Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 19:12 »


Θα ηθελα, με το χερι στην καρδια, να μου πουν οι κυνηγοι. Αγοραζουν ενα σκυλι πχ ενα ποιντερ ή ενα κουτσχααρ, η ενα σεττερ και πληρωνουν ενα σεβαστο ποσο.
Εαν το σκυλι δεν αξιζει για κυνηγι το κρατανε? Δενονται μαζι του? Παραδεχονται την αποτυχια και με ευθυνη κρατανε το ζωο που αγορασανε και δεν τους "βγηκε"? Ή μηπως το ξεφορτωνονται και προβαινουν στην αγορα αλλου, λες και ειναι κανενα παιχνιδι και το πηγαν για αλλαγη στα jumbo
Τα σκυλια τα βλεπετε καθολου στα ματια? Σας νοιαζει καθολου η αγαπη και η αφοσιωση του εστω κι αν δεν εχει "βγει" καλο σκυλι για κυνηγι?
 Ειστε αρκετα υπευθυνοι ωστε να το κρατησετε για τα επομενα 10-12 χρονια που πιθανως να ζησει? ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ, δε θα το κανετε, γιατι τα σκυλια τα βλεπετε ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΑ κι οχι σαν οντοτητες.
Θα επαναλαβω οτι εγω απο την εμπειρια μου εχω δει οτι ουτε τα αγαπατε με την εννοια που εννοω εγω ουτε τα σεβεστε. Μονο εαν κυνηγουν καλα τα προσεχετε σαν τα ματια σας. ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ. Πραγματικα ελαχιστοι ειναι οι κυνηγοι που αγαπουν τα σκυλια και δεν τα βλεπουν σαν εργαλεια.


Εδώ θέλω να απαντήσω γιατί αυτό που λες με προσβάλει σαν κυνηγό και σαν άνθρωπο γενικότερα.Ένα ζώο για να μην σου βγει σημαίνει ότι δεν έχεις περάσει χρόνο μαζί του.Το χειρότερο ζώο να πάρεις,άμα είσαι σωστό κυνηγός θα το φτιάξεις.Ο σωστός άνθρωπος τα αγπάει όλα τα σκυλιά(όπως είπαμε υπάρχουν οπι καλοί και οι κακοί σε όλους τους τομείς).Υπαρχουν άνθρωποι που βλέπουν τα σκυλια μόνο σαν εργαλεία,αλλα στην πραγματικότητα τα βλεπουμε και σαν εργαλεία(γιατί η αληθια είναι πως είναι και απο αυτο) αλλά και σαν ένα σύντροφο και φίλο.Και στα μάτια τα βλέπω και αυτά με βλέπουν στα μάτια και τα αγαπάω σαν παιδιά μου.
[/quote]

Προς Θεου, σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελα να προσβαλω κανεναν. Αναφερομαι σε καταστασεις που γνωριζω μεσα απο την ιδια μου την οικογενεια, φιλων τους κλπ κλπ και μιλαω για κυνηγους με αδεια, χαρτια κι οχι για λαθροκηνυγους. Σε καμια περιπτωση αν δεν τους κανει το σκυλι δε θα το κρατησουν. Εγω οταν πηρα το τσοπανοσκυλο που εχω ηταν σε ημιθανη κατασταση. Αυτο σημαινει δεσιμο. Και να μην ειναι καλο το σκυλι το κραταω και λειτουργω σαν υπευθυνος ανθρωπος. Δεν το πεταω, δεν το παραταω, δεν το αλλαζω, δεν το σκοτωνω, δεν το χτυπαω, δεν του φωναζω, δεν του βαζω ηλεκτρικα κολαρα κλπκλπ, πραγματα, τα οποια εσυ αγαπητε pointer μπορει να μην κανεις, αλλα πιστεψε με υπαρχουν παρα πολλοι που τα κανουν και δυστυχως μαλλον ειναι ο κανονας κι οχι η εξαιρεση.
Και παλι συγνωμη αν σε εκανα να αισθανθεις προσβεβλημενος. Σαφως και δεν υπαρχει προσωπικη αντιπαραθεση με κανεναν.
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 19:56 »


