Αποστολέας Θέμα: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου  (Αναγνώστηκε 8072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
ΚΑΒΟ ΝΤΟΡΟ!!
Και μιας και δεν εχει βγει εκδρομη για να δουμε και να ταξιδεψουμε  μεσα απο τις φωτο ειπα να σας δειξω καποιες απο την λεσχη μας   απο το cross country που εγινε    μεσα στον Απριλιο.  Επιλεξαμε εναν διαφορετικο προορισμο στον ιδιο τον νομο μας που  λιγοι ομως εχουν παει ακομα και απο εμας  με την αγρια ομορφια και οχι μονο και μιλαμε για την Νοτιο Ευβοια!!Συγκεκριμενα, προορισμος ηταν ο γυρος  το Καβο Ντορο και τα ξεχασμενα χωρια του που τοσες αναφορες εχουν γινει ακομα και απο εκπομπες της tv !!Και ολα αυτα  συνδιαστηκαν απο παραλιες που  εξερευνησαμε για το καλοκαιρι που ερχεται!!Για τις εντυπωσεις θα γραψω απο την καταγραφη καποιου φιλου μου του Δημητρη μιας και τα λεει ολα!!
Τελικα οι εκδρομες τυπου cross-country αποδεικνυονται οι πιο επιτυχημενες.Ειδικα οταν βρισκεσαι στην ουρα , παρεα με την σκουπα-λεγε με Μπαμπη , μπορει να τρως την σκονη ολων αλλα εχεις την εικονα ολου του κονβοι να διασχιζει δασικους δρομους ,βραχωδεις πλαγιες ,καταπρασινες ρεματιες ,αμμωδεις παραλιες ,      να πηγαινει στο οριο στα γκρεμια και απο κατω να εχεις το απεραντο γαλαζιο του Αιγαιου .     Το βραδυ με τα αναμενα φωτα η εικονα αυτη γινεται απλα μοναδικη!

Καβο-Ντορος , ενα τοπωνυμιο που περιμενα 42 χρονια να το επισκεπτω   . Σημειο - μηδεν για εμας τους Ευβοιωτες , ! Και μονο που βλεπεις τα βραχια σαν γλυπτο απο το δαρσιμο των κυματων σε υψη ακομα και 100 μετρα επανω στην πλαγια σε πιανει ανατριχιλα. . Το μικρο εκκλησακι -αφιερωμα στην οικογενεια που χαθηκε με ιστιοφορο στα νερα εκει , με αποκομματα απο εφημεριδες με αναφορα στο ατυχημα, σου κοβει την ανασα για μερικα δευτερολεπτα.   Ξυπνας αποτομα με την θεα μιας μεγαλης φωκιας στα βραχια ακριβως απο κατω μας,  ολοι η ομαδα φωναζει δυνατα και στηνομαστε για φωτογραφηση.

Η διανυκτερευση στην Αμυγδαλια ειχε την ιδιαιτεροτητα της , η παρεα υπεροχη παντου και παντα, ντουμανιασαμε τον τοπο απο τις ψησταριες , τους ξαγρυπνησαμε ολους με τα γελια και το κουβεντολοι μας και στο τελος πεσαμε ξεροι απο το κρασι να κοιμηθουμε.
Ξυπνητηρι στις 6.20 για να προλαβουμε μια καλη εικονα της ανατολης στο Αιγαιο , και μετα ζεστο καφεδακι και κουβεντα με τους πρωινους της παρεας.
Το κονβοι θα συνεχισει την πορεια του πηγαινοντας παραλληλα με τις νοτιες ακτες της Ευβοιας , θα περασει απο χωριουδακια των 4-5 σπιτιων το καθενα     , μια σταση στην Αντια-οπου επικοινωνουν οι κατοικοι με τα σφυριγματα-για καφεδακι σε παντοπωλειο του 1900 κατι     ,και θα καταληξει την παραλια του Πλατανιστου , οπου δεν αρεσει σε κανεναν    γι αυτο και την πεφτουμε ολοι στην αμμο κοιταζοντας τον ηλιο για ωρα ,ξεχνωντας οτι εχουμε ταξιδι ακομα.
Στην επιστροφη προς την Καρυστο ,η συζητηση στα cb ειναι για τις εικονες που ειδαμε σε αυτο το νοτιο τμημα του νησιου μας , τα χωρια ,τους κατοικους αλλα και για τις απιστευτες παραλιες που επισκεφτηκαμε το Σαββατο (Χαρακας,Βαρελλαιοι,Φωκιες,Γιαννιτσι,Αγ.Δημητρη,Καλλιανοι κ.λ.π.).
Ενημερωτικα τα χ.λ.μ. απο Χαλκιδα ειναι γυρω στα 400 με τα μισα απο αυτα εκτος η εισοδος εγινε απο την διασταυρωση πριν το χωριο Ζωοδοχος Πηγης πανω απο τα Ν. Στυρα με κατευθηνση προς την παραλια Χαρακα(οσοι ειναι απο Αθηνα βολευει το ferry απο Ραφηνα -Στυρα)  και ακολουθηθηκε παραλιακα σχεδον ολη η διαδρομη περα απο ενα πανεμορφο ανεβασμα μεσα απο το βουνο απο Γιανιτση-Αγ. Δημητριο μεχρι την Καρυστο!!Προτεινομενη παραλια αν μπειτε με αυτην την κατευθηνση για να μοιραστει η διαδρομη ειναι η παραλια της Αμυγδαλιας ,η η εκλησια πανω απο το χωριο της Αμυγδαλιας με φοντο το Αιγαιο.
Πραγματικα αξιζει τον κοπο οσοι ψαχνονται για κατι το διαφορετικο περα απο τις λασπες ,νεροφαγωματα κ.λ.π. κ.λ.π. αλλα γεμιζοντας απο πανεμορφες εικονες  !!Παντος για ασφαλεια χρειαζεται τουλαχιστον και δευτερο αυτοκινητο μαζι μιας και ο πολιτισμος ακομα και σε λαστιχο ειναι αρκετα μακρυα!!
Και καποιες φωτο εδω  http://forum.evripos4x4.gr/viewtopic.php?f=26&t=1387&start=0
και ενα μικρο δειγμα εδω


























































































Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2012, 11:20 »
Ρε πάνο με άφησες με απορίες.

Παραλία Πλατανιστού, εννοείς το Ποτάμι ?

Αυτή ποιά είναι ???


Υ.Γ. Αλλη φορά μην κάνεται φασαρία, γιατί φεύγουν οι φώκιες και δεν τις βρίσκει ο επόμενος επισκέπτης. :)
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2012, 18:47 »
Oμολογώ οτι την συγκεκριμένη βόλτα δεν την είχα δει...πάντως για άλλη μια φορά...τα σέβη μου στην Λέσχη Εύριπου...που μας ταξιδεύει σε όμορφα μέρη!  ;)


  Πανέμορφες όλες οι φωτό...η φωτό όμως με το εκκλησάκι...θα μείνει στην μνήμη μου για πάντα! :o


 Να έχετε την υγειά σας να κάνετε πάντα τέτοιες όμορφες βόλτες! ;)  roc2  cl
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 23:46 »
Ρε πάνο με άφησες με απορίες.

Παραλία Πλατανιστού, εννοείς το Ποτάμι ?

Αυτή ποιά είναι ???


Υ.Γ. Αλλη φορά μην κάνεται φασαρία, γιατί φεύγουν οι φώκιες και δεν τις βρίσκει ο επόμενος επισκέπτης. :)
Αργησα λιγο αλλα τωρα ειδα το μυνημα..........Γιωργο το ποταμι εννοω.Την φωτο με την παραλια δεν μου την ανοιγει για να δω ποια ειναι!!

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 23:47 »
Oμολογώ οτι την συγκεκριμένη βόλτα δεν την είχα δει...πάντως για άλλη μια φορά...τα σέβη μου στην Λέσχη Εύριπου...που μας ταξιδεύει σε όμορφα μέρη!  ;)


  Πανέμορφες όλες οι φωτό...η φωτό όμως με το εκκλησάκι...θα μείνει στην μνήμη μου για πάντα! :o


 Να έχετε την υγειά σας να κάνετε πάντα τέτοιες όμορφες βόλτες! ;)  roc2  cl
Σε ευχαριστουμε jimever!!  roc2 roc2  και ερχεται φρεσκο πραμα προσεχως!!!   j12 j12   http://forum.evripos4x4.gr/viewtopic.php?f=16&t=1492

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 08:50 »
 _brav/ _231; _brav/
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 11:18 »
Την φωτο με την παραλια δεν μου την ανοιγει για να δω ποια ειναι!!

Αυτή
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος jimever

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 17:14 »
Θείε πάρε μια λαγουδέρα να πάμε...! lol lol lol
Σε παρακαλώ πρόσεχε που πατάς,γιατί εάν δεν το κατάλαβες....πατάς τα όνειρα μου!

Αποσυνδεδεμένος panosxalkida

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 494
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 20:17 »
Την φωτο με την παραλια δεν μου την ανοιγει για να δω ποια ειναι!!

Αυτή

Θα μαθω και θα σε ενημερωσω γιατι με τοσες που περασα τις ξεχασα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Απ: CROSS COYNTRY Kαβο Ντορο 7-8/ 04/12 με την Λεσχη 4χ4 Ευριπου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 19, 2012, 09:56 »
Θείε πάρε μια λαγουδέρα να πάμε...! lol lol lol

Που να πάμε ανιψούδι μου, αφού είναι παρθένα δεν τη βλέπεις ? Θα τα καταφέρεις ?
Γιώργος Ρούσσος