Αποστολέας Θέμα: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!  (Αναγνώστηκε 28725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
δεν εχω αλλο χωρο στο αλβουμ και βαζω εδω τις βολτες που εκανα τα χριστουγεννα στην λιμνη πλαστηρα ,στο ορειβατικο καταφυγιο αγραφων,στην περιοχη της λιμνης σμοκοβου.περασα τελεια εκαμα δοκιμη των αλυσιδων σε λασπη, κολησσα j12 σε ενα νεροφαγομα(ας ειναι καλα το τρακτερ του παπου μου) lol και ειδα και λιγο χιονι.το jimny ειναι μαμα μονο αλυσιδες εχω και μια ποδια.


















































« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2010, 16:11 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 17:46 »
Ωραίος...   cl cl cl cl
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 17:51 »
Παρεπιπτόντως ,οι αλυσίδες στην λάσπη είχανε αποτέλεσμα ?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 18:16 »
με τις αλυσιδες οργωνε κυριολεκτικα.εμπενα σε απατητη παχια λασπη 20-30ποντους και πηγαινε σφαιρα χωρις να κολλησω. οταν κολησσα δεν τις φορουσα προσπαθησα να τις βαλω κολημενος αλλα δεν γινοταν με τιποτα να βγω αφου η ροδα ειχε χοθει στη λασπη.το μονο προβλημα ειναι οτι γεμιζεις λασπες οταν τις βγαζεις.αν δεν εχει καποιος mud λαστιχα τις συστηνω ανεπιφυλακτα .απλα πρεπει να φοριουνται πριν απο το εμποδιο γιατι αν κολησσεις πρωτα ειναι πολυ δυσκολο να τις βαλεις εγω εβαλα τις 3 οταν κολησσα και εγινα γουρουνι απο τις λασπες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2010, 18:19 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 18:27 »
Πιστεύω πως στις πρώτες φώτο το αυτοκίνητο σου περνούσε και χωρίς αλυσίδες.Τα λάστιχα που του φοράς είναι μαμα?Κατά τα άλλα έχω να προσθέσω πως επισκέπτεσαι ωραία μέρη!Πας για κάποιο λόγο..ή απλά για βόλτα..???
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 18:42 »
στις πρωτες ηθελα  να κανω δοκιμη των αλυσιδων και περασα απο το σημειο που φαινεται καμια δεκαρια φορες για να το παω απο πλαγια που ειχε απατητη βαθια λασπη.τα λαστιχα ειμαι μαμα.οι φωτοφραφιες με την πολυ λασπη και το κολλημα ειναι απο το χωριο μου Αχλαδια λεγεται.το κολλημα ειναι στα χωραφια και οι αλλες πανω απο το χωριο απου υπαρχουν δασικοι δρομοι και σε βγαζουν πισω απο την λιμνη σμοκοβου η απο αλλα τριγυρω χωρια.απλα για βολτες πηγαινω και οταν ειμαι κοντα στο χωριο δοκιμαζω και τα ορια μιας και υπαρχει εκει το τρακτερ η αλλα 4χ4 χωριανων για βοηθεια.οι υπολοιπες ειναι απο την λιμνη πλαστηρα και την διαδρομη προς την κορυφη στο καταμανωλη στα 1600μ.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 20:06 »
Εκεί ήμουν 29 με 31 Δεκ. Επιασα τα χιόνια στο λιώσιμο με τις πολλές λάσπες.


Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 20:10 »
εγω πηγα λιμνη πλαστηρα στις 3ιανουαρ που ειχε ριξει λιγο το προηγουμενο βραδυ και 5ιανουαρ στο λιωσιμο αφου τελικα δεν χιονισε

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 20:11 »
Εγώ είχα πάει στο χωριό σου πριν από αρκετά χρόνια,αλλά ήμουν μικρός και θυμάμαι λίγα πράγματα...
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 20:57 »
Ωραία μέρη, ωραίες φωτο.  cl

Αποσυνδεδεμένος eldar

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 23:16 »
Οι αλυσίδες πάντως απο οσα εχω δει και δοκιμάσει ειναι καλυτερες απο mud λαστιχα στη λασπη.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 10, 2010, 17:21 »
  Φοβερές φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 10:26 »
Ωραίες φωτογραφίες από όμορφα μέρη..

