Αποστολέας Θέμα: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ  (Αναγνώστηκε 9422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« στις: Απρίλιος 09, 2008, 10:14 »
Αγαπητοι συνταξιδιωτες,
αποφασισα να προσφερω στον ευατο μου και το Jimny καποιες ''ανεσεις'' οπως υποβραχιονιο να ''ξαποσταινω'' κ' ανεμοθραυστες να ''φουμαρω'' καθαρο αερα.
Δυστυχως οι τιμες απο μαμα Suzuki /Λ. βουλιαγμενης ειναι πραγματικα αποθαρρυντικες :o
υποβραχιονιο 230 ε χωρις τοποθετηση!
ανεμοθραυστες 45ε+40 ετοποθετηση!


Εχει κανεις καμια εναλλακτικη προταση;
Εντυπωσεις απο ανεμοθραυστες, αξιζει? -για τι εχω ακουσει οτι επηρρεαζουν την προσαρμογη των τζαμιων ή /και κουδουνιζουν.

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:23 »
Για τους ανεμοθραύστες θα έλεγα ότι δεν αξίζουν διότι έχουν κακή προσαρμογή. Χαλάνε ή παραμορφώνουν τα λάστιχα του παραθύρου. Αυτά ισχύουν για τους γνήσιους Suzuki. Αν διαλέξεις τις απομιμήσεις ή τους διάφορους no name του κιλού η ζημιά είναι σίγουρη. Πιο σωστοί είναι οι αυτοκόλλητοι με ταινία διπλής που παρέχουν ορισμένοι κατασκευαστές για τα μοντέλα τους (π.χ. Pajero) και τοποθετούνται στο πλαίσιο της πόρτας. Δεν προκαλούν καμία ζημιά και τους βγάζεις εύκολα όποτε θέλεις. Παρότι έχω ψάξει αρκετά δεν έχω βρεί κάτι για το Jimny.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος agian

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 664
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:29 »
Φίλε draiko,
Σχετικά με το υποβραχιόνιο εγώ το έχω βάλει απο τη SUZUKI ,μου το έκαναν δώρο όταν αγόρασα το αυτοκίνητο,υπολόγισε παντως ότι κάνει γύρω στα 100 ευρά ,δες και εδώ http://www.suzuki-shop.co.uk/index.cfm/fa/shop/Category_ID/12, αυτό το σαιτ έχει και τους ανεμοθραύστες .
Η τοποθέτηση του υποβραχιόνιου μπορείς να την κάνεις και μόνος σου, 2 βίδες είναι.
Εντυπώσεις :
Θετικά
Προσθέτει έναν ακόμα αποθηκευτικό χώρο στο αυτοκίνητο, όχι μεγάλο όμως ,μιά GPS συσκευή χωράει.
Ξεκουράζει το χέρι  από τις πολλές αλλαγές ταχυτήτων  87
Δεν στηρίζεις το χέρι σου στο λεβιέ ταχυτήτων (κακό αυτό).  
Αρνητικά
Χαλαρώνουν οι βίδες εύκολα, με ένα κατσαβίδι τις ξαναβιδώνεις εύκολα.
Δυκολεύεσαι να κουμπώσεις την ζώνη , συνηθίζεις όμως.
Χάνεις μια ποτηροθήκη ,καθώς το υποβραχιόνιο την σκεπάζει.

Τώρα για τους ανεμοθραύστες δεν γνωριζω πολλά να σου πω,αλλά ο ΥΑΝ έβαλε πρόσφατα όχι μαμά ,στην ΚΑΤΕΧΑΚΗ κάπου ,νομίζω κανά 40αρι ευρά,
τοποθέτηση εύκολη ,αλλά νομίζω καλύτερα να σου πει ο ίδιος  t4

Που εισαι ΥΑΝ ???


Η πρώτη σκέψη είναι η καλύτερη. Η δεύτερη είναι η πιο φρόνιμη...

