Αποστολέας Θέμα: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 24410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 02, 2012, 16:45 »
γμτ η φυσική μου άρεσε η χημεία όχι !!!!    bhe
το βράδυ θα αναλύσω το θέμα με τη γυναίκα μου που το κατέχει μιας και ειναι φυσικός και έχει σχέση και με τη χημεία πολύ καλη...οπότε να με διαφωτήσει λίγο...

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 02, 2012, 16:48 »
@strag, βλέπω οτι είσαι πεισμένος στο να το κάνεις...
Τα νούμερα, η επιστήμη και η λογική δεν σε πείθουν.
Ομως, ύστερα από τόση ανάλυση που έχω κάνει από το πρωί, η μόνη τεκμειρίωση που έδωσες είναι οτι το λέει το έγκυρο "4 τροχοί", το vitaraclub και τα chrerokia.

Δεν έχω πρόβλημα. Σου ξαναλέω, περιμένω τα αποτελέσματά σου.
Πιθανό να σπούδαζα τσάμπα, γιατί πλέον υπάρχει η ψυχρή σύντηξη και το ισοζύγιο ενέργειας να βγαίνει θετικό.
Μακάρι να ίσχυε και για την οικονομία της Ελλάδας...... (όπως προ δεκαετίας το κατάφεραν μαγειρεύοντας νούμερα)

@verse : αν έχεις καταναλώσει 10 μονάδες ενέργειας να φτιάξεις Η2, και από αυτό χρησιμοποιείς επιτυχώς στη καύση τη μισή ποσότητα, τότε έχασες τη μισή ενέργεια που δαπάνησες (βενζίνη).

Επαναλαμβάνω : η μόνη περίπτωση να λειτουργήσει σωστά το σύστημα είναι με φτηνότερη εξωτερική ενέργεια (πχ φωτοβολταϊκά στη σκεπή) ή παραγωγή ΗΗΟ στο σπίτι από τη ΔΕΗ (αν αυτό συμφέρει σε σχέση με τη βενζίνη)



Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 02, 2012, 16:49 »
ριξτε ενα βλεμμα εδω

http://www.teflonclub.gr/viewtopic.php?f=86&t=1674

Αποσυνδεδεμένος verse

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1657
  • Φύλο: Άντρας
    • Web Applications & Information Systems
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 02, 2012, 16:57 »
@Χάρης: Πάσο  ;D

@george36: πολύ marketinistiko το κείμενο, εννοώντας πως δεν δίνει απαντήσεις σε αυτά που συζητάμε...

άρα εγώ ακόμα είμαι στο demi.. όχι ότι νοιάζει κανέναν αλλά λέμε τώρα  lol lol lol

fanis
www.b2bweb.gr - Web Applications & Information Systems

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 02, 2012, 17:40 »
παραθέτω κάτι που διάβασα στο λινκ που δώθηκε πιο πάνω

Αγαπητοί κύριοι χαίρεται.
Κατ΄αρχήν θα πρέπει να εξηγήσουμε πως σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να πάρουμε έργο μεγαλύτερο από αυτό πού αρχικά δώσαμε .Το υδρογόνο ΔΕΝ μάς δίνει θερμικό έργο μέσω τής ενέργειας (θερμικής) πού διαθέτει και έτσι να προκύπτει οικονομία (θα παραβαίναμε θεμελιώδη νόμο τής φυσικής) αλλά παρεμβαίνει βοηθητικά στην ολοκλήρωση τής καύσης τού βασικού καυσίμου όποιο και να είναι αυτό αξιοποιώντας τα ημιτελώς καμένα κατάλοιπα καύσης ,κάτι πού μάς δίνει εξοικονόμηση ενέργειας και άρα και χρήματος.
Το ερώτημα είναι σε τι ποσοστό?
Η απάντηση είναι ...αναλόγως των ρύπων τού κινητήρα.
Δηλαδή σε έναν κινητήρα με καρμπιρατέρ έχουν αναφερθεί έως και 30 35 τις εκατό.Σε έναν καταλυτικό δεν ξεπερνά το 25 τις εκατό ενώ στον ίδιο κινητήρα πού θα χρησιμοποιεί υγραέριο δεν μού έχει αναφερθεί μεγαλύτερο ποσοστό τού 15 τις εκατό και αυτό οφείλεται στα λιγότερα κατάλοιπα των αερίων καυσίμων.
ΑΝ όμως προσθέσεις τα ποσοστά και των δύο αερίων στην οικονομία θα βγάλεις ένα καλό αποτέλεσμα.Και αυτό σε συνθήκες οδήγησης πόλης ,βουνού και μέχρι την οικονομική ταχύτητα.

