Αποστολέας Θέμα: φιμε τζαμια  (Αναγνώστηκε 48766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 13:51 »
Εχω LLumar 2o στάδιο σε όλα τα παράθυρα απο το 2002 που πήρα το αυτοκίνητο...παλαιότερα δεν έφεραν αντιρρήσεις να βάλουν και στο παρμπρίζ! Δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Μικρή δυσκολία παρουσιάζεται σε επαρχιακούς δρόμους χωρίς φωτισμό κοιτώντας απο το πίσω τζάμι. Η ορατότητα τότε δεν είναι καλή ιδιαίτερα προς τις πίσω γωνίες του αμαξώματος. Πρέπει να το συνηθίσεις γιατί θέλει λίγο παραπάνω προσοχή.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος panosd

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 14:23 »
Την διαφανη μεμβρανη στο παρμπριζ την ειχα κοντα στα 2 χρονια.Η θωλουρα που φαινοταν ηταν οντως ελαχιστη.

Το προβλημα ηταν το βραδυ οταν επεφτε το φως απο τα αντιθετα διερχομενα αυτοκινητα.Τοτε ηταν σαν να βαζεις φιλτρο σε συνομιλια με βιντεοφωνο
 
για να μην βλεπει ο αλλος ποιος εισαι.Κ με βροχη το ιδιο προβλημα υπηρχε.

Αλλα εκανε δουλεια.Εκοβε την ενταση του ηλιου.
Το βαζω στα τεσσερα (4χ4) και αργα (LOW) για να μην κολλαω πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 31, 2008, 21:49 »
....
Αυτά και καλά ξεμπερδέματα γιατί όλα τα τραβάμε από την άγνοια των αρμοδίων.

...και επειδη στο Ελλαδισταν δεν βγαζεις ακρη, αν πεσεις σε κανα... ψυχολογικα ασταθή τροχαιο που δεν ηπιε τον σωστο σε ποιοτητα και ποσοτητα πρωινο φραπεδογαλο με πασπαλισμενη την αχνη-κανελο-μπουγατσοκιμαδενια τυροπιτα του...... προχωρας στη συμβουλη της Εριανας και τελειωνει η ιστορια εκει.. lol lol ε μα.....

καλό το αρθρο :)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 17:29 »
ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΦΟΡΕΣΑ ΤΙΣ MACICO. ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ...  8)ΑΞΙΖΕΙ.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΕΛΩΝ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ ΑΠΟ ΛΕΛΗ  87 210Ε ΜΕ ΜΕΜΒΡΑΝΗ ΓΙΑ ΜΠΑΜΠΡΙΖ & 150Ε ΧΩΡΙΣ.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 27, 2009, 14:34 »
Βρε παιδιά να κάνω ορισμένες ερωτήσεις για να βγάλω συμπέρασμα....
Σκέπτομαι να βάλω μεμβράνες Llumar titanium σε ένα ανοιχτό φόντο για να προστατέψω το εσωτερικό του Μήτσου από την υπερβολική έκθεση στον ήλιο και για να βοηθήσω την λειτουργία του αιρ κοντισιον. Θα βοηθήσουν σε τίποτε ή τσάμπα θα τα βάλω????
Επίσης θα ξενερώσω αν βλέπω θολά ύστερα από την εφαρμογή ή αν έχω πρόβλημα ορατότητας το βράδυ σε επαρχιακό δίκτυο ή σε βροχές.
Α… και κάτι τελευταίο! Έχει αφαιρέσει κανείς τις μεμβράνες???μετά αφήνουν τίποτε σημάδια από τις σπάτουλες όπως τις βγάζουν???

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 27, 2009, 17:30 »
Βλεπεις κανονικοτατα.

Στο παρπριζ δεν βαζεις ετσι και αλλιως γιατι απαγορευεται οποτε δεν αλαλ ζει κατι σε αυτο.

Στα πλευρικα τζαμια μειωνεται η ορατοτητα ΜΟΝΟ σε περιοχες με απολυτο σκοταδι οποτε λογικο και ειναι να μην βλεπεις καλα εξω.

Δουλεια κανουν απιστευτη και ως αποτελεσμα αισθητικο αλλα κυριως ως μειωση θερμοκρασιας. Αυτο θα το καταλαβεις οταν εχεις ανοιχτο το τζαμι και σε ψηνει ο ηλιος.

Για να ξεκολησει δε θελει σπατουλα, απλα ξυνουν μια γωνιτσα να ξεκολησει και μετα ολο μαζι τραβας και φευγει. Και σημαδι δεν αφηνει κανενα. Πριν απο 1 χρονο αλλαξα την μια επειδη την εγδαρα με ενα σιδερο.

Εγω εχω τις lumar 2ο σταδιο (νομιζω ειναι αυτες που λες)
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 27, 2009, 17:57 »
Να σαι καλα αδερφε θα παω να τις περασω μαλλον αυριο..... κατι ακομη αν το ξερεις....με gps εχεις καποιο προβλημα με το σημα?( λογο της
μεταλλικης επιστρωσης που εχουν)

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 27, 2009, 20:50 »
Δε νομιζω να εχεις προβλημα φιλε...εχω κολλησει την κεραια της τηλεορασης πανω στις μεμβρανες και δεν εχω κανενα προβλημα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος macdinos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 65
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 28, 2009, 01:34 »
Έχω τις Llumar titanium και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με το GPS (Garmin), παρόλο που δεν χρησιμοποιώ εξωτερική κεραία.

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 28, 2009, 11:41 »
ευχαριστω βρε παιδια, να στε καλα που μου διωξατε τισ οποιες αμφιβολιες ειχα..θα παω να τις περασω

Αποσυνδεδεμένος LIAKAROS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • FAST AND ACCURATE
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 29, 2009, 17:56 »
Παντως οσο αφορα τις μεμβρανες για το παρμπριζ, να εχετε στα υπ'οψιν οτι καποια αυτοκινητα (το jimny οχι) εχουν απο την μανα τους καποια εσωτερικη μεμβρανη η οποια θελει λιγη παρατηρητικοτητα να την δεις,βασικα πρεπει να κοιταξεις απο κοντα σε καποια απο τις γωνιες του παρμπριζ...σε αυτην την περιπτωση απ οτι μου ειπε πολυ καλος μαστορας του αντικειμενου πρεπει να αποφευγεται η τοποθετιση εξτρα μεμβρανης γιατι το κρυσταλο μπορει ανα πασα ωρα και στιγμη να αρχισει να ραγιζει χωρις λογο...

Συγκεκριμενα σε ενα 307 που του ειχα παει για να του βαλω φιμε ζελατινες και το οποιο τυχαινει να εχει εσωτερικη μεμβρανη,μου ειπε οτι στο παρμπριζ αν ηθελα θα μου εβαζε,αλλα με δικη μου ευθυνη και χωρις ο ιδιος να μου εδινε καποια εγγυηση για το αποτελεσμα εξηγωντας μου τον λογο...ξαναλεω οτι ο μαστορας ειναι απο τις αυθεντιες για την δουλεια αυτη και δεν ειχε λογο να μου πει ψεματα...ισα ισα που παραπανω χρηματα θα επερνε...

