Αποστολέας Θέμα: Καθρέφτης οδηγού  (Αναγνώστηκε 9433 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvoul

  • Jimny
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
  • barbarians! Πτολεμαϊδα
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2006, 17:52 »
Παράθεση
Τοσο μου ειπε η suzuki για ολοκληρο Angry Sad
τον ειχα αγορασει πριν 2 μηνες απο αντιπροσωπεια 150 . (παλι πολλα ειναι)
μαλλον μπερδευεσαι με τα 350
To nickname άλλαξε......
Η παρέα μεγαλώνει..........(άσχετο)

Αποσυνδεδεμένος makis29

  • Jimny
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
    • My Gallery
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 13, 2006, 18:54 »
Ναι εχεις δικιο δικο μου λαθος :-[ :-[ :-[
http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=53
Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ.......

Αποσυνδεδεμένος vasmal

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 20:41 »
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν από 3 ημέρες αλλά επειδή δεν είχα δεί το συγκεκριμένο θέμα βρήκα έναν μεταχειρισμένο με 70Ε  :(.

Το πρόβλημα όμως με τον νέο καθρέπτη είναι το ότι ακόμα και με το τζάμι του γυρισμένο τέρμα αριστερά δεν έχω καλό οπτικό πεδίο (θέλει ακόμα περισσότερο στρίψιμο).

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως να λύσω το πρόβλημα αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 19:42 »
    Και εγώ είχα πάθει κάτι αντίστοιχο την στιγμή που θα έφευγα για ταξίδι. Και κάθησα τον έλυσα και τον επισκεύασα, 1 ασφάλεια είχε πεταχτεί.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 08, 2011, 11:30 »
Καλημέρα...
Για πείτε μου σας παρακαλώ κ εμένα πως διορθώνεται γιατι το έπαθα το Σάββατο που έφευγα ταξίτι και ήμουν μες τα νεύρα όλο το 3ήμερο...σε ένα συνεργείο που σταμάτησα στο δρόμο που ο ιδιοκτήτης έχει jimny μου είπε ότι έσπασε το ελατήριο και ότι είναι συχνό φαινόμενο.Τελικά είπε ότι θέλει αλλαγή ολόκληρος.
Από Θεσσαλονίκη είμαι όποιος μπορεί να βοηθήσει θα μου έκανε μεγάλη χάρη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 08, 2011, 12:01 »
    Και εγώ είχα πάθει κάτι αντίστοιχο την στιγμή που θα έφευγα για ταξίδι. Και κάθησα τον έλυσα και τον επισκεύασα, 1 ασφάλεια είχε πεταχτεί.

το ιδιο ειχα παθει και εγω.συνηθως η ασφαλεια τα παιζει.μου λεγανε οτι θελω καινουργιο καθρεπτη και τις γνωστες π@π@ριες των γνωστων-αγνωστων αρχιμαστορων!!!μεχρι που το ελεισα,πατησα λιγο την ασφαλεια να σφιξει και ολα καλα! ;)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 08, 2011, 16:09 »
Ευχαριστώ για την απάντηση, τυχαία ήμουν στο φαναρι και ακουσα ενα κρακ και στην αρχη νόμιζα ότι κάποιο πιτσιρίκι θα πέταξε καμιά πέτρα η κανένα στραγάλι απο πάνω και δεν έδωσα σημασία αλλά μετά από 2 λεπτά καταλαβα ότι ήταν ο καθρέφτης.Απ'οτι κοίταξα λίγο πρέπει να έσπασε και όχι να λασκάρισε...το δικό σου είχε σπάσει?
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 09, 2011, 07:54 »
Ευχαριστώ για την απάντηση, τυχαία ήμουν στο φαναρι και ακουσα ενα κρακ και στην αρχη νόμιζα ότι κάποιο πιτσιρίκι θα πέταξε καμιά πέτρα η κανένα στραγάλι απο πάνω και δεν έδωσα σημασία αλλά μετά από 2 λεπτά καταλαβα ότι ήταν ο καθρέφτης.Απ'οτι κοίταξα λίγο πρέπει να έσπασε και όχι να λασκάρισε...το δικό σου είχε σπάσει?