Αποσυνδεδεμένος Χάρης

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 4618
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 02, 2012, 18:11 »
Στο τελευταιο που λες, χρείαζεσαι οξυγόνο για βοηθήσεις και να ολοκληρωσεις τη καυση. Για να πειστεις, πάρε μια φιάλη ιατρικού οξυγόνου, σύνδεσε ένα σωληνάκι πάνω απο τη πεταλούδα της εισαγωγής, με μια βάνα μέσα στη καμπίνα. Αν δεις διαφορα στην απόδοση (λιγη αλλά αισθητή) θα εισαι σε καλό δρόμο. Τη παραγωγή του οξυγονου τη συζητάμε μετά

Αποσυνδεδεμένος george36

  • Jimny
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 02, 2012, 18:14 »


@george36: πολύ marketinistiko το κείμενο, εννοώντας πως δεν δίνει απαντήσεις σε αυτά που συζητάμε...

φανη θα σου πω σε λιγο καιρο , ειναι ηδη περασμενο απλα κατι διορθωσεις θελω να κανω , στην πλακετα του

Αποσυνδεδεμένος geojimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 748
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 02, 2012, 18:41 »
Γιατι η ολη η ιστορια μου θυμιζει κατι απο "μαγνητακια".Γιατι οι αυτοκινητοβιομηχανιες δεν το εφαρμοζουν αφου ειναι αποδοτικο,και φτηνο και επενδυουν εκατομυρια $ για να κερδισουν 2-3 ιππους και να μειωσουν 3-4% τους ρυπους στους υφισταμενους κινητηρες;;;;
Μαλλον ισχυει αυτο που λενε οι αμερικανοι: ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ....

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 02, 2012, 18:43 »
f.a.q        apo to site sto proto moy post

Ερώτηση 6: Πως συνεργάζεται το υδρογόνο σαν καύσιμο με το καύσιμο που καίω?
Κάνουμε ζημιά στον κινητήρα εσωτερικά?

Απάντηση: Το υδρογόνο έχει μεγαλύτερη θερμική αξία, συμμετέχει στην καύση και αναφλέγεται ταχύτερα σε σχέση με το καύσιμο σας (π.χ. Βενζίνη) και επιταχύνει την ανάφλεξη της. Έτσι αυξάνεται η ταχύτητα καύσης και ο κινητήρας θα αξιοποιήσει το μεγαλύτερο μέρος του μίγματος καυσίμου (π.χ. πετρέλαιο + υδρογόνο) πριν ανοίξουν οι βαλβίδες εξαγωγής. Αυτό σημαίνει ότι θα καεί μεγαλύτερο ποσοστό άνθρακα με συνέπεια να μειώνονται κάθετα τα οξείδια του άνθρακα (80%), τα δε περίσσια μόρια υδρογόνου και οξυγόνου θα ενωθούν σε νερό που λόγω της θέρμανσης του καταλύτη θα ατμοποιηθεί οδηγούμενο στην απόληξη της εξάτμισης. Αρκετές από τις επικαθήσεις θα παρασυρθούν από το λάδι του κινητήρα. Έτσι μετά από το τρίτο γέμισμα προτείνετε αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού, άμεσα.

