Αποστολέας Θέμα: αλλαγη αμορτισερ  (Αναγνώστηκε 1936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κυριακος..

  • Jimny
  • Μηνύματα: 9
  • www.jimnyclub.com
αλλαγη αμορτισερ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2019, 01:13 »
καλησπερα στην παρεα!

Λοιπον εχω διαβασει πολλα τοπικ σε αυτο το θεμα αλλα σχεδον ολοι αλλαζουν αμορτισερ με ψιλομα.....εχω jimny 1999 μαμα με μαμα αναρτηση monroe adventure κιτρινα. Το τελευταιο διαστημα νιωθω το αμαξι να κοπαναει σε λακουβες στο δρομο και ειδικα στον πισω αξονα. Το ερωτημα ειναι, ειναι σε κακη κατασταση τα αμορτισερ και θελουν αλλαγη ή ετσι ειναι τα monroe? το αμαξι εχει κανει πανω απο 240000 χλμ και εγω ειμαι ο 3 κατοχος που το εχει!οι προηγουμενη κατοχοι ειναι συγγενεις αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει ποτε αμορτισερ...κοιταω παλι για μαμα αμορτισερ και μου βγαζει monroe adventure μαυρα ομως , εχουν καποια διαφορα απο τα κιτρινα ή ειναι ιδια? τα εχω βρει στο ιντερνετ με 140Ε. Το αμαξι χρησιμοποιειται περισοτερο στο δρομο αλλα χρησιμοποιειται και για κυνηγι ψαρεμα και στην περιοδο ραβδισματος ελιων για να τις μεταφερει με τρειλερ.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: αλλαγη αμορτισερ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2019, 08:07 »
Με 240,000 χλμ χωρίς αλλαγή λογικό είναι να τα έχουν "παίξει"τα αμορτισέρ !!
Αν ήταν έτσι τα Monroe (δηλαδή να κοπανάει σε λακούβες), θα στο έκανε από την αρχή και όχι το τελευταίο διάστημα... ;)
Άρα, λοιπόν, μην το σκέφτεσαι καθόλου, άλλαξέ τα άμεσα...
Τη διαφορά μεταξύ κίτρινων & μαύρων - αν υπάρχει - δεν την γνωρίζω...
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: αλλαγη αμορτισερ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2019, 15:56 »
Κίτρινα έβγαιναν παλιά, τώρα είναι μαύρα με τους ίδιους κωδικούς και χαρακτηριστικά. Άπ' ότι ξέρω τα monroe για μαμά ύψος δεν κρατάνε και πολύ, καλύτερα βρες τίποτα ΚΥΒ μεταχειρισμένα από αυτά που τα αλλάζουν για ψήλωμα...
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...