Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #240 στις: Αύγουστος 05, 2015, 13:28 »
Αρχικά κ πάλι καλησπέρα μετα απο πολυ καιρό...
Μπαίνω τακτικά κ διαβάζω αλλα σήμερα είπα να γράψω το νέο μου πρότζεκτ!!!
Και ναι το jimny μου ειναι αεριωθούμενα...θα μου πείτε σιγά ρε μεγάλε τι έκανες...
Κ όμως η πατέντα έγινε για να μην χάσω τον τεράστιο χώρο αποσκευών του αγαπημένου μας οχήματος....(περιμένω νέο μέλος στην οικογένεια κ όπως καταλαβαίνετε δεν είμαστε για να χάνουμε χώρο)
Στην ουσία...
Αρχικά είμαι Δράμα...η εγκατάσταση έγινε σε έναν απο τους καλύτερους μηχανικούς στην πόλη με χρόνια εμπειρία...δεν κανω διαφήμιση οποίος θελει με pm...
Πήγα στον μάστορα του εξήγησα το σκεπτικό μου κ μου λέει...μάλλον γίνεται...μιας κ η δεξαμενή εχει απόσταση 25εκατοστων απο το έδαφος...
Το σκεπτικό μου...
Να βγάλω το καζανάκι κ την εξάτμιση κάτω απο το χώρο των αποσκευών κ να βάλω εκει μια την δεξαμενή 40 λίτρων...όσοι βάλατε στον χώρο των αποσκευών βάλατε 60αρα δεξαμενή...
Τοποθέτηση μικρότερου καζανακιου δίπλα στον άξονα κ τελικό πίσω δίπλα στον τροχό....
Το πρότζεκτ ειναι περίπου ίδιο με του voria αλλα με την μεγάλη διαφορά οτι εγω ΔΕΝ ΕΚΟΨΑ το αυτοκίνητο κ συγκεκριμένα στο σημείο του χώρου των αποσκευών που όπως με ενημέρωσε ο Φανοποιός μου δεν ειναι κ οτι καλύτερο γιατι περνάει νεύρο κ δεν ειναι σκέτη λαμαρίνα....
Αυτά απο μένα!!!θα προσπαθήσω να βάλω κ φωτογραφικό υλικό!!!
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #241 στις: Αύγουστος 05, 2015, 13:35 »
περιμενω φωτο μιας και σκεφτομαι κατι παρομοιο, με κτεο τι εκανες? τι μαρκα εβαλες? τιμη?
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #242 στις: Αύγουστος 05, 2015, 16:35 »
Απο ΚΤΕΟ περνάει...θέλουν 80€....
Τιμή για την εγκατάσταση 900€ θα βρεις κ πιο φτηνά σίγουρα αλλα το παν στο υγραέριο είναι ο μάστορας να ξέρεις...ο συγκεκριμένος είναι λίγο ακριβος αλλα είναι ο Νο1 στην Δράμα...
+ 150 € η εξάτμιση κλπ...
Σύνολο περίπου 1200...
Μάρκα εγκεφάλου κ μπεκ θα στα γράψω μετά...
Πάντως τα μπεκ είναι τελευταίου τύπου (τύπου βενζίνης) ιαπωνικά...είναι πιο ακριβά αλλα απο όσο έψαξα αλλα κ ο μάστορας είπε είναι ότι καλύτερα....απλα θέλουν ΣΩΣΤΟ ρυθμισμα...είναι αυτό που είπα κ πριν το παν είναι ο μάστορας...
Αισθητικά τωρα...η δεξαμενή φαίνεται ελάχιστα έως καθόλου...η τάπα μπήκε δίπλα στης βενζίνης...γενικά έγινε καλή εγκατάσταση...
Αν μου έλεγες πριν 5 χρόνια δεν άξιζε να βάλεις 40αρα δεξαμενή γιατί τα πρατήρια υγραερίου τουλάχιστον εδώ επαρχία ήταν ελάχιστα...τωρα έχει παντού!!!
Άρα με μια 40αρα θα βγάζεις πρπ 300-350χλμ...
Τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσω σύντομα...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #243 στις: Αύγουστος 05, 2015, 18:08 »
Απο ΚΤΕΟ περνάει...θέλουν 80€....
Τιμή για την εγκατάσταση 900€ θα βρεις κ πιο φτηνά σίγουρα αλλα το παν στο υγραέριο είναι ο μάστορας να ξέρεις...ο συγκεκριμένος είναι λίγο ακριβος αλλα είναι ο Νο1 στην Δράμα...
+ 150 € η εξάτμιση κλπ...
Σύνολο περίπου 1200...
Μάρκα εγκεφάλου κ μπεκ θα στα γράψω μετά...
Πάντως τα μπεκ είναι τελευταίου τύπου (τύπου βενζίνης) ιαπωνικά...είναι πιο ακριβά αλλα απο όσο έψαξα αλλα κ ο μάστορας είπε είναι ότι καλύτερα....απλα θέλουν ΣΩΣΤΟ ρυθμισμα...είναι αυτό που είπα κ πριν το παν είναι ο μάστορας...
Αισθητικά τωρα...η δεξαμενή φαίνεται ελάχιστα έως καθόλου...η τάπα μπήκε δίπλα στης βενζίνης...γενικά έγινε καλή εγκατάσταση...
Αν μου έλεγες πριν 5 χρόνια δεν άξιζε να βάλεις 40αρα δεξαμενή γιατί τα πρατήρια υγραερίου τουλάχιστον εδώ επαρχία ήταν ελάχιστα...τωρα έχει παντού!!!
Άρα με μια 40αρα θα βγάζεις πρπ 300-350χλμ...
Τα υπόλοιπα θα σε ενημερώσω σύντομα...
_supr>
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #244 στις: Αύγουστος 05, 2015, 23:11 »
Λοιπόν το σύστημα ειναι KME....
Λιγες φωτό εδώ

http://postimg.org/gallery/2in6amtio/
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος tolis17

  • Jimny
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #245 στις: Αύγουστος 08, 2015, 21:38 »
Ωραια δουλειά ρε μαγκα... Μπραβο.