   Η ασφάλεια σπάει δύσκολα. Απλά επειδή ο ¨άξονας¨ είναι από αλουμίνιο τρώγεται σιγά σιγά και πετάγεται η ασφάλεια. Θέλει λύσιμο και θα το καταλάβεις αμέσως πως φτιάχνεται. Ότι θες μιλάμε. Εγώ το έχω φτιάξει 3 φορές.

Αποσυνδεδεμένος kalikantzaros

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 16:18 »
kalispera paidia
mia erotisi kserete an o kathreftis tou odigou ksekoumponi apo to plastiko kapaki???

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 20:26 »
Βγάλε το πλαστικό καπάκι που έχει από μέσα και έχει 3 βίδες για να τον βγάλεις.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος kosmikis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 24, 2014, 08:12 »
   Η ασφάλεια σπάει δύσκολα. Απλά επειδή ο ¨άξονας¨ είναι από αλουμίνιο τρώγεται σιγά σιγά και πετάγεται η ασφάλεια. Θέλει λύσιμο και θα το καταλάβεις αμέσως πως φτιάχνεται. Ότι θες μιλάμε. Εγώ το έχω φτιάξει 3 φορές.

 ξερει κανεις που ειναι αυτη η ασφαλεια ??? εφω πήγα να τον βγαλω τον καθρεφτη αλλα ειναι συνδεδεμενος με το καλωδιο . Η ασφαλεια που ειναι στην βαση ή στον καθρεφτη ???

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 24, 2014, 14:25 »
Είναι στο τμήμα του καθρέφτη εκεί που βγαίνει μέσα το καλώδιο,  πρέπει να ξεπεράσεις (κόψεις) το καλώδιο και να βγάλεις και το γυαλί του καθρέφτη από τη βάση.
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος Nikiforos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 31, 2016, 02:05 »
Συνήθως είναι η ασφάλεια που πετάγεται είτε από την κλωτσιά κάποιου πιτσιρικά που τον ζορίζει μπροστά, είτε από χτύπημα μοτό ή άλλου οχήματος. Εννίοτε και από την πολυκαιρία.

https://www.dropbox.com/s/vjg5qqgzkzna1jc/2016-08-30%2020.26.55.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/gj808drh75st8ah/2016-08-30%2020.49.59.jpg?dl=0

Χρειάζονται λεπτοί χειρισμοί για να τον λύσεις. Ειδικά στο ξεκούμπωμα του καθρέπτη ο οποίος είναι σφικτός και μπορεί να σπάσει ο ίδιος ή κάποιο από τα κλιπ που κουμπώνει. Εγώ έχω στραβώσει ένα σταυροκατσάβιδο και πιέζοντάς τον στις άκρες, λύνω τις 4 βίδες και τον βγάζω πρώτα. Με αυτόν τον τρόπο τον ξεκουμπώνω από πίσω πιέζοντας με ένα κατσαβιδάκι τα κλιπ. Δεν τον ζορίζω τραβώντας τον από έξω.

Μετά πρέπει να λυθεί το καλώδιο για να ελευθερωθούν τα κομμάτια. Η εσωτερική φύσσα αποσπάται από τα τρία καλώδια σχετικά εύκολα, με την πίεση ενός κατσαβιδιού ρολογιού από έξω. Σίγουρα ο καθρέπτης θα χρειαστεί και καθάρισμα, αφού μέσα θα βρείτε μέχρι και αράχνες. Αν έχετε χρόνια να ανοίξετε τον καθρέπτη, το λάστιχο που καλύπτει τον μηχανισμό μετακίνησης, απλά ξεχάστε το.

https://www.dropbox.com/s/w25pu90vio2ek4i/2016-08-30%2021.01.40.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/ub1jus8c4ieg6o6/2016-08-30%2021.01.54.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/aevwo6w62oqhwfe/2016-08-30%2021.04.30.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/mi9gzpl6yd8x7tv/2016-08-30%2021.27.33.jpg?dl=0



