Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lakis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 268
  • Φύλο: Άντρας
    • www.kontosouvli.gr
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2010, 22:18 »
Οταν λετε μεγαλο ντουλαπακι ποιο εννοειτε ? Δε με χαλαει και κατι στα 40 λιτρα , αν ειναι να μη φαει το πορτμπαγκαζ.

Θεσσαλονικη τι options εχουμε ?
Απο τι καταλαβα 2 μεχρι στιγμη 1180 και 1450ε (αν ξεραμε και τις διαφορες....)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2010, 22:20 από lakis »
Προεδρος B.R.A.T. Νομου Θεσσαλονικης
               2_ag 

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 26, 2010, 16:29 »
Ναι οντος πιο μεγαλο ντουλαπακι/// >poiitis<

Αποσυνδεδεμένος efthimis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 869
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 26, 2010, 17:59 »
Πορτ-παγκαζ jimny = μεγαλο ντουλαπακι...... j12 j12 j12 lol lol

Αποσυνδεδεμένος dt200r

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • xionia 2008
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 26, 2010, 18:58 »
καλησπερα παιδια κανενα μαγαζι που βαζει υγραεριο στην αθηνα ξερεις κανεις ?? καθως και πανω κατω ποσα χρηματα παιζουν για την μετατροπη ?? a105

Αποσυνδεδεμένος kbaboysis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 93
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 27, 2010, 01:08 »
καλησπερα παιδια κανενα μαγαζι που βαζει υγραεριο στην αθηνα ξερεις κανεις ?? καθως και πανω κατω ποσα χρηματα παιζουν για την μετατροπη ?? a105

παρε με τηλ να σου πω ;)

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 21, 2010, 00:24 »
Tην Παρασκευή παρέλαβα το μαμούνι μου απο το συνεργείο αφού έγινε υγραεριωθούμενο.
Το καζάνι πλήρωσης χωρητικότητας 50 lt μπήκε στον τεράστιο αποθηκευτικό χώρο και όπως βλέπεται στην φώτο
τον "γέμισε" απο θόλο σε θόλο. Σκοπός μου ήταν να μπεί το μεγαλύτερο δυνατόν καζάνι χωρίς να πειραχτεί τίποτα.


Κάτω απο την μπουκάλα έχουν ανοιχτεί δύο τρύπες για να περάσουν τα σωληνάκια του αερίου, για την πλήρωση τις μπουκάλας και για το σωληνάκι που μεταφέρει το αέριο στο χώρο της μηχανής.



Το γέμισμα τις μπουκαλας γίνεται απο το πίσω μέρος του αυτοκινήτου όπου τοποθετήθηκε η βαλβίδα στον προφυλακτήρα (δίπλα στο αριστερό άκρο της βάσης του κοτσαδόρου)


Στο χώρο της μηχανής διακρίνονται τα μπεκ,

http://img16.imageshack.us/img16/8153/1002492q.jpg

ο παράλληλος εγκέφαλος της aldesa,

o πνέυμονας

και η ηλεκτροβαλβίδα .

Τέλος στο ταμπλό τοποθετήθηκε ένα μικρό οργανάκι που δείχνει την πληρότητα της μπουκάλας και έχει ένα κουμπάκι για να μπορείς να επιλέξεις το είδος του καυσίμου που θέλεις..

Η λειτουργία του αυτ/του δεν έχει αλλάξει στο παραμικρό μέχρι τώρα(πρόλαβα και έκανα περίπου 400χλμ). Το πιο κάυσιμο επιλέγεται δεν το αντιλαμβάνεσαι σε καμία περίπτωση παρά μόνο από ένα προειδοποιητικό ήχο που κάνει το οργανάκι κάθε φορά που αλλάζει.
Η διαφορά στη απόδοση μπορώ να πω οτι είναι πολύ μικρή. Eκτός δρόμου δεν δοκιμάστηκε, αν και τα χιλιόμετρα έγιναν με πλήρες φορτίο και air-condition.
Oσον αφορά την κατανάλωση επιφυλάσσομαι γιατί μετά απο 380χλμ(δεν ξέρω πόσα δοκιμαστηκα χλμ έγιναν απο το συνεργείο) η φιάλη άδειασε,γύρισε σε βενζίνη, πήγα την γέμισα και πήρε μόνο 33lt. Οπότε μια δεύτερη μέτρηση είναι απαραίτητη.

Όσον αφορά το συνεργείο, έμεινα ευχαρίστημενος με τη δουλειά, μια και έγινε ότι ζήτησα, το αυτ/το έμεινε μέσα για δύο μέρες και το παρέλαβα όπως βλέπεται και απο τις φώτο πλυμένο γυαλισμένο.

