Αποστολέας Θέμα: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του  (Αναγνώστηκε 65188 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #210 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 07:59 »
Μια μπεκάτσα δηλαδή, αν δεν υπάρχει κανείς να την κυνηγήσει, είναι θήραμα?

Να στο εξηγήσω εγώ, φίλε μου, με όρους κοινωνιολογικούς: θήραμα είναι ο,τιδήποτε ζωντανό, τετράποδο ή φτερωτό, επιτρέπει μια κοινωνία σε πολιτισμικά κολλημένους στο προηγούμενο αιώνα να σκοτώνουν ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ. Όλα τα άλλα είναι ιστορίες για κυνηγούς...
   Φίλε μου κατ'αρχήν καλημέρα, εμείς καλώς έχουμε μείνει στον προηγούμενο αιώνα όπου το χρήμα δεν είχε διαφθείρει τα πάντα και δεν μας έχουν κάνει να ζούμε σε 1 εικονική πραγματικότητα στην οποία ο κυνηγός όπου θηρεύει και για τροφοληψία είναι κατά τις σημερινές εποχές βάρβαρος ( και για μην πω τι άλλο λέτε ) ενώ εσείς οι πολιτισμένοι τρώτε το αρνάκι και το κατσικάκι και το κοτόπουλο και και και............... που όμως δεν το έχετε δολοφονήσει εσείς αλλά κάποιος άλλος άρα εσείς δεν έχετε λερώσει τα χέρια σας με αίμα και εσείς κατά τα άλλα είστε πολιτισμένοι.

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #211 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 12:50 »
Για να μην είμαστε λοιπόν off topic¨οσοι πιστοι προσέλθετε...Ελάτε λοιπόν να ανοίξουμε μια κουβέντα φίλοι του κυνηγιού και μή...

Επαναφέρω το τελευταίο σχόλιο μου...


-Καλά, τώρα το γ@μ@με λίγο το ποστ με τα off topic αλλά....
Απλά θέλω να προσθέσω ότι: 1ον δεν είμαι κυνηγός, αλλά στο βουνό που ανεβαίνω και με το σκύλο μου, γουστάρω όταν αρπάζει καμια μυρωδιά απο λαγό η άλλο ζωο και τις δίνει, και αν είχα  και όπλο και τον έπιανα στη ματιά μου θα του βαρούσα του λαγού -ζαρκαδιου-αγριογούρουνου, και 2ον θεωρώ, (και να μην παρεξηγηθεί κανείς), πως απο τη στιγμή που ένα ζώο με την δική μας νοημοσύνη θέλει και προτιμάει να τρώει την σάρκα-εσωτερικά όργανα, (βλέπε κοκορέτσια-συκωταριές-μαγειρίτσες), ενός άλλου ζώου κατώτερης νοημοσύνης, δεν θα πρέπει να δυσανασχετεί με αυτούς που κάνουν όλοι την δουλεια, απο την αρχή μέχρι και την αφόδευση, αντί απλά να πηγαίνουν και να τα αγοράζουν έτοιμα απο το χασάπη της γειτονιάς ή το super)market.......

Και προσθέτω για το φίλο Peacerman πως κατα την ταπεινή μου άποψη, ΕΦΟΣΟΝ το κρέας θα το φάς, γιατί να σε ενοχλεί το πώς θα το πιάσεις...?
Και αν σε ενοχλεί, τότε που το κακό να του πυροβολήσεις..? Δεν είναι καλύτερο απο το να το μεγαλώσεις με ανυπομονησία για να το σφάξεις???
Κάτι σαν το παραμύθι με τον Hansel και την Gretel... ::)



 

  Βρε Μήτσο εσύ άνοιξες αυτο το θέμα και κάνεις την παρέα και διχάζεται?  και τώρα  >sfir022<΄ lol lol lol .Καλά το κατάλαβα οτι είσαι παλιοζουζούνι...
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #212 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 13:23 »
Να ρωτήσω κατι ρε παιδιά?
Τι είναι το θήραμα? Τι σημαίνει δλδ η λέξη?
Να ξαναθέσω την ερώτησή μου.
Αν σε ένα δέντρο, κάθεται μία μπεκάτσα και ένα γεράκι, ποιό είναι θήραμα και ποιό όχι?

