Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65173 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #195 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 21:25 »
  Κάποια στιγμή κάποιοι ανεγκέφαλοι είχαν απελευθερώσει λύκους μπασταρδεμένους με λυκόσκυλα οι οποίοι ήταν πολύ πιο επιθετικοί προς τους ανθρώπους και δεν φοβόντουσαν καθόλου την φωτιά. Ακόμα σε 1 γειτονικό χωριό πριν από μερικά χρόνια πάλι είχε σκοτωθεί 1 φίδι το οποίο δεν υπήρχε στην ελληνική φύση.

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #196 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 23:02 »
Επίσης, πριν από δεν ξέρω πόσα χρόνια κάποιος είπε κάτι, δεν θυμάμαι τι, σε κάποιον, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει. Πάντως, ήταν σημαντικό...

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #197 στις: Δεκέμβριος 03, 2009, 23:42 »
Επίσης, πριν από δεν ξέρω πόσα χρόνια κάποιος είπε κάτι, δεν θυμάμαι τι, σε κάποιον, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει. Πάντως, ήταν σημαντικό...

Νομίζω κατάλαβα τι θέλεις να πεις αλλά τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφει ο setteras.Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αφήσει ζώα που δεν υπάρχουν στην ελληνική επικράτεια.Ασιατική οχιά αφήσανε την άλλη φορα...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #198 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 00:41 »
Το προβλημα οπως αναφερεται πιο πανω με τους λυκους ειναι οτι μεγαλωνουν με ανθρωπινη παρουσια και δεν φοβουνται τον ανθρωπο. Ο αγριος λυκος φοβαται τον ανθρωπο, πολυ δυσκολα πλησιαζει. Απο βοσκους που συναντουμε και μιλαμε εχουμε ακουσει να σκοτωνουν ολοκληρα κοπαδια προβατα και να τρωνε 2-3 μονο. Και οχιες που ειχα ακουσει οτι ειχαν αφησει στο δασος εχω απο την πολη, μετα μερικους μηνες σε εναν παιδοτοπο εκει κοντα μια οχια σκοτωσε ενα μωρακι στο καροτσακι του, 21 τσιμπήματα ειχε.

Απο αγρια ζωα παντως βλεπω αρκετα στο βουνο. Τα πιο ομορφα που εχω δει ειναι τα ζαρκάδια ειδικα οταν ειναι 2 μικρα με τη μαμα τους. Αμα μεινεις τελείως ακινητος μπορεις να τα δεις.

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΤΩΝΗΣ 1971

  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • http://www.youtube.com/user/ACARABBAL
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #199 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 11:47 »
ΕΔΩ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!! ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ. Υπαρχουν ορισμενες ανεγκεφαλες οικολογικες και επικινδυνα γραφικες οικολογικες οργανωσεις, οι οποιες κανουν οτι τους κατεβει στον γραφικο τους εγκεφαλο. Γι αυτο αλλωστε δεν ανηκω σε καμμια οικολογικη οργανωση, παρολο που λατρευω τη φυση. Εγω ειναι απλα εναντιον του να σκοτωνουμε ζωα στο φυσικο τους περιβαλλον. Σαφως ομως η φυση δεν θελει αυτορυθμιστες ουτε απο την πλευρα των κυνηγων, ουτε απο την πλευρα των οικολογων. Η απελευθερωση ζωων ξενων με την ελληνικη νπανιδα, ειναι ακρως επικινδυνη κατασταση.
Ζώντας, σχεδιάζοντας το μέλλον, χάνεις το σήμερα.
JIMNY, BEERS & ROCK "N" ROLL
YOU LIVE ONLY ONCE.
http://www.youtube.com/user/ACARABBAL

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #200 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 15:07 »
Έτσι για την ιστορία και μόνο να ξέρετε πως ο λύκος όταν σκοτώνει πρόβατα δεν τα σκοτώνει για να τα φάει αλλά για να πιεί το αίμα του.Από την άλλη τα ζαρκάδια δεν κυνηγιούνται γιατί απαγορεύεται το κυνήγι.Πέρδικες έχεις δεί???Το πιο λεβέντικο πουλί!Μπεκάτσες..?Λαγούς έχεις δει και είναι εύκολο να δεις...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #201 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 19:48 »
Να ρωτήσω κατι ρε παιδιά?
Τι είναι το θήραμα? Τι σημαίνει δλδ η λέξη?

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #202 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 21:01 »
Ακριβώς απο που βγαινει και τα λοιπά δεν ξέρω,απλά όταν λέω θηραμα εννοώ αυτά που κυνηγιούνται ή που επιτ΄ρεπεται το κυνήγι τους.Μερικα απο τα πιο δημοφιλή θηράματα είναι οι μπεκάτσες,οι πέρδικες,οι λαγοί,τα γουρούνια,τα ορτύκια,οι φάσες,και τα παϊδάκια!!!
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #203 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 21:46 »
Μια μπεκάτσα δηλαδή, αν δεν υπάρχει κανείς να την κυνηγήσει, είναι θήραμα?