Α, και το γέμισμα κόστισε 33Lt x 0,699 = 23€  ha yah yah

Αποσυνδεδεμένος JM

  • Jimny
  • Μηνύματα: 799
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλιως johnmlrs...!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 21, 2010, 01:03 »
μπραβο φιλε μου!!!σου ευχομαι καλα οικονομικα χλμ...!
αν θες δωσε και μερικες λεπτομερεις σχετικα με το κοστος μετατροπης,συνεργειο,περιοχη κτλ.
επισης εχω ακουσει οτι το conection για το γεμισμα το αγοραζει ο κατοχος του ι.χ.και κανει 200 ευρω.ισχυει?

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 21, 2010, 12:46 »
Αν θέλεις στείλε μου με πμ που το έβαλες και πόσο στοίχισε,
γιατί μου εχουνε ζητήσει 1900 ευρώ... και δεν...

Thanks
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 21, 2010, 17:21 »
Η εγκατάσταση του συστήματος έγινε στη Νεάπολη Θεσ/νίκης στον Κατσαμπέρη και εκμεταλλευόμενος μια προσφορά που έτρεχε μου στοίχισε 1.100€+φουλάρισμα της φιάλης. Απ'όσο γνωρίζω η τιμή έχει αυξηθεί, αλλά όχι τίποτα τραγικό και φυσικά δεν φτάνει στο νούμερο που αναφέρεις agian ακόμα και σε άλλα συνεργεία στη Θεσ/νίκη. Όσον αφορά το connection που αναφέρεις JM δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό απο πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 21, 2010, 22:08 »
Ξαναβάζω τη χαμένη φωτο απο την φιάλη

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 22, 2010, 10:42 »
Η εγκατάσταση του συστήματος έγινε στη Νεάπολη Θεσ/νίκης στον Κατσαμπέρη και εκμεταλλευόμενος μια προσφορά που έτρεχε μου στοίχισε 1.100€+φουλάρισμα της φιάλης. Απ'όσο γνωρίζω η τιμή έχει αυξηθεί, αλλά όχι τίποτα τραγικό και φυσικά δεν φτάνει στο νούμερο που αναφέρεις agian ακόμα και σε άλλα συνεργεία στη Θεσ/νίκη. Όσον αφορά το connection που αναφέρεις JM δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό απο πουθενά.

Έχει βάλει κανένας στην Αθήνα ?
Στείλτε μου  αν θέλετε με πμ απο πού και πόσο ?
Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 24, 2010, 01:44 »
Ξαναβάζω τη χαμένη φωτο απο την φιάλη


Σαν διαστημόπλοιο έγινε!! Με προβληματίζει ρε γμτ ο χώρος...Βέβαια, σχεδόν πάντα με τα πίσω καθίσματα κατεβασμένα το έχω και σκέφτομαι να τα βγάλω. Αλλά και πάλι πιάνει πολύ χώρο. Να σε ρωτήσω, μου είπανε ότι όταν σου ρυθμίζουν το δεύτερο εγκέφαλο σε ρωτάνε που θέλεις να "τραβάει" καλύτερα ας πουμε, στα χαμηλά ή ψηλά. Εσύ το έκανες αυτό? Πως πάει? Γιατί με ψήνει αρκετά αυτή η ιδέα. Το να βελτιώσω την απόδοση στα χαμηλά δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 24, 2010, 14:30 »
Τελικα 10 Αυγουστου κ εγω στην Θεσ/κη στην Νεαπολη θα παω να βαλω υγραεριο.

Κ ναι επειδη ειναι 5ης γενιας μπορεις να το ρυθμισεις που θελεις να εχει καλυτερη αποδοση.

Υπαρχει βεβαια κ ενα συστημα που ρυθμιζει απο μονο του την αποδοση αυτοματα αναλογα τον τροπο που

οδηγεις αλλα δεν θυμαμαι πιο ειναι,το ιταλικο η το ολλανδικο.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος woody

  • Jimny
  • Μηνύματα: 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 26, 2010, 18:54 »
Να σου πω την αλήθεια δεν το πολυέψαξα το θέμα, ούτε και το συνεργείο μου ανεφερε κάτι τέτοιο. Πάντως σήμερα ξαναπήγα για να ρυθμίσω ένα θεματάκι με την πίεση που είχα. Μετά απο 1.000χλμ δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα με την απόδοση του κινητήρα.

Αποσυνδεδεμένος alpinist

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • off road rulez!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 26, 2010, 22:05 »
Με την κατανάλωση τί γίνεται? Άκουσα πολλούς να λένε ότι καίει το ίδιο. Και η οικονομία γίνεται απλά από την χαμηλή τιμή του υγραερίου!