Αποστολέας Θέμα: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!  (Αναγνώστηκε 7461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« στις: Ιούλιος 06, 2009, 10:46 »
Παιδιά,

   Έχω αγοράσει κάτι μπάρες οροφής από το internet, MONT BLANC, αυτές τις αλουμινένιες (τις σχετικά οβαλ -βλέποντας-σε-τομή-). Το κόστος με τα μεταφορικά ήταν περί τα 148Ε. Έτσι από περιέργεια λοιπόν, είπα να πάρω και ένα τηλεφωνο σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων με αξεσουάρ αυτού του είδους (μπαγκαζιέρες, μπάρες κ.ο.κ.). Η τιμή ήταν ακριβώς διπλή !!! (299,90Ε)

   Κοροϊδευόμαστε ή μου φαίνεται ... ;

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:00 »
Οτι αγοραζεις απο το ιντερνετ εχει τουλαχιστον 30% χαμηλοτερη τιμη απ'οτι εδω.
Εχω αγορασει μηχανημα αξιας 3.270 ευρω μονο με 660 ευρω απο το ιντερνετ.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:14 »
Είναι αστείοι οι άνθρωποι τελικά ... Ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους, τη στιγμή που πωλούνται στη μισή τιμή σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:24 »
Σκεψου ομως οτι οταν αγοραζεις απο το ιντερνετ,ορισμενοι παραγοντες οπως π.χ. μεσαζοντες δεν υπαρχουν.Επισης δεν υπαρχει και το λεγομενο "κοστος βιτρινας" το οποιο πληρωνεις οταν αγοραζεις απο καταστηματα, τα οποια επισης εχουν και αλλα εξοδα οπως ενοικια,μισθοι υπαλληλων,ρευμα κτλ.Ολα αυτα καταργουνται στην ηλεκτρονικη αγορα.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:34 »
Βέβαια, ναι, εξυπακούονται όλα αυτά. Απλά θεωρώ πως δεν είναι ικανά για να γεφυρώσουν μία διαφορά της τάξης του 100% ! Αυτό μου κάνει εντύπωση ... Αν και νομίζω πως σε πολλά διαδικτυακά (τουλάχιστον) καταστήματα παρατηρείται το φαινόμενο αγοράς μέσω ίντερνετ από προμηθευτές (λιανικής) και μεταπώληση. Άσχετο με το συγκεκριμένο θέμα αλλά πιστεύω εύστοχο παράδειγμα :

  Έχω ένα κινητό και αποφασίζω να αγοράσω μεμβράνη προστασίας της οθόνης. Το διαδικτυακό (εντός Ελλάδος) κατάστημα μου το πουλάει 15Ε, ενώ η ίδια η εταιρία (που διατηρεί ιστότοπο και πουλάει και λιανικής μέσω πιστωτικών και paypal) το αποστέλλει Ελλάδα με : κόστος 5Ε + 2,16E έξοδα αποστολής = 7,15Ε, δηλαδή κέρδος περίπου 100% με 0% έξοδα !!!

ΕDIT : Το παραπάνω παράδειγμα με τη μεμβράνη είναι πραγματικό (προσωπική εμπειρία - όσες φορές αν ξαναπαρήγγειλα είτε για μένα είτε για γνωστούς μου, το έπραξα μέσω της εταιρίας / και ας περίμενα 7 εργάσιμες για να 'ρθουν από Hong Kong).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2009, 11:50 από DirectionLess »

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 06, 2009, 11:46 »
Ετσι ειναι.Σε αλλα πραγματα ειναι 100% το κερδος, σε αλλα 20% κτλ.Αυτο ειναι λογικο γιατι καπως πρεπει και αυτοι να κανουν δελεαστικες προσφορες για να πουλησουν.Οπως ανεφερες και πιο πανω αν τη μεμβρανη για το κινητο απο 15ε που πωλειται σε ενα καταστημα της γειτονιας, την ειχε το ιντερνετ 14ε, θα την επαιρνες απο το καταστημα και οχι απο το ιντερνετ γιατι παντα υπαρχει ο φοβος και η αμφιβολια να μην παραλαβεις ποτε αυτο που παρηγγειλες.Ενω αν το κερδος ειναι 100% και μικρο το ποσο, τοτε συνηθως λες: ε σιγα μωρε ας χασω και 4 ευρω...τι εγινε?...
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος dnm

  • Jimny
  • Μηνύματα: 161
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 01:25 »
Παράθεση
Παιδιά,

   Έχω αγοράσει κάτι μπάρες οροφής από το internet, MONT BLANC, αυτές τις αλουμινένιες (τις σχετικά οβαλ -βλέποντας-σε-τομή-). Το κόστος με τα μεταφορικά ήταν περί τα 148Ε. Έτσι από περιέργεια λοιπόν, είπα να πάρω και ένα τηλεφωνο σε γνωστή αλυσίδα καταστημάτων με αξεσουάρ αυτού του είδους (μπαγκαζιέρες, μπάρες κ.ο.κ.). Η τιμή ήταν ακριβώς διπλή !!! (299,90Ε)

   Κοροϊδευόμαστε ή μου φαίνεται ... ;
Αδερφε και εγω την εχω πατησει περυσι και ακομη το φυσαω και δεν κρυωνει......και δεν τους φυλαω... η AUTOPLUS μου πουλησε σε διπλη τιμη τις ιδιες μπαρες που λες και πιαστηκα πολυ μ*λ*κ*ς και τα πηρα πολυ στο κρανιο με τον εαυτο μου.Απο τοτε ΤΕΛΟΣ και οσο εχουν αυτην την πολιτικη ειναι καταδικασμενοι σε λιγο καιρο να κλεισουν.ΤΕΛΟΣ

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2010, 09:15 »
Έχεις απόλυτο δίκιο. Κάποτε ήταν (ήσαντε που λεν και στο χωριό μου) πολύ ανταγωνιστικοί (μέσα δεκαετίας '90 που είχα ψωνίσει αρκετές φορές). Έκτοτε, ακολουθούν φθίνουσα πορεία, κυρίως λόγω των τιμών τους.

Υ.Γ. Σε ό,τι αφορά τις μπάρες, αναφέρομαι στις Mont Blanc ReadyFit 20 Alu - Aero Gripper.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2010, 09:18 από DirectionLess »

Αποσυνδεδεμένος HANDER

  • Jimny
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • JIMNY
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 16:21 »
ΕΓΩ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΠΑΡΕΣ ΑΠΟ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΣΩΛΕΙΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΤΙΜΗ  j12 j12 j12 j12

Αποσυνδεδεμένος extractor

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Άντρας
  • Κυριάκος
Απ: Μπάρες οροφής ... κοροϊδευόμαστε ..;!;!
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2011, 19:33 »
ειναι κανονας κυριοι οτι στης αλυσιδες και στα πολυκαταστηματα ειναι τα παντα πιο ακριβα.
προσφατα ειχα παει και χαζευα στο πρακτικερ και ειχε τα μεμονομενα καρυδακια (τα οποια ειναι μετριας ποιοτητατας...) 5,5 ευρω.
παω σπ.πατση και βρισκω της UNIOR με 1,2!!!!
Bεβαια αυτο ειναι το πιο προσφατο,καθως στο πρακτικες εδω και 5 χρονια παω μονο για βολτα μια και ξερω οτι παιζει πανακριβα!!