Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 17:51 »
Παιδιά νομίζω ότι είναι πολλά δεδομένης και της φθοράς του αυτοκινήτου κλπ.Τα αεροπορικά ξεκινούν από 40 ευρώ και πας άνετα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 18:14 »
Το σ/κ που μας περασε κατεβηκα αθηνα για δουλειες. Με υγραεριο το ταξιδι μου κοστισε (σερρες-αθηνα, αθηνα-σερρες)

25ε φουλαρισμα στην βουλγαρια (τιμη 0.67)
35ε φουλαρισμα στον βολο (τιμη 0.8 )
14ε διοδια, γτ τα μισα τα ειχαν κλεισει οι διαδηλωτες
74ε συνολο

35ε φουλαρισμα αθηνα ( τιμη 0.82)
27ε φουλαρισμα βολο (0.8)
24ε διοδια, λειτουργουσαν ολα
86ε συνολο

Συνολικο κοστος ταξιδιου 160ε. Χωρητικοτητα δεξαμενης 42λτ.

Το οχημα κινουνταν σταθερα με 100-110 χλμ κ 4000-4200 rpm.

Υποψην οτι ειναι με αναρτηση +10cm,βοηθητικο 410 κ λαστιχα 235-75-15.

Αν πηγαινα με βενζινη το κοστος θα ηταν περιπου 300ε. Μπορει κ παραπανω.



  Την δεξαμενή που την έχεις βάλει;

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 18:32 »
Δεξαμενη 60λτ στο πορτ μπαγκαζ. εχω κανει κατασκευη σαν εταζερα πανω απο την μπουκαλα και για να μην φαινεται αλλα κ για να μπορω να βαζω πραγματα.

http://www.jimnyclub.com/gallery/main.php?g2_itemId=39354

Sokrates προς το παρον μενω σερρες,σπουδαζω κ δουλευω.

Καταγωγη ο μισος απο Α. Ποροια.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 18:43 »
Sokrates δοκιμασε με λαστιχα 235-75-15 κ αναρτηση +10 να κανεις το ιδιο ταξιδι να δεις ποσα θα σου φυγουν σε βενζινες.

Το πασζα με 215-75-15 mud ιδια αναρτηση κ βοηθητικο 410 χρειαζομουν 130ε βενζινες μονο για σερρες-αθηνα.

Καλοκαιρι με αρκουδισιον ανοιχτο βαλε λιγο ακομα.

Λογω δουλειας κ αλλον υποχρεωσεων επειδη κανω συχνα ταξιδια αστραπη( lol lol 6ωρες αθηνα-σερρες) εβαλα υγραεριο.

Πιστευω μεχρι το πασχα να εχω κανει αποσβεση. Η τοποθετηση μαζι με ελεγχο κτεο κτλ μου ειχε κοστισει 1000ε τον σεπτεμβριο 2010.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 20:31 »
Sokrates δοκιμασε με λαστιχα 235-75-15 κ αναρτηση +10 να κανεις το ιδιο ταξιδι να δεις ποσα θα σου φυγουν σε βενζινες.

Το πασζα με 215-75-15 mud ιδια αναρτηση κ βοηθητικο 410 χρειαζομουν 130ε βενζινες μονο για σερρες-αθηνα.

Καλοκαιρι με αρκουδισιον ανοιχτο βαλε λιγο ακομα.

Λογω δουλειας κ αλλον υποχρεωσεων επειδη κανω συχνα ταξιδια αστραπη( lol lol 6ωρες αθηνα-σερρες) εβαλα υγραεριο.

Πιστευω μεχρι το πασχα να εχω κανει αποσβεση. Η τοποθετηση μαζι με ελεγχο κτεο κτλ μου ειχε κοστισει 1000ε τον σεπτεμβριο 2010.

