Αποστολέας Θέμα: Jimny - ψυγείο και προβλήματα  (Αναγνώστηκε 29773 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Jimny - ψυγείο και προβλήματα
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 13, 2007, 23:52 »
Μιχάλη ψάχνοντας τις αποδείξεις μου  βρήκα μόνο …αλλαγή σε.. Αντλία νερού , ιμάντα αντλίας νερού , μοτέρ ψυγείου κτλ…..τίποτα για συμπλέκτες και διμεταλλικά ελάσματα  φαντάζομαι ψηλά γράμματα για αυτούς. θα  δω αύριο τι  μπορώ να κάνω.
Κάπου διάβασα για vitara  τα εξής .Ισχύουν αυτά για εμάς (Το ένα κολάρο του ψυγείου, ξεκινά από επάνω αριστερά από το ψυγείο και καταλήγει στον θερμοστάτη. Εκεί έχει 2 ή τρείς βίδες, τις οποίες λύνεις, σηκώνεις το μεταλλικό καπάκι και μέσα έχει τον θερμοστάτη (κάπως σαν μπρούτζινος είναι) επάνω του έχει χαραγμένη τη θερμοκρασία στην οποία δουλεύει.
3ον. Το υδραργυρικό είναι στο κέντρο του ανεμιστήρα και λειτουργεί ως εξής: Όταν είναι κρύα η μηχανή το υδραργυρικό είναι χαλαρό και ακόμη και όταν περιστρέφεται ο ιμάντας, μπορείς με μικρή δύναμη να ακινητοποιήσεις τον ανεμιστήρα. Όταν όμως ζεσταθεί ο κινητήρας, το υδραργυρικό σφίγγει και δεν είναι εύκολο να σταματήσεις τον ανεμιστήρα. (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ). Ο καλύτερος τρόπος να δεις αν δουλεύει (χωρίς να ρισκάρεις δάκτυλο) είναι: Με τη μηχανή στο ρελαντί να δίνεις απότομες γκαζιές. Αν η μηχανή είναι ζεστή και δείς τον ανεμιστήρα να γκαζώνει όπως και η μηχανή είσαι οκ. Αν τον δεις ακόμη και σε μεγάλες στροφές να γυρνά αργά σαν να ήταν στο ρελαντί, έχει πρόβλημα.


Αποσυνδεδεμένος kostas_preveza

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 37
  • www.jimnyclub.com
Απ: Jimny - ψυγείο και προβλήματα
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 14, 2007, 11:55 »
Τελικά  μου είπαν ότι έχω βουλωμένο ψυγείο και δεν καθαρίζετε  με χημικά σωστά.
Το έχω καθαρίσει πριν 2 χρόνια και να το αποτέλεσμα…!Η βέργα πάντως έδειξε  βουλωμένο!! Τιμή για  ψυγείο από δύο που πήρα κυμαίνεται στα 140-160Ε.Τι λέτε…;  a105

Αποσυνδεδεμένος delsol.vti

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny - ψυγείο και προβλήματα
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 28, 2007, 21:50 »
  Φίλοι μου και γω πριν κανα μηνα αντιμετωπισα προβλημα με την θερμοκρασία στο jimny μου (με τα 82άλογα metal top) και με 60000χλμ σε 2,5 χρόνια , χωρις να μου εχει παρουσιασει ποτε το παραμικρο προβλημα αν και δουλευει καθε μερα το αμαξι μεσα στο μποτιλιαρισμα. Oλα τα σερβις τυπικά στα χιλιομετρα που επρεπε και μονο μεσα στην αντιπροσωπεια. Κατευθεια μου ειπαν βουλομενο ψυγειο λογω ηλεκτρολυσης και το αλλαξαν στην εγγυηση (ευτυχως ειχα ακομα 5 μηνες πριν λήξει). Ουτε καν το συζητησαν να ψαξουν για αλλου το προβλημα, καθως εμενα μου φαινοταν πολύ παραξενο να τα φτυσε το ψυγειο στα καλά καθουμενα και ενω ειχε αλλαχτει μια φορα το παραφλου στα 45000χλμ για προληπτικους λογους συντηρησης. Οντως ομως μολις αλλαχτηκε το ψυγειο όλα κομπλέ (τουλάχιστον μεχρι τωρα) Οφειλω να πω οτι δεν το περιμενα οτι θα ειχαν αλλά τόσα πολλά jimny παρόμοι προβλημα και νομιζα οτι έπεσα στην περίπτωση. Απογοητευτηκα πολύ καθως δεν εχω μάθει να μου κάνουν τετοια σχεδια στα καλά καθουμενα τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα..... Αλλάξαν οι καιροι μάλλον ...  >:(
Θέλω χιονια θέλω λάσπες
να ζαλίζομαι στις πάντες !

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Jimny - ψυγείο και προβλήματα
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 29, 2007, 23:21 »
πιθανο να φταιει και το αντιψυκτικο... ;)
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος cliff

  • Jimny
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny - ψυγείο και προβλήματα
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 30, 2007, 18:15 »
Λοιπόν με αφορμή αυτό που είπε ο Γιώργος παραπάνω, έχω να μεταφέρω εμπειρία φίλου με GV και 60.000 περίπου χλμ στο οδόμετρο -αυτοκίνητο τριών ετών.
Πήγε και του άλλαξαν παραφλού στην αντιπροσωπεία με αυτό που δίνει η επίσημη Σουζούκι για προληπτικούς λόγους (επειδή είχε ακούσει για τα προβλήματα με τα ψυγεία κλπ)
Μετά από 1.000 (χίλια) μόλις χιλιόμετρα όταν έκανε έναν έλεγχο είδε ότι το καινούργιο παραφλού είχε χάσει εντελώς το χρώμα του και είχε γίνει σαν νερό (από πράσινο), είχε δε αρχίσει να βρωμίζει. Σημειωτέον ότι το ψυγείο ήταν πεντακάθαρο.
Πήγε σε εξωτερικό συνεργείο ο άνθρωπος, πέταξε το παραφλού και έβαλε άλλο (της Όπελ το κόκκινο το long lifeνομίζω). Έκτοτε έχει κάνει 10.000 χλμ και όλα βαίνουν καλώς.
Για αυτό προσέξτε τι σας βάζουν στο αυτοκίνητο γιατί μπορεί η "φίρμα" να μην είναι πάντα ότι καλύτερο. Αυτό για όσους νομίζουν ότι αλλάζοντας το παραφλού (σε αντιπροσωπεία ή αλλού) έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Όλα αυτά τα είδα με τα μάτια μου.
Ξαναλέω ότι ο άνθρωπος ούτε πρόβλημα με το ψυγείο είχε, ούτε με θερμοκρασίες ούτε τίποτε. Απλά πήγε κι άλλαξε προληπτικά παραφλού και του έβαλαν αυτό της Σουζούκι (ήταν μπροστά). Μετά από 1.000 χλμ όμως είχε γίνει νερό.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος delsol.vti

  • Jimny
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Jimny - ψυγείο και προβλήματα
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 30, 2007, 20:29 »
  H αλήθεια ειναι οτι μου χει περάσει αυτο απο το μυαλό, τωρα που μου εβαλες για τα καλά την ιδέα , θα κάνω εναν ελεγχο να δω τι παιζει .
Θέλω χιονια θέλω λάσπες
να ζαλίζομαι στις πάντες !