Ανοίγοντας τον καθρέπτη, αριστερά και εκεί που ενώνεται ο βραχίωνας με το κυρίως σώμα, θα δείτε το ελατήριο, με την ασφάλεια ξεκούμπωτη και περασμένη στο καλώδιο.

https://www.dropbox.com/s/xk1dtyla31nw5vo/2016-08-30%2020.26.42.jpg?dl=0

Το ζήτημα είναι ο τρόπος που θα πιεστεί η ασφάλεια, προκειμένου να υποχωρήσει το ελατήριο το οποίο είναι αρκετά ζόρικο, ώστε να κουμπώσει στον άξονα (να επανέλθει στη θέση της δηλ.) και να σφίξει ξανά ο καθρέπτης. Εδώ χρειάστηκε η βοήθεια ενός πατενταρισμένου σωλήνα με εγκοπή εώς την άκρη (για να περνάει το καλώδιο), ο οποίος θα μας βοηθήσει να πιέσουμε αρκετά την ασφάλεια, ομοίομορφα και περιμετρικά ώστε να μην σπάσει.

Όταν έρθει η ασφάλεια στη θέση της, η συνέχεια είναι παιχνίδι. Να προσέξετε τη σειρά των καλωδίων στη φύσσα καθώς και τη σειρά που τοποθετούνται ξανά το ελατήριο και η ασφάλεια, πριν επανασυνδέσετε τη φύσσα στον μηχανισμό κίνησης. Προσοχή! Το ελατήριο είναι κωνικό. Η περίμετρος στις άκρες του διαφέρουν. Η μεγαλύτερη πάει κάτω στη βάση και η μικρότερη πάνω όπου κουμπώνει η ασφάλεια.

Έχει λίγο μανούβρα αλλά αξίζει να εξοικονομήσετε 80-100 ευρώ. Κρίμα για μιά ασφάλεια να αχρηστευτεί ολόκληρος καθρέπτης.

Στη συνέχεια θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2016, 02:39 από Nikiforos »
Επιστρέφω σε λίγο...

Αποσυνδεδεμένος Nikiforos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 10:58 »
Nα συμπληρώσω ότι το σπασμένο κρύσταλλο από τον άλλο καθρέπτη, το αντικατέστησα με 12 ευρώ σε έναν απίθανο τύπο στο Περιστέρι.

Το πήγα όπως ήταν σπασμένο μέσα στη βάση του και μου έκοψε-τοποθέτησε άλλο κρύσταλλο. Επίσης μου το κούμπωσε κιόλας στον καθρέπτη και με ενημέρωσε πως την επόμενη φορά που θα θελήσω να το κουμπώσω μόνος μου, να ζεστάνω λίγο στον ήλιο ή με το σεσουάρ, τη βάση με τα πλαστικά κουμπώματα πίσω από το κρύσταλλο και να το πιέσω με την παλάμη ανοικτή, ώστε να μην πιεστεί σημειακά και σπάσει.

Τα στοιχεία του είναι στη διάθεσή σας με π.μ.
Επιστρέφω σε λίγο...

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθρέφτης οδηγού
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 04, 2018, 16:28 »
Καλησπερα σας φιλοι μου και Καλο Πασχα να εχουμε ολοι μας.
Σημερα το μεσημερι την ωρα που παρκαρα στο σπιτι και πηγα να κλεισω τον καθρεφτη απο την πλευρα του οδηγου ακουστηκε και σε μενα το χαρακτηριστικο κλακ.Ο καθρεφτης γυριζει τρελα.Εμενα φοραει τους καθρεφτες απο το vvt μοντελο.Πως θα μπορεσω να πιεσω το ελατηριο προς τα κατω για μπορεσω να βαλω ξανα στην θεση της την ασφαλεια?Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να παω να αγορασω μεταχειρισμενο αφου πιστευω οτι ειναι κατι πολυ ευκολο να το φτιαξω.Περιμενω τα φωτα σας.