Panosd εννοείται ότι σε συμφέρει, ιδιαίτερα αν κάνεις και πολλά km. Και για εμένα είναι ήδη αρκετά τα χρήματα για το καύσιμο, γιατί  σε 18μήνες που το έχω, διάνυσα 29.000km.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις σε οποιαδήποτε μεταβολή μου ως προς το ύψος και το πλάτος, ο βενζινάς μου θα χαρεί ακόμα περισσότερο. Η λύση για εμένα είναι ή 2ο αυτοκίνητο, ή αφού το ξεχρεώσω, να το αλλάξω με ένα Jimny-diesel (που δυστυχώς ακόμα δεν το εισάγουν καινούργιο).
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 20:44 »
Sokrates δοκιμασε με λαστιχα 235-75-15 κ αναρτηση +10 να κανεις το ιδιο ταξιδι να δεις ποσα θα σου φυγουν σε βενζινες.

Το πασζα με 215-75-15 mud ιδια αναρτηση κ βοηθητικο 410 χρειαζομουν 130ε βενζινες μονο για σερρες-αθηνα.

Καλοκαιρι με αρκουδισιον ανοιχτο βαλε λιγο ακομα.

Λογω δουλειας κ αλλον υποχρεωσεων επειδη κανω συχνα ταξιδια αστραπη( lol lol 6ωρες αθηνα-σερρες) εβαλα υγραεριο.

Πιστευω μεχρι το πασχα να εχω κανει αποσβεση. Η τοποθετηση μαζι με ελεγχο κτεο κτλ μου ειχε κοστισει 1000ε τον σεπτεμβριο 2010.

Panosd εννοείται ότι σε συμφέρει, ιδιαίτερα αν κάνεις και πολλά km. Και για εμένα είναι ήδη αρκετά τα χρήματα για το καύσιμο, γιατί  σε 18μήνες που το έχω, διάνυσα 29.000km.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις σε οποιαδήποτε μεταβολή μου ως προς το ύψος και το πλάτος, ο βενζινάς μου θα χαρεί ακόμα περισσότερο. Η λύση για εμένα είναι ή 2ο αυτοκίνητο, ή αφού το ξεχρεώσω, να το αλλάξω με ένα Jimny-diesel (που δυστυχώς ακόμα δεν το εισάγουν καινούργιο).


και μεταχειρησμένο ντίζελ από γερμανία μην το φοβάσαι.με λίγα χιλιόμετρα είναι καινούργιο το αμάξι.αλλά το θέμα είναι αν ότι και το ντίζελ πλέον δεν αξίζει γιατί και τα πετρέλαια ακριβά είναι.Σε σχέση με την βενζίνη αξίζει πιο πολύ αλλά σε σχέση με το υγραέριο??
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 24, 2011, 22:40 »
Ναι αλλά το πετρέλαιο έχει λιγότερη κατανάλωση ;).Χώρια που τα σέρβις δεν είναι τόσο συχνά.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 07:21 »
Sokrates δοκιμασε με λαστιχα 235-75-15 κ αναρτηση +10 να κανεις το ιδιο ταξιδι να δεις ποσα θα σου φυγουν σε βενζινες.

Το πασζα με 215-75-15 mud ιδια αναρτηση κ βοηθητικο 410 χρειαζομουν 130ε βενζινες μονο για σερρες-αθηνα.

Καλοκαιρι με αρκουδισιον ανοιχτο βαλε λιγο ακομα.

Λογω δουλειας κ αλλον υποχρεωσεων επειδη κανω συχνα ταξιδια αστραπη( lol lol 6ωρες αθηνα-σερρες) εβαλα υγραεριο.

Πιστευω μεχρι το πασχα να εχω κανει αποσβεση. Η τοποθετηση μαζι με ελεγχο κτεο κτλ μου ειχε κοστισει 1000ε τον σεπτεμβριο 2010.

Panosd εννοείται ότι σε συμφέρει, ιδιαίτερα αν κάνεις και πολλά km. Και για εμένα είναι ήδη αρκετά τα χρήματα για το καύσιμο, γιατί  σε 18μήνες που το έχω, διάνυσα 29.000km.
Οπότε όπως καταλαβαίνεις σε οποιαδήποτε μεταβολή μου ως προς το ύψος και το πλάτος, ο βενζινάς μου θα χαρεί ακόμα περισσότερο. Η λύση για εμένα είναι ή 2ο αυτοκίνητο, ή αφού το ξεχρεώσω, να το αλλάξω με ένα Jimny-diesel (που δυστυχώς ακόμα δεν το εισάγουν καινούργιο).

