Αποστολέας Θέμα: Υγραεριοκινηση  (Αναγνώστηκε 97202 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:31 »
   Έχω ακούσει για δεξαμενές που μπαίνουν εκεί που είναι τα πλαστικά πλαϊνά στα πίσω καθίσματα, γνωρίζει κανείς κάτι;

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 16, 2011, 18:00 »
Πεστα ολα, λεγε οτι ξερεις. cl cl cl cl cl cl cl cl cl cl ;D

Αποσυνδεδεμένος Setteras

  • Jimny
  • Μηνύματα: 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 20:27 »
   Το ψάχνω ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 20:42 »
   Το ψάχνω ακόμα.

 σε περιμένουμε ... :)

Αποσυνδεδεμένος brwmogazos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #139 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:45 »
παιδες το υγραεριο δεν εχει διαφορετικο afr απο την βενζινη?

αν δεν απατωμαι δουλευει πιο φτωχο με αποτελεσμα αυξημενες θερμοκρασιες εξαγωγης-κυλινδρων κτλπ, επισης εξτρα καταπονηση βαλβιδων + αν δεν απατωμαι επικαθισεις?

Οι βαλβιδες και οι εδρες δεν την ακουνε?

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 10:48 »
Εγώ θα βάλω KERS στο δικό μου.... +80 άλογα για 6.5 δευτερόλεπτα.... κύρια φόρτιση από την πέδηση και δευτερεύουσα από τον ήλιο...

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 11:16 »
παιδες το υγραεριο δεν εχει διαφορετικο afr απο την βενζινη?

αν δεν απατωμαι δουλευει πιο φτωχο με αποτελεσμα αυξημενες θερμοκρασιες εξαγωγης-κυλινδρων κτλπ, επισης εξτρα καταπονηση βαλβιδων + αν δεν απατωμαι επικαθισεις?

Οι βαλβιδες και οι εδρες δεν την ακουνε?

afr ??? Τι σημαίνει ?

Πάντως ένας φίλος μου σε Jιmny, έχει κάνει 200000 χιλιόμετρα και τα 80000 ειναι με υγραέριο...
Χωρίς λαδιέρα (που δεν χρειάζεται ούτως η άλλως).

Έχει βγάλει τα λεφτά του ήδη 3 φορές... οπότε καλύπτει και το κόστος αλλαγής κινητήρα.. ;)




Αποσυνδεδεμένος brwmogazos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 11:25 »
air fuel ratio.

αποτι ξερω δουλευει πιο φτωχο συγκριτικα με την βενζινη αρα αυξημενες θερμοκρασιες.

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 01, 2011, 11:28 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Air_Fuel_Ratio

Πλέον όχι... Το εγκεφαλάκι φροντίζει ακόμα κ για τον ψεκασμό λαδιού  ;) αυτοκίνητα εργοστασιακά τουλάχιστον δεν πρόκειται να συναντήσουν πρόβλημα...

fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 15:39 »
Το υγραέριο βγάζει προβλήματα κυηρίως στις έδρες των βαλβίδων τις οποίες καταστρέφει.
Εγώ ψάχνομαι για το υδρογόνο το οποίο δημιουργείται από μια γεννήτρια η οποία τοποθετίται μέσα στον χώρο του κινητήρα και διοχετεύεται στην εισαγωγή καυσίμου με αποτέλεσμα να καθιστά πιο ευφλεκτο το μίγμα βενζίνης-αερα και να αυξάνει την απόδοση του κινητήρα.Γύρω στο 25-30% μείωση της κατανάλωσης χωρίς δέσμευση χώρου και χωρίς να χρειάζεται να προμηθεύεσαι υδρογόνο.Εγγύηση 5 χρόνια και δωρεάν συντήρηση του κυκλώματος.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 05, 2011, 16:47 »
Δεν βγάζει φίλε μου προβήματα !!!!!

Κυκλοφορεί τζίμνυ και έχει κάνει 80000 χιλιόμετρα με αέριο και σύνολο το μοτερ 200000 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ   !!!!!

ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙΕΡΑ...

Αυτό το τζίμνυ έχει γλυτώσει , τον ιδιοκτήτη του, πολλές χιλιάδες ευρώ!!!  ;)


Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 21:31 »
Το υγραέριο βγάζει προβλήματα κυηρίως στις έδρες των βαλβίδων τις οποίες καταστρέφει.
Εγώ ψάχνομαι για το υδρογόνο το οποίο δημιουργείται από μια γεννήτρια η οποία τοποθετίται μέσα στον χώρο του κινητήρα και διοχετεύεται στην εισαγωγή καυσίμου με αποτέλεσμα να καθιστά πιο ευφλεκτο το μίγμα βενζίνης-αερα και να αυξάνει την απόδοση του κινητήρα.Γύρω στο 25-30% μείωση της κατανάλωσης χωρίς δέσμευση χώρου και χωρίς να χρειάζεται να προμηθεύεσαι υδρογόνο.Εγγύηση 5 χρόνια και δωρεάν συντήρηση του κυκλώματος.
Ποσο παει?
Ποιος το βαζει αυτο?
Εχουμε ακουσει αλλα σχολια για το υδρογονο????

