Αποστολέας Θέμα: αισθητηρες λαμδα  (Αναγνώστηκε 4038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gdersar

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
  • www.jimnyclub.com
αισθητηρες λαμδα
« στις: Απρίλιος 07, 2017, 22:24 »
Καλησπερα εχω προβλημα με τους λαμδα πριν και μετα τον καταλυτη αναβει συνεχεια το τσεκ εχω jimny 2002 με μηχανη g16a εξατμηση απο χταποδι μεχρι πισω και με καταλυτη μεταλικο ελευθερο ψαχνω ηλεκτρολογο που να γνωριζει μενω αθηνα ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Stratis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: αισθητηρες λαμδα
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 07, 2017, 16:23 »
Καλησπέρα κι από εμένα, Jimny του 2010 έβγαλε λαμπάκι check engine, διαγνώστηκε αισθητήρας λ (ο πρώτος μου είπαν, και ως αδαής ρώτησα πότε να περιμένω να βγάλει και το δεύτερο  lol) κόστος αντικατάστασης 110 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος Bill77

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • www.jimnyclub.com
Απ: αισθητηρες λαμδα
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 30, 2017, 17:16 »
Ειχα και γω το ιδιο προβλημα με τον πισω αισθ.Βρηκα στην αρχη εναν οικονομικο με 40€ αλλα δεν τον διαβαζε και ετσι πηρα με 80€.και ολα οκ.Η τιμη βαλε βγαλε παιζει συνολο 100-110€.Αν τον αφησεις δεν θα χεις προβλημα εκτος βεβαια οτι θα εχεις μεγαλυτερη καταναλωση βενζινης.Αρα το αλαζουμε γρηγορα lol
SAVE ANIMALS

Αποσυνδεδεμένος nandro

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 16
Απ: αισθητηρες λαμδα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 22:27 »
Μπορει καποιος να δωσει περισσοτερες πληροφοριες σχετικα: κωδικος/μαρκα αισθητηρα, σημειο πωλησης, εγκατασταση κλπ

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Απ: αισθητηρες λαμδα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 11:16 »
Denso Dox0109 αυτός που μπαίνει μετα τον καταλύτη με κόστος περίπου 40Ε και Denso Dox0113 για πριν τον καταλύτη με κόστος περίπου 37 ευρώ. Οι αντίστοιχοι Bosch εχουν σχεδόν διπλάσια τιμή. Η διαδικασία είναι πολύ απλή και την κάνει κάποιος μόνος του. Βγάζεις αρχικά τους πόλους της μπαταρίας μετα αποσυνδέεις με το χέρι την τετράπινη φύσα, με γερμανοπολύγωνο (Μ18) λύνεις και βγάζεις τον αισθητήρα και στην θεση του βάζεις τον καινούργιο και κουμπώνεις την φύσα. Συνδέεις την μπαταρία και είσαι έτοιμος. Το check engine φευγει μόνο του



Αποσυνδεδεμένος Tilke11

  • Jimny
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: αισθητηρες λαμδα
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 20:16 »
Ωραιες οι φωτο φαινεται ευκολη δουλιτσα. Σκεφτομαι να αλλαξω τον αισθητηρα λ, γιατι μου αναβει το λαμπακι οταν πεσει η σταθμη του ρεζερβουαρ κατω απο τη μεση. Οταν γεμισω το ρεζερβουάρ ως δια μαγειας σβηνει. Καμια γνωμη?
All in black

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: αισθητηρες λαμδα
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2020, 12:29 »
Καλημερα επαναφερω το θεμα για να μην ανοιγω νεο, αισθητηρας προκαταλυτη για M13A VVT οπως μαμα δηλαδη denso εχουμε κωδικο ανταλλακτικου? Ψαχνω αυτο που εχει απο την κατασκευη πανω τη φυσα γιατι τα κοψε ραψε σε αυτα τα καλωδια συνηθως δημιουργουν προβληματα. Βρισκω με καφε χρωμα φυσα υποτιθεται καταλληλο για το αμαξι αλλα δεν ξερω αν εχει καποια διαφορα σε σχεση με τη μπλε φυσα που εχει απο το εργοστασιο