Αποστολέας Θέμα: κεραια για cb  (Αναγνώστηκε 5026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jims

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
κεραια για cb
« στις: Μάρτιος 30, 2007, 21:41 »
γεια σας παιδια.πριν ενα μηνα περιπου αγορασα μι κεραια diamond cr11 για το cb μου αλλα δεν προλαβα να τη χαρω!!
σημερα περνοντας αναμεσα απο κατι κλαδια και δεντρα εσπασε :-[.η βαση της δεν επαθε τιποτα αλλα η μιση κεραια χαθηκε.υπαρχει περιπτωση να βρω να αγορασω μονο το συρμα της κεραιας;αν ξερετε κανενα μαγαζι θεσσαλονικη γιατι ειμαι απο χαλκιδικη θα με βοηθουσατε πολυ.ευχαριστω... t4

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2007, 12:39 »
Ανταλλακτικό να βρεις δύσκολο.
Ατσάλινο σύρμα θα βάλεις και είσαι μια χαρά, μόνο πρόσεξε να είναι στην ίδια διάμετρο. Μόνο το μήκος της να προσέξεις να είναι συνολικά 1,65 μ. που λέει ο κατασκευαστής.
http://www.thiecom.de/kataloge/firmen/diamond/pdf/cr11.pdf
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος jims

  • Jimny
  • Μηνύματα: 2
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2007, 07:02 »
thanks φιλε.βρηκα ενα μαγαζι στην αθηνα ομως που πουλαει μονο συρματα αλλα δεν εχει οθτε τιμες και δεν ξερω αν τα στελνει.θα δω και σε ενα μαγαζι θεσσαλονικη που μου ειπε ενας φιλος απο το club και αν δεν τα καταφερω θα κανω αυτο που μου ειπες.

Αποσυνδεδεμένος panos80

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2007, 08:34 »
μου δημιουργηθηκε μια απορια με το μηκοσ της.....κεραιασ ha που αναφερατε.
εχω βαλει cb αλλα δεν εχω ρυθμισει στασιμα με αποτελεσμα να μην εχω μεγαλη εμβελεια. το θεμα ειναι οτι αν κοψω την κεραια στο 165 θα ειμαι οκ η θελει ρυθμισμα in any case; επιπλεον το 165 μετραει ανεξαρτητα απο το αν εχεισ τοποθετησει την βαση της κεραιας ψηλα η χαμηλα;; οποιος ξερει αν μου πει παρακαλω! cl

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 03, 2007, 08:59 »
Αυτο που πολυ σωστα ανεφερε ο Γιωργος, το μηκος της κεραιας δηλαδη, ειναι απολυτα σωστο, αλλα το οτι εσυ Παναγιωτη δεν εχεις μεγαλη εμβελεια δεν οφειλεται σε αυτο...
Δεν μπορεις ετσι απλα να κοψεις ενα κομματι απο τη κεραια, οπως επισης και απο το καλωδιο καθοδου της...  Δεν ειναι τυχαια, ουτε το μεγεθος του συρματος, ουτε και το μηκος του καλωδιου...
 
Υπαρχει ενα μηχανηματακι, που λεγεται γεφυρα στασιμων και σε καθε εγκατασταση cb που γινεται, πρεπει ο οποιος κανει την εγκατασταση, να μετρησει τα λεγομενα στασιμα, σε διαφορα καναλια, απο 1-40 και να μην ειναι σε μεγαλες τιμες...
Κατα τη διαδικασια αυτη, ο εγκαταστατης, μπορει να ανεβοκατεβασει κατα βουληση το συρμα της κεραιας και αν οι τιμες των στασιμων δεν ειναι ικανοποιητικες, τοτε και μονο τοτε, μπορει να κοψει ΕΛΑΧΙΣΤΟ τμημα του συρματος, ωστε να επιτυχει τα σωστα στασιμα...

Εαν λοιπον φιλε Παναγιωτη, δεν εχει γινει αυτη η διαδικασια, το πιθανοτερο ειναι να μην εχεις τη προβλεπομενη εμβελεια εκπομπης ή/και ληψης, μεχρι και το κινδυνο να "καψεις" καποιο ή καποια τρανζιστορς εξοδου του cb σου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2007, 09:00 από Nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος panos80

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 03, 2007, 09:08 »
σε ευχαριστω παρα πολυ νικο! και γω το χα υποψη μου να παω για ρυθμισμα απλα ελεγα μηπως γινοταν με απλο ρυθμισμα του μηκους της κεραιας!ευχαριστω παρα πολυ!

