Αποστολέας Θέμα: φιμε τζαμια  (Αναγνώστηκε 48919 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 27, 2009, 21:11 »
...... εκτος απο μπροστα...αν κ για μπροστα ειμαι ακομα σε σκεψη μιας κ μπορω ευκολα να βρω χαρτι απο νοσοκομειακο οφθαλμιατρο κ οπως μου ειπε κ αυτος με χαρτι βαζεις ανετα κ μπροστα...
...

το θεμα δεν ειναι αν παιρνεις χαρτι για να βαλεις, αλλα αν παιρνεις ρισκο το να βλεπεις το βραδυ ;)

Ακομα και με τα πλαϊνα, θα χρειαστεις προσαρμογη στο 2ο σταδιο. Ειδικα στην οπισθεν σε χαμηλου φωτισμου  περιοχες (ειδικα για βουνο ειναι προβλημα), θελει προσοχη. Οι μπροστινες μεμβρανες, από οτι μου ειπε ο μαστορας που μου εβαλε τις περιφερειακες, αλλοιωνουν και "σκοτεινιαζουν" -αρκετα-το οπτικο σου πεδιο. Αν ειναι διαφανεις, μόνο αλλοιωνουν.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 27, 2009, 22:26 »
Γιωργο κ εγω αυτο πιστευω για αυτο κ κολλωσα στο να βαλω κ μπροστα...

Αν κ ο τυπος,μολις ακουσε οτι μπορω να βρω χαρτι γιατρου μου ειπε αν βαλω κ μπροστα δεν θα εχω προβλημα κ του λεω καλα αλλα φοβαμαι μηπως παραμορφωνει...η απαντηση του: ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙ  lol lol lol

Παντως κ σε ενος φιλου απο την δουλεια που μπηκα στο δικο του αυτοκινητο με llumar 2 σταδιο μου φανηκε καπως αλλα μου ειπε μην μασας τον πρωτο καιρο θα φας λιγη πικρα μετα ομως θα συνηθισεις κ οταν θα μπαινεις σε αλλα χωρις μεμβρανες θα σου φαινεται καπως...
Αν κ πιστευω οτι ειναι καλη περιοδος τωρα που τις βαζω γιατι θα με αποζημιωσουν απο την αποψη της ακτινοβολιας...

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 27, 2009, 23:13 »
Γιωργο κ εγω αυτο πιστευω για αυτο κ κολλωσα στο να βαλω κ μπροστα...

Αν κ ο τυπος,μολις ακουσε οτι μπορω να βρω χαρτι γιατρου μου ειπε αν βαλω κ μπροστα δεν θα εχω προβλημα κ του λεω καλα αλλα φοβαμαι μηπως παραμορφωνει...η απαντηση του: ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΘΕΙ  lol lol lol

Παντως κ σε ενος φιλου απο την δουλεια που μπηκα στο δικο του αυτοκινητο με llumar 2 σταδιο μου φανηκε καπως αλλα μου ειπε μην μασας τον πρωτο καιρο θα φας λιγη πικρα μετα ομως θα συνηθισεις κ οταν θα μπαινεις σε αλλα χωρις μεμβρανες θα σου φαινεται καπως...
Αν κ πιστευω οτι ειναι καλη περιοδος τωρα που τις βαζω γιατι θα με αποζημιωσουν απο την αποψη της ακτινοβολιας...



τους εχει δει τους συμπαθεστατους κατα τ'αλλα ταριφες πως οδηγουν? lol Άτοπη η τοποθετηση του να του πεις. Οχι μην του το πεις. Παρε σε καλη τιμη την τοποθετηση και πες του το μετα lol

Οσο για την παραμορφωση που λεει ο ευγενεστατος τεχνικος οτι δεν υπαρχει... παρακολουθησε το στο πισω τζαμι οταν τις τοποθετησεις με το καλό και αποβαλουν πια, ολη την υγρασια ;)

οντως κοβει την ακτινοβολια κατακορυφα. Ασχετα με το air-condition που δουλευει καλυτερα, ειναι θεμα υγειας. Μπορεις να κατσεις εκτεθειμενος στην ακτινοβολια για ωρες σε ταξιδι, χωρις να παθεις ζημια ;)

Και ειδικα για οποιον εχει παιδια, ειναι η καλυτερη επενδυση στο αυτοκινητο.
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος elsp

  • Jimny
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 31, 2009, 13:29 »
Για σας παδια εγω εκλεισα για αυριο(δευτερα) να τα βάλω. Στο πισω τζαμι πως γινεται η τοποθέτηση; γιατι εχει και τα μεταλλακια που κουμπωνει πανω το φυσακι για την αντισταση, κόβουν μηπως εκει καμια σχισμη και περναει ;
Going there is half the fun!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 31, 2009, 14:08 »
130 εγω στη Θεσσαλονικη.
Βεβαια πηγα συστημενος απο αλλον που ειχε περασει στο ιδιο μαγαζι.
Καρντάση σε ποιό Θεσσαλονίκη? Με ενδιαφέρει και εμένα αν θές στείλε με πμ., η στο 6937313311 Δημήτρης.
Ευχαριστώ
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 31, 2009, 17:27 »
Για σας παδια εγω εκλεισα για αυριο(δευτερα) να τα βάλω. Στο πισω τζαμι πως γινεται η τοποθέτηση; γιατι εχει και τα μεταλλακια που κουμπωνει πανω το φυσακι για την αντισταση, κόβουν μηπως εκει καμια σχισμη και περναει ;

Τα φυσακια βγαινουν.Απλως κανουν δυο τρυπουλες στη μεμβρανη και την περνανε.Καλυτερα θα ειναι να σου βγαλουν το πισω τζαμι για να περαστει η μεμβρανη γιατι εχω δει αμαξια που στην τοποθετηση δεν το εβγαλαν και γεμισε το τζαμι περιμετρικα φυσαλιδες.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 31, 2009, 17:32 »
130 εγω στη Θεσσαλονικη.
Βεβαια πηγα συστημενος απο αλλον που ειχε περασει στο ιδιο μαγαζι.
Καρντάση σε ποιό Θεσσαλονίκη? Με ενδιαφέρει και εμένα αν θές στείλε με πμ., η στο 6937313311 Δημήτρης.
Ευχαριστώ

Το μαγαζι αυτο ειναι στην εθνικης αντιστασεως οπως κατεβαινεις αριστερα διπλα στη ΝΟΚΙΑ αν δεν κανω λαθος.
Παντως ειναι πριν απο τη saab.Θα το δεις...ενα παρπριζαδικο ειναι.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος 4x4er

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 868
  • Φύλο: Άντρας
  • You go Faster, I go Everywere...
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 31, 2009, 20:01 »
thanks!!! >best
Mountains, seas, somewere in between...

Αποσυνδεδεμένος Gagarin

  • Jimny
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 05, 2009, 19:50 »
Λοιπον το πηρα εχθες το οχημα...
Εντυπωσεις...ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ...κ μερα κ νυχτα δεν ενοχλουν...
ΑΛΛΑ...σημερα το πρωι στην δουλεια που τις βλεπαμε με ενα φιλο τσουπ ειδα κατι φουσκαλες μικρες...Παιδες οσοι εχετε μπορειτε να μου πειτε ειναι λογικο να εχει μικρες φουσκαλες;Σε μερικα σημεια εχει σαν χοντρη τριχα ενα πραμα... bhe bhe bhe
Πηρα τηλεφωνο αυτον τον τυπο μου λεει φερτες να δουμε...
Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...
άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...
και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!

Αποσυνδεδεμένος pac man

  • Jimny
  • Μηνύματα: 34
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 05, 2009, 20:03 »
δεν εχει κανει καλη εφαρμογη και εχει μεινει αερας.αυτο απο πολους λογους π.χ. αν δεν καθαρισε καλα το τζαμι πριν, να μην πατησαν καλα κ.τ.λ. κανονικα θελουν αλαγμα τα κοματια που εχουν φυσαλιδες. μου εχει συμβει και εμαθα.

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 07, 2009, 22:24 »
ειναι συνηθες φαινομενο στην αρχη να εχει *πολυ λιγες* μικρες φουσκαλες μεχρι να τραβηξει την υγρασια. Εφοσον ομως και ο τεχνικος σου, σου ειπε να το δειτε.. καλό θα ηταν ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 08, 2009, 14:16 »
Αν οι φουσκαλες ειναι πολλες και ειναι σαν ψηφιδωτο τοτε τις αλλαζει χωρις δευτερη κουβεντα.Αν εχει λιγες και μικρες τοτε τις ζεσταινει  και φευγουν.
Παντως το περασμα των μεμβρανων δεν ειναι δυσκολη υποθεση απλα θελει υπομονη.Την πεμπτη περασαμε στο peugeot 206 ενος φιλου μεμβρανες στα πισω τζαμια μονο και εγινε πολυ καλο.Το ρολό κανει 11-15 ευρω (αναλογα τις διαστασεις) και εχει σπατουλες και κοπιδι η συσκευασια.Το μονο που χρειαστηκαμε ηταν ενα πιστολι ζεστου αερα.Το θεμα ειναι οτι απο το ρολό που πηραμε ξοδεψαμε μονο το μισο, ισως και λιγο παραπανω.Αν καποιος εχει υπομονη και δεν θελει να δωσει πολλα χρηματα, μπορει με 30 ευρω να βαλει μεμβρανες στο αμαξι του.Παντως το ειδε και ενας αλλος φιλος με jimny και θα περασουμε και στο δικο του μεσα στο μηνα.Θα βγαλω και φωτο με ολα τα σταδια και θα τις ανεβασω να τις δειτε.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος japetus

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 09, 2009, 16:17 »
Το ρολό κανει 11-15 ευρω (αναλογα τις διαστασεις) και εχει σπατουλες και κοπιδι η συσκευασια.
...
Το θεμα ειναι οτι απο το ρολό που πηραμε ξοδεψαμε μονο το μισο.
....μπορει με 30 ευρω να βαλει μεμβρανες στο αμαξι του.

 ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 09, 2009, 16:29 »
Αν οι φουσκαλες ειναι πολλες και ειναι σαν ψηφιδωτο τοτε τις αλλαζει χωρις δευτερη κουβεντα.Αν εχει λιγες και μικρες τοτε τις ζεσταινει  και φευγουν.
Παντως το περασμα των μεμβρανων δεν ειναι δυσκολη υποθεση απλα θελει υπομονη.Την πεμπτη περασαμε στο peugeot 206 ενος φιλου μεμβρανες στα πισω τζαμια μονο και εγινε πολυ καλο.Το ρολό κανει 11-15 ευρω (αναλογα τις διαστασεις) και εχει σπατουλες και κοπιδι η συσκευασια.Το μονο που χρειαστηκαμε ηταν ενα πιστολι ζεστου αερα.Το θεμα ειναι οτι απο το ρολό που πηραμε ξοδεψαμε μονο το μισο, ισως και λιγο παραπανω.Αν καποιος εχει υπομονη και δεν θελει να δωσει πολλα χρηματα, μπορει με 30 ευρω να βαλει μεμβρανες στο αμαξι του.Παντως το ειδε και ενας αλλος φιλος με jimny και θα περασουμε και στο δικο του μεσα στο μηνα.Θα βγαλω και φωτο με ολα τα σταδια και θα τις ανεβασω να τις δειτε.
,

οι μεβρανες που πηρατε εχουν καποια προστασια απο την ακτινοβολια ? μειωνουν την θερμοκρασια στο εσωτερικο?
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος YannisS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2146
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο και πιο οικονομικό 4x4 ever
Απ: φιμε τζαμια
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 09, 2009, 16:43 »
Σχεδόν όλες οι μεμβράνες, ανεξαρτήτως σταδίου (πόσο σκούρες είναι), κόβουν περίπου 99% της υπεριώδους ακτινοβολίας. Όσον αφορά στη μείωση της θερμοκρασίας (πόσο δροσερό θα παραμένει το αμάξι), έχει να κάνει με το πόσο σκούρες είναι αυτές (όσο πιο σκούρες, τόσο πιο "δροσερό" το γίμνυ).