Αποστολέας Θέμα: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!  (Αναγνώστηκε 28728 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 21:47 »
  Πάντα τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 16, 2010, 22:28 »
http://www.youtube.com/watch?v=k-8VDp1fECc
δειτε στο τελος την αποσταση jcb απο το Jimny λεγα τωρα θα πεσει πανω αλλα τελικα ξεκολλησε. roc2

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 21:42 »
Μερος 2ο η συνεχεια.καθαρα δευτερα και 9 το πρωι ξυπναω με ορεξη για ενα καλο φωτορεπορταζ μετα απο τον κυριακατικο χιονια :D.ετσι ξεκινησα απο την καρδιτσα μεσο της διαδρομης μητροπολη μοσχατο καστανια φραγμα.










το εκχιονιστικο και η οδικη που πηγαινε να απεγκλοβισει ενα κολλημενο επιβατικο αυτοκινητο


ο δρομος μεχρι την καστανια ηταν πεντακαθαρος εκτος απο μερικα σημεια που ειχε παγο ,με το τοπιο να με αποζημειωνει απολυτα






αφου κατεβασα την πιεση στα λαστιχα με το ματι μιας και δεν εβρησκα τον μετρτητη συνεχισα σε πιο χιονισμενη διαδρομη.η πιεση επεσε στα 18psi οπως ειδα αργοτερα στο βενζιναδικο και το αυτοκινητο δεν γλυστραγε καθολου με πολυ πιο καλη προσφυση βεβαια








στον δρομο προς καρβασσαρα αριστερα απο το ιχθυοτροφειο του Μισσα






υραρχει διασταυρωση δεξια για καρβασαρα και αριστερα για βραγγιανα.ο αριστερος δρομος ειχε περιπου 40-50 εκατοστα απατητο παγομενο χιονι ετσι βαζω 4L και χωνομαι. μπροστα πισω για καμια 30μ χωρις κανενα προβλημα βεβαια γυρισα αφου αφου η διαδρομη ειναι 6κμ και ηθελε πολλες ωρες για να βγει.






αρκετο παγωμενο απατητο χιονι












και βιντεακι incar ακουστε τον θορυβο απο τον παγο που σπαει
http://www.youtube.com/watch?v=O12Aqg3N9t4

Συνεχεια προς την πελεκιτη με καμια 10-15εκ καινουργιο χιονι το οποιο ειχε παγωσει και απο ενα σημειο και μετα το αυτοκινητο εκανε τραμπαλα μπροστα προκειμενου να ανεβει στο σκελοπατακι που δημιουργοταν στο παγωμενο χιονι.ετσι εβαλα μπροστα αλυσιδες και ανεβηκα με ανεση,






















ο δρομος προς το καταφυγιο εχει λιγο χιονι  lol


και ο ορειβατης














το χιονι
http://www.youtube.com/watch?v=k0jAZcA8cOw

και τελευταια διαδρομη προς το καταφυγιο το οποιο ηταν γεματο απο αυτοκινητα και σκιερ.











 snow1 αυτα.περιμενω σχολια.....



Αποσυνδεδεμένος potge

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 23:33 »
Από τις φώτο και την περιγραφή μάλλον πέρασες πολύ καλά που αυτό έχει σημασία, οπότε μάλλον εσύ πρέπει να κάνεις σχόλια  ha, σε κάθε περίπτωση πάντα τέτοια.  j12 roc2

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω στις διαδρομές ήσουν μόνος σου?

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 23:39 »
Ωραία η Καρδίτσα!! Μπράβο!! >plaka/
Σε μερικά σημεία να φανταστείς, ......μοιάζει με το Πήλιο!! >forto<

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 17, 2010, 23:57 »
στις διαδρομες ημουν μαζι με αλλο ενα ατομο.αλλα οπου και να πηγα καποιος βρισκοταν εκει λογω τον ημερων.τις διαδρομες τις ξερω μιας και ειμαι απο τα μερη, οπου και να πηγα επιανε το κινητο οποτε αν κολαγα η αν γινοταν κατι η βοηθεια θα ηταν αμεση.  δυσκολο βεβαια ειχα 4 αλυσιδες , φτυαρι κ.τ.λ. και προσεχα βεβαια και οπου και να πηγα χρεισημοποιησα μονο 2 αλυσιδες σε καποια σημεια.βεβαια αν ειχα και αλλα τετρακινητα μαζι θα ηθελα να συνεχιζα με αλυσιδες στην διαδρομη για βραγκιανα που ειχε παρα πολυ χιονι απατητο και παγωμενο και το jimny εδεειχνε να μην σταματαει με τιποτα. roc2
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2010, 00:00 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 00:45 »
φοβερες φωτογραφιες  ;)

και επειδή σε βλέπω μάχιμο...
φρόντισε να προμηθευτείς άμεσα έναν ιμάντα της προκοπής. Αυτό που έχεις είναι άκρος επικίνδυνο .
Δες κάτι σε pedma που είναι ποιοτικοί και οικονομικοί.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 01:05 »
το ξερω ειναι ψηλομαπα.θα παρω συντομα pedma.ξερετε κανα μαγαζι η πηγατε στα κεντρικα δρακοντος 85?

