Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος voreia

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 26, 2012, 00:22 »
Ειναι γνωστο οτι δεν αλλαζει η καταναλωση με το υγραεριο (και αν αλλαξει ειναι προς τα πανω) το κερδος ειναι απο την τιμη ανα λιτρο  ;) Αρα με 0.95 λεπτα φτηνοτερο λιτρο μπορω να  :D :D

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 26, 2012, 16:58 »
Με προχειρους υπολογισμους βλεπω οτι κ στις δυο περιπτωσεις καις 12.5 λιτρα τα 100 χιλιομετρα. ;)


  Ναι αλλά έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή του καυσίμου.
Ε ναι βεβαια.Στην ουσια κερδιζουμε στην τιμη.

Αποσυνδεδεμένος bilak0s

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΠΛΑ ΠΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 08, 2012, 10:29 »
καλημερα στην ομορφη παρεα!
 αφου πρωτα εχω διαβασει για αλλη μια φορα ολα οσα εχουν γραφτει για το εαριο στο jimny  πηρα την αποφαση να το κανω κι εγω.
εχω κλεισει παντεβου μεσα στην βδομαδα και εαν ολα πανε καλα  θα  το εχω την επομενη βδομαδα στα χερια μου ετοιμο!!! θελω ακομα
να πω πως εψαξα (οσο μπορουσα δλδ) το θεμα της λαδιερας  ή οχι,ο μαστορας  μου ειπε  και με  αυτη αλλα και χωρις η τιμη ειναι ιδια  αλλα η γνωμη του  ηταν να μην την βαλω καθως ουτε και στα δικα του ι.χ. δεν εχει.Να πω ακομα πως ενας φιλοσ εχει ενα τεριος εδω και 2 χρονια με αεριο  αλλα χωρις  λαδιερα και δεν του εχει κανει το παραμικρο... και ετσι ειπα να μην την βαλω κι εγω.ολα αυτα!!!! απο βδομαδα θα σας πω τελικη τιμη και  θα βαλω και φοτο!

Αποσυνδεδεμένος heroicentaur

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 133
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 09, 2012, 13:38 »
Η λαδιερα δεν προκετια να βοηθησει σε τιποτα.

Μονο προσοχη μην το ζοριζεις απο 3.500 στροφες και πανω εκει βγαινουνε προβληματα στις βαλβιδες.

Δεν λεω πως θα σου βγαλει 100% αν το πιεσεις αλλα εκει εχουνε συμβει οι περισσοτερες ζημιες.
]

Αποσυνδεδεμένος gakias

  • Jimny
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 09, 2012, 23:36 »
εχεις παθει ζημια?

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 22, 2012, 15:24 »
Γεια χαρα παιδια..!!Μπορει καποιος να μου πει καταστημα που να βαζει υγραεριο και να ειναι δοκιμασμενο οτι κανει καλη δουλεια Κοντα στον Πειραια??!

Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 14:12 »
Η λαδιερα δεν προκετια να βοηθησει σε τιποτα.

Μονο προσοχη μην το ζοριζεις απο 3.500 στροφες και πανω εκει βγαινουνε προβληματα στις βαλβιδες.

Δεν λεω πως θα σου βγαλει 100% αν το πιεσεις αλλα εκει εχουνε συμβει οι περισσοτερες ζημιες.

Μονο προσοχη μην το ζοριζεις απο 3.500 στροφες και πανω εκει βγαινουνε προβληματα στις βαλβιδες.

Δεν λεω πως θα σου βγαλει 100% αν το πιεσεις αλλα εκει εχουνε συμβει οι περισσοτερες ζημιες.

Απ' ότι μου έχει πει ο αδελφός μου (εγκαταστάτης και εκπαιδευτής εγκαταστατών) ο κινητήρας με αέριο δουλεύει πιο 'στεγνά' απ' ότι με βενζίνη με αποτέλεσμα μειωμένη λίπανση στις έδρες των βαλβίδων. Όσο οι στροφές είναι σχετικά χαμηλές δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί οι κινητήρες αμόλυβδης έχουν βαλβίδες που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις λίπανσης. Όσο αυξάνονται όμως οι στροφές αυτό πλέον δεν ισχύει με αποτέλεσμα τη σταδιακή φθορά τους. Η λύση στο πρόβλημα ήταν (πριν από τα τελευταίας γενιάς συστήματα) η τοποθέτηση λαδιέρας που αναλάμβανε αυτό το ρόλο, δηλαδή της λίπανσης των βαλβίδων.
Με τα νεότερα συστήματα δεν απαιτείται πλέον λαδιέρα γιατί περιλαμβάνουν εγκέφαλο ο οποίος ανάλογα με την αύξηση των στροφών αρχίζει να ψεκάζει βενζίνη παράλληλα με το αέριο. Το ποσοστό βενζίνης/υγραέριο καθορίζεται από τον εγκέφαλο αναλόγως των στροφών αλλά και του φορτίου (άνοιγμα πεταλούδας).
Γενικά σαν παρατήρηση: η κατανάλωση σε λίτρα αυξάνεται σε ποσοστό περίπου 20% με τη χρήση υγραερίου (για το συγκεκριμένο αέριο που πουλιέται στα βενζινάδικα και ΔΕΝ ΠΡΟΟΡΙΖΕΤΑΙ για χρήση σε κινητήρες)   

Γεια χαρα παιδια..!!Μπορει καποιος να μου πει καταστημα που να βαζει υγραεριο και να ειναι δοκιμασμενο οτι κανει καλη δουλεια Κοντα στον Πειραια??!

Ευχαριστω!!!


Στο Μοσχάτο σου κάνει;
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 21:06 »
στα suzuki γενικα δεν χρειαζεται λαδιερα. Η λαδιερα καταστρεφει τον καταλυτη.

Αυτο με τις στροφες σωστο αλλα γτ συνεχεια λετε οτι δεν λυπαινονται οι βαλβιδες?

Αφου οι βαλβιδες εχουν συνεχεια λαδι. Αν δεν ειχαν δεν θα μπορουσαν να ανεβοκατεβαίνουν. Θα ειχαμε επαφη μεταλλο με μεταλλο κ θα φρακαραν.



Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 06, 2012, 21:16 »
Συνοπτικά: γκάζι πιο ξερή καύση... μεγαλύτερες θερμοκρασίες... θα κατεβάσει λαδάκι σίγουρα... κανονικά θέλει άλλα λάδια και άλλα μπουζί... πρακτικά το αφήνουμε ως έχει και αν έχουμε σκοπό να το ζορίσουμε/σκίσουμε/τελικιάσουμε/κοφτιάσουμε (και άλλα τέτοια κανιβαλίστικα) το γυρνάμε πρώτα σε βενζίνη... Κατά τα άλλα μην ξεχνάτε να κοιτάτε τα λαδάκια σας... καλά και οικονομικά χιλιόμετρα...

ΥΓ: Δεν ενδείκνυται η μετατροπή για αυτοκίνητα με πολλάααα ΚΜ... τα μέταλλα έχουν αποκτήσει άλλες ανοχές, και οι βλάβες είναι πιο πιθανές... βέβαια με 2 ευρό το λίτρο, όλα αυτά είναι σχετικά... αν είναι να βγάλει την βλάβη σε 2 χρόνια.... δεν ξέρω πως θα είμαι εγώ, όχι ο κουβάς....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος todos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 17
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 16:24 »
Εχει δοκιμασει καποιος η αν εχει ακουσει για το συστημα της north italy;

Αποσυνδεδεμένος HANDER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 19:18 »
ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΑΡΤΑΡΙΝΙ ΕΧΩ 25000KM ΧΩΡΙΣ ΛΙΠΑΝΤΗΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΣΑΜΠΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΤΑΙ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ JIMNY BENZINH.

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 21:42 »
στα suzuki γενικα δεν χρειαζεται λαδιερα. Η λαδιερα καταστρεφει τον καταλυτη.

Αυτο με τις στροφες σωστο αλλα γτ συνεχεια λετε οτι δεν λυπαινονται οι βαλβιδες?

