Αποστολέας Θέμα: Περί εγγυήσεων ο λόγος.  (Αναγνώστηκε 10309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 22
  • www.jimnyclub.com
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 04, 2007, 15:16 »
Δηλαδη αν υπαρχει η αποδειξη αγορας και μεταφερω μονος μου τα προιοντα η μου τα στειλουν (εκτος ARB) ΔΕΝ ισχυει η εγγυηση?

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 04, 2007, 15:34 »
Ισχύει , απλά εάν σας χαλάσει κάτι θα πρέπει να απευθυνθείτε στο κατάστημα που αγοράσατε το προιόν . Εάν στη συνέχεια το κατάστημα επικοινωνήσει με την ARB και εκείνη μας ειδοποιήσει οτι στο επόμενο φορτίο μας θα λάβουμε ΔΩΡΕΑΝ , το ανταλλακτικό που εσείς χρειαζεστε και εμείς με την σειρά μας θα σας καλύψουμε με εγγύηση μόλις λάβουμε το ανταλλακτικό στην αποθήκη μας και αφού πληρώσετε τα μεταφορικά της παραλλαβής και της αποστολής στην Αυστραλία .
Όπως καταλαβαίνετε η εγγύηση είναι κάτι το οποίο το πληρώνει η εκάστοτε εταιρεία κατασκευής πχ ARB , άρα αυτή είναι που θα μας ενημερώσει για να προχωρήσουμε σε εκδοση εγγύησης ενός ανταλλακτικού , αγοράζοντας όμως απο την Αυστραλία , η όλη διαδικασία είναι δική σας υπόθεση και όχι δική μας .

Στην περίπτωση που όλα αυτά γίνουν θα επιβαρυνθείτε και το κόστος της αφαίρεσης και επανατοποθέτησης του προιόντος κάτι που δεν ισχύει εάν το προιόν το έχετε αγοράσει απο εμάς .



Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 04, 2007, 15:41 »
...
Γενικά όμως να ξέρετε οτι εάν δεν διαπιστώσουμε βλάβη απο κακή τοποθέτηση καλύπτουμε με εγγύηση και τους πελάτες μας που έχουν κάνει την τοποθέτηση σε περιοχές που δεν υπάρχουν καταστήματα συνεργαζόμενα με εμάς .
...


Βαγγελη, αυτο μας καλυπτει.
Γιωργος.
εσενα σε καλυψε προς πια πλευρα?...μιλας στον πλυθιντικο και δεν μου αρεσει...ειναι σαν να μιλας για ολους μας....
δεν ξερω κυριε Τσουκα αν αυτο το κανετε τωρα η και απο παλια.....αν το κανετε απο παλια και θελετε να τα πουμε τα πραγματα με το ονωμα τους......οχι εμενα πρωσοπικα δεν με καλυψατε......και το ξερουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα.....οπως και ο παραπανω νεαρος.....
οταν αγωρασα απο εσας αναρτυση calmini μου ειπατε οτι εχει εγγυηση ΜΟΝΟ εαν περαστει σε δικο σας καταστημα...και επιδη εδω που ειμαι δεν εχετε....μου την στειλατε στο καταστημα του κυριου Ματσικιδη....με τον Γιωργο η συνεργασια μας αψωγη...οταν ομως μετα απο 3 μερες σας τηλεφωνησα για την γραπτη οπως λεγατε οτι θα μου δωσετε εγγυηση...εσεις μου απαντησατε οτι.......< δεν την τοποθετυσατε σε δικο μας μαγαζι...οποτε δεν μπωρει να εχετε και εγγυηση...>
Κοτσιλιανος Δημητρης....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 04, 2007, 16:00 »
...
Γενικά όμως να ξέρετε οτι εάν δεν διαπιστώσουμε βλάβη απο κακή τοποθέτηση καλύπτουμε με εγγύηση και τους πελάτες μας που έχουν κάνει την τοποθέτηση σε περιοχές που δεν υπάρχουν καταστήματα συνεργαζόμενα με εμάς .
...


Βαγγελη, αυτο μας καλυπτει.
Γιωργος.
εσενα σε καλυψε προς πια πλευρα?...μιλας στον πλυθιντικο και δεν μου αρεσει...ειναι σαν να μιλας για ολους μας....
δεν ξερω κυριε Τσουκα αν αυτο το κανετε τωρα η και απο παλια.....αν το κανετε απο παλια και θελετε να τα πουμε τα πραγματα με το ονωμα τους......οχι εμενα πρωσοπικα δεν με καλυψατε......και το ξερουν αρκετα παιδια απο εδω μεσα.....οπως και ο παραπανω νεαρος.....
οταν αγωρασα απο εσας αναρτυση calmini μου ειπατε οτι εχει εγγυηση ΜΟΝΟ εαν περαστει σε δικο σας καταστημα...και επιδη εδω που ειμαι δεν εχετε....μου την στειλατε στο καταστημα του κυριου Ματσικιδη....με τον Γιωργο η συνεργασια μας αψωγη...οταν ομως μετα απο 3 μερες σας τηλεφωνησα για την γραπτη οπως λεγατε οτι θα μου δωσετε εγγυηση...εσεις μου απαντησατε οτι.......< δεν την τοποθετυσατε σε δικο μας μαγαζι...οποτε δεν μπωρει να εχετε και εγγυηση...>
Κοτσιλιανος Δημητρης....

