ξυλινο κουτι να ταξιδευει για ωρες και με τον κινδυνο να με τρακαρει καποιος απο πισω και να το σκοτωσει.
Μαλλον τα σκυλια σας τα βλεπετε σαν εργαλεια κι οχι σαν οντοτητες, γιατι αν μπορουσατε να δειτε τα σκυλια σας σαν οντοτητες, θα μπορουσατε να δειτε με τον ιδιο τροπο και τον λαγο και τα πουλια και τα αγριογουρουνα και ολα.
 Επισης εχω δει πολλα κηνυγοσκυλα, ιδιαιτερως απο καθαρματα τα οποια νομιζουν οτι ειναι ανθρωποι, τα οποια δεν απεδιδαν τα προσδοκομενα η εκτελουνται η παρατωνται στην τυχη τους. Εγω ξερω οτι αν εχω ενα σκυλι απο κουταβι, θα το εχω και θα το αγαπω μεχρι την τελευταια του ημερα. Συνεπως τα σκυλια τα αγαπατε μονο αν ειναι καλα στην δουλεια τους. Δεν υπαρχει κανενα συναισθηματικο δεσιμο. Το αχρηστο σκυλι για κυνηγι δε σημαινει οτι δεν ειναι πιστο και καλο για συντροφος.
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 15:01 »
  Και ποιος σου είπε ότι ο μηχανισμός της εξέλιξης δεν έβαλε και εκεί την πινελιά του; Αν διαβάσεις διάφορα κυνηγετικά άρθρα θα διαπιστώσεις την αλλαγή συμπεριφοράς μέσα στην πάροδο των ετών όλων των θηρεύσιμων είδων μόλις αντιληφθούν τον κυνηγό ή το κυνηγόσκυλο.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 15:04 »
Νομίζω ότι το κουράζετε πάρα πολύ το θέμα... Οποιαδήποτε παρέμβαση κάνει ο άνθρωπος στην φύση, δεν έχει καλό αποτέλεσμα... Είτε φτιάχνει οικισμό, είτε πάει βόλτα, είτε κυνηγά, είτε...

Δεν τα τσουβαλιάζω όλα, αλλά σκεφτείτε το εξής... Κάνουμε κάποια δραστηριότητα στην φύση είτε από ανάγκη είτε γιατί μας ευχαριστεί.... Μετά από πόσο καιρό αρχίζουμε κ βγάζουμε κανόνες για να συνεχίσουμε να κάνουμε αυτό που ήδη κάναμε? Δηλ. δεν αρνιόμαστε ότι κάνουμε κακό, απλά προσπαθούμε να το περιορίσουμε, κ αργότερα να το διορθώσουμε.... Αν δηλ ξαφνικά οι πωρωμένοι με τα 4χ4 από χ που είναι τώρα γίνουν χ χιλιάδες, νομίζετε ότι δεν θα αρχίσει να καταστρέφεται η φύση ΚΑΙ από αυτούς? Δεν θα αρχίσουν να μπαίνουν κανόνες για την διεξαγωγή τέτοιων δραστηριοτήτων?

Τι θέλω να πω... εμείς οι άνθρωποι, καλώς ή κακώς, θεωρούμε πως όλα μας ανήκουν... απλά από ένα σημείο κ μετά μας πιάνει μια ευαισθησία κ τον τραμπουκισμό μας τον περιορίζουμε με κανόνες κ νόμους... το κακό όμως το έχουμε κάνει ήδη, συνεχίζουμε κ το κάνουμε έστω κ ελεγχόμενα κ θα συνεχίσουμε μέχρι η μαμά φύση να μας εκδικηθεί μια κ καλή....

