Αποστολέας Θέμα: Εταζέρα  (Αναγνώστηκε 8640 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Εταζέρα
« στις: Ιανουάριος 15, 2006, 18:42 »
Όταν αγόρασα το αυτοκίνητο, θέλησα να τοποθετήσω κάποια ηχεία, αλλα δεν υπήρχε το κατάλληλο μέρος,  και έτσι έφτιαξα μια εταζέρα. Υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά ίσως ενδιαφέρει κάποιον.







είναι πολύ απλή κατασκευή, με μειονέκτημα το χώρο μικραίνεί δραματικά...

Αποσυνδεδεμένος bilias_jr

  • Jimny
  • Μηνύματα: 1680
  • Φύλο: Άντρας
  • BARBARIAN
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 20:39 »
Θα μπορουσες να κανεις μια στηριξη στον ουρανο ???
Εγω το σκεφτομαι να ξηλωσω τα πισω καθισματα και να φτιαξω μια king size!Δεν ξερω αν μπαινει καποιος στο jimnyworld υπαρχει μια ομορφη-ευκολη  λυση!

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 15, 2006, 21:14 »
Υπάρχει και η εξής εταζιέρα που λόγω της φιάλης υγραερίου πρέπει να αποχωριστώ. Για όποιον ενδιαφέρεται να την αποκτήσει pm. Είναι κατασκευασμένη για jimny, έχει 2 ηχεία 120w το ένα και έχει προδιαγραφή για να φιλοξενήσει woofer.

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 18:50 »
Σκέφτηκα και εγώ τον ουρανό, αλλα ήταν δύσκολο... Αυτή η κατασκευή  είναι απλή. Ένα κόντρα πλακέ 2εκ. το οποίο πατάει πάνω στην αλλαγή του μαυρου με το ασπρο πλαστηκό. Εγκοπές για τις ζώνες, και τίποτα άλλο.... Αν και άκουσα για κάποιους άλλους που έβαλαν ηχεία στις μπροστινές πόρτες, τοποθετόντας βάσεις απο άλλο αυτοκίνητο, καλύτερη αυτή η λύση... Εγώ έκανα την βλακεία και τις τρύπησα χωρίς λόγο!!!  Πάντως για την δικιά σου κώστα, ωραίο ήχο θα βγάζει, αλλά πάει όλος ο χώρος...

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 19:06 »
Πάντως για την δικιά σου κώστα, ωραίο ήχο θα βγάζει, αλλά πάει όλος ο χώρος...

Βγάζει απίστευτο ήχο, να σκεφτείς δεν έβαλα ενισχυτή και γουφερ. Κατασκευή από κόντρα πλακέ θαλάσσης, με υαλοβάμβακα και έτοιμη κομμένη θέση για γουφερ, με επιχρυσωμένους ακροδέκτες.

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 19:07 »
Αν και άκουσα για κάποιους άλλους που έβαλαν ηχεία στις μπροστινές πόρτες, τοποθετόντας βάσεις απο άλλο αυτοκίνητο, καλύτερη αυτή η λύση... Εγώ έκανα την βλακεία και τις τρύπησα χωρίς λόγο!!!  Πάντως για την δικιά σου κώστα, ωραίο ήχο θα βγάζει, αλλά πάει όλος ο χώρος...
Εχω κάνει την αλλαγή στις "τσέπες" τις πόρτας και πίσω έμεινε χώρος,αφου μπήκε μόνο ένα δεκάιτζο γουφεράκι.
Μιά χαρά "βαράει" το συνολάκι,χάρη στον τετρακοσοπενηντάρη ενισχυτή,που τοποθετήθηκε κάτω απο το κάθησμα του οδηγού.
Η μοναδική ΛΥΣΗ για να έχει πορτ-μπαγκάζ το jimny, είναι να το κάνεις "διθέσιο" !!!!!!! lol lol lol lol lol
I'm back....:-)

kostas katsenos

  • Επισκέπτης
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 19:09 »
Η μοναδική ΛΥΣΗ για να έχει πορτ-μπαγκάζ το jimny, είναι να το κάνεις "διθέσιο" !!!!!!! lol lol lol lol lol

Και να το γεμίσεις φιάλες για το υγραέριο, αυτονομία 30.000 χλμ

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 16, 2006, 19:14 »
Η μοναδική ΛΥΣΗ για να έχει πορτ-μπαγκάζ το jimny, είναι να το κάνεις "διθέσιο" !!!!!!! lol lol lol lol lol

Και να το γεμίσεις φιάλες για το υγραέριο, αυτονομία 30.000 χλμ
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ !!!!

Οποτε γεμίζεις,θα ξέρεις οτι πρέπει να πάς και για σέρβις !!!!!  lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol lol yah
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 11:38 »
Σκέφτηκα και εγώ τον ουρανό, αλλα ήταν δύσκολο... Αυτή η κατασκευή  είναι απλή. Ένα κόντρα πλακέ 2εκ. το οποίο πατάει πάνω στην αλλαγή του μαυρου με το ασπρο πλαστηκό. Εγκοπές για τις ζώνες, και τίποτα άλλο.... Αν και άκουσα για κάποιους άλλους που έβαλαν ηχεία στις μπροστινές πόρτες, τοποθετόντας βάσεις απο άλλο αυτοκίνητο, καλύτερη αυτή η λύση... Εγώ έκανα την βλακεία και τις τρύπησα χωρίς λόγο!!!  Πάντως για την δικιά σου κώστα, ωραίο ήχο θα βγάζει, αλλά πάει όλος ο χώρος...