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #204 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:14 »
Όπως είπα και πριν η μπεκάτσα ανοίκει στα θηρεύσιμα είδη,μπορεί δηλαδή να κυνηγηθεί.Όπως ξέρεις υπάρχουν πάαααρα πολλά ζώα εκεί έξω αλλά λίγα από αυτά καλούνται θηρεύσιμα.Το 10% του παγκοσμιου πληθυσμού της μπεκάτσα βρίσκεται στην ευρώπη και οι αριθμοί της φτάνουν γύρω στα 4000000.Γενά τα αυγά της στις χώρες τις βόρειας ευρώπης.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #205 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:22 »
Μια μπεκάτσα δηλαδή, αν δεν υπάρχει κανείς να την κυνηγήσει, είναι θήραμα?

Να στο εξηγήσω εγώ, φίλε μου, με όρους κοινωνιολογικούς: θήραμα είναι ο,τιδήποτε ζωντανό, τετράποδο ή φτερωτό, επιτρέπει μια κοινωνία σε πολιτισμικά κολλημένους στο προηγούμενο αιώνα να σκοτώνουν ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για κυνηγούς...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #206 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:32 »
Έτσι για την ιστορία και μόνο να ξέρετε πως ο λύκος όταν σκοτώνει πρόβατα δεν τα σκοτώνει για να τα φάει αλλά για να πιεί το αίμα του.Από την άλλη τα ζαρκάδια δεν κυνηγιούνται γιατί απαγορεύεται το κυνήγι.Πέρδικες έχεις δεί???Το πιο λεβέντικο πουλί!Μπεκάτσες..?Λαγούς έχεις δει και είναι εύκολο να δεις...

Λαγους πραγματι οταν πεφτει ο ηλιος βλεπεις συνεχεια. Και αλεπουδες.
Ελαφια εχω δει κουναβια και αγριογουρουνα αρκετα συχνά να περπατανε στη σειρα. Μου κανει εντυπωση που οταν περνανε το δρομο και ερχεται αυτοκινητο δε χαμπαριαζουν, σταματας και περιμενεις να περασουν. Απο πουλια δεν τα ξερω κιολας ποιο ειναι καθε πουλι. Οι κουκουβάγιες μ'αρεσουν. Το πιο δυσκολο ειναι παντως να φωτογραφισεις τετοια ζωα στο φυσικο τους περιβαλλον. Θελει πολλή υπομονη....

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #207 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:49 »


Λαγους πραγματι οταν πεφτει ο ηλιος βλεπεις συνεχεια. Και αλεπουδες.
Ελαφια εχω δει κουναβια και αγριογουρουνα αρκετα συχνά να περπατανε στη σειρα. Μου κανει εντυπωση που οταν περνανε το δρομο και ερχεται αυτοκινητο δε χαμπαριαζουν, σταματας και περιμενεις να περασουν. Απο πουλια δεν τα ξερω κιολας ποιο ειναι καθε πουλι. Οι κουκουβάγιες μ'αρεσουν. Το πιο δυσκολο ειναι παντως να φωτογραφισεις τετοια ζωα στο φυσικο τους περιβαλλον. Θελει πολλή υπομονη....


Δεν θέλει μόνο υπομονή αλλά προσοχή και σεβασμό.Αν κατά την περιόδο της αναπαραγωγής ξεσηκώσεις μια πέρδικα που κλωσά αυγά τότε εκείνη η γένα πάει χαράμι γιατί δεν τα ξανακλωσα εκείνα τα αυγά.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #208 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:52 »

Να στο εξηγήσω εγώ, φίλε μου, με όρους κοινωνιολογικούς: θήραμα είναι ο,τιδήποτε ζωντανό, τετράποδο ή φτερωτό, επιτρέπει μια κοινωνία σε πολιτισμικά κολλημένους στο προηγούμενο αιώνα να σκοτώνουν ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για κυνηγούς...

Να φανταστείς ότι καμιά φορά θηράματα θεωρούνται και τα τετράποδα που μετακινούνται με "πίσω" κίνηση...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #209 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 23:56 »


Δεν θέλει μόνο υπομονή αλλά προσοχή και σεβασμό.Αν κατά την περιόδο της αναπαραγωγής ξεσηκώσεις μια πέρδικα που κλωσά αυγά τότε εκείνη η γένα πάει χαράμι γιατί δεν τα ξανακλωσα εκείνα τα αυγά.

Καλα, για ζωα βασικα μιλαω, για πουλια θελει πολυ δυνατους τηλεφακους (πανακριβους).
Πουλια στην Κερκινη βγαζω.