Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 04, 2011, 14:03 »
Στα πιο παλια μοντελα αυτοκινητων κ οχι μονο για jimny , το κοστος ειναι ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΟ κ οχι πιο ακριβο.

Μαλλον δεν στα λενε καλα.  ;D ;D ;D ;D ;D
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος kogiot

  • Jimny
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 10, 2011, 17:05 »
αυτη την εταιρια την ξερει καποιος http://www.lovato-autogas.com.au/ ;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║█║▌││█║▌│║█║
100% ORIGINAL KOGIOT PROFILE ?

Αποσυνδεδεμένος xatzi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 29, 2011, 10:51 »
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας. Πρίν λίγες μέρες απέκτησα ενα μεταχειρισμένο Jιmny του 2000 σε άριστη κατάσταση. Η αλήθεια είναι πως δυστηχώς γράφτηκα αφού το πήρα. Αν είχα γραφτεί στο forum πρίν μάλλον δεν θα το είχα πάρει μιας και έχω τρομαξει με αυτά που έχω διαβάσει για τον G13! Το μόνο παρήγορο είναι οτι το δικό μου ήταν πρώτο χέρι, απο άνθρωπο που γνώριζα με εντυπωσιακή συντήρηση κάθε 7500km και 90.000km πραγματικά.
Απο την αρχή ενδιαφερόμουν για εγκατάσταση με γκάζι. Η αλήθεια είναι οτι έχω συγχυστεί καιι μάλλον δεν θα βάλω άν και ήμουν έτοιμος!!!!!
Πήγα στην έκθεση υγρεριοκίνηση την πέμπτη που μας πέρασε και ο καθένας έλεγε οτι ήθελε. Άλλος μου είπε οτι πρέπει να βάλω λαδιέρα άλλος κατηγορηματικά οχι. Άλλος μου είπε οτι ο προγραμματισμός του εγκεφάλου έρχεται έτοιμος απο το εξωτερικό, άλλοι προγραματίουν εδώ χωρίς όμως να σου λενε ποιος είναι αυτός που κάνει αυτή την τόσο σημαντική δουλειά...
Θα παρακαλουσα εκείνους που έχουν βάλει LPG( και ειδικά εκείνους που εχουν βάλει σε G13) να μας πούνε λίγο για την προσωπική τους εμπειρία μέχρι τώρα και αν εκεί που πήγαν έμειναν ικανοποιημένοι.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 29, 2011, 15:27 »
φιλε μου κανε λιγο υπομονη μηπως και δεν βαλεις,γιατι ειδα εχει ανακοινωθει αυξηση στο φορο του LPG.ειδηκα για το jimny πιστευω πως θα ειναι πεταμενα λεφτα,δεδομενο του χωρου που εχει και της καταναλωσης σαν οχημα.

Αποσυνδεδεμένος xatzi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 29, 2011, 21:40 »
Ο φόρος που ανακοινώθηκε έχει να κάνει με το φυσικό αεριο και οχι με το υγραέριο και ο λόγος είναι η δυντότητα που έχει κάποιος με μια αντλία απο το σπίτι να τροφοδοτεί το αυτοκίνητο του με φυικό αέριο, αν καίει φυσικό αέριο...
Σίγουρα δεν καίει πολύ, αν και δύσκολα πέφτει κάτω απο 9lt/100km. Το κυριότερο είναι οτι δεν γoυστάρω να πληρώνω τα 1,7 €/lt

Αποσυνδεδεμένος kogiot

  • Jimny
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 29, 2011, 23:40 »
Εδώ και λίγες μέρες έχω κάνει κ εγώ το jimny μου αεριωoθούμενο και σήμερα μου είπε κάποιος πώς πρέπει να μαλάξω τα παλιά μπουζί με μπουζί για καταλιλα για καύση αεριού. ισχύει κάτι τέτοιο ?
Ααα κ τα λαδιά !! 
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║█║▌││█║▌│║█║
100% ORIGINAL KOGIOT PROFILE ?