Door panels η καλύτερη λύση πιστεύω(κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά....)
Αμα θες και sub....ενα bazooka κρεμαστό?? lol lol lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος Agelos_80

  • Jimny
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Άντρας
  • Ηγουμενίτσα
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 16:53 »
Door panels η καλύτερη λύση πιστεύω(κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά....)

Τι ακριβώς είναι αυτό και πόσο κοστίζει?? Υπάρχει καμία φωτό?

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 17:00 »
Door panels η καλύτερη λύση πιστεύω(κοστίζει κάτι παραπάνω αλλά....)

Τι ακριβώς είναι αυτό και πόσο κοστίζει?? Υπάρχει καμία φωτό?

Μισό....
Eίναι πολυεστερική κατασκευή , στο πλαινό της πορτας, καταργεί τα τσεπάκια μεν, αλλά τσεπάκια είναι....
Ψάχνω να βρώ και φωτό, κάπου θα έχω.....
Κάποτε πούλαγε ο jimnyman δώρο με ένα κιλό σφυρίδες ;D

Δες το παρακάτω link......
http://caraudioforum.gr/forum/index.php?showtopic=40&hl=
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2006, 17:11 από Ironman Jimnys »
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 18:41 »
Δεν θέλει πολυεστερικά γιατροσόφια.

Εγω έβαλα ή απο punto(ή απο τσικουετσέντο ήταν) πανελάκια και είναι οικονομικά. Μπαίνουν ακριβώς και πέρνει 16άρια ηχεία.

Sub χωράει μέχρι 11 ίντζες το "ντουλαπάκι" που έχουμε για πορτ-μπαγκάζ.  lol




υγ> Θα θυμηθω να βγαλω φωτό να τις αναιβάσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2006, 18:44 από jimnyman »
I'm back....:-)

Αποσυνδεδεμένος gc

  • Ομάδα Διαχείρισης.
  • Jimny
  • Μηνύματα: 2177
  • Φύλο: Άντρας
  • .Εκεί που πάει.
    • Suzuki Jimny Funs and Owners worldwide
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 17, 2006, 23:51 »
disco time lol lol cl
www.erc.edu
www.ecosep.eu
www.phtls.org

If you want my attention, try bleeding...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΩΛΗΣ

  • Jimny
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
  • www.υπολογισιμο ατομο.com
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 17:24 »
Ιωσηφ , οταν λες οικονομικα ,τι θα πει?  Και που μπαινουν ακριβως? Μπορει και να τα εχω δει αν εχεις τα ιδια με περυσι ,αλλα δεν θυμαμαι  bhe
.......εγγύηση......

Αποσυνδεδεμένος jimnyman

  • Jimny
  • Μηνύματα: 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Εταζέρα
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 18, 2006, 20:03 »
ΜΑΝΩΛΗ καλησπέρα,
Τα έχω σχεδόν απο τότε που πήρα το αμάξι,οπότε πρέπει να τα έχεις δει και σίγουρα «ακούσει» !!!!
Βγαίνουν οι μικρές τσέπες απο τις πόρτες οδηγού/συνοδηγού και μπαίνουν αυτά τα door-panel τα οποία βιδώνουν στην επένδυση της κάθε πόρτας.
Αν πάς σε κάποιο μαγαζί και τους πείς ,(αν δεν το ξέρουνε),οτι panel απο punto ,ή apo tsicoue fiat,κάνουν......σίγουρα θα στα βρούνε.

Επειδή θα έχεις πλέον και αποθηκευτικό χώρο στην πόρτα,με τα νεα πανελς,να σημειώσω οτι βρήσκουν λίγο στο πλαστικό καλυμματάκι του καθίσματος στο πλάι, αλλά δεν δημιουργεί αυτό κάποιο πρόβλημα. (κλείνει η πόρτα κανονικά)

Τα ηχεία που έχω τοποθετήσει, είναι 16άρια με αποσπώμενο τουϊτερ, το οποίο εχει τοποθετηθεί πάνω στο ταμπλό,χαμηλά στην κολώνα οδηγού και συνοδηγού.
Παρέα με το 10άρι sub πίσω και τον ενισχυτή κάτω από το κάθισμα μου, απέφυγα την κατασκευή αταζέρας (ή ζαρντινιέρας όπως λένε πολλοί :D :D )  και έτσι έχω καλύτερη πρόσβαση στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, το οποίο έχει ΜΟΝΙΜΑ κατεβασμένα τα πίσω καθίσματα ,λόγο υποβρύχιου εξοπλισμού, χειμώνα/καλοκαίρι.
Η αταζέρα θα ήταν πρόβλημα, για μένα.


Φιλικά
Ιωσήφ.


υγ> Τα πανελς,αν θυμάμαι καλά,είχαν περίπου κανα 40αρι ευρω. Δεν θυμάμαι καλά,γιατι είχα δώσει ενα χιλιάρικο πανελ-ηχεία-sub-φιμέ τζαμια και διάφορες άλλες ηλεκτρολογικές εργασίες.
I'm back....:-)