αν θυμαμαι καλα ,απο το 2005 που πηρα το δικο μου vvt ειχα δει στην autoprofit diesel.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 07:24 »
   Εγώ βάζω τα σκυλιά μέσα στο αυτοκίνητο, οπότε ο τρόπος που μπαίνει η δεξαμενή (και δεν βλέπω να υπάρχει και άλλος) είναι απαγορευτικός  :(.

Αποσυνδεδεμένος pointer

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 25, 2011, 11:25 »
Ναι αλλά το πετρέλαιο έχει λιγότερη κατανάλωση ;).Χώρια που τα σέρβις δεν είναι τόσο συχνά.

Τα σέρβισ γίνονται κάθε 15000χιλιόμετρα,απλά δεν αλλάζεις τίποτα εκτός από λάδια και φίλτρα.Κάθε 100000 αλλάζεις ιμάντα και φίλτρο πετρελαίου.
Πάρε πετρέλαιο να σωθείς και άμα ξανα ανέβεις σε βενζίνης γράψε με!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 00:58 »
Ναι αλλά το πετρέλαιο έχει λιγότερη κατανάλωση ;).Χώρια που τα σέρβις δεν είναι τόσο συχνά.

Τα σέρβισ γίνονται κάθε 15000χιλιόμετρα,απλά δεν αλλάζεις τίποτα εκτός από λάδια και φίλτρα.Κάθε 100000 αλλάζεις ιμάντα και φίλτρο πετρελαίου.
Σουπερ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sokrates

  • Jimny
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 26, 2011, 12:15 »
αν θυμαμαι καλα ,απο το 2005 που πηρα το δικο μου vvt ειχα δει στην autoprofit diesel.

Σε ερώτηση προς Σφακιανιάκη μου απάντησαν ότι δεν το εισάγουν σαν είδος (καινουργιο δηλ) αλλά είναι υποχρεωμένοι να το συντηρήσουν αν το φέρει κάποιος. Τώρα τι εμπειρία θα έχουν σε diesel ποιός ξέρει.
Αν ήθελες εγγύηση, ας έπαιρνες τοστιέρα. Κ.Ι.

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 27, 2011, 02:05 »
αν θυμαμαι καλα ,απο το 2005 που πηρα το δικο μου vvt ειχα δει στην autoprofit diesel.

Σε ερώτηση προς Σφακιανιάκη μου απάντησαν ότι δεν το εισάγουν σαν είδος (καινουργιο δηλ) αλλά είναι υποχρεωμένοι να το συντηρήσουν αν το φέρει κάποιος. Τώρα τι εμπειρία θα έχουν σε diesel ποιός ξέρει.

εγω μιλαω για ανεξαρτητο εισαγωγεα. ο Σφακιανακης οντως δε το φερνει.

σχετικα με την συντηρηση δεν εχει κατι το πολυπλοκο. ενας απλος κινητηρας diesel ειναι και τον ιδιο φοραει και η RENAULT και η NISSAN. το οποιο φυσικα σημαινει οτι ανταλλακτικα μπορεις να ψαχνεις και σε αυτες που εισαγουν τα αυτοκινητα στην ελλαδα και εχουν καλυτερες τιμες στα ανταλλακτικα απο την suzuki.

renault kangoo diesel , nissan kubistar diesel.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 14, 2011, 09:11 »
καλημερα. ξερει κανεις για αυτην την εταιρια τιποτα;;;

http://gasautogr.com/home

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 14, 2011, 13:40 »
εγω θα κανω μια ερωτηση απο περιεργια...εκει που ειναι η μπουκαλα...στο πισω μερος του αυτιοκινητου ...αν σκασει κανενασ απο πισω σε κανα δυνατο τρακαρισμα....τι γινεται? δεν υπαρχει κινδυνς εκρηξης???
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr