Αποστολέας Θέμα: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ  (Αναγνώστηκε 8090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Denise

  • Επισκέπτης
ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« στις: Οκτώβριος 01, 2007, 07:57 »
Παγκοσμίως ο μήνας Οκτώβριος θεωρείται μήνας για την καταπολέμηση, πρόληψη και ενημέρωση της ασθένειας για τον καρκίνο του μαστού. Καλό θα έιναι λοιπόν να κάνουμε εκτός από κάποιο συνηθισμένο τσεκ απ και μία απλή ψηλάφηση σε κάποιο ΜΑΣΤΟΛΟΓΟ (προς θεού όχι γυναικολόγο) αν ήμαστε κάτω από την ηλικία των 40 ετών, αλλιώς κατόπιν συννενοήσεως με τον γιατρό μία Μαστογραφία....δεν κρατάει πολύ, δεν κοστίζει ακριβά και σώζει ζωές.......άλλωστε  ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΠΑΡΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ! ;)  Διαβάστε στο Ζωή Υγεία και Περιβάλλον το θέμα ¨Μαστός¨....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2007, 10:50 από Denise »

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 10:37 »
Kαλημέρα σε όλους και καλό μήνα

Με αφορμή το θέμα που "άνοιξε" η Denise, ήθελα να σας ενημερώσω για μια πρωτοβουλία της Avon - για όσους δεν γνωρίζετε είναι εταιρία κατευθυνόμενης πώλησης καλλυντικών και εργάζομαι στο τμήμα δημοσιων σχέσεων.

Η Avon παγκοσμίως στηρίζει την εκστρατεία κατά του καρκίνου του μαστού με μαραθωνίους σε πολλές χώρες, με πώληση ειδικών προιόντων και με οικονομική ενίσχυση. Στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια η Avon δίνει χρήματα στην Ελληνική αντικαρκινική εταιρία, χρήματα με τα οποία αγοράστηκε ένα ειδικό μηχάνημα πρόληψης. Φέτος οργανώνουμε κάτι πολύ μεγαλύτερο και είμαι υπεύθυνη για το συγκεκριμένο project.

Φτιάξαμε ένα ημερολόγιο ημερήσιο του 2008 και με τα χρήματα απο την πώληση του θα αγοραστεί ένας κινητός μαστογράφος. Αυτός ο μαστογράφος στοιχίζει 180.000 (μαζί με τα έξοδα λειτουργίας του για ένα χρόνο) και θα περιοδεύει ανα την Ελλάδα σε περιοχές που οι γυναικες δεν έχουν εύκολη πρόσβαση σε νοσοκομεία η δεν έχουν καν, ποτέ, ενημερωθεί οτι πρέπει να κάνουν μαστογραφίες. Εξάλλου για τον καρκίνο του μαστού η καλύτερη θεραπεία είναι η πρόληψη. Περιοδευει ήδη ενας κινητός μαστογράφος, ξεκίνησε απο τη Μακρακώμη και σας ενημερώνω οτι τα αποτελέσματα δεν ήταν διόλου ευχάριστα. Σε 360 γυναίκες που εξετάστηκαν βρέθηκαν 8 (!!!) καρκίνοι. Δεν είναι μακρυά απο εμάς είναι δίπλα μας και γι αυτό φροντίζουμε όσο μπορούμε να βοηθάμε τέτοιες ενέργειες.

Για να βοηθήσουν στην πωληση και την προώθηση του ημερολογίου 12 πολύ γνωστές κυρίες φωτογραφήθηκαν αφιλοκερδώς απο το Ντίνο Διαμαντόπουλο και οι φωτογραφίες τους κοσμούν το ημερολόγιο αυτό, το οποίο είναι ροζ (στο χρώμα της εκστρατείας) και πολύ καλόγουστο.
Αν με βοηθήσετε θα ανεβάσω φωτογραφίες  >:D Nicksiiiiiii

Στο δια ταυτα: Το ημερολόγιο θα πωλείται μέσω του δικτύου αντιπροσώπων της Avon cosmetics και στα βιβλιοπωλεία Παπασωτηρίου. Την εβδομάδα απο 25 Οκτωβρίου έως 1 Νοεμβρίου θα πωλείται επίσης σε επιλεγμένα καταστήματα στο The Mall, στο οποίο την Πέμπτη 25/10 θα γίνει η κέντρική εκδήλωση για τον καρκίνο του μαστου καθώς και η παρουσίαση του ημερολογίου. Για όλη την εβδομάδα οι φωτογραφίες θα βρίσκονται σε μορφή έκθεσης στο πρώτο επίπεδο του the mall.

Το ημερολόγιο θα κοστίζει 15 ευρώ και όλα τα χρήματα θα διατεθούν για τον παραπάνω σκοπό.

Αν πρόκειται να αγοράσετε ημερολόγιο για το 2008 στηρίξτε αυτήν μας την προσπάθεια!!

Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος dodo

  • Jimny
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 15:36 »
Ελα κορίτσια... (οσα ειστε και οσοι νιώθετε ετσι yah) για παμε... μεμέ support...

Ονομα - Ποσοτητα
1. Dodo - 1
2.
3.
4.
5.
6.

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 21:02 »
ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΕΙΝ ΠΑΡΑ ΘΕΡΑΠΕΥΕΙΝ! ;) 


 cl cl cl
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος filippos_kos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 1273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2007, 13:24 »
Ονομα - Ποσοτητα
1. Dodo - 1
2. filippos_kos - 2
3.
4.
5.
6.



Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 11:11 »
Καλά βρε Denise ούτε εσύ δεν θέλεις να πάρεις το ημερολόγιο;  ???
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Denise

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 11:33 »
Λόγω ειδικότητας προμηθεύομαι τα πάντα μέσα από το νοσοκομείο ''Ο ΑΓΙΟΣ ΣΑΒΒΑΣ" και την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2007, 11:41 από Denise »

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 13:00 »
Αυτό το ημερολόγιο δεν θα το πουλάει η αντικαρκινική, ούτε θα το δώσει πουθενά δωρεάν. Συνεργαστήκαμε με τον κύριο ************ απο τον Αγιο Σάββα για την όλη ενέργεια.

Αλλά εσύ ξέρεις!







*** H επεξεργασια εγινε και αφαιρεθηκε το ονομα καποιου κυριου, που δεν εχει καμμια σχεση με το forum μας και επομενως δεν ειναι σωστο να αναφερεται εδω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2007, 14:12 από Nicksi »
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Denise

  • Επισκέπτης
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 13:07 »
Η Avon διαφημίζεται μέσα από τα δύο περιοδικά της αντικαρκινικής και υπάρχουν άτομα από τα οποία ;έχουμε πάρει τα ημερολόγια...¨αλλωστε δεν είπα ότι θα μου το δώσουνε δωρεάν, έγραψα ότι προμηθεύομαι πράγματα όχι ότι μου τα δίνουν. ¶λλωστε χρόνια δίνω αγώνα για την έρευνα, και ενημέρωση του καρκίνου του μαστού αφιλοκερδώς και ποτέ δε ζήτησα κάτι...το κάνω γιατί γουστάρω να βοηθάω τους ανθρώπους..if you know what I mean!

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 13:45 »
Η Avon διαφημίζεται μέσα από τα δύο περιοδικά της αντικαρκινικής και υπάρχουν άτομα από τα οποία ;έχουμε πάρει τα ημερολόγια...¨αλλωστε δεν είπα ότι θα μου το δώσουνε δωρεάν, έγραψα ότι προμηθεύομαι πράγματα όχι ότι μου τα δίνουν. ¶λλωστε χρόνια δίνω αγώνα για την έρευνα, και ενημέρωση του καρκίνου του μαστού αφιλοκερδώς και ποτέ δε ζήτησα κάτι...το κάνω γιατί γουστάρω να βοηθάω τους ανθρώπους..if you know what I mean!