Αποσυνδεδεμένος IronΜan

  • Jimny
  • Μηνύματα: 3753
  • Φύλο: Άντρας
  • Πισσώνας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:51 »
Για τους ανεμοθραύστες στην Κατεχάκη GELLY PLAST, και τα μεταλικά ελάσματα να μην βάλεις, 3 πονταρισιες με μαυρη σιλικόνη και εισαι οκ

Για το υποβραχιονιο, ειναι αμαρτία ένα πράγμα που πωλείται 93€ να το αφήσεις ;D οσο και να σου πάει, με τα μεταφορικά δεν θα σου πάει 230 συν την τοποθέτηση..
Για τις βίδες ένα tip που χρησημοποιούμε σε κινητά μέρη των ηλεκτρονικών για να μην ξεσφύγουν ειναι το γνωστό μανό για τα νύχια...
Δοκίμασε διάφανο για να μην φένεται lol
Γιάννης Δημητρέλης

Αποσυνδεδεμένος NickSi

  • Jimny
  • Μηνύματα: 5603
  • Φύλο: Άντρας
  • jimny*.* = jimnyclub.com !!! Με τις υγειες σας!!!
    • Η πανελλήνια παρέα με τα jimny !
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 09, 2008, 11:58 »

Δημητρη... καταπληκτικους ανεμοθραυστες με πολυ καλη εφαρμογη και μαλιστα ειδικα για jimny, μπορεις να βρεις στον ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟ, στα Σεπολια, Αυλωνος 33.

Εχω παρει και εγω απο εκει και μαλιστα δεν θα χρησιμοποιησεις ουτε καν τα μεταλικα ελασματακια...
Μπαινουν, αλλα και αφαιρουνται πανευκολα και επισης, εχουν και ειδικη "γραμμη"-κοψιμο για τους καθρεπτες μας!

Η τιμη τους ειναι γυρω στα 30-35 ευρα, ισως και φτηνοτερα...
  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2008, 12:01 από NickSi »
Kουραστηκα και αηδιασα με καποιους "δηθεν"...   Πλεον, ΔΕΝ...       

Αποσυνδεδεμένος Yan

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 09, 2008, 12:44 »
Ανεμοθραυστες Gelly Plast. Κατεχακη, σχεδον απεναντι απο Γεωργακοπουλο.

Κοστος 30 ή 35?. Μπαινουν πανευκολα. Εχουν ενα περιγραμμα κολλας στην πανω πλευρα και "σφηνωνουν" με το τζαμι.
Ποσο θα κρατησουν??

Δεν εχω ιδεα, περιμενω να δω...  ;D
Do what's right. Do it right. Do it right now.

~Destino~

Αποσυνδεδεμένος FIREFIGHTER

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 09, 2008, 13:55 »
Mπάρμπα Νίκο κανένα τηλ. υπάρχει; ;D

Αποσυνδεδεμένος draikos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 311
  • Φύλο: Άντρας
  • adventure animal!
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 09, 2008, 14:30 »
Παιδες,
ειλικρινα σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας.

>ilov<

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 09, 2008, 16:51 »
Πιο σωστοί είναι οι αυτοκόλλητοι με ταινία διπλής που παρέχουν ορισμένοι κατασκευαστές για τα μοντέλα τους (π.χ. Pajero) και τοποθετούνται στο πλαίσιο της πόρτας. Δεν προκαλούν καμία ζημιά και τους βγάζεις εύκολα όποτε θέλεις. Παρότι έχω ψάξει αρκετά δεν έχω βρεί κάτι για το Jimny.

Πριν κανα μήνα εβαλα αυτοκόλλητους από την Autoplus κανά 45ευρώ μέχρι τώρα είναι μια χαρά...και τους ξηλώνω όποτε θέλω
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 10, 2008, 09:37 »
Πιο σωστοί είναι οι αυτοκόλλητοι με ταινία διπλής που παρέχουν ορισμένοι κατασκευαστές για τα μοντέλα τους (π.χ. Pajero) και τοποθετούνται στο πλαίσιο της πόρτας. Δεν προκαλούν καμία ζημιά και τους βγάζεις εύκολα όποτε θέλεις. Παρότι έχω ψάξει αρκετά δεν έχω βρεί κάτι για το Jimny.