Αφου οι βαλβιδες εχουν συνεχεια λαδι. Αν δεν ειχαν δεν θα μπορουσαν να ανεβοκατεβαίνουν. Θα ειχαμε επαφη μεταλλο με μεταλλο κ θα φρακαραν.


Αυτό που δεν λιπαίνεται είναι οι έδρες των βαλβίδων. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν βάζουμε αμόλυβδη βενζίνη σε μη καταλυτικά αυτοκίνητα.

Συνοπτικά: γκάζι πιο ξερή καύση... μεγαλύτερες θερμοκρασίες... θα κατεβάσει λαδάκι σίγουρα... κανονικά θέλει άλλα λάδια και άλλα μπουζί... πρακτικά το αφήνουμε ως έχει και αν έχουμε σκοπό να το ζορίσουμε/σκίσουμε/τελικιάσουμε/κοφτιάσουμε (και άλλα τέτοια κανιβαλίστικα) το γυρνάμε πρώτα σε βενζίνη... Κατά τα άλλα μην ξεχνάτε να κοιτάτε τα λαδάκια σας... καλά και οικονομικά χιλιόμετρα...

ΥΓ: Δεν ενδείκνυται η μετατροπή για αυτοκίνητα με πολλάααα ΚΜ... τα μέταλλα έχουν αποκτήσει άλλες ανοχές, και οι βλάβες είναι πιο πιθανές... βέβαια με 2 ευρό το λίτρο, όλα αυτά είναι σχετικά... αν είναι να βγάλει την βλάβη σε 2 χρόνια.... δεν ξέρω πως θα είμαι εγώ, όχι ο κουβάς....

Τα τελευταίας γενιάς συστήματα έχουν προβλέψει και για τους κανίβαλους με τον σταδιακό εμπλουτισμό σε βενζίνη. Για τα παλιότερα καλύτερα είναι να υπάρχει λίγη προσοχή με τις στροφές.... 
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος bilak0s

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΠΛΑ ΠΑΜΕ ΠΑΝΤΟΥ!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 19:52 »
 επιτελους !!!!!
μπορω να πω πως υπαρχει μια μικρη διαφορα στην συμπεριφορα του jimny πριν και μετα το υγραεριο...απλα νομιζω πως εχει κοψει λιγο (βαλε λιγο το βαρος της μπουκαλας 60αρα,βαλε και οτι δεν ειναι και το κτηνος με τα τρελα αλογα απο πριν...)να πουμε και τα θετικα  του ομως.με 37$γεμισμα  μου βγαζει καπου στα 500χλμ ενω πριν ηθελα τα διπλα και κατι ακομα δλδ 70$.ειναι μια διαφορα θα ελεγα οσο για το κοψιμο που εχω καταλαβει πραγματικα  δεν με πειραξε κατα καθολου αφου  με δυο ατομα δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα με πριν.εγω το καταλαβα με 4 ατομα, με πραγματα και το βαρος της μετατροπης που ειπα και πριν.πραγματικα δεν βρησκω κανεναν λογο να μην  το κανει ο καθενας.... οσο για το θεματακι της λαδιερας οταν το ειχα ρωτησει εναν  φιλο απο γερμανια σχετικα με το θεμα μιας και εχει στο αμαξι του αεριο εδω και καπου 5-6χρονια μου ειχε πει :" δεν υπαρχει λογος να το κανεις" και οσο το ειχα ψαξει και οσους μαστορες που εκαναν την δουλεια και αν ειχα ρωτησει το ηδιο μου ειχαν πει και ετσι εκανα.
μεχρι ωρας δεν μου εχει κανει τπτ αλλα εχω καπου στα 3.000χλμ ακομα και θελω να πιστευω πως δεν θα κανει.
αυτα λοιπον  j12 j12 j12

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 21:38 »
μάρκα ?? τοποθετητής ??? κόστος ??/

αν θες μου απαντάς στο μαιλ μου : dimchri@outlook.com

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 28, 2012, 01:58 »
Εμενα ρε παιδια που μου βαλανε λαδιερα τι να κανω?!Να την βγαλω?!