Δεν εννοούσα αυτό, μην απαντάς έτσι
Εννοούσα οτι το ημερολόγιο αυτό δεν πωλείται απο την ΑΝτικαρκινική, παρα μονο απο εμάς και τα Παπασωτηρίου, μήπως νόμιζες οτι μπορείς να το προμηθευτείς απο την αντικαρκινική. Δεν διαφημιζόμαστε απο τα περιοδικά, μας δίνουν κάποιες καταχωρήσεις λόγω της προσφοράς. Επίσης σου απάντησα γιατί ενώ προσπαθώ να προβάλλω την ενέργεια έτσι όπως απάντησες είναι σα να υπονοείς οτι δεν εμπιστεύεσαι μια εταιρία οτι καταβάλλει τα χρήματα που προσφέρει και επειδή μου εκανε εντύπωση οτι ενω άνοιξες το θέμα δεν έκανες κανένα σχόλιο απο όταν έκανα το ποστ..
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 14:14 »
Ονομα - Ποσοτητα

1. Dodo - 1
2. filippos_kos - 2
3. Νicksi - 1
4.
5.
6.



Επισης, θα ηθελα να παρακαλεσω να μην αφηνουμε να οξυνονται ετσι τα πνευματα... ο σκοπος του παροντος θεματος, ειναι αλλος...   ;)   8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2007, 14:16 από Nicksi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 13, 2007, 17:17 »
παυλινά μου συγνώμη που επεμβαίνω,

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής δεν εμπιστεύομαι εύκολα εταιρείες που διατείνονται για τον αγώνα τους υπέρ κάποιου σκοπού.  Λόγω δουλειάς γνωρίζω πολύ καλά το φορολογικό όφελος μίας εταιρείας από μία δωρεά ή χορηγία, καθώς επίσης και το μέγεθος της προβολής.  Αυτά τα δύο στοιχεία δεν είναι σε καμία περίπτωση «εγκλήματα», σίγουρα δεν είναι όμως και γεννήματα ειλικρινούς φιλανθρωπίας.  Επίσης σχεδόν καμία από τις εκατοντάδες εταιρείες που έχουν κάνει αντίστοιχες κινήσεις δεν με έπεισε για το αντίθετο.       
¶λλωστε μια παροιμία λεει «όποιος έχει το βάζο με το μέλι μπροστά του Αποκλείεται να μην βάλει και το δαχτυλάκι του μέσα» 

Η καλή διάθεση να βοηθήσει ο α) ή ο β) άνθρωπος είναι εντελώς και απολύτως ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ θέμα, είτε είναι με ένα ημερολόγιο σε μία εταιρεία που λέγεται JIMNYCLUB* ή εκτελώντας αμέτρητες ώρες εθελοντικής εργασίας! 
Γι αυτό το λόγο το ποιος αγόρασε ημερολόγιο ή όχι από την jimnyclub** δεν αποτελεί καλό ή κακό σχόλιο στο βιογραφικό του.
Είχες σαν άνθρωπος όλη την καλή διάθεση να κάνεις μια κίνηση με στόχο να συνεισφέρεις σε μία πολύ σοβαρή υπόθεση, αυτό είναι το σημαντικό από αυτή την ιστορία!  Τώρα, τα υπόλοιπα κατά τη γνώμη είναι λίγο περιττά και χωρίς σημασία!!!  Η αναφορά μόνο του ημερολογίου και τον σκοπό για τον οποίο έγινε ήταν αρκετό, το αν θα το αγοράσω εγώ ή ο καλός μου για μένα ή  χ ή ψ.....δεν ενδιαφέρουν νομίζω κανέναν.....δεν μετριέται η ανθρωπιά με τέτοιο τρόπο και πολύ περισσότερο ανάμεσα μας, που γνωριζόμαστε και εκτιμάμε τον κάθε ένα για την προσωπικότητα του .