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 08, 2009, 05:21 »
Για σας παιδια ψαχτηκα και γω λιγο τελευταια με τα φιμε για λογους θερμοκρασιας και UV-filter(ελλαδα ζουμε) και ειδα οτι οι τιμες που αναφερετε ειναι αρκετα υψηλοτερες απο αυτη που βρηκα. Συγκεκριμενα εκανα μια αναζητηση στα φορουμ διαφορων CLUB's και ειδα οτι ολοι προτεινουν ανεπιφυλακτα τον Γιαννικελη, συν το οτι απο φιλους που εβαλαν σε αυτον η εφορου ζωης εγγυηση ισχυει και μια φορα που εγινε ζημια στο αυτοκινητο κατα την τοποθετηση ο Γιαννικελης παραγγειλε κατευθειαν ανταλακτικο και το αντικατεστησε. Ετσι λοιπον πηγα να παρω προσφορα:
185€: νομιμες μεβρανες στα παραθυρα οδηγου-συνοδηγου και οτι θελω για τα πισω μιας και δεν υπαρχει περιορισμος απο την Ε.Ε.
υπηρχε επισης και μια μεμβρανη ΝΟΜΙΜΗ και για το παρμπριζ που δεν ηταν φυσικα σκουρα αλλα λιγο γαλαζια, με εξτρα κοστος. Ακομη μου πε οτι αν επιλεξω μη νομιμες μεμβρανες η τιμη θα πεσει ακομα πιο κατω απο τα 185 λογω του οτι τα υλικα των νομιμων ειναι ακριβοτερα
Και ολα αυτα σαν απλος πελατης και οχι με ειδικη εκπτωση, φυσικα δεν νομιζω να κανει καλυτερη προσφορα γιατι μου πε οτι τετοιες τιμες κανει και στα club.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2009, 05:26 από elsp »
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 08, 2009, 13:22 »
Χωρίς να θέλω να σε βάλω σε σκέψεις αλλά το μόνο ΝΟΜΙΜΟ που θα δεχτεί ο τροχονόμος είναι χαρτί με φωτομέτρηση από το ΚΤΕΟ που πιστοποιεί το ποσοστό της διαπερατότητας... Τα άλλα όλα δεν τα δέχονται... Εκτός και αν την κλήση σου την πληρώσει ο μαγαζάτορας που σου την πούλησε...
Jimnyclub.com

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 08, 2009, 14:31 »
Για σας παιδια ψαχτηκα και γω λιγο τελευταια με τα φιμε για λογους θερμοκρασιας και UV-filter(ελλαδα ζουμε) και ειδα οτι οι τιμες που αναφερετε ειναι αρκετα υψηλοτερες απο αυτη που βρηκα. Συγκεκριμενα εκανα μια αναζητηση στα φορουμ διαφορων CLUB's και ειδα οτι ολοι προτεινουν ανεπιφυλακτα τον Γιαννικελη, συν το οτι απο φιλους που εβαλαν σε αυτον η εφορου ζωης εγγυηση ισχυει και μια φορα που εγινε ζημια στο αυτοκινητο κατα την τοποθετηση ο Γιαννικελης παραγγειλε κατευθειαν ανταλακτικο και το αντικατεστησε. Ετσι λοιπον πηγα να παρω προσφορα:
185€: νομιμες μεβρανες στα παραθυρα οδηγου-συνοδηγου και οτι θελω για τα πισω μιας και δεν υπαρχει περιορισμος απο την Ε.Ε.
υπηρχε επισης και μια μεμβρανη ΝΟΜΙΜΗ και για το παρμπριζ που δεν ηταν φυσικα σκουρα αλλα λιγο γαλαζια, με εξτρα κοστος. Ακομη μου πε οτι αν επιλεξω μη νομιμες μεμβρανες η τιμη θα πεσει ακομα πιο κατω απο τα 185 λογω του οτι τα υλικα των νομιμων ειναι ακριβοτερα
Και ολα αυτα σαν απλος πελατης και οχι με ειδικη εκπτωση, φυσικα δεν νομιζω να κανει καλυτερη προσφορα γιατι μου πε οτι τετοιες τιμες κανει και στα club.

χωρις να θελω να κανω διαφημηση αν περνας απο πρωτοπαπαδακη στο γαλατσι εχει μια llumar, κανε και εκει μια ερωτηση.
σε corsa 5d apo 230 ευρω που ζηταγανε ολοι εκει τις εβαλα 180ευρω.

