Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 14, 2011, 13:53 »
οχι γτ 1ον η μπουλακα ειναι παρα πολυ ενισχυμενη κ απο το υλικο αλλα κ απο παχος τυχωματος, 2ον η βαλβιδα ασφαλειας δεν επιτρεπη να γινει εκρηξη παρα μονο αφηνει-κανει εκτονωση σταδιακα ο υγραεριο για να αποφευχθει η εκρηξη.

Ειναι πιο ενισχυμενες απο τα τεποζιτα βενζινης που ειναι ψευτικα.

Στο παρακατω βιντεο φαινεται σε τεστ το αποτελεσμα , στην αρχη σκαει το ενα λαστιχο , μετα απο 9 λεπτα που καιγεται το οχημα ,

η βαλβιδα αρχιζει να εκτονωνει σταδιακα το υγραεριο χωρις να γινεται εκρηξη.

http://www.youtube.com/watch?v=6ltIJjsWzLk
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος xarisk

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 64
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 14, 2011, 14:05 »
οκ αλλα εγω πιστευω οτι θα ειμαι κινητη βομβα με ενα τετιο πραγμα στο πισω μερος,,, και εκτος αυτου εξαφανιζει και το ιχνος χωρου για μπαγκαζια :(
CCNA-CCNA Security
Cisco SMB Solutions For Engineers
http://www.networksociety.gr
http://www.kelaidisbikes.gr

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 14, 2011, 15:47 »
οκ αλλα εγω πιστευω οτι θα ειμαι κινητη βομβα με ενα τετιο πραγμα στο πισω μερος,,, και εκτος αυτου εξαφανιζει και το ιχνος χωρου για μπαγκαζια :(

Κινητή βόμβα δεν θα είσαι σε καμία περίπτωση...όταν λέμε κάτι πρεπει να μπορούμε να το υποστηρίζουμε κιόλας, ο Πάνος έχει δίκιο ότι οι μπουκάλες είναι ρυθμισμένες έτσι ώστε σε μεγάλες θερμοκρασίες όπως και το καλοκαίρι με τους καύσωνες, εκτονώνουν το αέριο μέσω της βαλβίδας.
Για το ότι σου τρώει όλο το πορτπαγαζ συμφωνώ.... αλλά δεν μπορείς να έχεις και οικονομία και άνεση σε αποθηκευτικούς χώρους στο jimny, οπότε διαλέγεις...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 14, 2011, 15:55 »
τελικα αυτη την εταιρια την ξερει καποιος;;;;

Αποσυνδεδεμένος theo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 40
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 17, 2011, 13:10 »
Παιδια θελω να βαλω και γω υγραεριο στο jimny.Μετα απο μια ερευνα αγορας,σε ολους που πηγα(3) μου ειπαν 1400€.Για ιταλικο συστημα euro4.Με κανεναν δεν μπορεσα να μιλησω αναλυτηκα γιατι ειχαν δουλεια,μπορει καποιος που εχει βαλει να μου τι προσεξω και αν η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια? t4

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 17, 2011, 13:50 »
Παιδια θελω να βαλω και γω υγραεριο στο jimny.Μετα απο μια ερευνα αγορας,σε ολους που πηγα(3) μου ειπαν 1400€.Για ιταλικο συστημα euro4.Με κανεναν δεν μπορεσα να μιλησω αναλυτηκα γιατι ειχαν δουλεια,μπορει καποιος που εχει βαλει να μου τι προσεξω και αν η τιμη ειναι σε λογικα πλαισια? t4

θα σου πω 2 λογια εγω που εχω βαλει 5ης γενιας και το εχω απο το καλοκαιρι.
Πλεονεκτηματα : 1) Εχει περιπου την ιδια καταναλωση με την βενζινη (λιγο παραπανω)
                       2) Δεν εχει επιπλοκες με τον εγκεφαλο της μηχανης
                       3) Δεν μπαινει παραλληλος εγκεφαλος αρα και αντιστοιχος προγραματισμος αυτου για να ταιριαζει στον κινητηρα σου
                       4)Αν θες το βγαζεις και το βαζεις ολο σε αλλο αυτοκινητο αρκει να ειναι 16βαλβιδο οπως το jimny
                       5)Εχει πολυ λιγα περιφεριακα
Μειονεκτηματα:  1) Η μπουκαλα που θα εχει πισω πρεπει να ανεβαζει 8bar πιεση πραγμα το οποιο σημαινει οτι εχει τρομπα η οποια κανει καποιο θορυβο (αν την μονωσεις την μπουκαλα καπως βελτιωνεται η κατασταση
                       2) Σε παρατεταμενη χρηση πολλα χλιομετρα εσθανεσαι καποιο κομπιασμα στον κινητηρα. Ανοιγεις κλεινεις το γκαζι και ολα οπως πριν
                       3) Το αυτοκινητο δεν εχει καλυτερες επιδωσεις απο την βενζινη


Μπορω να σου πω και αλλα , ακομη και για το 4ης γενιας που το εχει ενας φιλος μου παλι σε jimny παρε με οποτε θες τηλ να σου πω ή αν θες να περασει να τα δεις και ο ιδιος απο κοντα.

