Αποστολέας Θέμα: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ  (Αναγνώστηκε 4271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BigJim

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 13:16 »
Καλημέρα και Καλές Γιορτές

Έχει πάει κάνεις στα Δρακόσπιτα στην νότιο Έυβοια?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 15:18 »
Έχω πάει σε όλα αρκετές φορές, αυτά πάνω από τα Στύρα δεν είναι σε καλή κατάσταση, αξίζει πάντως να ανέβεις στην ακρόπολη των Στύρων. Το δρακόσπιτο της Όχης είναι πολύ καλά διατηρημένο, έχει πέσει μόνο ένα κομάτι της οροφής, θα σου συνιστούσα να πας εκεί.
Ο δρόμος φτάνει κοντά στο καταφύγιο και από εκεί η ανάβαση είναι περίπου 1-1,5 ώρα ανάλογα με τη φυσικά κατάστασή σου. Όποια άλλη πληροφορία θέλεις πες μου... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος BigJim

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 10:51 »
Σκέφτομαι να πάω αυτό το Σαββατό λές να έχει χίονι (θα προτημούσα να μην έχει) μάλλον λόγο έλειψης χρόνου λέω να ξέκηνήσω με αυτό στην Όχη. Μου είπαν ότι για να πάω στο καταφύγειο ο δρόμος ξεκινάει μετα το χωριο Μετόχι. Έχει πινακίδα για εκεί;

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 23, 2009, 13:23 »
Λίγο μετά το Μετόχι στο αριστερό σου χέρι φεύγει χωματόδρομος προς το καταφύγιο, αν θυμάμαι καλά έχει μια πινακίδα, νομίζω είναι ο πρώτος χωματόδρομος που θα συναντήσεις βγαίνοντας από το Μετόχι.
Έχει και καινούργιο δρόμο πολύ καλό αρκετά πιο μετά αλλά τον έχω κατέβει μόνο βράδυ και δε θυμάμαι αν έχει πινακίδα ή πόσο μακριά είναι. Πιστεύω ότι θα προτιμήσεις τον πρώτο που είναι πιο "ενδιαφέρον" από οδηγικής πλευράς... ;D ;D
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος BigJim

  • Jimny
  • Μηνύματα: 15
Απ: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 11:42 »
Πήγα για το δρακόσπιτο στην Όχη αλλά δεν μπορεσα να βρω το μονοπάτι μετά το καταφύγειο, αλλά και το κοματάκι απο την "πήλη" μέχρι το καταφύγειο μου φάνηκε σχετικά δύσκολο (δεν έχω και εμπειρεία για να κρήνω). Η περιοχή φαινόταν σαν να είχε γίνει κάποια κατολίσθηση ή καθήζηση και δεν υπήρχαν καν σημαδεια, όπως βέλη. Μεχρι εκεί πήγα από τον τσιμενταρισμένο δρόμο με τη βοήθεια του gps, (επείδη υπάρχει μια διχαλα στο δρομο που σε παει αλλού).
Για την επιστρωφή γύρισα απο τη διαδρομή μέσα από ένα δάσος με βελανιδιές αλλα στο τέλος του έφαγα πολύ πέτρα σε επικύνδυνο βαθμό.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 29, 2009, 13:06 »
Αν σου φάνηκε το κομμάτι μέχρι το καταφύγιο δύσκολο τότε άστα να πάνε... :) :) :) θέλεις πολύ προπόνηση για να φτάσεις στο δρακόσπιτο... ;D
Υπάρχει πάντως σηματοδοτημένο το μονοπάτι από το καταφύγιο, κόκκινα σημάδια (να θυμάμαι καλά) πάνω στους βράχους. Όντως το μονοπάτι είναι πολύ πετρώδες και θέλει καλό παπούτσι αλλά δεν είναι δύσκολο, αν κουράζεσαι απλά κάνεις περισσότερες στάσεις... ;) επίσης μάλλον εννοείς καστανιές και όχι βελανιδιές, κάποτε το καστανόδασος ήταν πολύ μεγαλύτερο αλλά κάηκε πριν πολλά χρόνια... >:( >:(
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: ΔΡΑΚΟΣΠΙΤΑ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2010, 19:29 »
Παντος αν φτασεις το θεαμα θα σε ανταμειψη δες εδω που ειχαμε παει περσι http://evripos4x4.forumotion.com/forum-f17/topic-t276.htm