το jimny επειδη εχει 2 πορτες λιγοτερο λογικα θα ειναι πιο φτηνο.

Για το κτεο και την αστυνομια πλεον ολες οι εταιρειες σου δινουν απο φετος ενα χαρτι με τα χαρακτηριστικα της μεβρανης και τα ποσοστα διαπερατποτητας και πεισης σου κολανε ενα αυτοκολητο ωστε να ξερουν και να πιστοποιουν οτι ειναι νομιμες ως προς την διαπερατοτητας τους.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος admin

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
    • Jimnyclub.com
Απ: Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 08, 2009, 12:03 »
Για σας παιδια ψαχτηκα και γω λιγο τελευταια με τα φιμε για λογους θερμοκρασιας και UV-filter(ελλαδα ζουμε) και ειδα οτι οι τιμες που αναφερετε ειναι αρκετα υψηλοτερες απο αυτη που βρηκα. Συγκεκριμενα εκανα μια αναζητηση στα φορουμ διαφορων CLUB's και ειδα οτι ολοι προτεινουν ανεπιφυλακτα τον Γιαννικελη, συν το οτι απο φιλους που εβαλαν σε αυτον η εφορου ζωης εγγυηση ισχυει και μια φορα που εγινε ζημια στο αυτοκινητο κατα την τοποθετηση ο Γιαννικελης παραγγειλε κατευθειαν ανταλακτικο και το αντικατεστησε. Ετσι λοιπον πηγα να παρω προσφορα:
185?: νομιμες μεβρανες στα παραθυρα οδηγου-συνοδηγου και οτι θελω για τα πισω μιας και δεν υπαρχει περιορισμος απο την Ε.Ε.
υπηρχε επισης και μια μεμβρανη ΝΟΜΙΜΗ και για το παρμπριζ που δεν ηταν φυσικα σκουρα αλλα λιγο γαλαζια, με εξτρα κοστος. Ακομη μου πε οτι αν επιλεξω μη νομιμες μεμβρανες η τιμη θα πεσει ακομα πιο κατω απο τα 185 λογω του οτι τα υλικα των νομιμων ειναι ακριβοτερα
Και ολα αυτα σαν απλος πελατης και οχι με ειδικη εκπτωση, φυσικα δεν νομιζω να κανει καλυτερη προσφορα γιατι μου πε οτι τετοιες τιμες κανει και στα club.

χωρις να θελω να κανω διαφημηση αν περνας απο πρωτοπαπαδακη στο γαλατσι εχει μια llumar, κανε και εκει μια ερωτηση.
σε corsa 5d apo 230 ευρω που ζηταγανε ολοι εκει τις εβαλα 180ευρω.

το jimny επειδη εχει 2 πορτες λιγοτερο λογικα θα ειναι πιο φτηνο.

Για το κτεο και την αστυνομια πλεον ολες οι εταιρειες σου δινουν απο φετος ενα χαρτι με τα χαρακτηριστικα της μεβρανης και τα ποσοστα διαπερατποτητας και πεισης σου κολανε ενα αυτοκολητο ωστε να ξερουν και να πιστοποιουν οτι ειναι νομιμες ως προς την διαπερατοτητας τους.

Σωστά τα λές για το χαρτί αλλά όταν του το έδειξα ΔΕΝ.
Σαν να το εδειχνα σε τοίχο... Ή σαν να ήταν γραμμένο στα κινέζικα... Σε όποιον "επιστήμονα" πέσεις είναι....

-Είναι βεβαίωση του ΚΤΕΟ;
-Όχι ρε φίλε, της εταιρίας είναι....
-Δε με ενδιαφέρει...

Οπότε σταματάς την κουβέντα γιατί δεν έχει νόημα... Η απλά δεν υπογράφεις την κλήση και πας δικαστήριο... (εκεί φαντάζομαι είναι πιο νορμάλ άτομα)
Jimnyclub.com