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #246 στις: Αύγουστος 29, 2015, 09:26 »
Αισίως έχω κάνει 600χλμ...
Κανένα απολύτως πρόβλημα όσον αφορά την λειτουργία του κινητήρα...βέβαια όπως ολοι ξέρετε η κίνηση με υγραέριο θελει πιο πολυ προσοχή οχι επιθετική οδήγηση (το στροφόμετρο να μην δείχνει περισσότερες απο 3500-4000 στροφές) σε μεγάλες αποστάσεις να κάνουμε εναλλαγή σε βενζίνη για 2-3 λεπτά για λίπανση του κινητήρα, ποτε δεν έχουμε το ρεζερβουάρ της βενζίνης γεμάτο αλλα ούτε κ άδειο, καλύτερα να ειναι απο το 1/4 μεχρι το 1/2...
Η κατανάλωση τωρα....για να είμαι ειλικρινής δεν έκανα καθόλου ταξίδι αυτή την περιοδο...δλδ ότι μετακίνηση έγινε ήταν μεσα στην πόλη με ότι συνεπάγεται αυτό..
Έκανα 350χλμ με ενα γέμισμα 36λιτρα υγραερίου....η μέση κατανάλωση λοιπόν βγαίνει περίπου στα 10λιτρα/100χλμ κύκλο πόλης...φαντάζομαι πορεία θα ειναι περίπου στα 8-8,5...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος jim_alexop

  • Jimny
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • www.alexopoulos.info
    • navigate business solutions
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #247 στις: Σεπτέμβριος 03, 2015, 17:56 »
Gagarin να σε ρωτήσω κάτι; Βαλβίδες ρύθμισες; Αν όχι κάν'το και να τις ρυθμίζεις κάθε 20-30.000χλμ, φιλική συμβουλή.Τη πάτησα σε vvt έκλεισε το διάκενο και δούλευε ο τρίτος κύλινδρος στεγνός με αποτέλεσμα να πάω για μερική επισκευή μοτέρ. Κόστος ρύθμισης περίπου 100 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 06, 2015, 00:32 »
Φίλε μου τωρα το είδα!!!
Μου είπε ο μάστορας στα 100.000 τωρα έχω 85.000...;
Λες να τις κανω τωρα ρυθμισμα;
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος tzo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3
  • www.jimnyclub.com
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #249 στις: Νοέμβριος 15, 2015, 16:15 »
 στα 65000 εβαλα υγραεριο και τωρα εχω 147000 ειναι οικονομικο περιπου 10λιτρα υγραεριο στα 100χιλ αλλα δεν εχεις χορους μετα καθολου λογω μπουκαλας και θες καθε λιγο ρυθμηση βαλβιδων που κοστιζουν αρκετα περιπου 10ε το καθε καπελακι Χ16  αν τα αλλαξεις ολα και στο τελος πας για αλλαγη βαλβιδων και ελενχο καπακιου αλλα εχεις κανει αποσβεση μεχρι τοτε την βλαβη και την τοποθετιση

Αποσυνδεδεμένος toktok

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #250 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 12:16 »
Πολύ ωραία η τοποθέτηση μπράβο το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν το πρότεινα καν λέω θα με (κοροϊδέψουν) γιατί έχω δει πολλά αγροτικά ακριβώς έτσι.Το κακό είναι πως αν κάνεις off road δεν είναι λίγο επικίνδυνα εκεί η φιάλη?

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #251 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 07:42 »
Παιδιά Καλημέρα και χρόνια πολλά καλή χρονιά να έχουμε. .... Έχω ένα jimny  του 2008 στα 68000 χιλ έβαλα αέριο της NEVO STAR σε συνεργειο της suzuki  τώρα έχω 132000 χιλ είχα κάνει στις 100 ρύθμιση βαλβιδων και τώρα ξανά έκανα και ο μηχανικός μου είπε ότι 4 βαλβίδες δεν παίρνουν άλλο ρύθμιση   όσο με βγάλει και πάμε για επισκευή μοτέρ είναι λογικό αυτό. ...Ευχαριστώ. .....

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #252 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:03 »
λογικότατο δυστυχώς. θέλει επισκευή αλλά συγκεκριμένη. ενισχυμενες έδρες βαλβιδων και βαλβιδες στεριλιτη αν θυμάμαι καλά. Δεν είμαι βεβαίως ότι  στην Σουζουκι θα σου πω τέτοια επισκευή. ψάξτο στο gasforum γιατί έχει εκεί κάποιους μηχανικούς για καπάκια μηχανής για γκάζι.  Βέβαια δεν ο μηχανικός σου μπορεί να την πάει αλλού την μηχανή. για τι κόστος επισκευής το έχει πει?

Αποσυνδεδεμένος ΒΛΑΧΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 32
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #253 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 11:20 »
Κοντά στο 1000. .......

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #254 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 12:59 »
Ψάχτο λίγο γιατί θα βρεις και καλύτερη τιμή τιμή τιμή θέμα είναι ότι ξέρεις τι να σου κάνουν. αν δεν σου βάλει ενισχυμενες έδρες κ ενισχυμενες βαλβιδες δεν θα κάνεις τίποτα. μετά από 70-80 χιλιαδες χιλιόμετρα θ έχεις πάλι τ ίδια. ενισχυμενεςεδρες γι ν ξενοιαζεις και ν ευχαριστηθεις το γκάζι