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 01:08 »
πολυ ωραιες φωτο , για τα μερη δεν λεω τιποτα μιας και ειναι απο τα αγαπημενα μου και ερχομαι συχνα , αλλα αυτο που δεν καταλαβαινω ρε συναδελφε ειναι γιατι δεν βαζεις ενα καλο λαστηχακι να τελειωνεις με τις αλυσιδες????? κριμα να το βλεπουμε ολη την ωρα αλυσοδεμενο το τουτουνι σου!!! βαλε ενα Maxxis Trepador η ενα BF AT MK2 και θα με θυμηθεις!!! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2010, 01:12 από alex »

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 01:49 »
βασικα φιλε alex ειμαι fun των αλυσιδων τις βαζω σε 5΄ και μου αρεσει γιατι γινεται αρμα μαχης lol.θα εκανα οπως ειχα πει παλεοτερα μια σχετικη βελτιωση αλλα το αυτοκινητο το χρησιμοποιει ο πατερας μου και δεν ηθελε να το πειραξω αναρτηση και τετοια. ετσι θα ετοιμασω σε ενα χρονο και ενα suzuki samurai γιαυτο μαζευω μερικα ευρα.οποτε μια χαρα ειναι οι αλυσιδες.ΜΚ2 στο σαμουρι για να ειναι μουρι lol.στο μελλον  που θα γινει αλλαγη ελαστικον στο jimny θα μπουν yokohama geolander a/t-s ;).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2010, 01:51 από thanasoulas »

Αποσυνδεδεμένος alex

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 338
    • http://sial4x4mountainadventures.gr/
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 19:21 »
τοτε παω πασο φιλε! εχεις δικιο! ;)

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 19, 2010, 19:37 »
το ξερω ειναι ψηλομαπα.θα παρω συντομα pedma.ξερετε κανα μαγαζι η πηγατε στα κεντρικα δρακοντος 85?

 Διεύθυνση δεν ξέρω αλλά το μαγαζί ήταν απέναντι από τα κτελ στον Κηφισσό και έχω πάρει πάρει από τους πράσινους.

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 13, 2010, 16:29 »
09-03-2010 χαμενος στα χιονια lol
οι φωτογραφιες ειναι την επομενη μερα απο τον χιονια στις 08-03-10 και η διαδρομη ηταν η εξης.καρδτισα καλυβια πεζουλας.βολτα στους ποδηλατοδρομους.υστερα νεραιδια και προς το καταφυγιο με ακαθαριστο δρομο για 200μ μια και ειχε πανω απο 60 εκατοστα χιονι στο δρομο και ηθελε εργατη σε καπια σημεια.υστερα καρυτσα προς πελεκιτη και για ενα χιλιομετρο απο το μοναστηρι προς το καταφυγιο με παρα πολυ χιονι αλλα με πισω αλυσιδες δεν κολλωνε με τιποτα και δεν βουλιαζε επαθα πλακα με την δυναμη που ειχε το αμαξι.το αυτοκινητο με εβγαλε ασπροπροσωπο και σε μερικα σημεια ξεπερασε πιστευω τα ορια του μιας και ειναι μαμα.το μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οτι λογο του μικρου βαρους δεν βουλιαζε πολυ και αν ο δρομος ειχε 60εκατοστα χιονι εσκαβε μεχρι τα 40εκατοστα και ετσι προχοπουσε ανετα χωρις να βουλιαζει μια και το χιονι ηταν ολοφρεσκο. roc2 roc2

















































































































































Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 13, 2010, 17:13 »
Πολύ ωραίες photos...

Αλλά αν πηγαίνεις μόνος σε τέτοιους δρόμους, και παγώσουν... θα κοιμηθείς κανα βράδυ στο βουνό...  lol lol lol  yah
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος thanasoulas

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νομος Καρδιτσας ο τετρακινητος παραδεισος μου!!!
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 13, 2010, 17:36 »
Πολύ ωραίες photos...

Αλλά αν πηγαίνεις μόνος σε τέτοιους δρόμους, και παγώσουν... θα κοιμηθείς κανα βράδυ στο βουνό...  lol lol lol  yah
δυο μερες μετα πηγα παλι στην ιδια διαδρομη προς καταφυγιο κατα τις 5 το απογευμα ενω χιονιζε πολυ.με πισω αλυσιδες ανεβηκα και οταν εκανα πισω εκανα ενα λαθος με αποτελεσμα να μου πεταξει την μουρη προς τα κατω σε ενα κομματι διπλα απο το δρομο με 80 ποντους χιονι.ετσι το ρισκαρω γκαζωνω και λιγο πριν βγω στην ασφαλτο η πισω αριστερη ποδα σκαβει και βρισκει χωμα με ανηφορικη κλιση προς τα πισω.το αποτελεσμα εγω να βγαινω απο το παραθυρο μιας και δεν ενοιγε η πορτα,φτιαρησα αλλα ματαια ετσι πηρα τηλεφωνο ενα γνωστο μου ο οποιος ηρθε αμεσως με jimny και αφου εβαλε αλυσιδες με τραβηξε μισο μετρο και ξεκολλησα.φωτο δεν εβγαλα μιας και εκεινη την μερα ειχα τα νευρα μου.οι συνθηκες ηταν απιστευτες.σε μια ωρα ειχε βαλει 20 ποντους και ελεγα βγαινει δεν βγαινει το jimny.ειδικα οταν ανεβαινε το jimny εριχνε παπαδες και εγω  απο πισω με τα ποδια περπατοντας, η εμπειρια ηταν απερηγραπτη.με ηρεμες κινησεις επιστρεψαμε στον κεντρικο δρομο και γυρισαμε