Ερώτηση 7: Το αυτοκίνητο μου έχει εγκέφαλο για να ρυθμίζει την καλή λειτουργία του κινητήρα Δεν θα επηρεαστεί η χαρτογράφηση του με αυτή την μετατροπή? Πως θα επιτύχουμε οικονομία καυσίμου?

Απάντηση: Όχι δεν πειράζουμε τον εγκέφαλο. Τα σημερινά αυτοκίνητα, είτε λειτουργούν με βενζίνη, είτε με πετρέλαιο, είτε με υγραέριο, έχουν την λεγόμενη μονάδα διαχείρισης κινητήρα (ECU) η οποία δέχεται κάποιες πληροφορίες σε ανάλογες φάσεις λειτουργιάς του κινητήρα (π.χ. ρελαντί, επιτάχυνση, σταθερή πορεία κ.α.), από διάφορους αισθητήρες που είναι εγκατεστημένοι στον κινητήρα μας. Με την αναγνώριση πλουσίου μίγματος (διότι τώρα προσθέτουμε και υδρογόνο) από τον αισθητήρα οξυγόνου, τον λεγόμενο στην τεχνική ορολογία, αισθητήρα "λ", αναγκάζεται η ECU να κόψει ποσότητα ψεκασμού από το βασικό καύσιμο. Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνουμε μείωση της κατανάλωσης του βασικού καυσίμου του κινητήρα σας.

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 02, 2012, 18:59 »
Με λιγα λογια ενα ενισχυτικο οκτανιων μπορεις να τα προμηθευτεις αμα ψαξεις και με 5-6 ευρω που σου προσφερει περισσοτερα χιλιομετρα ανα γεμισμα τουλαχιστον 10 με 15 % αυτη η ποσοτητα στο μπουκαλακι κανει για 50 λιτρα ρεζερβουαρ το δικο μας ειναι 30λτ αρα με μισο μπουκαλακι εχεις κανει την τελεια καυση στον κινητηρα σου ;)
 300 ευρω + για υδρογονοκινηση δεν εδινα με τιποτα !!!
Για υγραεριο θα κοιταγα αν ηθελα κανω πιο γρηγορα αποσβεση στα χρηματα λογω τιμης του υγραεριου εναντι της βενζινης(για ποσο δεν ξερω ακομα με αυτο το κρατος που εχουμε)
η καλυτερα παρτε κανα fiat 500 -panda diezel με 1/3 σε  καταναλωση σε σχεση με το jimny η ενα παπακι lol
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 02, 2012, 19:05 »
υγρα'εριο στα νησιά δεν έχει....ενησχυτικά οκτανιων εδω τα βρίσκεις και αν τα βρεις λιγο πιο ακριβά...να τα παίρνεις απο αθήνα --πληρώνεις μεταφορικά κάθε φορα...στη σαμο το υγραέριο ήταν να έρθει τον ιουλιο...μολις είδαν οι βενζινάδες τα έξοδα για άδειες -δεξαμενές - εξοπλισμο κτλ το ξέχασαν...κάποοια συνεργεία είχαν κανει και σεμιναρια για να τοποθετουν υγραεριο και τελικα τζιφοσ...οποτε ψαχνομαστε αλλου !!!!!

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 02, 2012, 19:26 »
και να το δούμε και απο την άλλη πλευρά...θα ήθελα μετά από χρόνια βελτίωσης των συστημάτων υδρογόνου
( 'η όποιας άλλης μορφής εναλακτική πηγή ενέργειας) να κατααφέρω να ανεξαρτητοποιηθώ ενεργειακα και να μη χρειάζεται να πληρώνω ένα σωρό νταβατζιλίκια πχ. υγραέριο για τις ενεργειακές μου ανάγκες...και με τον τροπο μας και εμεις βοηθάμε σε αυτό..
ΓΙΑΥΤΟ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ παρ'ολες τις διαφωνίες-αστοχίες-διαφορετικές αντιλήψεις είναι επικοδομητικη για όλους