Κύριε Κοτσιλιάνο , δεν θυμάμαι την περίπτωση αυτή , αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι γιατί ζητήσατε απο εμένα την εγγύηση εφόσον τοποθετήσατε την ανάρτηση στον Κο Ματσικίδη  ? Γιατί δεν την ζητήσατε απο εκείνον και εάν την ζητήσατε απο εκείνον γιατί δεν σας την έδωσε ?
Δεν μου φαίνεται λογικό να ζητήσατε απο τον Κο Ματσικίδη την εγγύησή σας και να μην σας την έδωσε όπως δεν μου φαίνεται λογικό να βάλατε την ανάρτηση στη Θεσσαλονίκη και να πήρατε εμένα τηλέφωνο για να σας στείλω την εγγύηση , η εγγύησή σας θα έπρεπε να σας δωθεί απο το κατάστημα που κάνατε την αγορά .

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι δικό σας το σφάλμα εάν δημιουργήθηκε κάποια τέτοιου είδους παρεξήγηση . Σας ζητώ συγνώμη εκ μέρους της εταιρείας μας και λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία που ίσως έχετε υποστεί με το θέμα αυτό . Ασφαλώς και δικαιούστε εγγύηση εφόσον την εποχή που όπως λέτε αγοράσατε απο τον Κο Ματσικίδη την ανάρτηση δίναμε εγγύηση για την calmini . Για οτιδήποτε χρειαστείτε , είμαι στη διάθεσή σας .

Βαγγέλης Τσούκας

Αποσυνδεδεμένος wolf

  • Jimny
  • Μηνύματα: 441
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 04, 2007, 16:17 »
την αναρτυση την ειχα κανει παραγγελια απο εσας και απλα θα την στελνατε στο κυριο Ματσικιδη επιδη ηταν πιο κοντα σε εμενα...οσο για την εγγυηση μου ειχατε πει οτι θα μου την στελνατε μετα απο 2-3 μερες....
Μη διαπληκτίζεσαι με έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει στο τέλος λόγω εμπειρίας

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 04, 2007, 21:09 »
την αναρτυση την ειχα κανει παραγγελια απο εσας και απλα θα την στελνατε στο κυριο Ματσικιδη επιδη ηταν πιο κοντα σε εμενα...οσο για την εγγυηση μου ειχατε πει οτι θα μου την στελνατε μετα απο 2-3 μερες....


Μάλλον με έχετε μπερδέψει με κάποιον άλλο συνάδελφο . Δεν έχω πεί ποτέ σε κανένα οτι θα του στείλω την εγγύησή του . Τις εγγυήσεις μας , τις δίνουν τα καταστήματα απο όπου προμηθεύεστε το προιόν .
Μου φαίνεται επίσης περίεργο να παραγγείλατε κάτι σε εμάς στην Αθήνα και να το στείλαμε στην Θεσσαλονίκη , δεν είναι ο τρόπος που λειτουργούμε , μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσατε με τον Κο Ματσικίδη και εκείνος να παρήγγειλε την ανάρτησή σας σε εμάς . Όπως και να έχει το θέμα θα σας πρότεινα να επικοινωνήσετε με τον Κο Ματσικίδη και είμαι σίγουρος οτι θα βρεθεί λύση στο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί .
Για άλλη μια φορά όμως σίγουρα σας οφείλουμε μια συγνώμη και ελπίζω οτι η παρεξήγηση αυτή δεν θα σταθεί εμπόδιο σε μελλοντική συνεργασία με την εταιρεία μας .
Για οτιδήποτε χρειαστείτε , είμαι στη διάθεσή σας .

Βαγγέλης Τσούκας

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2007, 10:47 »
Αυτό που ξέρω να πώ πάντως είναι ότι αν στείλεις mail στην arb κάνουν forward στην x-treme ;)
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 07, 2007, 00:11 »
ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ARB AIR LOCKER

(iii) Η εγκατάσταση των προϊόντων έγινε σε οχήματα στα οποία τοποθετήθηκαν μη τυποποιημένα λάστιχα μετά την αγορά με διάμετρο που να υπερβαίνει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.


