Αποστολέας Θέμα: Αγορα μεταχειρισμενου. Τι να προσεξω. Ποια εκδοση 4wd λεβιε-κουμπια? κτλπ  (Αναγνώστηκε 16664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Βρωμόγκαζε, έλα καμιά βόλτα μαζί μας, οδήγα κάποιο από τα αυτοκίνητα της παρέας, για να καταλάβεις τι πας να κάνεις, και μετά αποφασίζεις.

Εναλλακτικά, νοίκιασε ένα, σκίστο, και άμα σου κάνει, προχωράς...


Αποσυνδεδεμένος cybertaz

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 286
  • Φύλο: Άντρας
  • σπίτι μου....ο βυθός!
    • Sea gate Club
Και γω που το εχω βγαλει το σκαφοςς (1600 κιλα) εθνικη εχω παει μεχρι 70.
Μετα γινεται επικινδυνο. Ενα αποτομο φρεναρισμα και παπαλα.

Οσο για το ποσο παει μονο του εχω ανεβασει βιντεακι εδω μεσα που λεει 160 κοντερισια....

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Οσο για το ποσο παει μονο του εχω ανεβασει βιντεακι εδω μεσα που λεει 160 κοντερισια....

Με τη ταυτότητα στο στόμα, δείγμα DNA στη τσέπη, τη διαθήκη στο πίσω κάθισμα, κτλ κτλ..  0_21 0_21 0_21 0_21

Αποσυνδεδεμένος brwmogazos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
Φιλε μου επειδη και εγω πριν παρω jimny ειχα ibiza top gun(το εχω ακομα δηλαδη) οποτε καταλαβαινεις τι ξενερα εφαγα οταν το πρωτοδηγησα!
Τωρα πλεον παιρνω πιο πολυ το jimny και το ibiza το βγαζω μονο για να ξεκ@υλωνω καμια φορα!

Οτι καιει...καιει μετα τα 120!
Θα συμφωνησω απολυτα με τους προλαλησαντες σε οτι σου ειπαν..τωρα η αποφαση ειναι δικια σου!



Κατι μου λεει το nickname σου*   ;)




Και γω το κουπρα για ξεκ@υλωμα το εφτιαξα ετσι. Κακα τα ψεμματα δεν μπορεις να το δουλευεις καθε μερα και να ειναι και στην πενα ενα αμαξι (πχ coilover και να πονας σε καθε λακουβα κτλπ).

Αρα το τζιμνι ουσιαστικα θα παει στα χερια του πατερα μου και θα παρω πισω ενα 1400αρι ιμπιζα (με βελτιωση τοπ γκαν+) που οδηγει εκεινς τωρα για να το εχω για καθημερινο εγω.

Το τζιμνι οπως προειπα σπανια θα ρυμουλκει.

Αρχικα το σεναριο ηταν να παρω το 1600αρι γκραν βιταρα μιας και το ηθελα για ασφαλτο και για πρωτο αμαξι για ολες τις δουλειες.

Τελικα αλλαξαμε σεναριο και ειπαμε  για τζιμνι ωστε να κανω σκατζα με το ιμπιζα του πατερα μου.
Εφοσον θελει μικρο μοτερακι για να μην καιει και για να βολευεται και αυτος και εγω με ρυμουλκηση, jimny it is...

νοικιαρικο ουτε κατα διανοια φυσικα.

Ρυμουλκηση επειδη δεν εχει φρενα το τρειλερ του πατερα μου (καλα το δικο μου φτανει τονο δεν ειναι μεγαλο πολυ) το καταλαβαινω οτι θα ειανι δυσκολο. Το ατιμο το παλιομπεμβε ρε παιδια αμαξι του 82 και δεν μασαει ρυμουλκηση, μονο το μοτερ του ειναι νωχελικο πλεον μετα απο 500 000 χιλιομετρα.