Θα ηθελα, με το χερι στην καρδια, να μου πουν οι κυνηγοι. Αγοραζουν ενα σκυλι πχ ενα ποιντερ ή ενα κουτσχααρ, η ενα σεττερ και πληρωνουν ενα σεβαστο ποσο.
Εαν το σκυλι δεν αξιζει για κυνηγι το κρατανε? Δενονται μαζι του? Παραδεχονται την αποτυχια και με ευθυνη κρατανε το ζωο που αγορασανε και δεν τους "βγηκε"? Ή μηπως το ξεφορτωνονται και προβαινουν στην αγορα αλλου, λες και ειναι κανενα παιχνιδι και το πηγαν για αλλαγη στα jumbo
Τα σκυλια τα βλεπετε καθολου στα ματια? Σας νοιαζει καθολου η αγαπη και η αφοσιωση του εστω κι αν δεν εχει "βγει" καλο σκυλι για κυνηγι?
 Ειστε αρκετα υπευθυνοι ωστε να το κρατησετε για τα επομενα 10-12 χρονια που πιθανως να ζησει? ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ, δε θα το κανετε, γιατι τα σκυλια τα βλεπετε ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΑ κι οχι σαν οντοτητες.
Θα επαναλαβω οτι εγω απο την εμπειρια μου εχω δει οτι ουτε τα αγαπατε με την εννοια που εννοω εγω ουτε τα σεβεστε. Μονο εαν κυνηγουν καλα τα προσεχετε σαν τα ματια σας. ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ. Πραγματικα ελαχιστοι ειναι οι κυνηγοι που αγαπουν τα σκυλια και δεν τα βλεπουν σαν εργαλεια.


Εδώ θέλω να απαντήσω γιατί αυτό που λες με προσβάλει σαν κυνηγό και σαν άνθρωπο γενικότερα.Ένα ζώο για να μην σου βγει σημαίνει ότι δεν έχεις περάσει χρόνο μαζί του.Το χειρότερο ζώο να πάρεις,άμα είσαι σωστό κυνηγός θα το φτιάξεις.Ο σωστός άνθρωπος τα αγπάει όλα τα σκυλιά(όπως είπαμε υπάρχουν οπι καλοί και οι κακοί σε όλους τους τομείς).Υπαρχουν άνθρωποι που βλέπουν τα σκυλια μόνο σαν εργαλεία,αλλα στην πραγματικότητα τα βλεπουμε και σαν εργαλεία(γιατί η αληθια είναι πως είναι και απο αυτο) αλλά και σαν ένα σύντροφο και φίλο.Και στα μάτια τα βλέπω και αυτά με βλέπουν στα μάτια και τα αγαπάω σαν παιδιά μου.

Προς Θεου, σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελα να προσβαλω κανεναν. Αναφερομαι σε καταστασεις που γνωριζω μεσα απο την ιδια μου την οικογενεια, φιλων τους κλπ κλπ και μιλαω για κυνηγους με αδεια, χαρτια κι οχι για λαθροκηνυγους. Σε καμια περιπτωση αν δεν τους κανει το σκυλι δε θα το κρατησουν. Εγω οταν πηρα το τσοπανοσκυλο που εχω ηταν σε ημιθανη κατασταση. Αυτο σημαινει δεσιμο. Και να μην ειναι καλο το σκυλι το κραταω και λειτουργω σαν υπευθυνος ανθρωπος. Δεν το πεταω, δεν το παραταω, δεν το αλλαζω, δεν το σκοτωνω, δεν το χτυπαω, δεν του φωναζω, δεν του βαζω ηλεκτρικα κολαρα κλπκλπ, πραγματα, τα οποια εσυ αγαπητε pointer μπορει να μην κανεις, αλλα πιστεψε με υπαρχουν παρα πολλοι που τα κανουν και δυστυχως μαλλον ειναι ο κανονας κι οχι η εξαιρεση.
Και παλι συγνωμη αν σε εκανα να αισθανθεις προσβεβλημενος. Σαφως και δεν υπαρχει προσωπικη αντιπαραθεση με κανεναν.
[/quote]
  Καταρχήν αυτό που λες δεν έχει να κάνει με τους κυνηγούς. Μόνο οι κυνηγοί παρατάνε έναν σκύλο; Και οι κυνηγοί αλλά δεν νομίζω να έχει γεμίσει η Αθήνα με αδέσποτους σκύλους και γάτες επειδή κάποιοι κυνηγοί παράτησαν τα σκυλιά τους. Άρα ασυνείδητοι άνθρωποι παρατάνε τα σκυλιά τους πάσης κοινωνικής τάξεως και όχι μόνο κυνηγοί. Όπως πολλοί άνθρωποι με το που πεταχτεί 1 σκύλος ή 1 γάτα μπροστά στο αμάξι τους κοιτάνε να την πατήσουν, μήπως και αυτούς να τους χαρακτηρίσουμε κυνηγούς; Και για να κλείσω για πες μου πόσους γνωρίζεις να πέρασαν και το πρωινό της Ανάστασης αλλά και το πρωινό της Πρωτομαγιάς στην κωπαΐδα με τον σκύλο τους γιατί εγώ μόνο κυνηγούς είδα που είχαν όνειρα για τον σκύλο τους.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:18 »
Κυνηγάμε από φυσικό ένστικτο
κάτι το οποίο γινόταν χιλιάδες χρόνια πριν!


Θες να πεις ότι αν ένα μωρό το αφήναμε μόνο του στην ζούγκλα και με κάποιο τρόπο επιβίωνε δεν θα εκδήλωνε το φυσικό του ένστικτο του να περπατήσει και θα πήγαινε με τα τέσσερα.


το οποίο το κληρωνομήσαμε
[/quote]
απο ποιον το κληρωνομήσατε; από τον άνθρωπο των σπηλαίων;;


Εγώ προσωπικά το κληρονόμησα από τον πατέρα μου ο οποίος το κληρονόμησε από τον πατέρα του και ούτω καθεξίς. Όπως και άλλα στοιχεία του χαρακτήρα μου κληρονόμησα.


αλλά και για τροφοληψία.
[/quote]
τι έγινε ο κρεοπώλης της γειτονιάς; έκλεισε;
 

Από πότε ο κρεοπώλης πουλάει άγριο θήραμα; Γιατί όποιος δεν έχει φάει ειδικά λαγό στοιφάδο δεν μπορεί να καταλάβει τι εννοώ. Άλλωστε πόσες φορές λέμε Α! θα πάμε στην ταβέρνα που έχει πελαγίσια πέστροφα; Το ίδιο είναι η ιχθυοτροφείου;


Το αν δεν αρέσει σε κάποιον να κυνηγά απόλυτα σεβαστό όχι όμως να μου απαγορεύσει το δικαίωμα αυτό.
[/quote]
εχεις δικαίωμα να σκοτώνεις ζώα; από που το πήρες το δικαίωμα αυτό; το θέλω κι έγω γιατί μέχρι τώρα δεν ήξερα οτι υπάρχει και θέλω να ξεκινήσω το κυνήγι. δέχεις δικαίωμα να χαρείς τη φύση με όλα τα υπόλοιπα ζώα, ΟΧΙ να τα σκοτώσεις. επιπλέον έχω κι εγώ δικαίωμα να κάνω όμορφα κι ωραία τη βόλτα μου στο δάσος, περιμένοντας να βρω αρκούδες, λύκους, αλεπούδες, λαγούς, αγριόχοιρους.... όταν όμως όλα αυτά τα σκοτώνουνε κάποιοι τότε δεν μπορώ τα δω και καταπατούνται κι εμένα τα διακιώματά μου. τι θα κάνουμε γι'αυτό;;; δικαίωμά σου και δικαίωμά μου....

Α! δεν είμαι καθόλου προκατειλημένος, απλά δεν πιστεύω οτι είναι τόσο αναγκαίο να σκοτώνεται ζώα για να φάτε το 2009!
[/quote]
Όχι προκατειλημένος δεν είσαι όταν σου έχουμε πει πόσες φορές οι κυνηγοί δε σκοτώνουν μη θηρεύσιμα είδη και εσύ συνεχίζεις να λες για αρκούδες και για λύκους που σκοτώνουν οι κυνηγοί. Όπως είπα και στην προηγούμενη απάντησή μου με αυτό το σκεπτικό να λέμε κυνηγούς και αυτούς που κυνηγάνε με το αυτοκίνητο τους τη γάτα που θα πεταχτεί για να την πατήσουν. Και τέλος το δικαίωμα πρώτα από όλα μου το δίνει το κράτος επί πληρωμή και δεύτερον την έκφραση ήθη και έθιμα την έχεις ακούσει; Το κυνήγι είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ελληνικής παράδοσης και θα συνεχίσει να είναι. Έχουν γραφτεί πολλά δημοτικά τραγούδια με θέμα το κυνήγι καθώς και μην ξεχνάμε ότι έχουμε αναπαράγει έναν από τους καλύτερους ιχνηλάτες (λαγόσκυλο) τον ελληνικό ιχνηλάτη.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:20 »
χαχαχαχαχαχα σωστός.....απλή και λογική απάντηση..
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:55 »
Εχουμε φτάσει τα 153 ποστ.... μωρε μπράβο !!
Αν ανάλαζαμε ανάρτηση, βάζαμε εργάτη, προφυλακτήρες, CB, ιμάντες, μπλοκέ, και μερικά ακόμα, δεν θα χρειαζόμασταν τόσα ποστ για την ανάλυσή τους, τη στιγμή που όλοι συμφωνούμε οτι δεν συμφωνούμε.

