Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65169 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 15:11 »
Εμενα  η εικονα που μου εμεινε ειναι οτι υπαρχουν και σωστοι κυνηγοι, μονο που δεν τους εχει δει κανενας...
Εγω τουλαχιστων οσα χρονια πηγαινω στο βουνο με το ποδηλατο, με τα ποδια και με το αυτοκινητο δεν εχω δει ποτε...
Μηπως τους κυνηγησαν πολυ και δεν υπαρχουν πια;

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 17:09 »
Εμενα  η εικονα που μου εμεινε ειναι οτι υπαρχουν και σωστοι κυνηγοι, μονο που δεν τους εχει δει κανενας...
Εγω τουλαχιστων οσα χρονια πηγαινω στο βουνο με το ποδηλατο, με τα ποδια και με το αυτοκινητο δεν εχω δει ποτε...
Μηπως τους κυνηγησαν πολυ και δεν υπαρχουν πια;
Αυτό γίνεται γιατί η συνηθέστερη ομάδα κυνηγών που συναντάει κανείς στο βουνό είναι οι γουρουνοκυνηγοί οι οποίοι δεν έχουν και την πιο κόσμια συμπεριφορά. Είναι όπως γίνεται με τους οπαδούς μίας ομάδας. Αυτοί που φαίνονται περισσότερο προς τα έξω είναι οι όχι πιο κόσμιοι. Οι πιο σωστοί κυνηγοί είναι πιο μοναχικοί τύποι γιατί περισσότερο τους νοιάζει η απόδοση των σκύλων τους και πάνε το πολύ 2-3 μαζί και εκτός αυτού οι γουρουνοκυνηγοί στήνουν παγάνες στον δρόμο ενώ εμείς χανόμαστε στο δάσος. Εγώ πάντως σου δίνω ανοιχτή πρόσκληση τον Νοέμβριο που θα ανέβω στις Σέρρες να πάμε βόλτα με τα jimny μας και να τα πούμε από κοντά. Πάντα φιλικά Δημήτρης.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #182 στις: Οκτώβριος 22, 2009, 17:37 »
Ναι. Και εγώ εδώ που τα λέμε δεν ξέρω να τους ξεχωρίζω.
Πιθανών να είναι όπως τα λες. Στην περιοχή του γαζωρου πάτε για κυνήγι;

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #183 στις: Οκτώβριος 23, 2009, 07:40 »
  Επειδή είμαι γαμπρός στα μέρη σας δεν ξέρω πως λέγονται οι περιοχές. Πέρσι που είχα ανέβει είχα πάει στο Νέο Σούλι εκπαιδευτικό τον σκύλο και τον Σεπτέμβρη κυνηγήσαμε στον κάμπο σε διάφορα μέρη. Πάντως στην Κερκίνη πήγαμε για ψάρι. Θα τα πούμε από κοντά λοιπόν αν δεν αλλάξει κάτι και αναβληθεί η άδεια μου. Καλημέρα.