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 03, 2007, 09:11 »
Μπορεις και μονος σου να το κανεις, αλλα πρεπει να εχεις τη γεφυρα...  Καποια cbs εχουν επανω τους, ενσωματωμενη γεφυρα στασιμων...  Το ανεβοκατεβασμα του συρματος, ειναι επισης απλο...

Καλυτερα ομως να στο κανει καποιος που ξερει και εσυ να τον παρακολουθεις βεβαια...
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 03, 2007, 09:21 »
Δεν μπορεις ετσι απλα να κοψεις ενα κομματι απο τη κεραια, οπως επισης και απο το καλωδιο καθοδου της...  Δεν ειναι τυχαια, ουτε το μεγεθος του συρματος, ουτε και το μηκος του καλωδιου...
Νίκο το μήκος του καλωδίου δεν παίζει κανένα ρόλο, βάζεις όσο θές.
Όταν κόψεις το καλώδιο και πέσουν τα στάσιμα τότε έχεις πρόβλημα με την κεραία σου.
Ο μύθος με το μήκος του καλωδίου είναι ένα από τα λάθη που κάνουν ακόμη και "γνώστες" και έτσι έχει περάσει στον κόσμο ότι το καλώδιο παίζει ρόλο.
Μόνο με το μήκος της κεραίας παίζεις και τίποτα άλλο.
Ο λόγος είναι ο εξής:
Το CB έχει αντίσταση εξόδου 50 Ω, το καλώδιο επίσης 50 Ω και θα πρέπει και η κεραία μας να είναι 50 Ω για να έχουμε τέλεια προσαρμογή.
Όταν το CB μας ή η κεραία μας δεν είναι 50 Ω και έχουμε πχ στάσιμα 1 W και παίξουμε με το μήκος του καλωδίου θα έχουμε προσαρμογή, θα δούμε 0 στάσιμα, αλλά και πάλι αυτό το 1 W θα πάει σα θερμική απώλεια στο καλώδιο και δεν θα το εκπέμψουμε, οπότε το μόνο που θα κερδίσουμε είναι να μην βλέπουμε στη γέφυρα τα στάσιμα και τίποτα άλλο, η εκπομπή μας θα είναι η ίδια με πριν που βλέπαμε τα στάσιμα.
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 03, 2007, 09:30 »
Αααααααααα...  ΟΚ, εγω ηξερα οτι και το μηκος του καλωδιου πρεπει να ειναι πολλαπλασιο ή υποπολλαπλασιο του 11...  ;)

Αφου ομως μου το αναιρεις, το σεβομαι και το πιστευω επειδη εσυ εισαι και... 40 χρονια (οχι φουρναρης ρε...) ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ και σιγουρα το κατεχεις το "αθλημα"!!!
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος GiwrgosTH

  • Jimny
  • Μηνύματα: 456
  • Φύλο: Άντρας
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 03, 2007, 09:42 »
Αααααααααα...  ΟΚ, εγω ηξερα οτι και το μηκος του καλωδιου πρεπει να ειναι πολλαπλασιο ή υποπολλαπλασιο του 11...  ;)
Το ξέρω βρε Νίκο, όλοι οι "ηλεκτρονικοί" συμβουλεύουν το μήκος του καλωδίου να είναι 11-22-33 κλπ μέτρα, άντε τώρα να βάλεις στο Jimny 11 μέτρα καλώδιο  ha
Φυσικά και δεν ισχύει.
Αφου ομως μου το αναιρεις, το σεβομαι και το πιστευω επειδη εσυ εισαι και... 40 χρονια (οχι φουρναρης ρε...) ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ και σιγουρα το κατεχεις το "αθλημα"!!!
...και όχι μόνο, τεχνικός RF και με ειδικότητα στο σχεδιασμό κεραιών, όλη η Ελλάδα από τα χεράκια μου βλέπει  bhe
Punto, punto το Jimnάκι...

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: κεραια για cb
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 03, 2007, 10:04 »
Εμεις δε σε βλεπουμε μονο!!!   Γ@μω τις κεραιες σου...  0_21 0_21 0_21   
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...