το τηλ μου στο εστειλα με pm

Αποσυνδεδεμένος theo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 40
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 22, 2011, 17:47 »
ευχαριστω φιλε μου για την προθυμια σου να με βοηθησεις ενημερωσεις.Τελικα εβαλα 4ης γενιας στο ιλιον tomasetto.το πηρα σημερα το αμαξι ολα μια χαρα.το μονο που με προβληματησε ειναι,οτι μου ειπε οχι πολλα νερα στον κινητηρα και ιδικοτερα στο εγκεφαλο που μπηκ,ενω τον ειχα ρωτησει πριν και μου ειχε πει κανενα προβλημα με τα νερα?και δευτερο το σωληνακι πληρωσεις υγραεριου περναει απο τον πισω θολο του αμαξιου καπως περιεργα και φοβαμε μην σε καμια βυθηση της αναρτησης το ξηλωσει το λαστιχο και ιδικοτερα με τα αναγομομενα?βεβαια του το ειπα και μου ειπε πως και να κοπει δεν θα γινει τιποτα(απο πλευρας διαροης αεριου)απλα θα χρειαστει να το γυρισω σε βενζηνα και να παω απο εκει να μου το αλλαξουν μια απλη χαλκοσωληνα ειναι μου ειπε!αυτα μεχρι στιγμης θα βαλω και φοτο πιο μετα.

Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 22, 2011, 18:16 »
τιμη?
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος theo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 40
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 22, 2011, 18:39 »

Αποσυνδεδεμένος PEACERMAN

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 22, 2011, 18:50 »
Mπορει καποιος να μου πει διαφορα μαγαζια με τιμες εως 1,400 ευρω???(σε πμ)...Για Αττικη...!!

Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 22, 2011, 18:54 »
ευχαριστω φιλε μου για την προθυμια σου να με βοηθησεις ενημερωσεις.Τελικα εβαλα 4ης γενιας στο ιλιον tomasetto.το πηρα σημερα το αμαξι ολα μια χαρα.το μονο που με προβληματησε ειναι,οτι μου ειπε οχι πολλα νερα στον κινητηρα και ιδικοτερα στο εγκεφαλο που μπηκ,ενω τον ειχα ρωτησει πριν και μου ειχε πει κανενα προβλημα με τα νερα?και δευτερο το σωληνακι πληρωσεις υγραεριου περναει απο τον πισω θολο του αμαξιου καπως περιεργα και φοβαμε μην σε καμια βυθηση της αναρτησης το ξηλωσει το λαστιχο και ιδικοτερα με τα αναγομομενα?βεβαια του το ειπα και μου ειπε πως και να κοπει δεν θα γινει τιποτα(απο πλευρας διαροης αεριου)απλα θα χρειαστει να το γυρισω σε βενζηνα και να παω απο εκει να μου το αλλαξουν μια απλη χαλκοσωληνα ειναι μου ειπε!αυτα μεχρι στιγμης θα βαλω και φοτο πιο μετα.

Χαρτί για το ΚΤΕΟ σου έδωσε?


Mπορει καποιος να μου πει διαφορα μαγαζια με τιμες εως 1,400 ευρω???(σε πμ)...Για Αττικη...!!

Ευχαριστω!!!

Επειδή λόγω της μόδας του υγραερίου έχουν πεταχτεί διάφοροι κομπογιαννίτες, κάντε την έρευνα σας, κ βεβαιωθείτε πως κ σωστή δουλειά κάνουν (ρωτήστε δηλ δεξιά αριστερά) κ ότι σας δίνουν όλα τα απαραίτητα για να είστε νόμιμοι!!!

γοογλαρε κ δες πόσα σου βγάζει....
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος theo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 40
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 23, 2011, 01:13 »
ευχαριστω φιλε μου για την προθυμια σου να με βοηθησεις ενημερωσεις.Τελικα εβαλα 4ης γενιας στο ιλιον tomasetto.το πηρα σημερα το αμαξι ολα μια χαρα.το μονο που με προβληματησε ειναι,οτι μου ειπε οχι πολλα νερα στον κινητηρα και ιδικοτερα στο εγκεφαλο που μπηκ,ενω τον ειχα ρωτησει πριν και μου ειχε πει κανενα προβλημα με τα νερα?και δευτερο το σωληνακι πληρωσεις υγραεριου περναει απο τον πισω θολο του αμαξιου καπως περιεργα και φοβαμε μην σε καμια βυθηση της αναρτησης το ξηλωσει το λαστιχο και ιδικοτερα με τα αναγομομενα?βεβαια του το ειπα και μου ειπε πως και να κοπει δεν θα γινει τιποτα(απο πλευρας διαροης αεριου)απλα θα χρειαστει να το γυρισω σε βενζηνα και να παω απο εκει να μου το αλλαξουν μια απλη χαλκοσωληνα ειναι μου ειπε!αυτα μεχρι στιγμης θα βαλω και φοτο πιο μετα.

Χαρτί για το ΚΤΕΟ σου έδωσε?
ναι μου εδωσε.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 23, 2011, 08:55 »
Φιλοι καλημερα.Τον τζιμακο τον εχω υγραεριοκινητο εδω και 3 χρονια :) :)οι εντυπωσεις μου απο την <<συμβιωση>>με το υγραεριο ειναι αριστες και εξηγουμε.....1.Το αμαξι δεν εχει κανενα μηχανιμο προβλημα 2.Οι επιδοσεις ειναι ιδιες με την βενζινη 3.Η καταναλωση ειναι ιδια με την βενζινη αλλα η τιμη παρασαγκας φθηνοτερη4.Εχω αποκτηση πολυ μεγαλη αυτονομια(σε αναλογια παντα με το ρεζερβουαρ του τζιμακου)5.Λογω υγραεριου που δεν εχει <<αποβλητα>>ο κινητηρας ειναι πεντακαθαρος και φυσικα αυτο φαινεται και στις αλλαγες λαδιων που καθε φορα στα 10.000 χιλ.αλλαγη βγαινουν ξανθα και ειναι σαν καινουργια,διαπιστωση του μηχανικου που λεει οτι μπορει να παει το σερβις ακομα και στα 15.000 χιλ. αρα εξοικονομιση χρηματων.6.Λογω της λεγομενης (πρασινης αναπτυξης)απ'οτι ακουγετε μπορει να εχουμε και καποια οικονομια(μειωση)των τελων κυκλοφοριας ;)
Το μονο αρνητικο ειναι οτι η φιαλη πιανει το πορτ-παγκαζ...αλλα ας μην ειμαι και αχαριστος !! δεν μπορω να τα εχω ολα....το εχω λυση το θεμα με την μπαγκαζιερα και το τρειλερ ;) ;)
Απο κοστολογια εγκαταστασης οι τιμες παιζουν απο 1400 - 1600 ευρω.και 90 ευρω που παιρνουν στο ΚΤΕΟ για τον ελεγχο για να κανουν εκθεση στο συγκινονοιων.Οταν παμε να το δηλωσουμε μας αλλαζουν την αδεια και αναγραφεται οτι καει και υγραεριο με αποτελεσμα οσοι κινουντε Αθηνα να μην εχουν προβλημα με δακτυλιο κλπ.
Απο θεμα ασφαλειας ειναι ολα καλα καθως η εγκατασταση εχει τουλαχιστον 4-5 βαλβιδες διαφυγης και αποκοπης καυσιμου.

Αποσυνδεδεμένος minoas1212

  • Jimny
  • Μηνύματα: 186
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 23, 2011, 21:56 »
καλησπερα ... εχω μπει στην διαδικασια να δω κ εγω τι γινετε......μεχρι στιγμης το πιο φτηνω το βρηκα σε ενα τυπο ηλεκρολογιο στην καλιθεα
μου ειπε 1050 και 80 το κτεο
αλλα ειναι αγγλικο συστημα δεν ξερω θα το ψαξω λιγο ακομα γιατι σε οτιδηποτε αγγλικο εχω αλλεργια.!!!
νομιζω οτι επειδη εχουν σφηξη τα γαλατα εχουν ζωριστη και εχουν ριξει της τιμες τους !!

Αποσυνδεδεμένος saranti_beach

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 23, 2011, 22:02 »
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση  έχει βάλει κανένας υγραέριο σε παλιό μοντέλο εχω ενα του 98 και το σκέφτομε πολύ σοβαρά