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #213 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 13:47 »
Να ρωτήσω κατι ρε παιδιά?
Τι είναι το θήραμα? Τι σημαίνει δλδ η λέξη?
Να ξαναθέσω την ερώτησή μου.
Αν σε ένα δέντρο, κάθεται μία μπεκάτσα και ένα γεράκι, ποιό είναι θήραμα και ποιό όχι?

Το θήραμα είναι η μπεκάτσα.Το γεράκι είναι προστατευόμενο είδος και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πυροβοληθεί.Για μένα και θηρεύσιμο είδος να ήταν δεν θα σήκωνα ποτέ όπλο γιατί δεν μου πάει η καρδιά.Το ίδιο και με τα ελάφια...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 13:49 »
Επίσης όλοι δεν τρώμε κρέας κυνηγοί και μη??Δηλαδή εσείς(και εμείς) που τρώτε την κότα ή το γουρούνι δεν είμαστε δολοφόνοι??Το ζώο δεν έχει ελπίδα να ξεφύγει και να μην θανατωθεί ενώ στο κυνήγι όπως έχω ξαναπεί έχει πάραπολλές ελπίδες να διαφύγει
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 13:50 »
Νομίζω κατάλαβα τι θέλεις να πεις αλλά τα πράγματα είναι έτσι όπως τα περιγράφει ο setteras.Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν αφήσει ζώα που δεν υπάρχουν στην ελληνική επικράτεια.Ασιατική οχιά αφήσανε την άλλη φορα...

Βρε παιδια, τουλαχιστον με τα φιδια, ας σταματησει πια αυτη η καραμελα... Ποιός άφησε ποτέ φίδια στην επικρατεια; Ποιοί είναι αυτοί οι "οικολόγοι"; Κατανομάστε αν τους ξέρετε..Εχω βαρεθει να ακουω την ιδια ιστορια ξανα και ξανα.... Το τί λέγεται σχετικά με τα φίδια είναι άλλο πραγμα. Επειδή είναι ενα ζωο που προξενει στους περισσοτερους το φοβο, εχει οργιάσει και ανακυκλώνεται μια κατασυκοφαντική παραφιλολογία..
Και για οσους (κάνουν πως) δεν ξερουν, τα φιδια ανηκουν στα προστατευομενα ειδη, απαγορευεται απο τη νομοθεσια η θανάτωσή τους...

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 14:10 »
Προτιμω να το σκοτωσω παρα να με τσιμπισει (πραγμα δυσκολο βεβαια αλλα πιθανο...)

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 14:18 »
Προτιμω να το σκοτωσω παρα να με τσιμπισει (πραγμα δυσκολο βεβαια αλλα πιθανο...)

και ενας σκυλος μπορει να σε δαγκωσει. Σκοτώνεις καθε σκυλο που βλεπεις, προληπτικά για να μη σε δαγκώσει;

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 14:21 »
Με το δάγκωμα του σκύλου όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθεις κάτι όπως πχ να πεθάνεις...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος ath.nasi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 14:33 »
Στην Ελλάδα ΜΟΝΟ η οχιά έχει δηλητήριο που θα μπορούσε ΥΠΟ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ να σκοτώσει έναν άνθρωπο. Τα φίδια αποτελούν προστατευόμενο είδος!
Στις εκδρομές με το τζιμνάκι,στη δουλειά με το ποδήλατο!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 14:34 »
Με το δάγκωμα του σκύλου όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθεις κάτι όπως πχ να πεθάνεις...