Αποσυνδεδεμένος greenjimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1247
  • Φύλο: Άντρας
  • "JIMNY" nothing more, nothing less!!!!
Αν είναι για νικιτα 4.5 μην το σκέφτεσαι, το τραβάει άνετα.
Εγω τραβάω τα δικα μου ένα viper 550 και ένα stingher 686 με το jimny και δεν έχει ανάγκη.
Nobody is perfect...except the captain!!!!

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Το ατιμο το παλιομπεμβε ρε παιδια αμαξι του 82 και δεν μασαει ρυμουλκηση, μονο το μοτερ του ειναι νωχελικο πλεον μετα απο 500 000 χιλιομετρα.

Πιθανόν να σου στοιχίσει πολύ φτηνότερα να κάνεις ανακατασκευή τον κινητήρα της μπέμπας, και να έχεις και περισσότερα άλογα από αυτά που είχες μαμά...


Αποσυνδεδεμένος brwmogazos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
Το ατιμο το παλιομπεμβε ρε παιδια αμαξι του 82 και δεν μασαει ρυμουλκηση, μονο το μοτερ του ειναι νωχελικο πλεον μετα απο 500 000 χιλιομετρα.

Πιθανόν να σου στοιχίσει πολύ φτηνότερα να κάνεις ανακατασκευή τον κινητήρα της μπέμπας, και να έχεις και περισσότερα άλογα από αυτά που είχες μαμά...



Το μοτερ οτυ δεν καιει λαδια...εγινε ριμπιλτ στα 300 000 χιλιομετρα και μονο ελατηρια εμβολων ηθελε.

απλα ειναι καρμπυρατερατο, παλια καρτοσα και οσο ναναι εχει χιλιομετρα...

επισης ειναι ασυμφορο...καθε 2 μερες που παω δουλεια 90+90 χιλιομετρα πηγαινε ελα ρουφαει 25 ευρω βενζινη. Αμολυβδη του βαζω τελευταια και οχι σουεπρ που καιει κανονικα μιας και εχει 1.58 το λιτρο...

δεν αξιζει με την καμια...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Αν δεν έχεις βάλει καταλύτη, κακώς βάζεις αμόλυβδη. Κάνεις τεράστια ζημιά στην ανθρωπότητα....  0_21


Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
επισης ειναι ασυμφορο...καθε 2 μερες που παω δουλεια 90+90 χιλιομετρα πηγαινε ελα ρουφαει 25 ευρω βενζινη. Αμολυβδη του βαζω τελευταια και οχι σουεπρ που καιει κανονικα μιας και εχει 1.58 το λιτρο...

δεν αξιζει με την καμια...
[/quote]

απλα με το jimny θα θες γι αυτα τα χιλιομετρα 20ε δεν ειναι και το οικονομικο αυτοκινητο.
(το jimny ρουφαει στην εθνικη και ειναι οικονομικο μεσα στη πολη)
γνωμη μου και εμενα προτιμησε το vvt για πολους και διαφορους λογους!!!πιο καλυτερες σχεσεις αργα -γρηγορα,καλυτερο μοτερ σε ολους τους τομεις απο το παλιο
καλυτερο σαλονακι σιγουρα  κλπ
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος brwmogazos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 18
Το vvt εννοεις απο το 06 και μετα που εγινε το φεις λιφτ?

δεν ηταν και πριν vvt το μοτερ του και αν ηταν αποδιδει καλυτερα το καινουριο?