Για όλα τα παραπάνω λοιπόν όταν έχω τη δυνατότητα να συνεισφέρω, απευθύνομαι στον οργανισμό(μη κρατικό και μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα) που διαχειρίζεται το ζήτημα και δίνω τα 0,10 ή τα δισεκατομμύρια μου ή την εθελοντική μου εργασία.....χωρίς πολλά πολλά.

Για να μην παρεξηγηθώ θέλω να σου τονίσω ότι όλα τα παραπάνω είναι σκέψεις που προέκυψαν από τα μηνύματα σχετικά με το θέμα μέσα στο φόρουμ, άλλωστε αυτός είναι και ο ουσιαστικός σκοπός του φόρουμ...να λέμε τις απόψεις μας για θέματα που μας ενδιαφέρουν!

Καλό σκ
χρύσα         

*,** δεν θα ήθελα να αναφέρομαι σε ονόματα εταιρειών ξανά και ξανά...νομίζω ότι όλοι γνωρίζουμε πως το μεγαλύτερο έξοδο μιας εταιρείας είναι για Διαφήμιση άρα δεν έχουν ανάγκη από τη βοήθεια μου.
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 11:40 »
Λόγω δουλειάς γνωρίζω πολύ καλά το φορολογικό όφελος μίας εταιρείας από μία δωρεά ή χορηγία, καθώς επίσης και το μέγεθος της προβολής.  Αυτά τα δύο στοιχεία δεν είναι σε καμία περίπτωση «εγκλήματα», σίγουρα δεν είναι όμως και γεννήματα ειλικρινούς φιλανθρωπίας.

Kαμία ετερεία δεν κάνει δωρεές χωρίς κάποιο απώτερο σκοπό, ακόμα και οι τηλεμαραθώνιοι που βλέπουμε έμεση διαφήμηση είναι, και μάλιστα δεν εμπίπτει και στους κανονισμούς του ΕΣΡ, για αυτό και τέτοια τράβηξη και κάψα..
Εμμεση ή γκρίζα διαφήμηση είναι....και υπάρχει παντού δυστηχώς...
Απο εκεί και πέρα αγάπη, ο καθείς πράτει κατά το δοκούν..μεγάλα σκεπτόμενα παιδια είμεθα...
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος tsoula

  • Jimny
  • Μηνύματα: 424
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 21:40 »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.  Δεν λέμε κάτι διαφορετικό!  Ήταν σχόλιο στο μήνυμα της Παυλίνας σχετικά με τις εταιρείες και αν τις εμπιστευόμαστε ή όχι.
Anyway είναι εξαιρετικό να είσαι «ενεργός άνθρωπος».  Θα ήταν ποιο όμορφα αν αυτό ήταν αληθινό και όχι μια «ανάγκη» ενεργοποιημένη  από κάποιο ταλαντούχο διαφημιστή!

thank you  για το σχόλιο... :)
όπως έλεγε ο μούτσος στους 10 μικρούς Μίτσους "μ'αρέσουν οι πατατηρήσεις βελτιώνομαι" ;)

φιλιά καλή εβδομάδα
"ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΡΩΜΑΙΟΙ"

Αποσυνδεδεμένος pavlina

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 299
  • Φύλο: Γυναίκα
  • camerawoman
Απ: ΜΗΝΑΣ ΜΑΣΤΟΥ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 22, 2007, 15:00 »
Τελικά καταφέραμε και τα ημερολόγια σε όσους παραγγείλουν θα σταλούν δωρεάν   yah με Γενική Ταχυδρομική με αντικαταβολή. Οπότε Φίλιππε, και όποιος άλλος θέλετε ημερολόγια, απλά στείλτε μου ένα πμ με τα στοιχεία σας ονομα τηλέφωνο και διευθυνση και θα σας έρθει με αντικαταβολή όπου θέλετε.


Ευχαριστώ

ΥΦ α, και δεν χρειαζετε να το ποστάρετε εδώ, για να μη συνεχιστεί καμμία αντιπαράθεση
Home is where the heart is...

http://www.youtube.com/watch?v=n07SZbgnwd8