Κόφτε το ρε παιδιά, και γράψτε κάτι σχετικό με offroad, λάσπες, Jimny, ..... καμιά βόλτα το ΣΚ που πάλι θα έχει λάσπη, καθώς προβλέπεται βροχή το Σάββατο.....

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 20:58 »
Χάρη, μη λες τέτοια, θα σε πάρουμε στο κυνήγι a105 a105 a105

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 21:00 »
άρα φίλε μου setteras είσαι από οικογένεια κυνηγών σωστά;; δεν χρειάζεται να συζητήσουμε κάτι άλλο τότε. δεν πρόκειται να καταλάβεις.
οι αρκούδες και οι λύκοι είναι παραδείγματα, ας μιλάμε λοιπόν από εδώ και στο εξής μόνο για λαγούς και αγριογούρουνα, έτσι για να μην μπερδευόμαστε.
αφού λοιπόν σ'αρέσουν τα άγρια θηράματα για δεν τρώς και φίδια ή καρχαρίες ή φάλαινες ή δελφίνια, όπως κάνουν οι Ιάπωνες;; ή μήπως αυτούς τους κατακρίνεις γιατι σκοτώνουν και τρώνε τέτοια ζώα;

επιπλέον ας δούμε λίγο μαζί την έννοια του φυσικού ενστίκτου...

Με τον όρο ένστικτο εννοείται η εγγενής τάση ή ορμή προς την κατεύθυνση συγκεκριμένων συμπεριφορών, κάτω από ορισμένες συνθήκες. Τούτη η τάση είναι ανεξάρτητη από τη διαδικασία της μάθησης και παραμένει αναλλοίωτο χαρακτηριστικό ενός βιολογικού είδους.

Βάσει του συγκεκριμένου ορισμού διαμορφώνεται η θεωρία των ενστίκτων, που τονίζει το βιολογικά καθορισμένο θεμέλιο της συμπεριφοράς ενός οργανισμού απέναντι σε συγκεκριμένα στοιχεία του περιβάλλοντός του. Η θεωρία των ενστίκτων στην ψυχανάλυση ασχολείται με την κατάργηση ή τροποποίηση ερεθισμάτων που διεγείρουν συγκεκριμένες παρορμήσεις, ενώ στην ηθολογία αναφέρεται σε άκαμπτα στερεότυπα συμπεριφορικά σχήματα και τις συνεπακόλουθες ενέργειες, χαρακτηριστικές πολλών βιολογικών ειδών.

