Αποστολέας Θέμα: Κενο στο τιμόνι  (Αναγνώστηκε 2190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • www.jimnyclub.com
Κενο στο τιμόνι
« στις: Οκτώβριος 07, 2019, 09:20 »
Καλημέρα σας!! Ήθελα την βοήθεια σας έχω πάρει ένα Jimny το 2004 έχω φτιάξει τρέμουλο αμορτισέρ μετά από διάβασμα στο φόρουμ, αυτό που δεν μπορώ να φτιάξω είναι ότι το τιμόνι μετά από τα 70 χιλιόμετρα κ όσο ανεβάζω ταχύτητα γίνεται πολύ ελαφρύ κ έχει ένα κενό που δεν μου επιτρέπει να το κρατήσω σταθερό, έχω βαλή κ αμορτισέρ τιμονιού αλλά δεν το έπιασα! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας...Κενο

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 09:31 »
Κοίταξε σε πρώτη φάση τα σινεμπλόκ στις πανάρ αν έχουν τζόγο ή/και τις βάσεις των πανάρ. Βάλε κάποιον μέσα στο αυτοκίνητο να κουνάει το τιμόνι δεξιά-αριστερά και κοίταξε αν έχει τζόγο η πανάρ κάτω & πάνω.

 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2019, 12:17 »
Υπάρχει περίπτωση να είναι τα κενά από τον ατέρμονα του τιμονιού? Γιατί έτσι μου λέει ο μηχανικός.

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 09:00 »
Υπάρχει περίπτωση να είναι τα κενά από τον ατέρμονα του τιμονιού? Γιατί έτσι μου λέει ο μηχανικός.
Δεν μου έχει τύχει τόσα χρόνια, κοίταξε πρώτα αυτό που σου είπα, είναι εύκολο.
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2019, 17:08 »
Το έκανα σήμερα αυτό που μου είπες δεν κατάλαβα κάποιο κενό. Μετά πήγα στον μηχανικό μου έκανε λίγο πιο σφιχτό το τιμόνι από τον ατέρμονα κ τώρα είναι καλύτερα αλλά είναι πολύ βάρη το τιμόνι.. σου λέει κάτι αυτό? ( Συγνώμη κιόλας αλλά θέλω να το βρω ότι είναι κ για αυτό ρωτάω κ εσάς που έχετε παραπάνω εμπειρία

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 08:10 »
Το έκανα σήμερα αυτό που μου είπες δεν κατάλαβα κάποιο κενό. Μετά πήγα στον μηχανικό μου έκανε λίγο πιο σφιχτό το τιμόνι από τον ατέρμονα κ τώρα είναι καλύτερα αλλά είναι πολύ βάρη το τιμόνι.. σου λέει κάτι αυτό? ( Συγνώμη κιόλας αλλά θέλω να το βρω ότι είναι κ για αυτό ρωτάω κ εσάς που έχετε παραπάνω εμπειρία
Λογικό είναι να βαρύνει το τιμόνι, θα χάσει και επαναφορά λίγο, πάντως δε νομίζω ότι φταίει ο ατέρμονας...
ΥΓ. Το αυτοκίνητο είναι μαμίσιο ? μήπως έχει αλλάξει ο προηγούμενος κανένα pitman arm ?
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος DinDin

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 765
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny4ever
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 14:01 »
Υπάρχει περίπτωση να χρειάζονται λίγο μάζεμα τα κενά στον ατέρμονα. Απλή διαδικασία αλλά μην το παρακάνετε γιατί μικραίνει η ζωή του
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2019, 14:02 από DinDin »
Κάντε οικονομία στο νερό, πλυθείτε με μία φίλη...

Αποσυνδεδεμένος G_pap

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 19:58 »
Καλησπερα παιδια, κενο στο τιμονι εχω και εχω σε σταση και σε πορεια για καποιες μοιρες δεξια και αριστερα αλλα οχι οτι δεν μπορω να το κρατησω σταθερο. Εγω εχω την εξης απορια, τα δικα σας αυτοκινητο εχουν επαναφορα στο τιμονι? Στο δικο μου σε μια διασταυρωση πχ με χαμηλη ταχυτητα αν δε στριψω με τα χερια το τιμονι θα βρεθω ή σε κανα αμαξι ή σε κανα τοιχο...

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2019, 08:08 »
Καλησπερα παιδια, κενο στο τιμονι εχω και εχω σε σταση και σε πορεια για καποιες μοιρες δεξια και αριστερα αλλα οχι οτι δεν μπορω να το κρατησω σταθερο. Εγω εχω την εξης απορια, τα δικα σας αυτοκινητο εχουν επαναφορα στο τιμονι? Στο δικο μου σε μια διασταυρωση πχ με χαμηλη ταχυτητα αν δε στριψω με τα χερια το τιμονι θα βρεθω ή σε κανα αμαξι ή σε κανα τοιχο...
Ελάχιστο κενό στο τιμόνι είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχει, δεν έχουμε κρεμαγιέρα, επαναφορά όμως δεν είναι φυσιολογικό να μην υπάρχει. Μάλλον θα σου έχουν σφίξει αρκετά τα μπόσικα του ατέρμονα, είναι η πιο λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ, εκτός φυσικά αν έχεις βάλει αμορτισέρ τιμονιού το οποίο μειώνει την επαναφορά (όχι όμως τραγικά).
 
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2019, 09:37 »
Καλημέρα στην παρέα! Μετά από λίγο πήγαινε έλα κ ρυθμίσεις στον ατέρμονα κατάφερα να μην έχω σχεδόν καθόλου κενό ακόμα κ στα 100χιλ. Κ να το έχω όσο πιο μαλακό γίνεται. Γενικότερα είναι λίγο βάρη αλλά καλύτερα από το να πηγαίνω σαν μεθυσμένος!! Έχει επαναφορά αρκετά αλλά όχι όπως πριν βάλω το αμορτισέρ τιμονιού ίσως να είναι λογικό! Έχω ακόμα μάζεμα να του κάνω σιγά σιγά

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 17, 2019, 19:34 »
Καλησπέρα παιδιά σας ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σας! Ναι το αυτοκίνητο είναι μαμά έβαλα πρόσφατα ελατήρια κ αμορτισέρ στο +3 αλλά μόνο αυτό. Όπου και εκεί μου κάνανε τσαπαστοδουλει, τρίζουν τα ελατήρια μέταλο με μέταλο εδώ στα νησιά δεν έχουμε κ πολλές επιλογές σε μηχανικούς, τώρα θα του πω να τα βγάλει πάλι κ να δούμε τι πρέπει να βάλουμε δεν μπωρο να το ακούω ετσι, (κ να έχω δώσει κ τόσα λεφτά)!!!

Αποσυνδεδεμένος Metalaxe

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2808
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 18, 2019, 08:02 »
Καλό κουράγιο !!
B.R.A.T. President
www.brat.gr

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής88

  • Jimny
  • Μηνύματα: 7
  • www.jimnyclub.com
Απ: Κενο στο τιμόνι
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 20, 2019, 08:59 »
Να σε καλά φίλε! ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!