Αποσυνδεδεμένος sallonikios1999

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #184 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 10:15 »
Γεια σας και απο εμενα παιδια.Θα συμφωνισω με τον pointer μιας και ειμαι και εγω κυνηγος και χωρις παρεξηγηση απο ολους τους αλλους,τα πραγματα ειναι οπως τα ειπε.Ο κυνηγος πηγαινει στο βουνο για να χαρει την φυση,να περπατησει,να χαρει το σκυλι τουκαι γενικα να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα του.Εαν καταφερει να βαλει και καποιο θηραμα στη τσαντα του εχει καλως [θηραμα εννοητε που επιτρεπεται].Γιατι υπαρχουν καποιοι τυφεκιοφοροι και οχι κυνηγοι που ελλεω της ελληνικης νομοθεσιας μπορουν και κατεχουν οπλο και αυτοι ειναι οι χειροτεροι εχθροι του κυνηγου.Πρεπει ακομα να γνωριζεται οτι οι κυνηγοι ειναι η μονη κοινωνικη ομαδα η οποια πληρωνει απο μονη της την αστυνομευση της μεσω της ομοσπονδιακης θυροφυλακης.Εαν πρεπει να γινουν πιο αυστηροι οι νομοι του κρατους αυτο ειναι στο χερι της καθε κυβερνησης και ολοι οι κυνηγοι να ειστε σιγουροι οτι θα το στηριξουν.Να μην ξεχναμε ακομα οτι οι κυνηγοι εκτος των εσοδων που φερνουν στο κρατος με την αδεια τους και ποσες οικογενειες ζουν απο την ολη εμπλοκη τους με το κυνηγι[ρουχισμος,υποδηση,κ.λ.π].Και για αυτους που δεν γνωριζουν να πουμε οτι οι κυνηγοι ειναι αυτοι που κανουν δεντροφυτευσεις,ριχνουν τροφες στη αγρια πανιδα σε περιοδους με δυσκολες καιρικες συνθηκες[χιονια΄παγετους] που φυσικα και σταματαει η κυνηγετικη δραστηριοτητα,και οχι καποιοι που για οτι γινεται στη φυση ριχνουν το αναθεμα στους κυνηγους για να εισπρατουν καποια κονδυλια απο την ευρωπη,που σημειωτεον η Ελλαδα ειναι μια χωρα με πολυ μικρη διαρκεια κυνηγετικης περιοδου σε σχεση με αλλες χωρες της ευρωπης[Γαλλιας,Γερμανιας,Αγλλιας].Και κατι αλλο να επισημανω δεν ειναι περιεργο οτι οτα αρχιζει η κυνηγετικη περιοδος και μετα δεν εχουμε φωτιες στα δαση μας.Αυτα ειχα να πω και συγνωμη εαν με καποιους δεν συμφωνο,αλλα ετσι εχουν τα πραγματα.Φιλακια.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #185 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 14:38 »
Γεια σας και απο εμενα παιδια.Θα συμφωνισω με τον pointer μιας και ειμαι και εγω κυνηγος και χωρις παρεξηγηση απο ολους τους αλλους,τα πραγματα ειναι οπως τα ειπε.Ο κυνηγος πηγαινει στο βουνο για να χαρει την φυση,να περπατησει,να χαρει το σκυλι τουκαι γενικα να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα του.Εαν καταφερει να βαλει και καποιο θηραμα στη τσαντα του εχει καλως [θηραμα εννοητε που επιτρεπεται].Γιατι υπαρχουν καποιοι τυφεκιοφοροι και οχι κυνηγοι που ελλεω της ελληνικης νομοθεσιας μπορουν και κατεχουν οπλο και αυτοι ειναι οι χειροτεροι εχθροι του κυνηγου.Πρεπει ακομα να γνωριζεται οτι οι κυνηγοι ειναι η μονη κοινωνικη ομαδα η οποια πληρωνει απο μονη της την αστυνομευση της μεσω της ομοσπονδιακης θυροφυλακης.Εαν πρεπει να γινουν πιο αυστηροι οι νομοι του κρατους αυτο ειναι στο χερι της καθε κυβερνησης και ολοι οι κυνηγοι να ειστε σιγουροι οτι θα το στηριξουν.Να μην ξεχναμε ακομα οτι οι κυνηγοι εκτος των εσοδων που φερνουν στο κρατος με την αδεια τους και ποσες οικογενειες ζουν απο την ολη εμπλοκη τους με το κυνηγι[ρουχισμος,υποδηση,κ.λ.π].Και για αυτους που δεν γνωριζουν να πουμε οτι οι κυνηγοι ειναι αυτοι που κανουν δεντροφυτευσεις,ριχνουν τροφες στη αγρια πανιδα σε περιοδους με δυσκολες καιρικες συνθηκες[χιονια΄παγετους] που φυσικα και σταματαει η κυνηγετικη δραστηριοτητα,και οχι καποιοι που για οτι γινεται στη φυση ριχνουν το αναθεμα στους κυνηγους για να εισπρατουν καποια κονδυλια απο την ευρωπη,που σημειωτεον η Ελλαδα ειναι μια χωρα με πολυ μικρη διαρκεια κυνηγετικης περιοδου σε σχεση με αλλες χωρες της ευρωπης[Γαλλιας,Γερμανιας,Αγλλιας].Και κατι αλλο να επισημανω δεν ειναι περιεργο οτι οτα αρχιζει η κυνηγετικη περιοδος και μετα δεν εχουμε φωτιες στα δαση μας.Αυτα ειχα να πω και συγνωμη εαν με καποιους δεν συμφωνο,αλλα ετσι εχουν τα πραγματα.Φιλακια.

Επίσης μέσα στα αυτονόητα είναι και πως μέσω του κυνηγιού κινήται το χρήμα γιατί πχ ο κυνηγός που θα πάει σε ένα μέρος θα βαλει βενζίνη,θα κάτσει κάπου να φάει κτλ κτλ.Αν σταματήσει το κυνήγι μια πηγή εσόδων για αυτά τα άτομα θα χαθεί γιατί θα πάψουν και αυτές οι μετακινήσεις.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #186 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 15:51 »
Γεια σας και απο εμενα παιδια.Θα συμφωνισω με τον pointer μιας και ειμαι και εγω κυνηγος και χωρις παρεξηγηση απο ολους τους αλλους,τα πραγματα ειναι οπως τα ειπε.Ο κυνηγος πηγαινει στο βουνο για να χαρει την φυση,να περπατησει,να χαρει το σκυλι τουκαι γενικα να ξεφυγει απο την καθημερινοτητα του.Εαν καταφερει να βαλει και καποιο θηραμα στη τσαντα του εχει καλως [θηραμα εννοητε που επιτρεπεται].Γιατι υπαρχουν καποιοι τυφεκιοφοροι και οχι κυνηγοι που ελλεω της ελληνικης νομοθεσιας μπορουν και κατεχουν οπλο και αυτοι ειναι οι χειροτεροι εχθροι του κυνηγου.Πρεπει ακομα να γνωριζεται οτι οι κυνηγοι ειναι η μονη κοινωνικη ομαδα η οποια πληρωνει απο μονη της την αστυνομευση της μεσω της ομοσπονδιακης θυροφυλακης.Εαν πρεπει να γινουν πιο αυστηροι οι νομοι του κρατους αυτο ειναι στο χερι της καθε κυβερνησης και ολοι οι κυνηγοι να ειστε σιγουροι οτι θα το στηριξουν.Να μην ξεχναμε ακομα οτι οι κυνηγοι εκτος των εσοδων που φερνουν στο κρατος με την αδεια τους και ποσες οικογενειες ζουν απο την ολη εμπλοκη τους με το κυνηγι[ρουχισμος,υποδηση,κ.λ.π].Και για αυτους που δεν γνωριζουν να πουμε οτι οι κυνηγοι ειναι αυτοι που κανουν δεντροφυτευσεις,ριχνουν τροφες στη αγρια πανιδα σε περιοδους με δυσκολες καιρικες συνθηκες[χιονια΄παγετους] που φυσικα και σταματαει η κυνηγετικη δραστηριοτητα,και οχι καποιοι που για οτι γινεται στη φυση ριχνουν το αναθεμα στους κυνηγους για να εισπρατουν καποια κονδυλια απο την ευρωπη,που σημειωτεον η Ελλαδα ειναι μια χωρα με πολυ μικρη διαρκεια κυνηγετικης περιοδου σε σχεση με αλλες χωρες της ευρωπης[Γαλλιας,Γερμανιας,Αγλλιας].Και κατι αλλο να επισημανω δεν ειναι περιεργο οτι οτα αρχιζει η κυνηγετικη περιοδος και μετα δεν εχουμε φωτιες στα δαση μας.Αυτα ειχα να πω και συγνωμη εαν με καποιους δεν συμφωνο,αλλα ετσι εχουν τα πραγματα.Φιλακια.

Συμφωνω σε ολα οσα λες. Κανω στο βουνο και στη φυση, οτι ακριβως κανεις. Απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι θα πρεπει να σκοτωσω για να πω οτι περασα καλα ή οτι χαρηκα τη φυση. Αντι να σκοτωσω, μπορω να κανω σκοποβολη. Παω το χειμωνα, περπαταω, κοιμαμαι στην υπαιθρο η σε ξενωνες, ενισχυω την τοπικη οικονομια και περναω τελεια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΩ. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος χαιρεται τη φυση, οταν ταυτοχρονα τη δολοφονει. Εγω προσωπικα, χωρις να ανοικω σε καμμια μα καμμια γραφικη οικολογικη οργανωση, ειμαι υπερ της πληρους απαγορευσης του κηνυγιου. Η φυση αυτορυθμιζεται αψογα. Δεν εχει αναγη απο κανεναν μας. Και να απαγορευθει το κυνηγι κανεις δεν θα σας απαγορευσει να περπατησετε στο δασος, να χαρειτε τη φυση, να κοιμηθειτε στη σκηνη σας, να κανετε παρεα με αλλους και γενικως να κανετε οτι κανετε χωρις να σκοτωνετε. Υπαρχει πληθωρα αγαθων παντου η οποια προοριζεται για το σκοπο της σιτισης. Δεν νομιζω οτι πειναει τοσο πολυ κανεις, που εχει το κυνηγι αναγκη για να επιβιωσει.
Με εκτιμηση


