Αποστολέας Θέμα: ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ / ΠΕΡΙΗΓΗΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΗ ΕΥΒΟΙΑΣ - 5/11/17 (Κυριακή)  (Αναγνώστηκε 13639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Επειδή "ο χειμώνας έρχεται"  θα κάνω την αρχή για φέτος με πρόταση για ημερήσια εκδρομή στην Εύβοια την πρώτη Κυριακή του Νοέμβρη έτσι ώστε όποιος ενδιαφέρεται να
κανονίσει με άνεση το πρόγραμμα του. Η περιοχή (κεντρική Εύβοια, ανάμεσα σε Στενή και Μετόχι) είναι αρκετά κοντά στην Αθήνα, γνωστή στους περισσότερους και προσφέρεται για εκδρομή και εξερευνηση στην φύση. Θεωρώ οτι όσες φορές και αν πάει κανείς κάθε φορά ανακαλύπτει και κάτι νέο

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΕΚΔΡΟΜΗΣ

Α. Συνάντηση στο parking απο το "Χωριάτικο" στον κόμβο του Αγίου Στεφάνου την Κυριακή 5/11/17 στις 8.00. Σύντομος καφές - συστάσεις (προσωπικά δεν γνωρίζω κανένα
απο τα παιδιά του φόρουμ αλλα θα χαρώ πολύ) και αναχώρηση απο τον παράδρομο για αποφυγή διοδίων με κατεύθυνση Χαλκίδα. Απο την Αρτάκη στροφή δεξιά προς Στενή. Στην κάτω Στενή και πάλι δεξιά για το τελικό ασφάλτινο κομμάτι έως την Κατω Κάμπια



Β. Απο κάτω Κάμπια ξεκινάει το χώμα  j12 Πορεία προς την Σκοτεινή (βόρεια της κάτω Σέτας) απο την ανατολική πλευρά του Ξεροβουνίου. Στην συνέχεια περιήγηση σε διάφορα σημεία "ενδιαφέροντος" της περιοχής (φωτογραφίες απο Google Earth)
 
Φράγμα

Λίμνη

Σπήλαιο


Γ. Πορεία Βόρεια και κατάβαση προς στο Μετόχι από την πιο "βατή" διαδρομή γιατί ενδέχεται να μην έχουν συντηρηθεί για καιρό οι δασικοί δρόμοι (συνήθως εχει πεσμένα δεντρα και πυκνή βλάστηση). Στάση στην Ταβέρνα "Βράκας" στην παραλία του Μετοχίου(δοκιμασμένος πολλάκις σε ποιότητα και σε τιμές). Καφεδάκι και βόλτα στην παραλία για χώνεψη. Ασφάλτινη επιστροφή αργά το απόγευμα (σίγουρα μετά τις 4-5)

ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΟ ΚΟΣΤΟΣ. Η απόσταση δεν είναι μεγάλη (135 χλμ απο Αθήνα) οπότε θεωρητικά με ένα γέμισμα βενζίνης βγαίνει. Καλό είναι να υπάρχει και ενα δοχείο spare (με
έχει σώσει άπειρες φορές). Απο εκεί και πέρα το κόστος για την ταβέρνα και οτι παρει καθενας μαζί του

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ. Τα πολύ βασικά που αναφέρουν και τα παιδιά στα προηγούμενα πόστ (ιμάντας - φτυαράκι κτλ), καλό θα ήταν να υπάρχει ξηρά τροφή - νερό και σίγουρα κατάλληλη ενδυμασία που δεν θα μας πειράξει να λερώσουμε σκίσουμε κτλ.  Προσωπική άποψη οτι δεν χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο στο αυτοκίνητο για να χαρεί κάποιος τέτοιου είδους εκδρομές (οτι επιπλέον βέβαια καλό θα είναι). Σκοπός είναι να χαρούμε την φύση και τ'αυτοκίνητα μας και οχι να τα σπάσουμε η να τα κολλήσουμε σε 1 μέτρο λάσπη (αν και κάποιες φορές είναι διασκεδαστικό  yah) Επειδή όμως προς το παρον οι καιρικές συνθήκες ειναι άγνωστες θα πρότεινα τουλάχιστον ενα ελαστικό Α/Τ. Τέλος καλό θα ήταν να υπάχει και ένα CB για καλύτερη συννενόηση, πλέον δεν χρειάζονται άδεια και είναι ερκετά φτηνά (περίπου στα 100 μαζί με κεραία).