Αποσυνδεδεμένος xatzi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 30, 2011, 10:23 »
kogiot τι λύση επέλεξες, που το πήγες, πόσο όστισε, δουλεύει καλά?
Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος kogiot

  • Jimny
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 30, 2011, 13:12 »
Γεια σου φίλε χατζι. εγώ επέλεξα μια ιταλική μάρκα   http://www.lovato-autogas.com.au/ . Το έφτιαξα στην Βουλγαρία μου στοίχισε 850 ενρο με όλα τελειωμένα κ κτεο περασμένο και το πρώτο γέμισμα.
Ότι ακριβός κάνουν  κ στην Ελλάδα με περισσότερα χρήματα !!
Στην Ελλάδα για τον ίδιο μηχανισμό κ τα ιδία πράγματα μου ζητούσαν 1280 ενρο και θα μου έκοβαν μικρότερο τιμολόγιο λέει για να έχω αυτήν  την «καλύτερη» τιμή !!! Εγώ φίλε μου  έχω κάνει 210 km  κ δουλεύει μια χαρά κ μπορώ να πω πώς έχει  καλύτερη απόδοση από ότι ειχε με την βενζίνη, αυτό τώρα εξαρτάτε από πολλά πράγματα μπορεί στα  πιο πολλά οκτάνια που έχει το αέριο μπορεί στο ότι δεν νοθεύετε οπός η βενζίνη ??? !!!
ΑΑΑ και σαν δουλειά έχουν κάνει πόλη καλή και προσεγμένη !!!
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║█║▌││█║▌│║█║
100% ORIGINAL KOGIOT PROFILE ?

Αποσυνδεδεμένος xatzi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #113 στις: Μάιος 30, 2011, 21:02 »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος gipis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #114 στις: Αύγουστος 24, 2011, 17:04 »
καλησπέρα σας κύριοι και κυριες...αποφάσισα και έβαλα στο jimnaki μου υγραεριο...δεν γίνετε να έχεις jimny και να μην μπορείς να πας μια βόλτα να το χαρείς το θηρίο σου και να φταίει η τιμή τις βενζίνης...!!
έτσι αποφάσισα και το έκανα υγραέριο...το έψαχνα τώρα και μισό χρόνο...κατέληξα σε ένα γνωστό μου που μου έκανε και καλύτερη τιμή και ευκολίες στην αποπληρωμή...
τον πρώτο καιρό που είχα ρωτήσει μου είχαν πει ότι κοστίζει 1300 ευρω...τώρα η τιμή έχει πέσει στα 1000 ευρω...εγώ το έβαλα με 900 ευρω...


η εταιρία είναι η WENTGAS και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι Tουρκικη...
http://wentgas.com/en/

το δουλεύω από το σάββατο...από άποψης χιλιομετρων κάνεις τα ίδια(εξαρτάται βεβαια και από την δεξαμενή που θα βάλεις...)
εγώ έχω βάλει 50άρα δεξαμενή γιατί ότι δεξαμενή και να βάλεις δεν γεμίζει όλη...γεμίζει το 80% με 85% της δεξαμενής δηλαδή σαν να έχω ένα 45αρι(πάνω κάτω) ρεζερβουάρ...
την δεξαμενή την αλλάζεις κάθε 10 χρονια για θέμα ασφαλειας γιατί διαβρώνεται εσωτερικά...



στο θέμα τις μηχανής τώρα...όσος χώρος έχει μείνει ελεύθερος στην μηχανή τον καταλαμβάνουν τα συστήματα του υγραερίου...
η μηχανή ξεκινάει με βενζίνη και στα 1 με 2 λεπτά(εξαρτάται κατά ποσο ζεστη είναι η μηχανή) γυρίζει σε υγραέριο αυτόματα...
υπάρχει ένα φίλτρο το οποιο το αλλάζεις κάθε 20.000 χλμ...
υπάρχει ο εγκέφαλος τον οποιο τα ποιο πολλά συστήματα τον έχουν σε πλαστικό περίβλημα αλλα εμενα μου έβαλε έναν που είναι αεροστεγώς κλεισμένος και περίβλημα από αλουμίνιο λόγο των βολτών που κάνω τον χειμώνα...
στην φωτό τις μηχανής υπάρχει και ένα φίλτρο ελευθέρας...αυτό δεν έχει να κάνει με το υγραέριο...αυτό το έχω βάλει εγώ...
;D ;D


την είσοδο τις τροφοδοσίας μου την έβαλε στο πίσω δεξί φτερό...