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 22:27 »
Δεν βγάζει φίλε μου προβήματα !!!!!

Κυκλοφορεί τζίμνυ και έχει κάνει 80000 χιλιόμετρα με αέριο και σύνολο το μοτερ 200000 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ   !!!!!

ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙΕΡΑ...

Αυτό το τζίμνυ έχει γλυτώσει , τον ιδιοκτήτη του, πολλές χιλιάδες ευρώ!!!  ;)




Το "δεν βγάζει προβλήματα" και τέτοιου είδους άλλες θεωρίες δεν μας λένε κάτι.Ναι φυσικα και θα έβαζα υγραέριο γιατί δεν είμαι χαζός...και εγώ θέλω οικονομία.Έχω 6 αυτοκίνητα υπόψιν μέχρι στιγμής που μπορώ να σε στείλω να δεις με προβλήματα.Αυτά είναι :citroen C4,toyota yaris 08',jeep grand cherokee,subaru forester 09',land cruiser 07' και kia ceed 10'.Ήθελα σαν τρελός να βάλω υγραέριο γιατί κάνω πολλα χλμ. και μου το είπε ξεκάθαρα ο άνθρωπος, μην βάλεις.Και το δικό μου το jimny φίλε 170.000 έχει και είναι απροβλημάτιστο.Επίσης τυχαίνουν περιπτώσεις που να μην παρουσίασε τίποτα αλλά σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι για πάντα ή για πόσο ακόμα??

Για το υδρογόνο ρώτησα εδώ
http://www.car.gr/parts/view/1902670/
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dimchri

  • Jimny
  • Μηνύματα: 165
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 22:55 »
υπόψιν μέχρι στιγμής που μπορώ να σε στείλω να δεις με προβλήματα.Αυτά είναι :citroen C4,toyota yaris 08',jeep grand cherokee,subaru forester 09',land cruiser 07' και kia ceed 10'.Ήθελα σαν τρελός να βάλω υγραέριο γιατί κάνω πολλα χλμ. και μου το είπε ξεκάθαρα ο άνθρωπος, μην βάλεις.Και το δικό μου το jimny φίλε 170.000 έχει και είναι απροβλημάτιστο.Επίσης τυχαίνουν περιπτώσεις που να μην παρουσίασε τίποτα αλλά σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι για πάντα ή για πόσο ακόμα??

Για το υδρογόνο ρώτησα εδώ
http://www.car.gr/parts/view/1902670/

κοίτα αυτη την στιγμή ξέρω πάνω από 10 τζίμνυ που έχουνε βαλει αέριο χωρίσ πρόβλημα...
Αν μου φέρεις έναν που να έβαλε υγραέριο σε τζίμνυ και του έβγαλε πρόβλημα θα συμφωνήσω μαζί σου.
Αν θέλεις πες μου που μπορώ να δω το cherokee που αναφέρεις ποιό πάνω γιατί θέλω να το δω ... ή αν ξέρεις τον ιδιοκτήτη πες μου να επικοινωνήσω μαζί του...

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: Υγραεριοκινηση
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 06, 2011, 23:10 »
Δεν βγάζει φίλε μου προβήματα !!!!!

Κυκλοφορεί τζίμνυ και έχει κάνει 80000 χιλιόμετρα με αέριο και σύνολο το μοτερ 200000 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ   !!!!!

ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙΕΡΑ...

Αυτό το τζίμνυ έχει γλυτώσει , τον ιδιοκτήτη του, πολλές χιλιάδες ευρώ!!!  ;)




Το "δεν βγάζει προβλήματα" και τέτοιου είδους άλλες θεωρίες δεν μας λένε κάτι.Ναι φυσικα και θα έβαζα υγραέριο γιατί δεν είμαι χαζός...και εγώ θέλω οικονομία.Έχω 6 αυτοκίνητα υπόψιν μέχρι στιγμής που μπορώ να σε στείλω να δεις με προβλήματα.Αυτά είναι :citroen C4,toyota yaris 08',jeep grand cherokee,subaru forester 09',land cruiser 07' και kia ceed 10'.Ήθελα σαν τρελός να βάλω υγραέριο γιατί κάνω πολλα χλμ. και μου το είπε ξεκάθαρα ο άνθρωπος, μην βάλεις.Και το δικό μου το jimny φίλε 170.000 έχει και είναι απροβλημάτιστο.Επίσης τυχαίνουν περιπτώσεις που να μην παρουσίασε τίποτα αλλά σου εγγυάται κανείς ότι θα είναι για πάντα ή για πόσο ακόμα??

Για το υδρογόνο ρώτησα εδώ
http://www.car.gr/parts/view/1902670/

Σε τι προβλήματα αναφέρεσαι?
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems