Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 19:01 »
Εδώ και λίγες μέρες έχω κάνει κ εγώ το jimny μου αεριωoθούμενο και σήμερα μου είπε κάποιος πώς πρέπει να μαλάξω τα παλιά μπουζί με μπουζί για καταλιλα για καύση αεριού. ισχύει κάτι τέτοιο ?
Ααα κ τα λαδιά !! 

φιλε μου δεν χρειαζετε να αλλαξεις λαδια...ισα ισα λογω υγραεριου θα σε πανε και ππιο πολλα χιλιομετρα(τουλαχιστον 3000)αλλα ειναι απαραιτητη να αλλαξεις μπουζι και να βαλεις ιριδιου για να εχεις καλυτερη καυση.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 19:03 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ  ΠΑΙΔΙΑ  ,,ΕΧΕΙ  ΚΑΝΕΙς  ΣΚΕΦΤΗ  ΝΑ  ΒΑΛΕΙ  ΤΗΝ  ΜΠΟΥΚΑΛΑ  ΕΚΕΙ  ΠΟΥ  ΕΙΝΑΙ   ΤΩΡΑ   ΤΟ  ΚΑΖΑΝΑΚΙ  ,ΟΣΤΕ  ΝΑ  ΜΗΝ   ΜΑΣ  ΧΑΛΑΣΕΙ  ΤΟ  ΧΟΡΟ  ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ    ,ΑΠΟ  ΟΣΟ  ΕΧΩ  ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ   ΤΟ   ΘΕΜΑ  ΧΩΡΑΕΙ  ΜΠΟΥΚΑΛΑ  50  ΛΙΤΡΩΝ  ,,ΤΟ  ΘΕΜΑ  ΕΙΝΑΙ  ΚΤΕΟ  Κ.Λ.Π 
φιλε μου επειδη το εψαξα κι εγω τοθεμα ειναι οτι χρειαζετε μετατροπη για να μπει η μπουκαλα αλλα το προβλημα ειναι με της σωληνωσεις πουδεν πρεπει να ειναι εξωτερικες

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 19:09 »
το μονο που μπορω να πω εκ πειρας πλεον αφου εχω υγραεριο απο το 2008 το Σεπτεμβρη κι εχω κανει πανω απο 75000 χιλ.ειναι οτι βαλτε αφοβα υγραεριο στα τζιμακια δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα κι εγω κανει και τρελη οικονομια στα καυσιμα και στα σερβις καθως λογω του υγραεριου τα λαδια πλεον αλλαζοντε καθε 10000

Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 20:32 »
ΦΙΛΕ  ΕΧΩ  ΣΚΕΦΤΕΙ  την  βαλβίδας    ΝΑ  Της   ΕΧΩ   ΣΤΟ  ΧΟΡΟ  ΠΟΥ  ΕΙΝΑΙ  Ο  ΓΡΥΛΟΣ  ,,ΚΑΙ  ΤΟ  ΚΑΖΑΝΙ  ΑΠΟ  ΚΑΤΩ  ,,Ο  ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ   ΜΟΥ  ΑΚΟΜΑ  ΤΟ  ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ  ΑΝ  ΠΕΡΝΑ  ΚΤΕΟ,,ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ  ΜΑΣ  ,(   ΤΟ  ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ  ΝΟΜΟΥ    ΛΕΕΙ   ΟΤΙ  Η ΜΠΟΥΚΑΛΑ  ΜΠΑΙΝΕΙ  ΕΚΕΙ  ΠΟΥ  ΕΙΝΑΙ  Η  ΡΕΖΕΡΒΑ  ,,ΔΕΣ  ΤΑ  ΓΑΛΛΙΚΑ  ???)

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 22:22 »
ΦΙΛΕ  ΕΧΩ  ΣΚΕΦΤΕΙ  την  βαλβίδας    ΝΑ  Της   ΕΧΩ   ΣΤΟ  ΧΟΡΟ  ΠΟΥ  ΕΙΝΑΙ  Ο  ΓΡΥΛΟΣ  ,,ΚΑΙ  ΤΟ  ΚΑΖΑΝΙ  ΑΠΟ  ΚΑΤΩ  ,,Ο  ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ   ΜΟΥ  ΑΚΟΜΑ  ΤΟ  ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ  ΑΝ  ΠΕΡΝΑ  ΚΤΕΟ,,ΑΥΤΟ  ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ  ΜΑΣ  ,(   ΤΟ  ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΟΥ  ΝΟΜΟΥ    ΛΕΕΙ   ΟΤΙ  Η ΜΠΟΥΚΑΛΑ  ΜΠΑΙΝΕΙ  ΕΚΕΙ  ΠΟΥ  ΕΙΝΑΙ  Η  ΡΕΖΕΡΒΑ  ,,ΔΕΣ  ΤΑ  ΓΑΛΛΙΚΑ  ???)

Πλέον και τα γαλλικά την έχουν μέσα στο χώρο αποσκευών την ρεζ'ερβα...(κακώς κατ'εμέ.)