Όσον αφορά τα ένστικτα, αρχικά επικρατούσε η άποψη της κυριαρχίας των ενστίκτων στη συμπεριφορά του ανθρώπου. Πιό συγκεκριμένα, ο Άγγλος φιλόσοφος Thomas Hobbes χαρακτήρισε τον άνθρωπο σαν "homini lupus", πιστεύονας δηλαδή ότι είναι άπό τη φύση του ένα σκληρό και κακό ζώο χωρίς συμπόνοια για τον συνάνθρωπό του. Αντιθέτως, ο Γάλλος φιλόσοφος Rousseau θεώρησε ότι ο άνθρωπος είναι από τη φύση του αγνός και καλός. Η θεωρία του Δαρβίνου, με βάση την οποία εξήγαγε αργότερα ο Φρόιντ τη θεωρία των ενστίκτων, βασίζεται στην αρχή της φυσικής υπεροχής. Δηλαδή οι αλλαγές του περιβάλλοντος προκαλούν στο ζώο την ανάγκη καινούριων τρόπων προσαρμογής σε αυτό,ώστε να επιβιώσει. Έτσι κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι ικανότεροι κυριαρχούν. Τελικά ό Δαρβίνος θεώρησε ότι δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των ζώων και των ανθρώπων. Ο άνθρωπος τυχαίνει να εξελιχθεί στο ανώτατο όριο της ζωικής κυριαρχίας , χρησιμοποιεί όμως τις ίδιες μορφές προσαρμογής στις απαιτήσεις του περιβάλλοντος όπως και τα ζώα. Έτσι λοιπόν και ο Φρόιντ, επηρεασμένος από το έργο του Δαρβίνου, υιοθέτησε μεταξύ άλλων και την ιδέα της συνέχειας μεταξύ των ζώων και των ανθρώπων. Ο άνθρωπος, όπως και τα ζώα, δρα με βάση τα ένστικτα. Στο άνθρωπο τα ένστικτα περιέχονται στο "εκείνο" ("id"),το μέρος της προσωπικότητας το οποίο αφορά στις ασυνείδητες λειτουργίες του ανθρώπου. Έτσι λοιπόν, η κινητήρια δύναμη στον άνθρωπο είναι οι ορμές, που τον ωθούν να ικανοποιήσει τις βιολογικές ανάγκες του. Οι ορμές δηλαδή, α ένστικτα του ανθρώπου δρουν ασυνείητα . Ακόμη, ο Φρόιντ εισήγαγε την έννοια της "ψυχικής ενέργειας", μιάς μόνιμης πηγής ενέργειας που υπάρχει στον άνθρωπο και στην οποία βασίζεται η θεωρια τον ενστίκτων. Ο Φρόιντ υποθέτει την ύπαρξη δύο ενστίκτων στον άνθρωπο, του "έρωτα" και του "θανάτου". Τα ένστικτα αυτά, εφορμόμενα από την ψυχική ενέργεια που αποτελεί μία μόνιμη πηγή δύναμης, είναι αναγκαίο να εκτονωθούν. Τη διαδικασία της εκτόνωσης ονόμασε "κάθαρση". Αφορά στο φαινόμενο της ψυχικής και σωματικής εξαντλήσεως που παρουσιάζεται όταν το άτομο εκφράζει τις απαγορευμένες και καταπιεσμένες ορμές του. Μία αρχή της ψυχαναλυτικής θεραπείας είναι ότι η κάθαρση φέρνει μόνο προσωρινή ανακούφιση (επειδή οι ορμές δεν έχουν βρει ικανοποιητικό μηχανισμό άμυνας).Επομένως, ένας στόχος της ψυχαναλυτικής θεραπείας να βοηθήσει το άτομο να βρει πιό ρεαλιστικούς στόχους για να εκφράσει τα ένστικτά του.

Πηγή:http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%BF

συνεχίζεις να πιστεύεις λοιπόν οτι το ένστικτο σε οδηγεί στο να σκοτώνεις ζώα για να τραφείς στο 2009;;
δηλαδή σαν άνθρωπος δεν έχεις εξελιχθεί καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 21:58 »
  Επειδή μου αρέσει να μιλάω απλά, καθαρά και ξάστερα, καλά όλα αυτά αλλά δεν μου απάντησες τελικά το μωρό παιδί θα σηκωνόταν στα 2 του πόδια; Γιατί εγώ αυτό που διάβασα είναι διάφορες απόψεις και όχι 1 επιστημονικά αποδεδειγμένη άποψη ότι κανένας μας δεν ενεργεί και βάση ενστίκτου.

[/quote]

συνεχίζεις να πιστεύεις λοιπόν οτι το ένστικτο σε οδηγεί στο να σκοτώνεις ζώα για να τραφείς στο 2009;;
δηλαδή σαν άνθρωπος δεν έχεις εξελιχθεί καθόλου;

 Αυτού του είδους η εξέλιξη δεν με άγγιξε καθόλου και ούτε θέλω να με αγγίξει ούτε έμένα ούτε τα παιδιά μου αλλά ούτε τα εγγόνια μου γιατί αν η εξέλιξη του ανθρώπινου είδους είναι να μιλάμε για την μπεκάτσα ή τον λαγό που θα θηρεύσω την ίδια στιγμή που πεθαίνουν εκατομύρια παιδιά λόγο των οικονομικών συμφαιρόντων σε όλη την Αφρική, την αιματοβαμένη Παλαιστίνη, την Μέση Ανατολή και σίγουρα σε πολλές άλλες περιοχές συγχωρέστε με αλλά δεν θα πάρω.