Πάμε τώρα στο προκείμενο , ΠΟΙΟΣ είναι αναγνωρισμένος απο την ARB σαν OLD MAN EMU fitter στην Ελλάδα  ?




Αν έρθει σε εσάς αυτοκίνητο που ήδη φοράει μεγαλύτερα λάστιχα, τι κάνετε?
-Αρνείσθε την τοποθέτηση Air Locker?
-Ενημερώνετε τον ιδιοκτήτη ότι δεν ισχύει η εγγύηση?

Με την ευκαιρία:
Υπάρχουν αναγνωρισμένοι Air Locker fitters στην Ελλάδα?

Αποσυνδεδεμένος Majestix

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
  • Les Gaulois..
    • www.gaulois4x4.com
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 08, 2007, 01:03 »
ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ ARB AIR LOCKER

(iii) Η εγκατάσταση των προϊόντων έγινε σε οχήματα στα οποία τοποθετήθηκαν μη τυποποιημένα λάστιχα μετά την αγορά με διάμετρο που να υπερβαίνει τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.


Πάμε τώρα στο προκείμενο , ΠΟΙΟΣ είναι αναγνωρισμένος απο την ARB σαν OLD MAN EMU fitter στην Ελλάδα  ?




Αν έρθει σε εσάς αυτοκίνητο που ήδη φοράει μεγαλύτερα λάστιχα, τι κάνετε?
-Αρνείσθε την τοποθέτηση Air Locker?
-Ενημερώνετε τον ιδιοκτήτη ότι δεν ισχύει η εγγύηση?

Με την ευκαιρία:
Υπάρχουν αναγνωρισμένοι Air Locker fitters στην Ελλάδα?

Καλή ερώτηση SAV αυτή την απορεία έχω και εγώ..!!!
Majestix

Better 2 be Proactive... than Reactive....

http://www.gaulois4x4.com

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 10, 2007, 23:31 »
Καλή, αλλά μάλον δύσκολη.........

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 11, 2007, 00:39 »
Καλή ερώτηση SAV αυτή την απορεία έχω και εγώ..!!!

Eγώ περίμενα να έχεις την απορεία για Warn fitter lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 11, 2007, 08:42 »
Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο και γι' αυτό και εάν διαβάσετε την εγγύηση για τα διαφορικά , δεν αναφλερεται πουθενά .

Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 11, 2007, 09:33 »
Αν έρθει σε εσάς αυτοκίνητο που ήδη φοράει μεγαλύτερα λάστιχα, τι κάνετε?
-Αρνείσθε την τοποθέτηση Air Locker?
-Ενημερώνετε τον ιδιοκτήτη ότι δεν ισχύει η εγγύηση?

Με την ευκαιρία:
Υπάρχουν αναγνωρισμένοι Air Locker fitters στην Ελλάδα? ΟΚ. Αυτό απαντήθηκε!

Αποσυνδεδεμένος xtreme 4x4

  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 11, 2007, 09:42 »
Εάν το αυτοκίνητο έρθει σε εμάς με μεγαλύτερα λάστιχα και του τοποθετήσουμε locker , τότε η εγγύηση θα ισχύει διότι εφόσον έχουμε δεί το αυτοκίνητο σημαίνει οτι εγκρίνουμε την τοποθέτηση σύμφωνα με την ευχέρεια που μας δίνει η ARB .

Επειδή όμως έχουμε ξεφύγει λίγο απο το θέμα του αρχικού post , για ερωτήσεις τέτοιου περιεχομένου μπορώ να σας απαντήσω στο email μου , info@xtreme4x4.gr .

Βαγγέλης Τσούκας


Αποσυνδεδεμένος SAV

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 942
  • Φύλο: Άντρας
Περί εγγυήσεων ο λόγος.
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 11, 2007, 12:00 »
ΟΚ πάσσο!
Νόμιζα ότι αναφερόμαστε σε προμηθευτές εξοπλισμού 4x4 που μέσω καταχωρήσεων σε περιοδικά, internet κλπ, παραπλανούν τους υποψήφιους αγοραστές.
 Οπως πχ εδώ
Να σημειώσω επίσης οτι μπορούν όλοι οι επαγγελματίες του χώρου να διαθέτουν στην αγορά τα προιόντα της ARB και της OLD MAN EMU στην Ελλάδα αλλά ΜΟΝΟ η δική μας εταιρεία έχει την εξουσιοδότηση απο την ARB για την καλή τοποθέτηση των προιόντων της όπως επίσης είμαστε η μόνη εταιρεία που δίνει ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ της ARB και όχι δική της .

Βαγγέλης Τσούκας
και εδώ
Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο και γι' αυτό και εάν διαβάσετε την εγγύηση για τα διαφορικά , δεν αναφλερεται πουθενά .
Λάθος μου!