Οπότε, ας αφήσουν εμάς τους αυτοκινητάκιδες να πάμε κ να βρομίζουμε με καυσαέρια τα δεντράκια κ τα πουλάκια κ ότι άλλο έχει μείνει εκεί έξω, ας αφήσουμε τους κυνηγούς να κάνουν αυτό που κάνουν στα θεσμοθετημένα πλαίσια τουλάχιστον, κ γενικώς ας συνεχίσει ο καθένας να κάνει αυτό που θεωρεί σωστό ή ακόμα καλύτερα αυτό που θεωρούν άλλοι (νομοθέτες, οργανώσεις, κτλ)σωστό.... Κ ας μην καταλαβαίνουμε ποια η ευχαρίστηση του να σπας ένα αυτοκίνητο, μερικά κλωνάρια στο διάβα σου κ να ενοχλείς κ τις πέστροφες στο ποτάμι, κ ποια η ευχαρίστηση του κυνηγού με το να κάνει αυτό που κάνει, ποια η ευχαρίστηση του ψαροντουφεκά, ποια η ευχαρίστηση του καλαμά, και πολλά πολλά άλλα...

Προσωπικά δεν έχω κυνηγήσει ποτέ, έχω ψαρέψει ελάχιστες φορές με ψαροντούφεκο προσφέροντας φοβερή διασκέδαση στα ψάρια με το να με δουλεύουν (κυριολεκτικά όμως)... κ με το μόνο που την βρίσκω (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) είναι να γεμίζω γρατζουνιές το τουτού μου...
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 15:13 »
   Δεν περιμένω να κατανοήσει κανείς μη κυνηγός τι σημαίνει η έκφραση πάω για κυνήγι όμως χωρίς να το ξέρετε γιατί το κατακρίνεται; Ποιος από εσάς που το κατακρίνεται έχετε κάτσει στο ίδιο τραπέζι με έναν κυνηγό ( ΟΧΙ λαθροθήρα ) να σας πει 2 πράγματα, να ανταλλάξετε απόψεις; Αναρωτήθηκε κανείς σας τι λένε τόσοι άγνωστοι άνθρωποι που βλέπουν ένα κομβόϊ με τζιπάκια γεμάτα λάσπη να ξεφυτρώνουν από εκεί που δεν υπάρχει δρόμος για αυτούς; Όπως για αυτούς είναι μη κατανοητό αυτό που κάνουμε εμείς εκείνη την στιγμή έτσι και για εσάς είναι αυτό που κάνουμε εμείς οι κυνηγοί. Γιατί κυνήγι δεν είναι το να σκοτώσεις 2 ή 3 πουλιά ή έναν ανυπεράσπιστο λαγό, γιατί εκτός του ότι δεν είναι καθόλου ανυπεράσπιστα τα πουλιά ή ο λαγός διότι η φύση τα έχει προικίσει με αμυντικούς μηχανισμούς που δεν πρόκειται να αναλύσω τώρα, το χτυπημένο θήραμα είναι η κατάληξη κάποιων ενεργειών που έχουν προηγηθεί. Από το μεράκι του να βρεις τα ρούχα σου, το όπλο σου και άλλα μέχρι το αποκορύφωμα του να αποκτήσεις 1 καλό κυνηγόσκυλο και μπορεί για εσάς η λέξη κυνηγόσκυλο να μην λέει πολλά αλλά για εμάς τους κυνηγούς σημαίνει πάρα πολλά για να μην πω ότι είναι σχεδόν τα πάντα. Γιατί από την ώρα που θα το αποκτήσεις κουταβάκι αρχίσεις και χτίζεις όνειρα, γίνεται πραγματικό παιδί σου που με στοργή θα το ταΐσεις, θα το περιποιηθείς και θα το πας αφότου έχει μεγαλώσει αμέτρητα εκπαιδευτικά, στα οποία πας χωρίς όπλο, σαν να λέμε σχολείο και πολλά άλλα. Ύστερα ο κυνηγός είναι η μοναδική ομάδα ατόμων που προσφέρει στην φύση κάνοντας πολλές ενέργειες βελτίωσης του αριθμού αλλά και της ποιότητας της πανίδας χωρίς να περιμένει καμία παχυλή επιδότηση από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Και ακόμα ως απόδειξη του ότι θέλουμε να αποτινάξουμε από επάνω μας αυτό το καρκίνωμα που λέγετε λαθροθηρία έχουμε ιδρύσει με το δικό μας υστέρημα ( εφόσον το κράτος αδιαφορεί ) το σώμα της θηροφυλακής το οποίο με την συμμετοχή όλων μας διώκει αυτούς που μόνο κύριοι δεν είναι. Και δε θα πρέπει να παραλείψω να αναφερθώ σε έναν θηροφύλακα ο οποίος έχασε την ζωή του στη μάχη αυτή. Και θα μπορούσα να γράφω ατελείωτα όμως δεν θέλω να σας κουράσω αν δεν το έχω κάνει ήδη. Και ακόμα επειδή πολλά ειπώθηκαν για την κυνηγετική παρέα θα τονίσω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.