Αντωνης 1971 rudo1 roc2
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #187 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 16:07 »
Η φύση δυστηχώς  η ευτυχώς δεν αυτορυθμίζεται και μαλιστα μερικά ζώα υπάρχουν σε αφθονία εκεί έξω.Δεν συμφωνείς σε όλα γιατί πολύ απλά δεν τα κάνεις όλα όσα περιγράφτικαν πιο πάνω.Σου λείπει το πάθος του σκύλου!Το πάθος του να βρεί το θήραμα, να το μπλοκάρει και αργότερα να στο φέρει.Εγώ είμαι υπέρ της απαγόρευσης σε είδη που απειλούνται και όχι σε αυτά που είναι σε αφθονία.Στο φινάλε  αν θες να το δεις και έτσι ,τα θηράματα που κυνηγάμε δεν υπάρχει περίπτωση να τα δεις από μόνος σου στο βουνό(μόνο αν έχεις μεγάλη τύχη) και έτσι αν δεν πέσεις πάνω στην περίπτωση που να στα δείξει κάποιος τότε ούτε που θα ήξερες πως υπάρχουν...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #188 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 16:25 »
Να το θεσω αλλιως. Εσας πως θα σας φαινοταν να σας πυροβολησει καποιος για το κεφι του, αναιτια? Ξερετε και τα ζωα ή θηραματα ή οπως αλλιως θελετε να τα πειτε νοιωθουν πονο.
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #189 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 16:37 »
Δεν είναι έτσι όπως το θέτεις γιατί αμα το σκεφτείς έτσι τότε θα μας έτρωγαν κιόλας....Εξάλου το κάθε θήραμα έχει πολλές πιθανότητες  να ξεφύγει είτε από τον σκύλο είτε από τον κυνηγό.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #190 στις: Δεκέμβριος 02, 2009, 16:40 »
,τα θηράματα που κυνηγάμε δεν υπάρχει περίπτωση να τα δεις από μόνος σου στο βουνό(μόνο αν έχεις μεγάλη τύχη) και έτσι αν δεν πέσεις πάνω στην περίπτωση που να στα δείξει κάποιος τότε ούτε που θα ήξερες πως υπάρχουν...

Δηλαδή, αν ΔΕΝ είσαι κυνηγός, δεν μπορείς (με λίγη προσπάθεια) να δεις/γνωρίσεις τα είδη της πανίδας της περιοχής?? Τους κυνηγούς περιμέναμε να μας τα δείξουν ??bhe

Τέλος πάντων, δεν βαρεθήκατε να επανέρχεστε στο θέμα??
Ας μιλήσουμε καλύτερα για οτιδήποτε άλλο, σχετικό με το αγαπημένο μας όχημα.....Εκτός αν στερέψαμε   santa3t4 t4 >camp/ santa5

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #191 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 20:19 »
  Εγώ αναρωτιέμαι γιατί όλες οι απόψης κατά του κυνηγίου άρχισαν να ξεφυτρώνουν από την στιγμή που στην Αθήνα μαζεύτηκε η μισή Ελλάδα και σε 4-5 πόλεις ακόμα σχεδόν οι άλλη μισή. Και ακόμα αν αύριο κοπούν οι επιδοτήσεις πόσες από τις τάχα οικολογικές οργανώσεις θα παραμείνουν.

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #192 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 20:53 »
Ενταξει ειπαμε δεν ειναι οικολογία μονο... Ειναι θεμα προσωπικών πεποιθήσεων. Και εγω ειμαι κατα του κυνηγιου αλλα και πολλες φορες κατα των οικολογων, λογω του οτι αμολανε οχιες και λυκους, λες και δεν εχει αλλα ζωα....

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #193 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 21:02 »
Ενλογω του οτι αμολανε οχιες και λυκους, λες και δεν εχει αλλα ζωα....

Τα οποία (οχιές και λύκους) πού ακριβώς τα... εκτρέφουν;

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #194 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 21:20 »
Αμολάνε ένα ζώο χωρίς να ξέρουν τις συνέπειες που θα έχει αυτή η πράξη.Ένας λύκος πχ που μεγάλωσε ως κατοικιδιο(γιατί αν δεν είναι ελευθερος αυτό είναι) όταν θα τον αφήσεις ελεύθερο δεν θα ξέρει πως να επιβιώσει,πως να τραφεί και πως να αμυνθει απέναντι σε άλλες απειλές.Και για να απαντήσω στον πιο πάνω φίλο  άντε εσύ μπορεί να είσαι η εξαίρεση που ξέρεις τι "κυκλοφορεί" στην περιοχ΄σου ή τέλος άντων στα βουνά!Τα έχεις δεί όμως??Να φαταστείς πως πολλά παιδιά δεν έχουν δει από κοντά ούτε καν κότα!!Το κυνήγι δεν μπορεί να σταματήσει γιατί είναι μέσα στο ένστικτο του ανθρώπου όπως και να το κάνουμε.Μην ξεχνάμε πως το κυνήγι δεν είναι πηγή εξόντωσης του πλανήτη αλλά υπάρχουν άλλα πράγματα πολύ πιο ουσιώδη που καταστρέφουν τον πλανήτη και σε αυτά πρέπει να στρέψουμε το βλέμα μας όλοι κυνηγοί και μη.Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα χωρίς ουσία και απλά για να λέμε...αυτά από μένα με σεβασμό!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!