Όσοι πιστοί λοιπόν εναπομείναντες προσέλθετε. Οι πληροφορίες παραμένουν για όποιον θέλει να κάνει μόνος η με φίλους του την εκδρομή κάποια άλλη στιγμή, πιστεύω οτι αξίζει.

Ενδεικτικά η πορεία


Αποσυνδεδεμένος PATELIS

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2081
  • Φύλο: Άντρας
  • mud needs you
    • patelis.gr
Mπράβο πολύ ωραία πρωτοβουλία που έπρεπε απο καιρό να πέσει στο φόρουμ, ελπίζω να υπάρξει συμμετοχή απο νέους off roaders και να ζωντανέψει ξανά το ενδιαφέρον για εκδρομές και βόλτες που τα τελευταια χρόνια έχουν ατονίσει. 10806>
Give Love, Feel Better! !!!

Αποσυνδεδεμένος NIKOS-JIMNY.45

  • Jimny
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Καλημέρα σε όλους.Εγώ μέσα για την βόλτα συνοδεία οικογένειας.

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
 _brav/  _brav/ ρε συ  Nightblade.
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Καλημέρα σε όλους (και είναι όντως όμορφα έξω σήμερα). Καταρχήν χαίρομαι πολύ που βλέπω στήριξη απο τα παλαιότερα μέλη. Το κομμάτι των εκδρομών πρέπει να ξαναζωντανέψει, λίγο πολύ ακόμα ολοι κάπου πάμε είτε μόνοι ή με φίλους - γιατι να μη γίνει γιορτή και να το κάνουμε παρέα. NIKOS-JIMNY.45 κάνεις την καλύτερη δουλειά που τους παίρνεις μαζί και εγω ανυπομονώ να μεγαλώσει λίγο η κόρη μου (6 μηνών) να αρχίσουν να με ακολουθούν. Αντε και οι υπόλοιποι - καλή διάθεση θέλει μόνο, λίγη βενζίνη και το Jimnaki σας  ;)

1. Nightblade (Τάσος - Μάρκος)
2. NIKOS-JIMNY.45 (+ οικογένεια)

Αποσυνδεδεμένος stavros4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Καλησπέρα φίλε μου κατά 90% θα έρθω και εγώ μακάρι να έχει βρεθεί και να έχει λίγη δυσκολία για να δοκιμάσω και τα καινούρια πράγματα που του έβαλα πάνω  ;)
stavros4x4

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Συγχαρητήρια για την πολύ ωραία παρουσίαση και πρωτοβουλία, μακάρι να βρεθείτε αρκετοί φίλοι και να περάσετε τέλεια, περιμένουμε φωτογραφίες όταν με το καλό γυρίσετε !
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Καλησπέρα φίλε μου κατά 90% θα έρθω και εγώ μακάρι να έχει βρεθεί και να έχει λίγη δυσκολία για να δοκιμάσω και τα καινούρια πράγματα που του έβαλα πάνω  ;)

Σταύρο είναι ωραία διαδρομή και στη Σκοτεινή (Λίμνη και σπήλαιο στη καταβόθρα Σέτας) που αναφέρει Nightblade, έχει πολύ παιχνιδότοπο για 4Χ4 για να δοκιμάσεις τα πάντα. (θα δεις πολλές ροδιές από διάφορα περάσματα) :)
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Nightblade το έβαλα και στη σελίδα στο Facebook για περισσότερες συμμετοχές.
https://www.facebook.com/groups/221146711246594/
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος Menia

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 728
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.jimnyclub.com
Καλησπέρα κ από μένα κ συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία!  cl

Μέσα κ εγώ!!

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ
1. Nightblade (Τάσος - Μάρκος)
2. NIKOS-JIMNY.45 (+ οικογένεια)
3. Menia (+1?)

 
Τα πράγματα είναι απλά..

