Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρικά Παράθυρα και διακόπτης συνοδηγού - SUZUKI JIMNY 2004  (Αναγνώστηκε 1915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Loukas 1987

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • www.jimnyclub.com
Καλησπέρα σας, είμαι νέος χρήστης στο forum αλλά παλιός σχετικά κάτοχος ενός suzuki jimnie μοντέλου του 2004.
Θα ήθελα σας παρακαλώ τα φώτα σας στο παρακάτω θέμα που μου έχει προκύψει τις τελευταίες ημέρες.

Ο διακόπτης του συνοδηγού για το παράθυρο εδώ και κανά χρόνο δεν λειτουργούσε για το κατέβασμα του παραθύρου αλλά μόνο για το ανέβασμά του. Το κατέβασμα του παραθύρου του συνοδηγού έτσι το έκανα από τον σχετικό διακόπτη που υπάρχει στην θέση του οδηγού, στον διπλό διακόπτη που υπάρχει εκεί με την ασφάλεια που έχει για το κατά περίπτωση κλείδωμα του παραθύρου.

Πριν λίγες ημέρες ξεκούμπωσα το πλαστικό κάλυμμα της πόρτας του συνοδηγού, αποσύνδεσα τον διακόπτη από την άσπρη φίσα που έχει και επειδή δεν είχα σπρέυ επαφών έκανα μια "βλακεία", άνοιξα τον διακόπτη μέχρι μέσα για να τον καθαρίσω.
Ανοίγοντάς τον, είδα στην μια πλευρά (μάλλον η πλευρά από όπου λειτουργεί το κατέβασμα του παραθύρου) να είναι κατάμαυρο μάλλον από κάποιο πιθανό βραχυκύκλωμα του παρελθόντος....

Να μην σας τα πολυλογώ, τον καθάρισα με στεγνό πανάκι να φύγει η μαυρίλα, όχι κάτι ιδιαίτερο, έκλεισα τον διακόπτη και πήγα και τον σύνδεσα πάλι στο αυτοκίνητο.

Το αποτέλεσμα ήταν να μην παίρνει εντολή πλέον από αυτόν τον διακόπτη για το ανέβασμα του παραθύρου, όπως έκανε πριν, αλλά ούτε
και από τον διακόπτη που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού για αυτό το παράθυρο.

Σαν μια λύση έβγαλα τον διακόπτη του συνοδηγού και μέτρησα με ένα πολύμετρο την φύσα, μια φύσα με πέντε πιν, βρίσκοντας τους δύο συνδυασμούς ρεύμα - γείωση που δίνουν 12,5 volt στον διακόπτη.
Κατόπιν πήρα ένα καλώδιο και επιχείρησα να διαπιστώσω αν ενώνοντας δύο πιν (όχι αυτά με το ρεύμα και την γείωση για να μην γίνει βραχυκύκλωμα) θα ανέβαινε ή κατέβαινε το παράθυρο. Ωστόσο, μάταια. Κανένας συνδυασμός δεν είχε αποτέλεσμα το ανέβασμα ή το κατέβασμα του παραθύρου...

Πιστεύετε ότι είναι πρόβλημα του διακόπτη; Καλού κακού έχω παραγγείλει έναν νέο διακόπτη αλλά δεν είναι περίεργο ότι το κόλπο με το καλώδιο δεν απέδωσε;

Υπάρχει περίπτωση να έχει κολλήσει το μοτέρ του παραθύρου, από τις απόπειρες να δω αν έχει φτιάξει ο διακόπτης ανεβάζοντας τρεις-τέσσερις φορές πάνω το παράθυρο ενώ ήταν ήδη πάνω πάνω;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.








Αποσυνδεδεμένος Loukas 1987

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • www.jimnyclub.com
Απ: Ηλεκτρικά Παράθυρα και διακόπτης συνοδηγού - SUZUKI JIMNY 2004
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 22, 2019, 18:51 »
Παιδιά τελικά ήταν ο διακόπτης. Μου ήρθε ο νέος διακόπτης του συνοδηγού, τον τοποθέτησα και ολα οκ. Προφανως, για να λειτουργήσει το ανέβασμα και το κατέβασμα του παραθύρου χωρίς διακοπτη θα έπρεπε να συνδυασθούν δύο καλώδια ταυτόχρονα και όχι ένα .....