Αποστολέας Θέμα: Body lift  (Αναγνώστηκε 1703 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Body lift
« στις: Απρίλιος 14, 2018, 10:47 »
Καλημερα και Χριστος Ανεστη φιλοι μου.
Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με το body lift που θελω να κανω.
Την αποφαση αυτη την πηρα διοτι σε μια εκδρομη που πηγα στο Καντηλι βρηκα καποιες φορες απο κατω και ακουγα τα πλαστικα στους μαρσπιεδες να βρισκουν στο χωμα η σε καποιο βραχο.Σε ενα τελευταιο κομματι καθως πηγαινα να ανεβω σε ενα σημειο δυστυχως για μενα μολις πατησε η αριστερη μπροστα ροδα με εσπρωξε λιγο πιο αριστερα με αποτελεσμα να βρει απο κατω ο μαρσπιες και να μου τον ξεκουμπωσει αλλα και μου κανει ενα βαθουλωμα στο σημειο που βρηκατο οποιο ευτυχως δεν φαινεται οταν μπηκε ο μαρσπιες πανω αν ημουν λιγο πιο ψηλα ισως να μην εβρισκε.Στο θεμα μας τωρα σκεφτομαι να μπω στην διαδικασια να κανω ενα body lift 3cm για να αποφυγω στο μελλον επαφη με καπιο βραχο παλι.
Μεχρι τους 3 ποντους απο οσο ξερω δεν χρειαζεται να μακρυνεις τους λεβγιεδες για το σασμαν η την τετρακινηση αν κανω λαθος.Το αμαξι φοραει ηδη ρυθμιζομενες παναρ μπρος και πισω.Αυτο που δεν ξερω και θελω την βοηθεια σας ειναι αν οι προφυλακτηρες κουμπωνουν σωστα στις θεσεις τους μετα το body lift και αν οι βιδες με τις οποιες ειναι βιδωμενη η καμπινα με το σασι αλλαζουν με πιο μακριες γιατι οι μαμα βιδες εχουν 1 cm που περισευει απο το παξιμαδι.Τα μαυρα λαστιχα που υπαρχουν μεταξυ καμπινας και σασι απο το εργοαστασιο πρεπει να ξαναμπουν αναμεσα στους αποσταστες που θα μπουν μεταξυ καμπινας και σασι η δεν χρειαζεται?

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Body lift
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2018, 08:37 »
Σταύρο, προσωπικά για εμένα το bodylift πρέπει να είναι η έσχατη λύση και μόνο για να βάλεις μεγαλύτερα ελαστικά αν δε θέλεις να κόψεις θόλους & λαμαρίνα. Αν απλά θέλεις να προστατέψεις το αμάξωμα από στενές επαφές με πέτρες, βάλε rock sliders, αν θέλεις να μη βρίσκεις συχνά ψήλωσε από ανάρτηση...
Ακόμα και bodylift να βάλεις, σε κάποια στιγμή πάλι θα βρεις κάτω με δεδομένο ότι πας "γυρεύοντας", εννοώντας ότι αν κάνεις σοβαρό offroad δε γλυτώνεις τις επαφές στους μαρσπιέδες, όσο ύψος και να έχουν... ;)
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΑΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Body lift
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2018, 01:41 »
Απο αναρτηση ειμαι στους +6 απλα θελω και body lift επειδη θα ανεβω σε διασταση ελαστικων και δεν θελω να κοψω λαμαρινα και θολους.Τα rock sliders ειναι ηδη υπο κατασκευη.Οταν κανουμε body lift αλλαζουν οι μαμα βιδες που πιανουν καμπινα με σασι?Ισχυει οτι μεχρι 3cm δεν χρειαζεται επεμβαση σε λεβγιεδες ταχυτητων και τετρακινησης?Επισης οι προφυλαχτυρες κουμπωνουν στις ηδη υπαρχουσες τρυπες η θελουν αλλες?Τα μαμα λαστιχα που ειναι μεταξυ καμπινας πρεπει να ξαναμπουν αναμεσα στους αποστατες του body lift για να αποφυγω τυχον τριγμουν η δεν χρειαζεται?
Σορρυ για τις τοσες ερωτησεις αλλα επειδη θελω να το κανω σωστα απο την αρχη δεν θελω να καθομαι να λυνω και να ξαναδενω μετα.

Αποσυνδεδεμένος ΣΠΥΡΟΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • www.jimnyclub.com
Απ: Body lift
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2018, 09:48 »
Φιλε Σταυρο θα σου γραψω τι χρειασθηκε να κανω ωστε να σηκωθει 5ποντους σε ενα jimny2004cabrio.Τον τροπο τον βρηκα απο αλλες αναρτησεις ελληνικες και ξενες.Οι βιδες κανουν οι ιδιες εκτος απο τις μπροστινες ,πιο μακριες ,που δυσκολευτηκα να τις βρω ετοιμες.Οι προφυλαχτυρες καποιες ταιριαζαν οι πανω αν θυμαμαι καλα και τις κατω χρησιμοποιησα ταιραπ.Τα λαστιχα τα ξαναβαλα αφου εκοψα την πατουρα που εχουνοταν μπαινανε στο σασι. Ο λεβγιες της τετρακινησης δεν κουμπωνε και εκοξα το σασι τοσο οσο για να κουμπωνει Αν θυμαμαι 2 ποντους χωρις να ξεπερασω το μεγεθος της πλαστικης τσιμουχας που εχει για να μην μπαινουν νερα.Τι αλλο να προσεξεις Το τιμονι θελει να μακρινει  και εκοψα το σταυρο που ειναι μεσα ατην μηχανη εβαλα πιο μεγαλους πυρους μαζι με βιδες.Για να σηκωθει το κουβουκλιο πρεπει να λυσεις την  ταπα της βενζινης και τα σωληνακια των φρενων που πιανουν στο σασι μεσα στο χωρο της μηχανης.Σου ξαναλεω δες και διαβασε αναρτησεις.Αν το αποφασισεις ειμαι ατη διαθεση σου να θυμηθω και να σε βοηθησω

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Body lift
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 30, 2018, 08:11 »
Σταύρο συγνώμη για την αργοπορημένη απάντηση, αλλά ήμουν εκτός Ελλάδας για 6 μέρες. Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω για το body-lift για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου...
B.R.A.T. President
www.brat.gr