Ακόμα θα έπρεπε να γνώριζες ότι το λογικό κυνήγι δεν μειώνει τον αριθμό των θηρεύσιμων ειδών!!!!!  Ναι καλά διάβασες και αυτό εκτός του ότι είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο θα σου παραθέσω μερικά παραδείγματα

1) Το κυνήγι εντός της πόλης των Αθηνών δεν επιτρέπεται. Γιατί λοιπόν δεν έχει γεμίσει η Αθήνα με περιστέρια και δεκαοχτούρες; Γιατί πολύ απλά η φύση δεν επιτρέπει τον πολαπλασιασμό ανευ ορίων. Πως; Τον χειμώνα έχεις μπει σε κανένα πάρκο να δεις πόσα πουλιά είναι ψώφια από την έλλειψη τροφής; Το λογικό κυνήγι λοιπόν αφαιρεί το πλεόνασμα αυτό και του χρόνου φτου και από την αρχή, γιατί το λογικό κυνήγι αφήνει τόσα άτομα πίσω του που είναι ικανά ώστε ο πλυθησμός να ανακάμψει την επόμενη χρονιά αναπαραγωγής.

2)Την μεταπολεμική περίοδο το χωριό μου είχε τουλάχιστον 500 κατοίκους. Το κάθε σπίτι είχε από ένα τουλάχιστον όπλο (κυνηγετικό) και τότε κυνήγαγαν 365 μέρες το χρόνο. Γιατί λοιπόν τότε υπήρχαν όλο το χρόνο λαγοί και πέρδικες παρόλο που δέχονταν τόση θηρευτική πίεση; Γιατί το κυνήγι όπως προανέφερα δεν μειώνει ανεπανόρθωτα τους πλυθησμούς. Τότε όμως δεν υπήρχαν ούτε φυτοφάρμακα, ούτε λιπάσματα, ούτε ατελείωτες μονοκαλλιέργειες, τα χωράφια χωρίζονταν με φυσικούς φράχτες, δεν είχαν εγκαταληφθεί όλα τα χωράφια που είναι πάνω στα βουνά, ο θέρος γίνοταν με τα χέρια και έμενε πολύς καρπός πεσμένος στο κάθε χωράφι που είναι η τροφή των λαγών και για τις πέρδικες, ούτε η θεριστική μηχανή αποδεκάτιζε τα μικρά λαγόπουλα ή περδικόπουλα και παααααααάρα πολλά άλλα τα οποία είτε δεν γνωρίζεις είτε δεν θές να γνωρίζεις.

3)Γιατί στις Βαλκανικές χώρες και ειδικά σε Σκόπια και Σερβία όπου οι κυνηγοί θεωρούνται ως 1 πολύ επικερδής τουριστική επιχείρηση τα θηράματα δεν μειόνονται παρά την μεγάλη θηρευτική πίεση δεν μειόνονται αλλά αντιθέτως ο πλυθησμός τους ανθεί και όχι μόνο σε ενδημικά θηράματα; Γιατί εκεί γίνεται ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ.

4)Γιατί μόλις αποξήραναν την λίμνη της Αγουλινίτσας κοντά στον Πύργο Ηλείας σταμάτησαν να πέφτουν πάπιες στον Αλφειό ποταμό που είναι 50χλμ μακρυά; Οι κυνηγοί τις αφάνισαν; Πριν την αποξηράνουν μέχρι και παραγωγή πορτοκαλιών μπορούσε να γίνει στο χωριό μου ενώ έκτοτε όχι.

5)Και για κλείσω όπως έχω γράψει και εδώ

http://www.jimnyclub.com/forum/index.php/topic,4257.0.html

ακόμα και στα ¨δικαιώματα των ζώων¨ στο άρθρο 12 αυτό που αναφέρει εξαιρεί το συνετό κυνήγι που γίνεται από συνειδιτοποιημένους κυνηγούς.


Δεν είδα όμως να αναφέρεσαι στο θέμα της τροφοληψίας, κληρονομιάς αλλά και του νόμιμου μου δικαιόματος;

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 21:59 »
Εχουμε φτάσει τα 153 ποστ.... μωρε μπράβο !!
Αν ανάλαζαμε ανάρτηση, βάζαμε εργάτη, προφυλακτήρες, CB, ιμάντες, μπλοκέ, και μερικά ακόμα, δεν θα χρειαζόμασταν τόσα ποστ για την ανάλυσή τους, τη στιγμή που όλοι συμφωνούμε οτι δεν συμφωνούμε.

Κόφτε το ρε παιδιά, και γράψτε κάτι σχετικό με offroad, λάσπες, Jimny, ..... καμιά βόλτα το ΣΚ που πάλι θα έχει λάσπη, καθώς προβλέπεται βροχή το Σάββατο.....

Επειδή το ξέχασα εγώ μέσα είμαι για βόλτα το Σ/Κ.   a105

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 22:41 »


αφού λοιπόν σ'αρέσουν τα άγρια θηράματα για δεν τρώς και φίδια ή καρχαρίες ή φάλαινες ή δελφίνια, όπως κάνουν οι Ιάπωνες;; ή μήπως αυτούς τους κατακρίνεις γιατι σκοτώνουν και τρώνε τέτοια ζώα;


Δεν ανοίκουν στην δικιά μου τροφική αλυσίδα. Και δεν τους κατακρίνω όπως δεν κατακρίνω και τους Ιταλούς που τρώνε τα άλογα. Να προσθέσω δε επί του θέματος ότι αν κάποιο από τα είδη που προανέφερες είναι υπό εξαφάνιση τότε πολύ κακώς αλιεύεται και σαφώς με βρίσκει αντίθετο. Δεν μπορώ να τοποθετηθώ όμως επί του θέματος στο αν οφείλεται στην υπέρμετρη αλιεία ο μικρός αριθμός ή σε άλλους παράγοντες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2009, 23:05 από Setteras »

Αποσυνδεδεμένος lucifer08

  • Jimny
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Άντρας
  • Don't follow me, you won't make it!
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 23:10 »
Λυπάμαι πάρα πολύ που υπάρχουν στις μέρες άνθρωποι που σκέφτονται τόσο αλλαζονικά και εγωιστικά μη δίνοντας σημασία σε κανέναν άλλον πέρα από την δική τους ευχαρίστηση, αφαιρώντας ακόμα και ζωές. Επιπλέον δεν υπάρχει περίπτωση να δώσεις σε κάποιον άνθρωπο να καταλάβει κάποια πράγματα όταν έχει μεγαλώσει με συγκεκριμένες αξίες, τις οποίες επιπλέον θέλει και ο ίδιος να μεταφέρει σε επόμενες γενιές. λυπάμαι πάρα πολύ...
όπως έχουμε ξαναπεί όμως, ο τρόπος που συμπεριφέρονται οι άνθρωποι στα ζώα είναι δείγμα του πολιτισμού τους.
Σε ένδειξη σεβασμού στα υπόλοιπα μέλη του forum και επειδή δεν είμαστε forum κυνηγιού, εγώ τελείωσα με το συγκεκριμένο θέμα.   ο καθένας μέσα από τη συζήτηση ας βγάλει το συμπεράσματά του.
Ζητάω συγγνώμη απ'όλα τα μέλη του forum για την έκταση του συγκεκριμένου θέματος.

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 23:22 »
Mιχαλιωωωωωωωωωωω αμα ανέβω εγώ θα με φιλέψεις μια μοσχαρίσια μιας και δεν τα τρώω τα κυνήγια???  :-[ή θα με στείλεις στα χίλια δέντρα να με φάν τα κουνούπια??? ;D 

ναι αλλα θα ειναι κυνηγιμενο  το μοσχαρι ...........
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 23:30 »
Λυπάμαι πάρα πολύ που υπάρχουν στις μέρες άνθρωποι που σκέφτονται τόσο αλλαζονικά και εγωιστικά μη δίνοντας σημασία σε κανέναν άλλον πέρα από την δική τους ευχαρίστηση, αφαιρώντας ακόμα και ζωές. Επιπλέον δεν υπάρχει περίπτωση να δώσεις σε κάποιον άνθρωπο να καταλάβει κάποια πράγματα όταν έχει μεγαλώσει με συγκεκριμένες αξίες, τις οποίες επιπλέον θέλει και ο ίδιος να μεταφέρει σε επόμενες γενιές. λυπάμαι πάρα πολύ...
όπως έχουμε ξαναπεί όμως, ο τρόπος που συμπεριφέρονται οι άνθρωποι στα ζώα είναι δείγμα του πολιτισμού τους.
Σε ένδειξη σεβασμού στα υπόλοιπα μέλη του forum και επειδή δεν είμαστε forum κυνηγιού, εγώ τελείωσα με το συγκεκριμένο θέμα.   ο καθένας μέσα από τη συζήτηση ας βγάλει το συμπεράσματά του.
Ζητάω συγγνώμη απ'όλα τα μέλη του forum για την έκταση του συγκεκριμένου θέματος.

ο μονος που ειναι για λυπηση  φιλε ειναι αυτος που το ονομα του το εχεις για ψευδωνυμο.Οσο για μας ασε να μας λυπηθει ο Θεος.Αντε γιατι το παραξιλωσες.

Με τιμη ο Απολιτιστος.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος camelg4

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1538
    • TZAKIA
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 23:33 »
Και οσο και να με παρακαλεσεις εσυ αγριογουρουνο με γεμιση μπεκατσες και λαγους δεν σε φιλευω.