Αποσυνδεδεμένος ARGYKLI

  • Jimny
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Άντρας
Αν δεν κανω καποιο λαθος οι εκδοσεις ειναι:
98-01 με τον κινητηρα g13b 16v με μονο εκεντροφορο με λεβιε τετρακινησης καποια ειναι και μονο πισωκινητα
01-05 με τον κινητηρα g13Α 16v με διπλο εκεντροφορο με λεβιε τετρακινησης
05-06 με τον κινητηρα g13Α 16v με διπλο εκεντροφορο vvt με κουμπια τετρακινησης με τον παλαιο προφυλακτηρα και νεο εσωτερικο
06-σημερα με τον κινητηρα g13Α 16v με διπλο εκεντροφορο vvt με κουμπια τετρακινησης με τον νεο χαμηλοτερο προφυλακτηρα και νεο εσωτερικο
Αν κανω λαθος ας παρεμβει καποιος που γνωριζει καλυτερα ;)

Αποσυνδεδεμένος kapetanios

  • Jimny
  • Μηνύματα: 754
  • Φύλο: Άντρας
  • Allways fixing!!!

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Για τα κλειστά:

98-01  με τον κινητηρα G13B 16v με μονο εκεντροφορο με λεβιε τετρακινησης
01-05 με τον κινητηρα Μ13Α 16v με διπλο εκεντροφορο με λεβιε τετρακινησης
05-06 με τον κινητηρα Μ13Α 16v με διπλο εκεντροφορο vvt με κουμπια τετρακινησης με τον παλαιο προφυλακτηρα και νεο εσωτερικο
06-σημερα με τον κινητηρα Μ13Α 16v με διπλο εκεντροφορο vvt με κουμπια τετρακινησης με τον νεο χαμηλοτερο προφυλακτηρα και νεο εσωτερικο

Για τα cabrio:

98-04  με τον κινητήρα G13B 16v με μονο εκεντροφορο με λεβιε τετρακινησης
τα υπόλοιπα ίδια....

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2011, 16:10 από verse »
fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Το vvt εννοεις απο το 06 και μετα που εγινε το φεις λιφτ?

δεν ηταν και πριν vvt το μοτερ του και αν ηταν αποδιδει καλυτερα το καινουριο?

Εφοσον το αυτοκινητο το θες περισσοτερο για δρομισιο χαρακτηρα απ οτι καταλαβενω, ειναι πιο οικονομικο σε σχεση με το πιο παλιο μοτερ
λιγοτερα προβληματα σε σχεση με το παλιο μοτερ λιγοτερα προβληματα σε διαφορες φθορες οσο πιο καινουριο ειναι ενα αυτοκινητο τοσο λιγοτερες φθορες
και φοραει και πιο κοντα κορονωπηνια σε σχεση με το παλιο πραγμα που ειναι καλυτερο για τραβηγματα κλπ
οσο για το θεμα κουμπια τετρακινησης υπαρχουν οι εχοντες vvt με κουμπακια που μπορουν να σε βοηθησουν σε σχεδον στα παντα!
πιο πιθανα μπορει σε καποιο κλαδι να κοπουν κανα δυο καλοδιακια που και με μια απλη ματηση εχεις φυγει απο το βουνο και απο οτι θυμαμε μπενει ενα εχτρα κουμπακι που παλι απο εδω θα ενημερωθεις οτι απομονονει την τερακινηση και εχεις αργα μονο πισω κατ επιλογην (και αυτο πολυ χρησημο για τραβηγμα)

με λιγα λογια το jimny  κυκλοφορει 12 -13 χρονια καπου. το μοντελο οπως και να εχει  βελτιονετε ανα καποια χρονια .οποτε οσο πιο κενουργιο τοσο το καλυτερο ;)
να λεμε και τα κακα ομως Ο ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟΣ  ha και οι υαλοκαθαρηστιρες πετανε πολυ νερο ΣΠΑΤΑΛΗ  lol lol lol lol lol
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος DirectionLess

  • Jimny
  • Μηνύματα: 244
.... πιο πιθανα μπορει σε καποιο κλαδι να κοπουν κανα δυο καλοδιακια που και με μια απλη ματηση εχεις φυγει απο το βουνο ....

Άμα βάλεις ποδιά transfer custom made από κάποιον εδώ μέσα (δεν λέω όνομα για να μην κάνω διαφήμιση), δεν έχεις τέτοιο φόβο.