Πάντως υπάρχει ένα site μιας εταιρείας υγραεριοκινησης που βρίσκεται απέναντι απο τα βιλατζ και εχει φωτογραφίες με όλα τα αυτοκίνητα που τους έχει βάλει υγραέριο...

Λοιπόν σε πάρα πολλά την έχουν βάλει εξωτερικά κάτω από τον χώρο του πορτ μπαγκαζ.


Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 00:13 »
Ναι αλλα σε εκτος δρομου, με την μπουκαλα απο κατω?

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 00:29 »
Ναι αλλα σε εκτος δρομου, με την μπουκαλα απο κατω?
ακριβως αυτο ειναι το θεμα με την μπουκαλα εκτος φιλε καπετανιο,εκτος αν ειναι καποιος τουλαχιστον +15 ψηλος οποτε μπορει να μην βρει!!!

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 00:34 »
+1000 roc2

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 02:31 »
Ναι αλλα σε εκτος δρομου, με την μπουκαλα απο κατω?
ακριβως αυτο ειναι το θεμα με την μπουκαλα εκτος φιλε καπετανιο,εκτος αν ειναι καποιος τουλαχιστον +15 ψηλος οποτε μπορει να μην βρει!!!




ποσες φορες εχει βρει το καζανακι σου;;; αν εχει βρει ποτε, τοτε θα βρει κ η μπουκαλα

σε εμενα ως στιγμης το καζανακι δεν εχει βρει ποτε

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 10:41 »
ρε παιδιά τι θα πάθει που είναι η μπουκάλα από κατω ???

Και να ωρει σου λεει και να τριπήσει θα φύγει το αέριο στον αέρα και δεν θα γίνει τίποτα...

Δεν είναι γκαζάκι υγραερίου.... με την παραμικρή πίεση στην μπουκάλα ανοίγει η βαλβίδα διαφυγης...
και όπως λένε όλοι είναι ασφαλέστερο από την βενζίνη... σε λιγα χρονια μεχρι και τα καράβια θα καίνε υγραέριο...

Και επειδη τα πολλά λόγια είναι φτώχια, δείτε αυτό το λινκ να δείτε σε ποια τζιπ την εχουνε βαλει απο κάτω.

http://www.spathisautogas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=145



Αποσυνδεδεμένος kyriakou

  • Jimny
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 13:41 »
Παιδία  δεν  ύπαρχοι πρόβλημα στο να  βρει  η  όχι  το πρόβλημα  είναι  στο νόμο ,,αλλά  χτες  είδα μια Φώτο από  τεριος  με την  μπουκάλα   στην  θέση  από  το  καζανάκι  ,,αν  όλα είναι  νόμιμα   έλισσα  το  πρόβλημα   j12 a105 roc2 yah

Αποσυνδεδεμένος gipis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 14:02 »
Ο μηχανικός μου είπε ότι με πατέντα μπορει να μπει...δεν έχει θέμα...απο κει και πέρα πρέπει να περάσει απο ΚΤΕΟ...αν δεν κάνει λάθος περνάει απο κτεο...ένα τηλ παίδες γίνεται και το θέμα λύνεται...
Καμιά φορά ανησυχώ μήπως μ' εγκαταλείψουν όλοι και μείνουν ΜΟΝΟΙ τους.....

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 14:42 »
Παιδία  δεν  ύπαρχοι πρόβλημα στο να  βρει  η  όχι  το πρόβλημα  είναι  στο νόμο ,,αλλά  χτες  είδα μια Φώτο από  τεριος  με την  μπουκάλα   στην  θέση  από  το  καζανάκι  ,,αν  όλα είναι  νόμιμα   έλισσα  το  πρόβλημα   j12 a105 roc2 yah

Για κρατα μας ενήμερους.

Αποσυνδεδεμένος anixneftis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 15:27 »
ενα σημαντικο πραγμα που πρεπει να θυμομαστε ειναι οτι το προπανιο(κοινος υγραεριο)σε χαμηλες θερμοκρασιες παγωνει.Οποτε για σκεφτητετο λιγο το θεμα με την τοποθετηση της φιαλης εξωτερικα....βεβαια αυτο εχει να κανει και με την πολη πουδιαμενει ο καθενας ,αλλα  ο χειμωνας ειναι σχεδον ιδιος στις περισοτερες περιοχες της επαρχιας και σε πολλες περιοχες πλησιον της Αθηνας.
Επισης το προπανιο οταν παγωσει δεν καιγεται κανονικα,και αποτελεσμα θα ειναι η οχι καλη  λειτουργια του οχηματος.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 17, 2011, 19:29 »
Παιδία  δεν  ύπαρχοι πρόβλημα στο να  βρει  η  όχι  το πρόβλημα  είναι  στο νόμο ,,αλλά  χτες  είδα μια Φώτο από  τεριος  με την  μπουκάλα   στην  θέση  από  το  καζανάκι  ,,αν  όλα είναι  νόμιμα   έλισσα  το  πρόβλημα   j12 a105 roc2 yah



  Όταν με το καλό το βάλεις στείλε μας καμία φώτο.