ευχαριστω φιλικά
Σταύρος

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 02, 2012, 19:41 »
οσο για αυτο που λεει ο χαρης με πανελ και μπαταριες εχουν αρχισει να το κανουν στην ελλαδα δηλ εντελως οικονομικο αλλα με απαγορευτικο κοστος 7 με 8000ε για την μετατροπη δηλαδη οσο κανει ενα καινουριο πραγματικα οικονομικο αυτοκινητο.
strag:βρε ουτε εγω αγοραζω που ειμαι στην αθηνα στο λεω απλα θεωρητικα οτι αν ειναι να κανεις ολοκληρη ιστορια για κατι που μπορει να το εχεις και με πιο απλο τροπο και να εχεις αναγκη τον μαστορα που σου το εβαλε αναγκη(πχ να φερτο απο εδω και δουμε η χαλασε  ) για τα επομενα χρονια που θα εχεις το jimny.
 οσον αφορα το υγραεριο εχουν καει ουκ ολιγα μοτερ  και μπροστα στα ματια μου τωρα απο λαθως συντηρηση του αυτοκινητου απο λαθος ενημερωση του μηχανικου-ηλεκτρολογου -βενζιναδικου -αυτος που φτιαχνει ηχοσηστηματα οπου και αν το εβαλε>(μερικοι που κολανε να ανακατευοντε με τα καυσιμα-τροφοδοσια του αυτοκινητου δεν εχω καταλαβει ακομα)
ola kala!

Αποσυνδεδεμένος strag

  • Jimny
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 02, 2012, 19:49 »
και γι ότι λεω πιο πάνω
πρώτος μου ξάδερφος έχει χωματουργικα μηχανήματα...πριν μερικά χρόνια στράφηκε στα βιοκαύσιμα απο τηγανόλαδα κτλ..εχει βέβαια όλο τον απαραίτητο μηχανολογικό εξοπλισμό...όλα τα μηχανήματά του καίνε βιοκαύσιμο απο τηγανόλαδα πριν 10 χρονια δεν θα μας πέρναγε καν απο το μυαλο αυτό και θα το κοροιδεύαμε .... τώρα εκείνος εχει κάνει απόσβεση και έχει πληρ'ωσει για κάυσιμο στον καυστήρα του πολύ λιγότερα απο τα 1300 ευρω που έχω δώσει εγώ.
χάρη εύχομαι με τις σπουδές που έχεις κάνει και πίστεψέ με -δεν το λέω ειρωνικά- να προχωρήσεις ΕΝΑ β'ημα πιο πέρα απο ότι εμαθες ΑΥΤΟ ειναι η μεγαλυτερη αξία...ποιος πίστευε πριν 15 χρονια στα ρομποτικα συστήματα?
αυτά τα ολίγα...δεν έχω γνώσεις επιστημονικές...είμαι λογικος-πρακτικός τύπος ανθρώπου....

Αποσυνδεδεμένος givrgos

  • Jimny
  • Μηνύματα: 437
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΚ ΟΛΑ!
Απ: ΥΔΡΟΓΟΝΟΚΙΝΗΣΗ
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 02, 2012, 19:53 »
το ξερετε οτι το υγραεριο καιγετε τσαμπα και με τις φορολογιες και τα νταβαντζιλικα εχουν διαμορφωσει αυτην την τιμη?
οι αναγκες της Ελλαδας ειναι περιπου 200.000 λτρ και παραγουν στα διυλιστηρια 1.000.000 λτρ στην ουσια ειναι κατι τσαμπα βγενει αναγκαστικα απο τα διυλιστιρια και καιγετε στον αερα αν εχετε δει τις καμιναδες που θα μπορουσαν να το χρησημοποιησουν και καπου αλλου >:(
 βασικα αμα ηθελαν το καλο μας πολλα θα μπορουσαν να κανουν αλλα μαλλον κατι αλλο θελουν  bhe
εδω φορολογουν τα κοτετσια οι ανθρωποι ειναι τρελοι τι να λεμε τωρα
ola kala!