αυτό είναι το σύστημα ελεγχου ποσότητας που βρίσκετε μέσα στην δεξαμενή...όταν βάζεις μπροστά ανάβουν 4 λαμπάκια πράσινο χρώμα...και από κάτω το λαμπάκι που αντιστοιχεί στο καύσιμο που χρησιμοποιείς...
το μεσαίο κουμπί είναι το κουμπί που πατάς για να αλλάξεις από βενζίνη σε υγραέριο και αντίστροφα...
το R είναι η ρεζέρβα και ανάβει κόκκινο όταν χρειαστεί...όταν τελειώσει και αυτή σου κάνει ένα ήχο και αυτόματα αλλάζει σε βενζίνη(αρκεί να έχεις και να μην μείνεις στο δρόμο)



μέχρι τέλος εβδομάδας θα πάω και θα βάλει ένα σύστημα που λαδώνει τις βαλβίδες τις μηχανής γιατί αλλιώς θα υπάρχει πρόβλημα λόγο ξηρού καυσιμου...
από την άποψη του οικονομικού  προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος γιατί έχω κάνει 310 χλμ και έχω πληρώσει 35 ευρώ που υπό άλλες συνθήκες θα πλήρωνα 50 με 55 ευρώ...
αυτά τα "λίγα" είχα να πω...αν έχετε κάποια απορία και μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως θα το κάνω...καλή συνεχεια σε όλους μας...

Καμιά φορά ανησυχώ μήπως μ' εγκαταλείψουν όλοι και μείνουν ΜΟΝΟΙ τους.....

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:32 »
Εχμμ, δε σου φαίνεται η είσοδος ΠΑΡΑ πολύ κοντά στην εξάτμιση;
Τίθεται θέμα ασφάλειας, τί θα πουν στο ΚΤΕΟ γι αυτό;

Αποσυνδεδεμένος gipis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 11:48 »
Δεν υπάρχει θέμα...απο ΚΤΕΟ πέρασε...
Καμιά φορά ανησυχώ μήπως μ' εγκαταλείψουν όλοι και μείνουν ΜΟΝΟΙ τους.....

Αποσυνδεδεμένος giannisrolakis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 13:41 »
Για πες gipis ποσο σου εκαιγε με βενζινη και ποσο τωρα με υγραεριο ? φανταζομαι πως πορτ μπαγκαζ το ξεχναμε τελειως ε ? και τι πρατηρια υπαρχουν στο ηρακλειο με τι τιμη ?

Αποσυνδεδεμένος gipis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 15:09 »
όση κατανάλωση είχε με βενζίνα έχεις και με υγραέριο...δεν καίς λιγότερο η περισσότερο...με γεμάτο ρεζερβουάρ βενζίνας έβγαζα γύρο στα 360 με 380 χιλιόμετρα...με γεμάτη φιάλη υγραερίου βγάζω σχεδόν τα ίδια χιλιόμετρα...
η διαφορα είναι ότι άλλο να πληρώνεις κοντά 1,80 ευρώ το λίτρο την βενζίνη και άλλο να πληρώνεις 0,94 ευρώ το λίτρο το υγραέριο..γέμιζα βενζίνα και μου έφευγε ένα 60 ενώ με το υγραέριο μου φεύγει 35 με 37 ευρώ...
γενικός στην Kρήτη υπάρχουν 4 πρατήρια...νομος Hρακλειου 2...Rέθυμνο 1...Xανιά 1...από ότι ξέρω έχουν κατατεθεί γύρο στις 40 αιτήσεις από πρατήρια για να βάλουν υγραέριο...η τιμή που είπα (0,94) ισχύει για νομο Hρακλειου...
Καμιά φορά ανησυχώ μήπως μ' εγκαταλείψουν όλοι και μείνουν ΜΟΝΟΙ τους.....

Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 18:11 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΠΑΙΔΙΑ  ,,ΕΧΕΙ  ΚΑΝΕΙς  ΣΚΕΦΤΗ  ΝΑ  ΒΑΛΕΙ  ΤΗΝ  ΜΠΟΥΚΑΛΑ  ΕΚΕΙ  ΠΟΥ  ΕΙΝΑΙ   ΤΩΡΑ   ΤΟ  ΚΑΖΑΝΑΚΙ  ,ΟΣΤΕ  ΝΑ  ΜΗΝ   ΜΑΣ  ΧΑΛΑΣΕΙ  ΤΟ  ΧΟΡΟ  ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ    ,ΑΠΟ  ΟΣΟ  ΕΧΩ  ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ   ΤΟ   ΘΕΜΑ  ΧΩΡΑΕΙ  ΜΠΟΥΚΑΛΑ  50  ΛΙΤΡΩΝ  ,,ΤΟ  ΘΕΜΑ  ΕΙΝΑΙ  ΚΤΕΟ  Κ.Λ.Π