Αποσυνδεδεμένος Nightblade

  • Jimny
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • "born to lose live to win" Motorhead
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια αλλά ειλικρινά το ξεκίνησα επειδή και εγώ Θέλω να γίνει μια δραστηριότητα με το club (που δεν το έβλεπα να έρχεται  bhe) και δεν θα μου άρεσε να αρχίσω την γκρίνια και να περιμένω απο άλλους να κανουν πράγματα για μένα. Πραγματικά η παρουσίαση δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, ακολούθησα τις οδηγίες του συμφορουμίτη NickSi ΕΔΩ και ΕΔΩ. Μου άρεσε ιδιάιτερα τόσο η κατηγοριοποίηση  όσο και η δομή που θα πρέπει να έχει η περιγραφή της εκδρομής. Απορώ γιατί σχεδόν κανένας δεν το έχει εφαρμόσει. Φαντάζομαι αν έλεγα ξερά "ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ" (ενας θεος ξέρει που) ταδε του μήνα και αν γυρίσουμε ζωντανοί να την επαναλάβουμε θα με παιρνατε με τις πέτρες  0_21

Σχετικά με τον "βαθμό δυσκολίας" που ενδιαφέρει κάποιους φίλους (αν και την περιγράφει ο τίτλος) θα προσπαθήσω να ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα γιατι ο καθένας το βλέπει απο διαφορετική οπτική γωνία ανάλογα με τις εμπειρίες του και τις δυνατότητες του οχήματος του. Μεγάλο τμήμα της διαδρομής θα είναι "βατό" μεν αλλά με πολύ ενδιαφέρον. Ο russo παραπάνω περιγράφει εύστοχα την περιοχή (που φαινεται οτι την έχει οργώσει  ;)) και θα προσθέσω οτι δεν λέγεται τυχαία η Ελβετία της Ελλάδας. Η ομάδα θα κινηθεί σε έδαφος με έντονη μορφολογία και υψομετρικές διαφορές (έως 1150 μετρα) με κλίση εως και 30%με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν οι καιρικές συνθήκες είναι κατάλληλες (βροχή - ομίχλη) το όλο θέμα γίνεται ακόμα πιο "ιδιαίτερο"



 
Η διαδρομή είναι σχετικά μικρή (<50χλμ) πάμε να την ολοκληρώσουμε όλοι, να περάσουμε καλά, να γνωριστούμε, να παιξουμε με τα αυτοκίνητα μας, να χαρούμε την φύση και το όμορφο τοπία που θα συναντήσουμε, στο τελος να πιούμε τα κρασιά μας και με γεμάτες μπαταρίες να επιστρέψουμε απο Δευτέρα στην ρουτίνα.

Αν κάποιος περιμένει πιο hardcore κατάσταση (του στυλ βγάζουμε 100 μέτρα σε 3 ώρες) μάλλον θα πρέπει να κάνει υπομονή μέχρι να οργανωθεί κάτι διαφορετικό




ΥΓ 1. Metalaxe εννοείται οτι θα υπάρξει φωτογραφική κάλυψη
ΥΓ 2. Όποιος ενδιαφέρεται να μελετήσει την διαδρομή υπάρχει σε αρχείο kmz (στείλτε μου το μειλ σας)








« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2017, 22:09 από Nightblade »

Αποσυνδεδεμένος MikeK

  • Jimny
  • Μηνύματα: 14
Καλησπέρα και μπράβο για την πρωτοβουλία!
Αν βγαίνει το πρόγραμμα θα έρθω παρέα.

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Nightblade  άσε τα ευχαριστώ και τα κτλπ και προχώρα στο να ψάχνεις που θες να πας και να οργανώνεις βόλτες/εκδρομές με παρέα !

Πάμε στην εξόρμηση: η διαδρομή είναι σε πολύ ωραία περιοχή, κατάλληλη για όλα τα οχήματα (ακόμα και suv) είναι δασικοί δρόμοι με περάσματα που αρέσουν σε κάθε φυσιολάτρη, πρώτη στάση θα κάνετε στην Αγία Κυριακή (ένα ιδιαιτέρου κάλλους εκκλησάκι μέσα στο βράχο και πανέμορφο καταρράκτη) η διαδρομή συνεχίζει ανηφορική μέσα από ρυάκια και έλατα (πάντα άνετα βατή) για Αγία Τριάδα, αν έχετε καταναλώσει αρκετή ώρα σε φωτογραφίσεις, παιχνίδια στη διαδρομή θα πρότεινα να παρακάμψετε το κύκλο για Καταβόθρα μέσω φράγμα Μανίκια (εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα) και να πάτε στην λίμνη και σπήλαιο καταβόθρα Σέτας από κοντινότερη διαδρομή (παραθέτω χάρτη), πανέμορφη περιοχή μέσα στα έλατα και κατάλληλος παιχνιδότοπος για 4Χ4, μετά αρχίζει κατάβαση με θέα το Αιγαίο και πολύ ωραία φύση για Μετόχι και την ταβέρνα (δεν έχω φάει) που αναφέρει ο οργανωτής :)


Υ.Γ. 1) Βάλε ώρα σε κάποιο σημείο συνάντησης στην Εύβοια για κάποιους που είναι από Εύβοια ή δεν του βολεύει ο Άγιος Στέφανος, π.χ. Σταθμός Γεύσης, ένα σημείο πριν την Αρτάκη που το έχουμε αρκετά χρόνια σε εξορμήσεις στην Εύβοια.
Υ.Γ. 2) Θα χαρώ να δω συμμετοχές από αγριεμένααα  Jimny, η διαδρομή έχει αρκετά σημεία για περάσματα από επίδοξους τροφίστες :P
Γιώργος Ρούσσος

Αποσυνδεδεμένος jimnyjump

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 258
Nightblade  άσε τα ευχαριστώ και τα κτλπ και προχώρα στο να ψάχνεις που θες να πας και να οργανώνεις βόλτες/εκδρομές με παρέα !

Πάμε στην εξόρμηση: η διαδρομή είναι σε πολύ ωραία περιοχή, κατάλληλη για όλα τα οχήματα (ακόμα και suv) είναι δασικοί δρόμοι με περάσματα που αρέσουν σε κάθε φυσιολάτρη, πρώτη στάση θα κάνετε στην Αγία Κυριακή (ένα ιδιαιτέρου κάλλους εκκλησάκι μέσα στο βράχο και πανέμορφο καταρράκτη) η διαδρομή συνεχίζει ανηφορική μέσα από ρυάκια και έλατα (πάντα άνετα βατή) για Αγία Τριάδα, αν έχετε καταναλώσει αρκετή ώρα σε φωτογραφίσεις, παιχνίδια στη διαδρομή θα πρότεινα να παρακάμψετε το κύκλο για Καταβόθρα μέσω φράγμα Μανίκια (εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα) και να πάτε στην λίμνη και σπήλαιο καταβόθρα Σέτας από κοντινότερη διαδρομή (παραθέτω χάρτη), πανέμορφη περιοχή μέσα στα έλατα και κατάλληλος παιχνιδότοπος για 4Χ4, μετά αρχίζει κατάβαση με θέα το Αιγαίο και πολύ ωραία φύση για Μετόχι και την ταβέρνα (δεν έχω φάει) που αναφέρει ο οργανωτής :)


Υ.Γ. 1) Βάλε ώρα σε κάποιο σημείο συνάντησης στην Εύβοια για κάποιους που είναι από Εύβοια ή δεν του βολεύει ο Άγιος Στέφανος, π.χ. Σταθμός Γεύσης, ένα σημείο πριν την Αρτάκη που το έχουμε αρκετά χρόνια σε εξορμήσεις στην Εύβοια.
Υ.Γ. 2) Θα χαρώ να δω συμμετοχές από αγριεμένααα  Jimny, η διαδρομή έχει αρκετά σημεία για περάσματα από επίδοξους τροφίστες :P

Όνομα russo δεν βλέπω στη λίστα  ha
me gusta la montana...

Αποσυνδεδεμένος russo

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 984
  • www.jimnyclub.com
Όνομα russo δεν βλέπω στη λίστα  ha

Που να δεις ρε Ηλία.  Διάβασες πουθενά συμμετοχές για ΚΑΠΙ ? (που και να έγραφε πάλι δεν μπορούσα)
Γιώργος Ρούσσος