Για να σε τσιμπήσει φίδι (οχια, για να τα λεμε με το ονομα τους γιατι μονο αυτη εχει επικινδυνο δηλητηριο απο τα καμμια 25ρια είδη φιδιων στην Ελλαδα) πρεπει να χωσεις το χερι σου ή το πόδι σου στο μισό μετρο απο το σημειο που έχει κρυφτει. Τί δουλειά έχεις εκει;
Τα περισσοτερα περιστατικα προήλθαν απο απροσεκτο και βιαστικο ξεχορτάριασμα ή τρέξιμο μέσα σε περιοχές με ψηλά χόρτα. Σε κάθε περίπτωση ένα φίδι αν εχει χρόνο στη διαθεση του και σε αντιληφθει εγκαιρα, θα φυγει τρέχοντας. Μόνο αν το στριμώξεις θα επιχειρήσει να δαγκώσει.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 14:57 »
Με το δάγκωμα του σκύλου όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να πάθεις κάτι όπως πχ να πεθάνεις...

Για να σε τσιμπήσει φίδι (οχια, για να τα λεμε με το ονομα τους γιατι μονο αυτη εχει επικινδυνο δηλητηριο απο τα καμμια 25ρια είδη φιδιων στην Ελλαδα) πρεπει να χωσεις το χερι σου ή το πόδι σου στο μισό μετρο απο το σημειο που έχει κρυφτει. Τί δουλειά έχεις εκει;
Τα περισσοτερα περιστατικα προήλθαν απο απροσεκτο και βιαστικο ξεχορτάριασμα ή τρέξιμο μέσα σε περιοχές με ψηλά χόρτα. Σε κάθε περίπτωση ένα φίδι αν εχει χρόνο στη διαθεση του και σε αντιληφθει εγκαιρα, θα φυγει τρέχοντας. Μόνο αν το στριμώξεις θα επιχειρήσει να δαγκώσει.

Η οχιά είναι πολύ πιο ύπουλο φίδι από ότι δείχνει. Η οχιά λουφάζει και δεν φεύγει αν αντιληφθεί εχθρό είτε αυτός είναι άνθρωπος είτε είναι σκύλος.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 15:02 »
Να ρωτήσω κατι ρε παιδιά?
Τι είναι το θήραμα? Τι σημαίνει δλδ η λέξη?
Να ξαναθέσω την ερώτησή μου.
Αν σε ένα δέντρο, κάθεται μία μπεκάτσα και ένα γεράκι, ποιό είναι θήραμα και ποιό όχι?

http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CE%B8%CE%AE%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1&dq=

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 18:00 »
θήραμα : 1. κάθε ζώο ή πτηνό, κυρίως άγριο, που οι κυνηγοί επιδιώκουν να το σκοτώσουν ή να το συλλάβουν:
Αυτό λέω κι εγώ.
οποιοδήποτε ζώο, είναι εν δευνάμει θήραμα

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Το Θήραμα και οι Θηρευτές του
« Απάντηση #224 στις: Δεκέμβριος 05, 2009, 18:16 »
  Για εμάς λοιπόν τους έλληνες νόμιμους κυνηγούς που κυνηγούν εντώς των ελληνικών συνόρων θήραμα είναι κάθε τι επιτρεπόμενο από την ρυθμιστική. Που σημαίνει ότι πρώτα απ'όλα είναι φαγώσιμο (το γεράκι δεν είναι φαγώσιμο) και δεύτερον δεν είναι είδος ύπο εξαφάνιση. Υπάρχουν και άλλοι παράμετροι αλλά οι βασικοί είναι αυτοί. Και αναφέρω εντός των ελληνικών συνόρων γιατί κάποιος μπορεί να πάει στην Αφρική και να κυνηγήσει λιοντάρια και για αυτόν εκείνη την στιγμή το θήραμα του είναι το λιοντάρι, το οποίο ούτως ή άλλως είναι παράνομο αλλά και κάποιος άλλος μπορεί να πάει να κυνηγήσει στην Αλάσκα αρκούδες όπου εκεί, υπό κάποιες προϋποθέσεις και εντός κάποιων νομικών πλαισίων, επιτρέπεται και για να πάω και πιο κοντά στα γειτονικά μας Σκόπια επιτρέπεται το κυνήγι των λύκων. Ακόμα θήραμα είναι και για κάποιους οι καρδερίνες τις οποίες τις πιάνουν με ξώβεργες για να τις αιχμαλωτίσουν και μελλοντικά να τις ζευγαρώσουν με καναρίνια.