Αποστολέας Θέμα: Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!  (Αναγνώστηκε 1370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex-Crete

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 23:54 »
Χαιρετώ το club με τα από μεγάλο διάστημα και ζητάω βοήθεια.Το jimnάκι μου mod 2002 εδώ και ενα χρόνο περίπου εχει στήν καμπίνα, αναθυμιάσεις βενζίνης όταν είναι λίγο ανοικτά τα τζάμια και ανεβάζω στροφές σε ανηφοριές συνήθως.Εχω ψάξει για διαροή ομως τίποτα.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2019, 12:03 »
Kαλημερα, το ελυσες το προβλημα τελικα? Αν οχι τσεκαρε την πολλαπλη σου σε ενα εξατμισα, σημερα το πηγα και εγω λογω μυρωδιας καμενης βενζινης μετα απο καποια ωρα λειτουργιας, λιγο αυξημενης καταναλωσης και για καποια σκασιματα που ακουγονται την ωρα που σβηνω το αμαξι. Την Δευτερα που θα "χειρουργηθει" θα σου πω νεοτερα αλλα μαλλον καποιο μικρο ραγισμα εχω που μαλλον θα κολληθει αρχικα.

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2019, 18:40 »
Το προβλημα μυρωδιας λυθηκε 100%. Αυτο που μου εκανε εντυπωση παρολο που το ραγισμα δεν ηταν μεγαλο ειναι οτι αλλαξε λειτουργια παρα πολυ το αμαξι, εχει λιγο περισσοτερες στροφες στο ρελαντι, στο ξεκινημα που ζοριζοταν λιγο πλεον δε ζοριζεται, και αλλαζω ταχυτητα σε χαμηλοτερες στροφες απο πριν. Τωρα θα δω και την καταναλωση μηπως επηρεαστει (προς το καλυτερο) με αυτη την επισκευη...

Αποσυνδεδεμένος Alex-Crete

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2020, 20:41 »
Καλησπέρα στο forum.To πρόβλημα με τις αναθυμιάσεις βενζίνης μέσα στήν καμπίνα που με ταλαιπωρεί πάνω από χρόνο και τρέχοντας από συνεργείο σε συνεργείο, το έλυσα με την βοήθεια κάποιου φίλου στήν ομάδα ( jimny club 4x4) στο fasebook που μου πρότεινε να αλάξω τήν τάπα βενζίνης γιατί καί αυτός είχε το ίδιο πρόβλημα, τον ευχαριστώ πολύ.Εδωσα 6e για μία τάμα και το πρόβλημα πάει!

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 09:53 »
Ειναι καποια συγκεκριμενη ταπα που πηρες να τη δοκιμασω και εγω? Απ'εξω οντως μυριζει βενζινη οταν πλησιαζω απο την πλευρα της ταπας...

Αποσυνδεδεμένος Alex-Crete

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
Απ: Αναθυμιάσεις βενζίνης στην καμπίνα!!!
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 03, 2020, 21:20 »
Η τάπα που βρήκα είναι μια απλή τάπα ιμιτασιν που απλά ταιριάζει.