Τέτοια γράφεις ρε και νομίζουν ότι ξέρεις σημάδι, το γουρούνι κάθε τόσο κάνει βόλτες στην αυλή σου και δεν μπορείς να το πετύχης.  lol 

Υ.Γ. Σταμάτα να ανεβάζεις πιέση, σταμάτα να κυνηγάς μπεζκάλτσες, σταμάτα την κονόμα και έλα να σε κεράσω κουνελάκι στο τηγάνι κρασάτο.  :-* (Πέμτη μεσημέρι πλατεία Κρίκελο, μοίρασα και την απόσταση ε)

ναι ρε τραχανα θα ερχομουν, αλλα με το που σε πηρα τηλεφωνο αρχισες να τα μασας.Και δεν βρηκα μπεκατσες και ο λαγος μου εφυγε και ολο τετοιες γελειες δικαιολογιες ησουν.Πες ρε μοναχοφαϊ οτι θα τα φας μονος σου να τελειωνουμε.
www.tsernikoudis.gr

Αιρεύονται γάρ έν αντί απάντων οι άριστοι, κλέος αέναον θνητών οι δε πολλοί κεκόρηνται όκωσπερ κτήνεα.

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 21, 2009, 23:38 »
Μπεκάτσα λαδολέμονο

Η μπεκάτσα αποτελεί, σίγουρα, το πιο ελκυστικό θήραμα, για κάθε κυνηγό. Είναι οι δυσκολίες, που παρουσιάζει το κυνήγι της, είναι το εύγευστο κρέας της, είναι τα μεγάλα της καστανόμαυρα μάτια της, που τοποθετούν αυτό το θήραμα στην κορυφή των προτιμήσεων των πουλοκυνηγών.
Η μπεκάτσα είναι ένα πουλί με διπλό πέρασμα από την Ελλάδα -περί τα μέσα και το τέλος του φθινοπώρου, καθώς έρχεται από το βορά και πηγαίνει στην Αφρική.
Την ημέρα μένει κρυμμένη σε δάση και τη νύχτα αναζητά την τροφή της σε υγρά και βαλτώδη μέρη.
Έχει πολλά ονόματα, καθώς εμφανίζει ατομικές διαφορές, τόσο στις διαστάσεις όσο και στα χρώματα της.

Στα μέρη του Μουζακίου η μπεκάτσα κάνει ευτυχισμένους πολλούς κυνηγούς και έτσι όταν ζήτησα από τον πρόεδρο του κυνηγετικού συλλόγου μία ντόπια συνταγή από το πιο αγαπημένο θήραμα της περιοχής, η απάντηση ήταν... μπεκάτσα λαδολέμονο.
Η Γεωργία Σκέντου ανέλαβε τα σχετικά και το ίδιο βράδυ, της παραμονής μου στο Μουζάκι, βρέθηκα μπροστά σε μερικές πιατέλες με το εξαίσιο αυτό κυνηγετικό έδεσμα.


Υλικά : Όσα περισσότερα πουλιά έχουμε στη διάθεση μας τόσο περισσότερες πιατέλες θα προσφέρουμε. Κατ΄ άλλα λίγο λεμόνι, αλάτι και λάδι είναι αρκετά.

Εκτέλεση : Μαδάμε τα πουλιά και χωρίς να τους καθαρίσουμε τα εντόσθια τα τυλίγουμε σε αλουμινόχαρτο και τα βάζουμε μ΄ ένα ταψί στο φούρνο –ή ακόμα και στην ξυλόσομπα. Ψήνουμε για περίπου μία ώρα και ένα τέταρτο σε 180 βαθμούς.
Στη συνέχεια, ανοίγουμε τα πουλιά και τους αφαιρούμε τα εντόσθια. Πετάμε μόνον το στομάχι και αλέθουμε τα υπόλοιπα –το άντερο, το συκώτι κ.λπ- προσθέτοντας και τα μυαλά των πουλιών. Κατά την άλεση προσθέτουμε λάδι, λεμόνι και αλάτι, δοκιμάζοντας συνεχώς μέχρι το μίγμα να γίνει σχεδόν σαν παχύρρευστος ζωμός και ταυτόχρονα να έχει την όξινη και την αλμυρή γεύση που επιθυμούμε.
Κομματιάζουμε τα πουλιά και τα περιχύνουμε με το ζωμό, σερβίροντας την πιατέλα ζεστή.