Αποστολέας Θέμα: Λίπανση Κινητήρα  (Αναγνώστηκε 37219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 04, 2010, 20:01 »
για εμας ειναι http://www.lehellas.gr/files/engineoils/8530TDB%20GR.pdf αυτος ο τυπος....ειναι ακριβα αλλα πιστευω οτι ολη η σειρα των λιπαντικων ειναι κορυφαια....Χρησιμοποιω ηδη το λαδι μηχανης και οι επομενες αλλαγες θα γινουν με προιοντα της ιδιας εταιρειας σε κιβωτια,διαφορικα κτλ..

Αποσυνδεδεμένος TIGER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 10, 2010, 23:35 »
10 w40 ΓΡΑΦΙΤΟΥΧΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ;;;;;;;;;;;;;; ΣΕ ΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ Ο ΓΡΑΦΙΤΗΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος gas26

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 14, 2010, 11:30 »
Γεια χαρα παιδες...αν οχι η πρωτη ειναι η δευτερη φορα που γραφω στο forum οντας καλος αναγνωστης
 για ενα σωστο στυσιμο του εργαλειου μας μεσα απο αυτα που λεγονται εδω μεσα.Τωρα για τα λαδια,βρηκα απο εναν φιλο
εμπορο λαδια MAG 10-40W συνθετικα made in USA.τα εχει ποτε χρησιμοποιησει καποιος?εγω τα εχω 4000χλμ και δεν εχει καψει ουτε σταγονα.
εις το επανιδειν

Αποσυνδεδεμένος gas26

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 14, 2010, 11:36 »
παρεπιπτοντος, αυτο ειναι το λαδι...
http://www.autokinisis.gr/index.php?target=products&product_id=31666

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:36 »
Eγω βρηκα απο ενα φιλο τα castrol EDGE 5-30 που ειναι υψηλων απαιτησεων θα δοκιμασω να δω ποσο μπορω να καψω lol γιατι η  εταιρεια το εκθιαζει.
4 λιτρα πηρα θυμαται κανεις ποσα παιρνει το vvt. γιατι νομιζω οτι θελω λιγο ακομα
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 15, 2010, 20:27 »
4,2 θελεις αν αλλαξεις και το φιλτρο.Αλλιως 3,7-3,8
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος cobr@ 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 17, 2010, 17:44 »
εγω τα αλλαξα τωρα στο πρωτο servise εβαλα REPSOL 10-40

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 05, 2010, 12:43 »
Αποφασισα ν απογαλακτιστω πλεον απο τη μαμα σουζουκι κ τα ''καπελα'' τους καθως το σερβις 22000 χλμ για αλλαγη λαδιων Μοτουλ 10w-40 ημισυνθετικα +φιλτρο  110 ευρω!!! bhe) κ να τα αλλαξω μονος μου σε βενζιναδικο.(κοστος 45/50 ευρω +5 χαρτζιλικι στο βενζινα)

Καποια αποψη για ΒΡ Visco10w-40   ?

βασει τυπικων προδιαγραφων φαινονται συμφωνα με τις απαιτησεις κατασκευαστη κ ...κατι παραπανω!!!
http://www.bp.com/genericarticle.do?categoryId=6042002&contentId=6001542



Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 10, 2010, 16:12 »
Τα λάδια σε γενικές γραμμές είναι όλα τα ίδια αν μιλάμε για επώνυμα κ καλά λάδια...σίγουρα διάφορες υπάρχουν αλλά αυτό που έχει σημαντική σημασία είναι η τακτική τους αλλάγή κ να μην αλλάζουμε το ιξώδες τους κάθε φορά...η παραπάνω πληφορορία είναι από φιλο μηχανικό κ μου ακούγεται σωστό...
@draikos
φίλε μου γιατί στα 22500 δεν πας σε ένα συνεργείο να κάνεις την αλλάγή σου να σου σφραγίσει το βιβλίο σέρβις κ να είσαι οκ από απόψεως εγγύησης...;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 21:34 »
Τα λάδια σε γενικές γραμμές είναι όλα τα ίδια αν μιλάμε για επώνυμα κ καλά λάδια...σίγουρα διάφορες υπάρχουν αλλά αυτό που έχει σημαντική σημασία είναι η τακτική τους αλλάγή κ να μην αλλάζουμε το ιξώδες τους κάθε φορά...η παραπάνω πληφορορία είναι από φιλο μηχανικό κ μου ακούγεται σωστό...
@draikos
φίλε μου γιατί στα 22500 δεν πας σε ένα συνεργείο να κάνεις την αλλάγή σου να σου σφραγίσει το βιβλίο σέρβις κ να είσαι οκ από απόψεως εγγύησης...;
Συντεκνε θα μου επιτρεψεις να μην εχω την ιδια αποψη...ολα τα λαδια δεν ειναι ιδια...βεβαια ο καθενας σιγουρα μπορει να προτιμα καθε εφαρμογη αναλογα με τις προτιμησεις του.Οσο για τους μηχανικους εδω, συνηθως διαφωνω με τις αποψεις τους...καταρχας οι περισσοτεροι ειναι πρακτικοι ή στην καλυτερη περιπτωση εχουν τελειωσει καποια σχολη που απλα τους δινει το δικαιωμα να ανοιξουν ενα συνεργειο...Μηχανικους πραγματικους δεν θα βρουμε σε συνεργεια, τουλαχιστον στην Ελλαδα, διοτι οσοι τελειωνουν πολυτεχνειο ή καποιο τει αναζητουν αποκατασταση σε αλλους επαγγελματικους κλαδους και οσοι ειναι στο εξωτερικο και ασχολουνται με την αυτοκινητοβιομηχανια απλα δεν εχουν αποκατασταση εδω....Βεβαια αυτο δεν σημαινει  οτι απαξιωνουμε τους μαστορες εδω, απλα η αποψη τους βασιζεται πιο πολυ στην εμπειρια τους παρα σε τεκμαρτα στοιχεια

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 21:38 »
Ας αλλάζουμε τα λαδάκια μας κάθε 7500ΚΜ κ μια χαρά είμαστε ότι κ να βάζουμε....

Σίγουρα όλα τα λάδια δεν είναι ίδια...

Τελευταία βάζω Enios... Πολύ καλές περγαμηνές εξ Ιαπωνίας
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 10:43 »
Συμφωνω απολυτα φιλε verse.. !! παιδια ειναι προτιμοτερο να αλλαζετε πιο συχνα ενα πιο φθηνο και οχι τοσο επωνυμο λαδι παρα να λιωνετε στα χιλιομετρα ενα επωμυμο και ακριβο... τα 7500 χλμ δεν ειναι και λιγα....να σου βγαλει ενα λιπαντικο !! εγω βαζω 15w-50 Της μοτουλ στα 35 ευροπουλα με 140000 χλμ και μολις παλιωσει λιγο ακομα θα παω σε 20-50 ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 12:33 »
Μην πας σε χοντρότερο λάδι. Ήδη το 15-50 είναι πολύ. Άσε να σου καίει κ λίγο, δεν παθαίνει τίποτα, αρκεί να θυμάσαι να συμπληρώνεις.
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 20:54 »
Μην πας σε χοντρότερο λάδι. Ήδη το 15-50 είναι πολύ. Άσε να σου καίει κ λίγο, δεν παθαίνει τίποτα, αρκεί να θυμάσαι να συμπληρώνεις.
+1, και για το VVT κινητηρα 5-30

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: Λίπανση Κινητήρα
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 23:31 »
εχω το πρωτο μοτερ με τον ενα εκκεντροφορο τον g 13bb εσπασε και το καπακι και οταν το ανοιξα για να το επισκευασω δεν ειδα καθολου καταλοιπα και ελαχιστες φθορες χρησιμοποιωντας αυτο το λαδι  για το κλιμα της ελλαδας δεν θεωρω πολυ χοντρο το 15w-50 a105