Αποστολέας Θέμα: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!  (Αναγνώστηκε 2193 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StergiosJimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • www.jimnyclub.com
Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« στις: Ιούλιος 20, 2018, 14:47 »
Καλησπερα και απο μενα διαβαζω χρονια το φορουμ χωρις να ειμαι μελος. Βλεπω τελευταια δεν υπαρχουν πολλα καινουργια θεματα ελπιζω να μην πουλησατε τα θηρια. Λοιπον εχω και εγω ενα jimny vvt του 07 με 170000 χλμ αλλα σε αρκετα καλη κατασταση. Περα απο ενα λαστιχο a/t continental 205/70r15 το αμαξι ειναι τελειως μαμα. Οι αναρτησεις τα εχουν φτυσει πραγματικα, πηγαινει σαν φτερο στον ανεμο και κοπαναει. Οποτε με την ευκαιρια θα το σηκωσω +6. Ειμαι αναμεσα σε : 1) mad ελατηρια με monroe 2) mad ελατηρια με procomp και 3) procomp με procomp. Θελω να ειναι καπως σφιχτο(οχι και κουτσουρο) ωστε να πηγαινω βουνο με βαρος. Τα σωληνακια φρενων θα βγουν απο τα κλιπσακια που πιανονται για να εχουν παραπανω λασκα. Η παναρ θα γινει ρυθμιζομενη σε μηχανουργειο και στην πορεια αν μπορεσω θα αλλαξω και τα συνεμπλοκ των μπροστα μπρατσων.

To αμαξι θα μεινει ετσι λογικα μεχρι το φθινοπωρο-χειμωνα (δεν πιστευω να ειναι σαν καρναβαλι με τα μαμα λαστιχα) και μετα σκεφτομαι για ζαντες απο jimnybits steel μαυρες 15x7 και λαστιχο 215/75 (κανει η ζαντα γιαυτην την διασταση?), με offset -30 (ειναι πολυ? τις εχω βρει και -15)

Τελος εχω βρει τον παλιοτερο προφυλακτηρα (και τον νεοτερο που ειναι και παλι πιο κοντος) μεταχειρισμενο σε πολυ χαμηλες τιμες και θελω να μου πειτε αν ξερετε αμα κουμπωνει ευκολα.
Ευχαριστωω!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2018, 08:28 »
Καλημέρα Στέργιο,
Αν δε θέλεις να σου φύγουν τα σφραγίσματα, ξέχνα τα Procomp. Mad ελατήριο με ένα σφιχτό Monroe θα είναι μια χαρά για τη δουλειά που το θέλεις.
Όσο για τις ζάντες, κοίταξε κι αυτές https://www.4wheelershouse.gr/Rims#/%CF%85%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CF%85%CE%B2%CE%B1%CF%82-o15-v68/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=75
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος StergiosJimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • www.jimnyclub.com
Απ: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 23, 2018, 14:51 »
Ωραιες οι ζαντες και οι τιμες τους.Ποσο ομως offset? Πηρα τηλεφωνο στην αμορτεαμ για αμορτισερ ελατηρια monroe adventure και mad +6. Κωδικους δεν μου εδωσε γιατι λεει σαυτη την διασταση, ενα ειναι το μοντελο αμορτισερ.Σωστα?? Ως προς την σκληροτητα ειπε πως ειναι μετρια προς σκληρα (καμια σχεση με procοmp ομως). Τιμη 350 ευρω και μου ειπε πως περιλαμβανονται και σωληνακια??

Ερωτηση: Τα συνεμπλοκ διορθωνουν πληρως την καστερ για 2 ιντες ψηλωμα δηλαδη 5 εκ. Στις 3 ιντες (7.5 εκ.) υπαρχει απλα βελτιωση σωστα? Αν αποφασισω στην πορεια να βαλω αποστατες ελατηριων +18μμ ή +28μμ τα μπρατσα δεν τα γλιτωνω?

Οσον αφορα τον παλιο προφυλακτηρα? Ευχαριστωωω!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 24, 2018, 08:27 »
α) -20 offset, το γράφει μέσα στο site ;)
β) Δεν ξέρω αν είναι ένα το μοντέλο αμορτισέρ, έχουν αλλάξει οι σειρές και δε γνωρίζω τι γίνεται. Λογικά όμως σωστά πρέπει να σου είπε, άρα είσαι εντάξει. Δεν ξέρω αν περιλαμβάνονται και σωληνάκια, αλλά η τιμή είναι πολύ καλή.
γ) Τα Mad αφενός είναι κοντύτερα από +6 εκ, αφετέρου κάθονται σχετικά γρήγορα. Αν μετά σε κάποια φάση αποφασίσεις να βάλεις προσθήκες στα ελατήρια, μετράς το συνολικό ύψος μαζί με τους αποστάτες και βλέπεις αν θα χρειαστείς μπράτσα ή όχι. Αν το τελικό ύψος δεν ξεπερνάει τα 6 εκ, τότε μια χαρά θα είσαι και με τα σινεμπλόκ.
δ) Για τον παλιό προφυλακτήρα δε γνωρίζω αν μπαίνει στο δικό σου.

B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος StergiosJimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • www.jimnyclub.com
Απ: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 04, 2018, 18:38 »
Γεια χαρα και παλι. Τοποθετηση και ευθυγραμμιση mad και monroe +6 460 ευρω εχω βρει.
Κλασικα αναποφασιστος ομως, σκεφτομαι μηπως παω για μεγαλυτερο λιφτ. Η jimnybits δινει το σετ procomp για +10 390 ευρω με τα αμορτισερ es1000. Μπρατσα μπροστα για διορθωση ακριβως στο +10, 260 ευρω.
1)Πισω χρειαζονται?
2)Συνεμπλοκ χρησιμοποιω τα μαμα?
3)Λαμβανω υποψη και το υψος απτα λαστιχα για την διορθωση της καστερ?
Σωληνακια φρενων εννοειται οπως και παναρ ρυθμιζομενες μπρος πισω και ζαντες με αρνητικο offset.

Ολα αυτα γιατι σκεφτομαι μηπως παω μια καλη σε 235/75r15 με ενα μελλοντικο κοντυμα στο βοηθητικο κατι σε -17% high -87% low. Αξιζει ο κοπος και το χρημα η θα εχω ενα αμαξι 'πειραμα'. Θα μπορω να κανω καποια χιλιομετρα εθνικη τον χρονο? Αλλιως θα γυρισω στην αρχικη ιδεα του προτζεκτ.

Αποσυνδεδεμένος StergiosJimny

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5
  • www.jimnyclub.com
Απ: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 04, 2018, 18:44 »
4)Αποστατης κεντρικου χρειαζεται? (37 ευρω)

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Το διλημμα και οι σκεψεις μου!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 10, 2018, 08:34 »
Επειδή απ' ότι καταλαβαίνω είσαι αρκετά μπερδεμένος, ρίξε ένα βλέφαρο εδώ http://www.jimnyfan.gr/?page_id=68 πιστεύω ότι θα βρεις πολλές απαντήσεις... ;)
B.R.A.T. President
www.brat.gr