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 20:51 »
Μερος 2ο
Οι φωτογραφιες ειναι απο τις 12-02-10 και 13-02-10.α9θα ακολουθησουν και απο 15-02-10) ηταν απλα τελεια.ειχε χιονι και εριξε αρκετο την Παρασκευη το βραδυ και κυριως την Κυριακη δημιουργωντας στο δρομο Καλυβια Πεζουλας προς Καρδιτσα θυμιζοντας εικονες εξωτερικου με αυτοκινητα χωρις αλυσιδες στην ακρη του δρομου.ητο φραγμα πλεον θελει ενα μετρο νερο για να ξεχειλισει με αποτελεσμα να εχουν χαθει πολλες παραλιμνιες διαδρομες.
12-02-10 βολτα στον ποδηλατοδρομο και καφε στο καταφυγιο στα1525μ.

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 21:43 »
Μερος 2ο
Οι φωτογραφιες ειναι απο τις 12-02-10 και 13-02-10.α9θα ακολουθησουν και απο 15-02-10) ηταν απλα τελεια.ειχε χιονι και εριξε αρκετο την Παρασκευη το βραδυ και κυριως την Κυριακη δημιουργωντας στο δρομο Καλυβια Πεζουλας προς Καρδιτσα θυμιζοντας εικονες εξωτερικου με αυτοκινητα χωρις αλυσιδες στην ακρη του δρομου.ητο φραγμα πλεον θελει ενα μετρο νερο για να ξεχειλισει με αποτελεσμα να εχουν χαθει πολλες παραλιμνιες διαδρομες.
12-02-10 βολτα στον ποδηλατοδρομο και καφε στο καταφυγιο στα1525μ.






προς το καταφυγιο
















13-02-10 μεσημερι με -5c κατευθυνση προς το χωριο καταγωγης μου την Καριτσα.το βραδυ χιονισε και εριξε περιπου 20 ποντους στο ειδη υπαρχον χιονι.συναντηα την λεσχη αττικι 4χ4 με αρκετα 4χ4 τα περισσοτερα εξοπλισμενα να με αποτρεπουν να συνεχισω χωρις αυτο να με επηρεαζει μιας και εχω παει σε πολυ χεριροτερες καταστασεις.ετσι εκανα μια βολτα στο χωριο περιμενοντας να γυρισουν και να αδειασει ο δρομος.κατα τη διαρκεια της διαδρμομης το χιονι εφτασε τα 30με 40 εκατοστα χωρις το μαμα jimny να εχει κανενα προβλημα.ειχα ξεχασει να καταβασω και την πιεση στα λαστιχα.μια στιγμη καθως το χιονι ανεβενε βλεπω τον δρομο κομμενο και το jcb να καθαριζει η συνεχεια ειναι απεριγραπτη.










προς το μοναστηρι
















ετσι οπως ανεβενα περνω φορα να περασω το κοψιμο απο το μαζεμενο χιονι και μου κανει ο οδηγος tou jcb νοημα να κανω πισω για να τον ανοιξει το αποτελεσμα ειναι να κανω πισω και προσπαθοντας να κανω μανουβρα να ψιλοκολλαω αλλα και το jcb να μην μπορει να ανεβει προς τα πανω λογο παγου αφου γυρισε.ετσι πλησιαζε συνεχως το jimny αφου γλυσταγε μισο μετρο ηθελε για να πεσει πανω στο jimny(δεν φαινεται στις φωτο θαβαλω video).τελικα ανεβικε και γυρισε προς τα κατω.εγω εβαλα πισω αλυσιδες ξεκολλησα και συνεχισα(η κλιση του δρομου δεν φαινεται)


















στο δρομο για τον φραγμα με παγο ειχε πολυ πλακα ολοι στην μεση του δρομου και εμεις με το jimny χωρις αλυσιδες να προσπερναμε






επετε συνεχεια απο 15-02-10
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2010, 21:54 από thanasoulas »