                                                                                        Φιλικά ένας απλός κυνηγός.


Ολα καλα που γραφεις. Εγω θα επιμεινω στην ουσια. Τι νιωθετε οταν σκοτωνετε και βλεπετε ενα πλασμα να σπαρταραει και να εχει αιματα?
Εαν νιωθετε χαρα, σιγουρα δεν εχετε ευαισθησια. Εαν νιωθετε ικανοποιηση, παλι δεν μπορω να το καταλαβω, πως αντλεις ικανοποιηση αφαιρωντας μια ζωη.
Εαν δε νιωθετε τιποτα απολυτως και λετε παμε για το επομενο, τοτε δυστυχως δε θα ηθελα να απευθυνω κανενα χαρακτηρισμο, γιατι καπου εκει καταλαβαινω οτι υπαρχει παντελης ελλειψη ανθρωπιας και ευαισθησιας.
 Επισης, εγω προσωπικα το σκυλο μου τον εχω μεσα στο αυτοκινητο μου, οταν ταξιδευω κι οχι σε ενα ξυλινο κουτι να ταξιδευει για ωρες και με τον κινδυνο να με τρακαρει καποιος απο πισω και να το σκοτωσει.
Μαλλον τα σκυλια σας τα βλεπετε σαν εργαλεια κι οχι σαν οντοτητες, γιατι αν μπορουσατε να δειτε τα σκυλια σας σαν οντοτητες, θα μπορουσατε να δειτε με τον ιδιο τροπο και τον λαγο και τα πουλια και τα αγριογουρουνα και ολα.
 Επισης εχω δει πολλα κηνυγοσκυλα, ιδιαιτερως απο καθαρματα τα οποια νομιζουν οτι ειναι ανθρωποι, τα οποια δεν απεδιδαν τα προσδοκομενα η εκτελουνται η παρατωνται στην τυχη τους. Εγω ξερω οτι αν εχω ενα σκυλι απο κουταβι, θα το εχω και θα το αγαπω μεχρι την τελευταια του ημερα. Συνεπως τα σκυλια τα αγαπατε μονο αν ειναι καλα στην δουλεια τους. Δεν υπαρχει κανενα συναισθηματικο δεσιμο. Το αχρηστο σκυλι για κυνηγι δε σημαινει οτι δεν ειναι πιστο και καλο για συντροφος.
 Εγώ δεν θα έλεγα ότι είναι θέμα ευαισθησίας το να δεις ένα σκοτωμένο πουλί αλλά θέμα εξοικείωσης. Η αλήθεια μπορεί να ακούγεται σκληρή αλλά αυτή είναι.Όλοι μας τρώμε κρέας, ποιος έχει την ψυχική αντοχή να πάει σε σφαγείο; Όλοι μας τρώμε το νόστιμο κοτόπουλο και πάμε και το ψωνίζουμε από το κρεωπολείο αλλά ας πούλαγαν οι κρεοπώληδες τα κοτόπουλα αμάδηγα να έβλεπες πόσο διαφορετικά θα αντιλαμβανόσουν το όλο θέμα. Σέβομαι το κάθε θήραμα και κυνηγώντας νόμιμα του δίνω την ευκαιρία να ξεφύγει. Και μιας που αναφέραται και την τροφική αλυσίδα ε! πως να το κάνουμε βρισκόμαστε κάπου στη μέση.