Πριν κανα μήνα εβαλα αυτοκόλλητους από την Autoplus κανά 45ευρώ μέχρι τώρα είναι μια χαρά...και τους ξηλώνω όποτε θέλω

Οι συγκεκριμένοι Κων/νε ακολουθούν το σχήμα της πόρτας ή στο περίπου? Κολλούν στο μέταλλο της πόρτας ή πάνω στο λάστιχο του παραθύρου? Με ενδιαφέρει και εμένα να τους τοποθετήσω.
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος 4kinitos

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 544
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 10, 2008, 11:06 »
Αγαπητοι συνταξιδιωτες,
αποφασισα να προσφερω στον ευατο μου και το Jimny καποιες ''ανεσεις'' οπως υποβραχιονιο να ''ξαποσταινω'' κ' ανεμοθραυστες να ''φουμαρω'' καθαρο αερα.
Δυστυχως οι τιμες απο μαμα Suzuki /Λ. βουλιαγμενης ειναι πραγματικα αποθαρρυντικες :o
υποβραχιονιο 230 ε χωρις τοποθετηση!
ανεμοθραυστες 45ε+40 ετοποθετηση!


Εχει κανεις καμια εναλλακτικη προταση;
Εντυπωσεις απο ανεμοθραυστες, αξιζει? -για τι εχω ακουσει οτι επηρρεαζουν την προσαρμογη των τζαμιων ή /και κουδουνιζουν.

ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Επισης εκτος απο το "gelly plast", υπαρχει και στην καραθοδωρη, ειναι η πρωτη παραλληλη της μεσογειων. Απο μεσογειων δηλαδη στριβωντας να πας για την gelly plast, το πρωτο στενο που ειναι και το βενζιναδικο κανεις δεξια και στη μεση της διαδρομης στο αριστερο χερι εχει αλλο ενα μαγαζι με αξεσουαρ.

εχει 2-3 ηδη με ανεμοθραυστες.
εγω εβαλα τις 3G ιταλικης κατασκευης σε φιμε χρωμα και πολυ καλη τοποθετηση και φινιρισμα. Ουτε τα λαστιχα εχουν χαλασει εδω και 2 χρονια ουτε οι μεβρανες στα τζαμια επηρεαζονται κατα το κλεισιμο. Τα ειχα παρει 30 η 35 ευρώ τοτε.
φωτια στις γραμματειες....

Αποσυνδεδεμένος KΩΝ/ΝΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 10, 2008, 11:21 »
Mιχάλη εκανα την παραγγελία συγκεκριμένα για το Jimny και πήγα μετά από 2-3 μέρες και τις πήρα...
είναι ακριβως στο σχήμα της πόρτας και φιμέ,
κολλάει στο λάστιχο (με κόλα διπλής όψης σαν αυτή για τα χαλιά)μπαινει πανεύκολα...
Στην Αutoplus στην Κηφισίας στο Μαρούσι που πήγα είχε και δείγμα (οχι από Jimny)
Θα ανεβάσω φωτό να το δεις...
Πάρε φόοοοραααα ρεεεε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • NewsLetter
  • Jimny
  • Μηνύματα: 620
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 10, 2008, 14:52 »
Mιχάλη εκανα την παραγγελία συγκεκριμένα για το Jimny και πήγα μετά από 2-3 μέρες και τις πήρα...
είναι ακριβως στο σχήμα της πόρτας και φιμέ,
κολλάει στο λάστιχο (με κόλα διπλής όψης σαν αυτή για τα χαλιά)μπαινει πανεύκολα...
Στην Αutoplus στην Κηφισίας στο Μαρούσι που πήγα είχε και δείγμα (οχι από Jimny)
Θα ανεβάσω φωτό να το δεις...

Ευχαριστώ Κων/νε  :)
Respect a man's car and he will respect you

Αποσυνδεδεμένος locatzis

  • Jimny
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 17, 2015, 18:43 »
Σκέφτομαι να τοποθετήσω εναν τεμπέλη στο Jimny... Ψαχνω στο ιντερνετ αλλά χωρίς να μ ενθουσιάσει κάτι. Αυτό που θέλω είναι να έχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χώρο αποθήκευσης. Έχετε κάτι να προτείνετε ;  t4
manos man.

Αποσυνδεδεμένος Runner

  • Jimny
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
  • www.jimnyclub.com
Απ: ΑΞΕΣΟΥΑΡ: ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ+ ΑΜΕΜΟΘΡΑΥΣΤΕΣ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2015, 10:52 »